A AN BESTEDING. ADVERTENT! EN. kost en inwoning Op de lijst der te behandelen zaken in de najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, welke den 4 November a. s. geopend wordt, kunien o. a. de vo'gende voor: Voorstellen betrekkelijk de adressen der geraeente- besturen van Clinge, Koewacht, Krabbendijke, Nisse, St. Anna ter Muiden, Stoppeldijk en Westkapelle, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ter zake van de gewone kosten. Voorstel omtrent het verzoek tot calamiteus- verklaring van den Leendert-Abrahampolder. Voorstel omtrent de regeling der toelagen van de ingenieurs van den waterstaat voor het toezicht op de calamiteuse polders of waterschappen. Gedeputeerde Staten stellen aan Provinciale Staten voor als haar gevoelen ter kcnnis van de regeering te brengen, dat het verzoek van de gemeente Koewacht om eene subsidie van f 1700 in de kosten van haar lager onderwijs, niet behoort te worden ingewilligd, maar dat er termen bestaan om haar met een subsidie van 1400 tegemoet te komen. Gedeputeerden adviseeren tevens de door de gemeenten St. Anna ter Muiden en Nisse aange- vraagde subsidies in de kosten van het lager onderwijs, ten bedrage van 700 en 300 voor 1880 weder te verleenen. Dinsdag is van de werf der heeren L. Smit Zoon, scheepsbouwmeesters te Kinderdijk, te water gelaten de scliroefstoomboot Walsoorde—Vlake, be- stemd voor den dienst tot vervoer van passagiers, goederen en vee, tusschen Walsoorden—Vlake, voor rekening en onder direct.ie van de heeren Smit V, Diepeveen en Van der Bent. De machine wordt vervaardigd in de fabriek van de heeren Diepeveen Hels Smit. Bij Koninklijk besluit is J. van Leeuwen- stijn eervol ontslagen als ontvanger der rechten en accijnsen te Kapellebrug, gemeente St. Jansteen, met aanspraak op pensioen. Verder is dat kantoor als greuskantoor aangewezen, waar te nemen door een commies—ontvanger. lngevolge het onlangs ingestelde tarief tot het vervoer van goederen langs staatsspoorwegen, verneemt men dat de firraa Krupp, te Essen, even- als vroeger geneigd is hare zeescliepeu weer in de havens vhn Vlissingen te doen lossen, welke goede ren alsdan verder zullen vervoerd worden. Dat dit voor Vlissingen weder welvaart zal aanbrengen, behoeft geen betoog. De Willein Barends die Dinsdag om den storm 't ruime sop moest kiezen, is Woensdag te IJmuiden binnengekomeu. De Staatsraad Jansen, voorzitter van het hoofdcoraite voor de Poolvaart, beeft de reizigers bij hunne aankomst verwelkomd. De Commissaris des Konings van Priesland heeft, naar aanleiding van een voorstel van den procureur generasl te Leeuwarden, de geineente- besturen gewezen op het wenschelijke, om met het oog op de toenemende diefstallen en den naderenden winter in de dorpen afzonderlijke commissien te organiseeren ter bevordering van het surveilleeren bij nacht of de nachtwacht ten platten lande. 's Rijks middelen hebben opgebracht over de de 9 eerste maanden van 1879 eene som van 71,303,845,39, tegen 69,062,549,72 in 9 maanden 1878. Daarvan het gedistilleerd alleen: 9 maanden 1879 16,062,549,72, (nagenoeg het vierde deel der gansche bel.) tegen 16,020,631,94$ in 9 maanden 1878, d. i. bijna 42 duizend meer. In de maand September dezes jaars kwam i/s deel der belasting binnen wegens heffing op het gedis tilleerd en wel 1,896,617,68, tegen/1,820,827,87 in September 1878, dat is in de jongste September- maand 75,789,81 meer. Volgens berekening zijn er in de vorige maand 33274 hectoliters verbruikt, zijnde 166600 liters meer dan in September 1878. De stokerijen bloeien en de meeste drankhuizen evenzeer, maar de klanten Men bedenke eens dat het vierde deel van al de schatten, die in 's rijks schatkist. vloeien, hun broil vinden in jenever belasting, en is het dan wel zoo vreemd dat er zooveei armoede in ons land is die er niet behoefde te zijn Is 't dan ongelooflijk, als de statistiek ons uitwijst dat de gevangenisseu zoo talloos velen binnen hare muren •laiten, die de oorzaak van hunnen ellendigen toe- stand moeten toeschrijven aan misbruik van sterken drank? Is het dan niet begrijpelijk, waarom onze tijd op zoovele failliete zaken wijzen kan? Is het dan zoo wonderbaar, waarom er zoo te velde ge- trokken wordt tegen de zedeloosheid, met name tegen de prostitutie? En eindelijk, moet men zich dan zoo bevreemden over toenemende hartstochte- lijkheid op kerkelijk, om niet te zeggen op gods- dienstig gebied, die liier ontaardt in volslagen onverscliilligheid omtrent alle godsdienst en daar in weerg&looze dweeperij? Bijkens de mededeelingen, gedaan door den rechter-commissaris in het faillissement van de finna D. Mulder en Zoon te Winschoten, bedraagt het passief in den boedel f 978,100,97$, waar- tegenover een actiof staat van 594,292,89$. Men berekent, dat na aftrek der kosten ongeveer 55 pCt. aan de crediteuren zal kunnen worden uit- betaald. Van feiten, die volgens de wet strafbaar zijn, is den curatoreu tot dusver niets gebleken. In 1859 overleed te Leeuwarden iemand, nalatende verscheidene kinderen en, in plaats van middelen vrij wat schuld. Sedert zijn die kinderen volwassen, hebben hunne eigen carriere gemaakt en zijn, door ijver, vlijt en oppassendheid zoo goed geslaagd en zoover gekomen, dat zij dezer dagen aan de crediteuren van wijlen hun vader alles hebben afbetaald tot een vrij belangrijk bedrag. Op Zaterdag den 1 November aanstaande zal de nieuw gebouwde kerk der Vlaauische Evange- lische gemeente te Rousselare, in West-Vlaanderen, plechtig worden ingewijd. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 76 tot 96, stieren 60 tot 80, koeien en runderen 60 tot 80 en kalveren 90 centimen tot fr. 1,25. Afslag 2 tot 4 centimen; alles per kilo levend gewicht. De markten wareu zeer'\ sterk beset. Vette varkens 97 centimen tot fr. 1,05; opslag 2 centimen; mede per kilo levend gewicht. De marklen waren goed bezet. De prijs van het vlas hop ditmaal uiteen. Op de eene markt was er wat afslag en op de audere wat opslag, docli het vlas van 1878 bleef zeer gezocht naar den vollen prijs der vorige week. GEMENGDE BERICHTEN. Onder de sollicitanten voor lid van de algemeene rekenkamer komt ook voor Jhr. Mr. P. D. van Citters, commies ter provinciale grilfie van Zeeland. De gemeenteraad van Vlissingen heeft de haven-en bruggeldeu, die daar geheven worden, afgeschaften in verband daarmede de betrekkmg van havenmeester opgeheven. Onder Serooskerke (Schouwen) is weder een laaghartige daad gepleegd. Door een tot dusver nog oubekend persoon zijn van een rijpaard in de weide de voorpooten verbrijzeld. De brandweer te IJmuiden heeft Maandagavond de eerste proeve harer bekwaamheid afgelegd; een binnenbrand in een kelder, waarin brandstoffen waren geborgen, werd door haar gebluscht. Te Delft werd gescheld aan de woniug van een heer. Deze opende de deur en werd in hetzelfde oogenblik door den persoon, die zich buiten bevond, in het aangezicht gesneden. De dader nam dadelijk de vlucht. Te Houthem is een tweejarig kind, dat zich tijdens de alwezigheid der moeder te dicht bij het vuur had gewaagd, verbrand. Maandag- middag is in de kom van de gemeente Oosterland brand uitgebroken in een schuur, die met den inhoud geheel is uitgebrand. Eene vrouw te Dordrecht is moeder geworden van een meisje, dat aan handen en voeten zes vingers heeft en in het mondje een volledig stel tandjes. Op de begraafplaats te Arnhem is op eene plaats, daarvoor niet besternd, een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht gevonuen, liggende in een bruin geverfd kistje. De justitie stelt een onderzoek in. Te Nieuwer-Amstel is Maandag de bliksem geslagen in den watermolen van den Bovenkerkerpolder, die in 1$ uur geheel is afgebrand. Een omstreeks 65jarig man is aan de Coolvest te Rotterdam in T water gesprongen en verdronken. Bij een brand te Ransdaal (Limburg) zijn vijf landbouwers- en twee arbeiderswoningen in de asch gelegd. Van de inboedel, die niet was verzekerd, is niets gered. Twee jonge paarden en negeij varkens zijn verbrand. Te Zwijnaarde (Belgie) heeft de vleeschhouwer Lybaert den omroeper van ver- koopingen Moerman met een ines vermoord. Lybaert is naar de gevangenis van Gent gebracht. Ook de lood- en zinkwerkers benevens de leidekkers hebben te Parijs het werk gestaakt. In de omstreken van Verviers heeft het reeds gesneeuwd. De Milanesche bladen brengen het bericht, dat de voorheen beruchte roover Gasparone in het werkhuis van Abbiategrasso aan een beroerte overleden is. Ofschoon hij den ouderdom van 90 jaren bereikt had, was hij nog krachtig en forsch gebouwd. Onder de 36000 lieden, die in een jaar in Engeland wegens dronkenschap gearresteerd werden, waren 16000 vrouwen. „Ook in hoogeren stand wordt in Engeland veel misbruik van sterken drank ge maakt," zegt de News. Asjeblieft, of we dat in Nederland niet wisten! Den 278ten dezer hoopt de heer JAN FRANCIES DE POORTER ft zijn 45ste jaar als Koster der Roomsch Lf Katliolieke Kerk dezer gemeente te flh herdenken. Yr Boschkapelle, 21 October 1879. Ondertrouwd ADRIANUS JOHANNES iNOORDANUS, weduwenaar van A. E. Gerlach, en HENDRIKA POTHOVEN. Delft, 23 October 1879. Eenigc en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd JOHANNES G1JSBREGT SCHOONAKKER en SUZANNA KOMMER. Axel, 24 October 1879. Bevallen van een welgeschapen jongen M. M. MARSIELJE-Varel. Ter Neuzen, 21 October 1879. In TER NEUZEN wordt gevraagd terstond bij burgerlieden voor een heer, gedurende ongeveer drie maanden. Aanbiedingen met prijs per week te zenden onder letters V, W. bij de boekhandelaars S. OCHT- MAN ZOON te Zierikzee. Het Bestuur der waterkeering van den calami- teusen polder Nieuwe Neuzen, zal op Donderdagden 13 November 1879. des namiddags te 3 uren, in het Nederlandsch logement bewoond door A. Batenburg te Ter Neuzen, in het openbaar, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, AANBE9TEDEN Het maken van werken tot ver- dediging van den oever. De besteding geschiedt volgens 1 der A. B. Het Bestek zal, van af den 27sten dezer, ter inzage liggen ten kantore van den Secretaris—Ont vanger, en is op franco aanvraag, tegen dadelijke betaliug der kosten ad 1,bij hem verkrijgbaar. Information zijn te bekoinen bij het Bestuur voornoemd. De aanwijs zal geschieden glonderdag en JHaan- dag de besteding voorafgaande, door A. Visser Opzichter bij de waterkeering. Ter Neuzen, 23 October 1879. Het Bestuur voornoemd, M. DE REGT, Voorzitter. J. STURM, Secretaris-Ontvanger.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2