BINNEN LAND. i\o. 1507. Woensdaii 29 October 1879. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I9e Jaargang. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 28 October. TER NEUZENSCHE ClllillAM i Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Bijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERT ENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Vocr elke regel meer f 0,lU. Groolere letters worden naar plaatsruirate berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namldri.lg BRIE nren. Bit bind verschljnt Blnsdag- cn Vrljdagavond bij J. K. fi. B II O T te Ter Kenzen, P*olitieli Overzieht. Nadat het gerucht van eene politieke overeenkomst tusschen Duitschland en Oostenrijk tot onderlinge verdediging bij herhaliug werd tegen gesproken, is het feit dan ook voor goed bevestigd. De nadere bizondcrheden omtrent den gang van zakeu worden uit Berlijn in dezer voege medegedeeld ^Zoo even is Keizer Wilhelm hier aangekomen. Hij reed in een open rijtuig en oogenschijnlijk gezond cn vroolijk van het, Potsdamrner station naar het paleis. Het volk juichte hem toe en het had daartoe meer redenen, dan het zelf misschien weet. De Keizer heeft ook ditmaal zijne persoonlijke. sympalhie ter zijde gesteld, om te doen, wat zijn plicht hem voorhield, door, na zwaren strijd, zijne toestemming te geven tot de staatkunde, door den rijkskanselier te Weenen ingewijd. Van den dag, waarop vorst Bismarck naar Berlijn terugkeerde, tot dien, waarop hij naar Weenen vertrok, heeft ons staatsleven eene nieuwe crisis doorgestaan. In de eerste zitting van het staatsministerie, waarin, naar men zeide, slechts sprake kan geweest zijn van de administratieve hervorming, werd inderdaad over geheel andere dingen gesproken. De rijks kanselier hield eene lange rede over den politieken toestand van Europa en van Duitschland in 't bizonder, waarin hij wees op gevaren, die voor- komen konden en moesten worden. De hoorders werden door die rede zeer ontrourd en verzekeren, dat, wanneer zij in 't openbaar was gehouden, geheel Duitschland den spreker zou hebben toegejuicht. Met het veel besproken verdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk staar het aldusNadat Bismarck en Andrassy het volmaakt eens geworden waren, werd in tegenwoordigheid van Keizer Frans Joseph een protocol opgemaakt, bestemd, om door beide Keizers te worden onderteekend, waarom men twee afschriften maakte. Het geheele Pruisische ministerie werd overtuigd van de noodzakelijkheid van dezen stap. Generaal Stolberg reisde naar Baden-Baden, om de toestemming dcs Keizers te verkrijgen. Voor 't geval, dat deze toestemming niet, uaochi worden verleend, lag het verzoek om ontslag van vorst Bismarck geieed. Men kan begrijpen, dat de Keizer, door innige vriendschap met het Russische hof verbonden, niet dan met tegenzin toelaat, eene overeenkomst goed te keuren, die wel is waar een vredelievend doel heeft, maar ons toch mogelijk in een strijd met Rusland kan wikkelen. Gedurende de acht dagen, die graaf Stolberg bij den Keizer doorbracht, gelukte het hem, die bezwaren te overwinnen. De Keizer teekende. Of, om het gevoel van Z. M. te sparen, het traetaat nog eenigszins gewijzigd is, kunnen wij daarlaten. Dat is trouwens eene quaestie van vorm. lndien wij ons niet vergisseu, werd het protrocol door beide Keizers den 15 dezer geteekend. De leden der Keizerlijke familie zijn het eens met de staatkunde van den rijkskanselier." Intusschen wordt van Duitsche zijde alles aan- gewend, om de vredelievende betrekkingen te ver zekeren en aan het verdrag geen oorlogzuchtige beteekenis te geven. Men verhaalt ook, dat van Russische zijde zulke ernstige waarborgeu tot na- koming van het Berlijnsch verdrag zijn gegeven, dat men vertrouwt, dat de oude vriendschapsbe- trekkingen tusschen beide landen uicts zullen hebben geleden. HeJ traetaat zelf zou uit 21 artikels bestaan, waaronder de voornaamste doelen op onder linge hulp, wanneer eene van beide mogendheden door eene vreemde mogendheid mocht worden aan- gevallen. Voor Is op sameiiwerking ten opzichte j van het tarief van inkomende en uitgaande rechten der beide staten. Eindelijk de handliaving van den bestaanden toestand in de Oostersche aangelegen- heden. Het gerucht loopt, dat ook Engeland, bij dreigend gevaar, tot het verbond zou toetreden. Keizer Alexander moet voornemens zijn, zich l naar Cannes te begeven en er eene week bij zijne gemalin te blijven. Eerst werd gemeld, dat hij I bij die gelegenheid Berlijn nog op de terugreis I zou aandoen, doch later schijnt dit plan gewijzigd te zijn, ten gevolge van een eigenhandig scbrijven van Keizer Wilhelun, zoodat de Keizer aller Russen nu eerst naar St. Petersburg en vervolgens over Berlijn naar Cannes zou gaan. Te Berlijn zou dan op nieuw eene bijeenkomst tusschen de beide vorsten plaats hebben. Gladstone, die met zijne echtgenoote een uitstapje naar Parijs heeft gemaakt en daar nog al onthaald is geworden, is ook door een verslaggever van een Fransch dagblad ondervraagd omtrent de voornaamste politieke vraagstukken van den dag. Zie hier ir. 't kort de meening van den grooten staatsman over een en ander. Gladstone geloofde niet, dat de Engelsche regeering de dwaasheid zoover zou drijveu, om over Afghanistan met Rusland. te gaan i vechten. Ongerekend nog de bezwaren er aan ver bonden, biedt Rusland ook geen enkel kwetsbaar punt. In Indie heeft Engeland van Rusland niets te vreezen. Vorst Bismarck is, volgens Gladstone, een man, die niet is te doorgronden. De bond met Oosten rijk bedoelt wel Rusland binnen de perken te houden, maar men schatte dien niet te hoog. Bismarck verwerpt, wat hem nutteloos is geworden, 't zij een volk of eene staatspartij. Of Frankrijk van Bismarck te vreezen had, wist Gladstone niet. j Frankrijk en Engeland beiden hebben verkeerd gedaan, met de Porte 't recht te laten, den Khedive van Egypte af te zetten en met de andere mogend heden uit te sluiten. De politieke opvoeding van Frankrijk is volgens Gladstone, sinds 1870 zeer( vooruitgegaan. Van de verkiezing van Humbert is te veel ophef gemaakt. Eindelijk geloofde Gladstone, dat een nieuw liberaal bewind in Engeland aanstaande is. Lord Derby's omkeering is vol beteekenis. De lords Hartington en Granvelle zouden de leiders zijn. Hij, Gladstone, zou liever boomen blijven omhakken, tenzij zijn volk hem bepaald weer op het tooneel riep. Is 't verhaal niet waar, dan is toch aardig gevonden, in een klein bestek de politiek van den dag onder zulk eene vlag de revue te doen passeeren. Omtrent de zooals wij in ons vorig nom- mer mededeelden in de vorige week aan den Kinderdijk te water gelaten nieuwe schroefboot WalsoordenVlake deelt men ons van vertrouwde zijde het navolgende medeBij eene lengte van 30 M. is de boot wijd 5 M., hoi 2,55 M. Zij heeft een diepgang achter van 2, voor van 1 meter, en munt uit door solide constructie, zeewaardigheid en veiligheid door het aanbrengen van waterdichte gchotten, terwijl door eene paardenkracht van 80 nominaal bij gunstige lijnen de snelheid verzekerd is, en door goede dekruimte en confortabel ingerichte kajuiten het genoegen der passagiers is bevredigd. De concessionarissen leveren, door het Sink uithalen der boot, het bewijs, voor den ernst waarmede zij de zaak opvatten. Wil die slagen, dan is het voor de gemeentebesturen Hulst Hontenisse een dure plicht, althans in den aanvang, de wagendiensten krachtig te steunen, daar voor het grootste gedeelte het welslagen van den stoora- bootdienst, waaraan ook de provincie zooveel ten offer brengt, daar van afhangt. Hoofdplaat, 25 October. Heden heeft alhier door het bestuur van den Hoofdplaatpolder de aanbesteding plaats gehad vanhet maken van werken tot verdediging van den oever; hiervoor werd het minst ingeschreven door P. J. Visser te Han8weert voor 15,595. Uit Middelburg meldt menVoor de recht- bank alhier werd behandeld het hooger beroep van den heer W. H. Keun tegen het vonnis van den kantonrechter, waarbij hij werd veroordeeld tot 5 boete of een dag gevangenisstraf, ter zake van zich op 24 Augustus 1878 te hebben bevonden in een coupee eerste klasse van den trein no. 62 op den staatsspoorweg VlissingenRoosendaal, zonder te zijn voorzien van een behoorlijk plaatsbewijs. Zooals men weet, gaf tot de vervolging aanlei- ding het feit, dat de heer K. zich op 22 Augustus te Rotterdam voorzag van eene retourkaart eerste klasse naar Middelburg per trein van ongeveer 7 uur 's avonds. Den 24®tea keerde hij van hier per trein van 2,30 uur naar Rotterdam terug, waar hij 's avonds te 6,30 uur arriveerde, alzoo binnen de tweemaal 24 uren. Op het plaatsbewijs stond (nevens stempel van datum en uur) vermeld dat het geldig was voor twee dagen. De heer K., meenende dat de bedoeling was, dat de dag van afgifte van een retourbiljet niet medetelde, moest te Wouw een nieuw plaatsbiljet nemen en werd daar beboet, omdat zijn biljet niet meer geldig was. Meenende in zijn recht te zijn, weigerde hij de betaling der boete en onderwierp de zaak, in het belang van het reizend publiek, aan de uit- spraak van den rechter. Het openbaar ministerie, eene andere meening toogedaan dan de kantonrechter, heeft ontslag van rechtsvervolging geeischt. De rechtbank heeft de uitspraak bepaald op Vrijdag a. s. Zij zal onge- twijfeld met belangstelling worden tegemoetgezien. Uit Vlissingen schrijft men: Dr. Calenfels, die de vorige week als lid van den raad zijn ontslag inzond, heeft den brief, waarin hij dit deed, terug- genomen. Het is echter aan twijfel onderlievig of hij, daar Gedeputeerde Staten reeds met de zaak in kennis waren gesteld, nu lid van den raad zal kunnen blijven, zonder zich aan eene nieuwe ver kiezing te onderwerpen. Thans heeft ook de heer A. Schraver, opzichter van den waterstaat, den burgeineester schriftelijk bericht gezonden, dat hij niet langer lid van den gemeenteraad wenscht te zijn en hij mitsdien zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1