Vertrek t bri naar BU1TENLAND. poster" 1JEn7 RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. GEMENGDE BERICHTEN. Voor onderwijs werd in ons land in 1859 mitgegeven ongeveer 8 ton gouds 1880 eischt 15 ton voor het hooger,10 ton voor het middelbaar cn 18 ton gouds voor 't lager onderwijs. De landmacht vroeg in 1859 eene uitgave van ruim 9 millioen gulden; voor 1880 zal zij ruina 18 millioen noodig hebben. De begrooting voor oorlog noemt men voor dit jaar zeer matig, maar er zullen nog meer uitgaven gevorderd worden voor vestingen en materieel. 't Zijn vooral de uitgaven voor onderwijs, spoor- wegen en kanalen, die ruirne bronnen van inkomsten eischen. In een bij het departement van kolonien ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie van 17 dezer wordt berieht, dat in Atjeh de politieke toestand zeer gunstig is en zich in den laatsten tijd een groot aantal voorname en mindere hoofden onderworpen hebben dat den 9 dezer de eerste steen werd gelegd van de Missigit Radja, onder den toevloed van ongeveer 6000 inlanders en in de tegenwoordigheid van de hoofden der oost-, noord- en westkust en der drie Sagia, en dat den 10 dezer de nieuwe radja van Pedir in Kotta Radja bevestigd is. wortel dan anders het geval zou zijn. Henderson beweert, dat hij in den vorigen herfst 10,000 pelargoniums met driekleurige bladen op deze wijze heeft gestekt, met een verlies van slechts 1 pCt., terwijl er vroeger wel 50 pCt. raislukten. Zulke stekjes schieten, als zij niet te veel begoten en veel in de zon worden gezet, binnen 10 A 12 dagen wortel. Men kan op deze wijze een aantal planten en gewassen behandelen, als begonia's, anjelieren, heliotropen, alle soorten van cactus, oleanders, pelargoniums, geraniums enz. Ook heeft de behandeling nog het voordeel, dat de plant zelf minder verzwakt en dat er onder de afgebroken takjes nieuwe uitspruitsels koraen, die later ook als stekken kunnen worden gebruikt. alien 7,30 s avonds. Vi& Brindisi, 23 Oct. Vi5 Amsterdam, 24 Oct. "Via Napels, (Fransche mail) 31 Oct. i' 'i Vi& Napels, (Maatsch. Nederl.) 3 Nov. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De rechtbank heeft in hare zitting van den 17 Octo ber de volgende uitspraken gedaau: C. V., sjuuwerman te Ter Neuzen, wegens hoon; ver- oordeeld tot eene boete van 8 met subsidiaire ge- vangenisstraf van 1 dag celstraf. P. R., arbeider, thans in dienst bij het le regement veldartilierie te Utrecht, en T. K., landbouwer, gebo- reu en beide woneude te Ilonteuisse, wegens mishan- delingveroordeeld tot 1 maand eellulaire gevangenis- straf en eene boete van f 8 voor den eersten en van 15 dagen eellulaire gevangenisstraf en eene boete van 8 voor den tweeden beklaagde, met subsidiaire ge vangenisstraf van 1 dag cellulair voor elke boete. W. de B., arbeider te Hulst, wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand eellulaire gevangenisstraf en eene boete van f 8 of 1 dag cellulair. J. J., metselaar te Hontenisse, wegens beleediging met woorden en dreigementeu aan een bedienend be- ambte in de waarneming zijuer bedieningveroordeeld tot eene boete van f 8 of 3 dagen gevangenisstraf. D. W., visscher, en J. W., kantonnier, beide wonende te Ter Neuzen, wegens diefstal; vrijgesproken. C. den H., te Hontenisse, wegens diefstal van oogst op den akker; veroordeeld tot 1 maand eellulaire ge vangenisstraf. C. L. B., zonder beroep te Koewacht, wegens dief stal van oogst op den akker; veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. C. R., P. R. en diens echtgenoot C. L. van L., alien te Clinge (Zeeland), wegens mishandeling; veroordeeld de eerste en derde ieder in eene boete van 8 of ieder 1 dag eellulaire gevangenisstraf, de tweede vrijgesproken. C. L. P., klompenmaker, R. B. vrouw van E. P., en S. P., arbeidster, alien te Clinge (Zeeland), wegens mishandeling; veroordeeld de eerste en tweede ieder tot eene boete van 15, de derde tot eene van 15 en twee elk van 8, of te vervangen door eellulaire gevangenisstraf van 3 dagen voor elke boete van 15 en van 1 dag voor elke van 8. Landbouwberichten. Te Deventer dalen, tengevolge van den zeer grooten toevoer van Duitsche aardappelen, de prijzen dagelijks. Zij worden thans reeds door sominigen verkocht tot voor 3,35 per hectoliter. De in- landsche soorten zijn hierdoor reeds tot 2,25 per hectoliter gedaald. Een Amerikaansch tuinier Henderson be- veelt een nieuwe manier aan, om stekken te maken. Hij knakt of snijdt de takken, die hij stekken wil, 10 of 12 dagen van te voren zoodanig door, dat een gedeelte van de vezels met de plant zelf verbonden blijft. De stekken krijgen door die zwakke verbinding nog genoeg voedsel en schieten, wanneer zij daarna geplant worden, veel spoediger De winter zet zich slec'nt in, ook in Enge- land. Te New—Castle—on—Tyne heeft op het stad- huis onder voorzitting van den burgemeester, eene zeer talrijke vergadering plaats gehad van personen, die op dit oogenblik zonder werk zijn. Men schat het aantal mannen, vrouwen en kinderen, die van alle hulpbronnen zijn verstoken, op meer dan 6000. Eene commissie is gevormd om den werklieden arbeid te verschaifen door middel van opeubare werken. Inschrijvingen zijn geopend. Te Saratof, in de hoofdstad van het Russi- sche gouverneinent van dien naam, heeft de politie eene vrouw gevonden, die drie jaren lang in een kelder, geketend, slecht gevoed en nietgekleed, opgesloten was gehouden door haar oora, die zich op die wijze van een erfenis wilde meester maken, hoewel hij buitendieu zeer rijk was. De ongeluk- kige vrouw kon bijna niet meer sprekenhaar lichaam was geheel met wonden overdekt, zoodat zij niet meer kon staan. Men heeft haar in een hospitaal gebracht en den oom in hechtenis ge- nomen; Hij bood le vergeefs 200,000 roebels aan, als men hem in vrijheid wilde laten. Te Laischew, in het gouvernement Kasan (Rusland), heeft de volgende ijselijke gebeurtenis in het gezin van een boer plaats gehad. De zoon van den ouden boer vierde zijn bruiloft. Naar landsgebruik sloot de bruidsjonker, een eigen broeder van den jongen echtgenoot, na afloop van den feestmaaltijd de jonggehuwden in een kamer op en begaf zich met de overige gasten, die alien min of meer beneveld waren, ter rust. Tegen 3 uur in den nacht brak in de woning brand uit en de ongelukkige bewoners shepen zoo vast, dat zij alien levend verbranddenalleen de vader van den jongen echtgenoot werd gered, maar ligt ten gevolge van de bekomen brandwonden zeer gevaarlijk ziek. Aan de jonggehuwden was het nog gelukt, de deur hunner kamer open te stooten, maar zij konden zich uit de vuurzee, die hen omringde, niet meer redden. Men vond na den brand hun lijken ver- koold naast elkander liggen. De laatste tijdingen uit de Borinage zijn een weinig geruststellend. Het schijnt dat de eerste werkstakers genegen zijn den arbeid te hervatten. In al de kolenmijnen van Gilly en Montigny- sur-Sambre is het werk reeds gedeeltelijk hervat. In de kolenmijn Gouffre de Chatelineau daaren- tegen hebben de werklieden den arbeid gestaakt in de vier putten. In de kolenmijn Bonhier, te Chatelet, hebben insgelijks 225 werklieden geweigerd in de putten te dalen. Wat de eischen betreft der werkstakers, deze zijn te hcog voor het tegenwoordig oogenblik: de beste werklieden verdienen 2 fr. 90 per dag, en zij zouden thans dit loon willen gebracht zien op 4 fr. De directeuren der kolenmijnen verklaren dat het hun onmogelijk is die verraeerdering toe te staan. De nijverheidscrisis duurt reeds sedert 5 jaren, zeggen zij, en wij zijn ten einde van hulpmiddelen. Ondertusschen wordt de ellende steeds grooter en grooter, zoodat vele vrouwen en kinderen bijna aan alles gebrek lijden. Terwijl men hier overal van alle kanten klachten verneemt, schijnt voor de Vereenigde Staten een tijdperk van voorspoed aangebroken te zijn. Fabrieken, die jaren lang stilstonden, zijn nu in vollen gang; somraige werken dag en nacht door. Sedert 1873 heerschte er niet zulk een be- drijvigheid in de ijzerdistricten van Pensylvanie en Ohio; er is gebrek aan werklieden. Te New-York getuigt alles van het herleven van denhandel; er is veel vraag naar allerlei waren en de prijzen rijzen. Zijde, kant, manufacturen vinden veel aftrek de lakenhandelaars wrijven zich in de handen en eveneens de tapijtfabrikanten. In den handel in glas en aardewerk is de invoer zeer verminderd,. omdat de Amerikaansche fabrieken zelf meer produ- ceeren. De invoer is in de laatste tien jaren zeker 40 pCt. gedaald, de vraag echter is toegenomen. De uitvoer van huiden en leer is aanmerkelijk grooter geworden; verscheiden looierijen, die jaren achtereen stilstonden, hebben het werk hervat. De uitvoer van boter en fijne kruidenierswaren is eveneens toegenomen. Particulieren te Wageningen zijn dezer dagen begonnen voor eigen rekening te slachten, omdat de slagers maar steeds rundvleesch tegen te hooge prijzen bleven verkoopen. Dank zij dezen maatregel kan men nu het vleesch voor 50 h. 70 ct. per KG. bekomen. Te Haarlem woonde in de 17e eeuw eene weduwe die haar 25n echtgenoot begraven had, en wie verboden was te hertrouwen. Het kan echter niet bewezen worden dat ze zich ooit van hare echtgenooten heeft bevrijd, ofschoon ze door de verdenking vaak veel geleden had. De bekende pikeur J. de Boer heeft bij een onlangs gehouden harddraverij, doordien het paard struikelde, een val gedaan, en zich daarbij ernstig aan de rechterpols verwond, zoodat hij geruimen tijd niet zal kunnen rijden. Bij het vervoeren van een bizonder zwaar kanon van 's rijks maga- zijnen, is de brug nabij het station te Delft erg beschadigd. Het publiek moet met een boot worden overgezet. Te Utrecht zijn twee manschappen van de mineurs en sappeurs, wegens slecht gedrag uit de gelederen weggejaagd. Beide veelbelovende mineurs zijn nauwelijks 18 jaar oud. Te Bever- wijk gaan ook eenige ingezetenen voor eigen rekening slachten, een hunner heeft versch vleesch le kwali- teit voor 0,36 en 2e kwaliteit voor 0,22 het halve kilo verkrijgbaar gesteld. De kantonrechter te Oss heeft een ingezetene van Megen, die ge weigerd had een soldaat op te nemen, hem tijdens de. jongste militaire manoeuvers ter inkwartiering gezonden, veroordeeld tot een boete van 50. Te Amsterdam heeft zich een heer op de Reguliers- gracht voor zijne woning, door een pistoolschot van het leven beroofd. Te Nowomoskow, in Rusland, heeft men een Duitsch landbouwer een kudde van 500 schapen ontstolen, zonder dat men een spoor van de dieven of het gestolene heeft kunnen ontdekken. Het onderzoek betreffende den moord van den ongelukkigen Pirard, wordt te Luik ijverig voortgezet. Tot nu toe zijn de misdadigers nog niet in handen. Te Parijs zijn vier net gekleede Engelsche dames gearresteerd, die met eene vijfde, welke ontvlucht is, eene bende zakkenrolsters vormden. Ook de directeur van dit gezelschap is ontdekt, maar houdt zich verborgen. De ,/professeur de billard" Mangin te Parijs maakte dezer dagen 725 karamboles na elkaar, en wel in If uur. Te Vollmarstein (Rijnpruisen) is een vrouw tegelijkertijd moeder van 5 kinderen ge worden. De moeder is redelijk wel, de kinderen eveneens en zijn reeds alien gedoopt. Te Smolensk hebben soldaten, bij het graven van verschansingen, drie vaten gevonden met 14,410 kleine zilveren munten, uit vroegere eeuwen afkomstig. Uit Budapest wordt gemeld, dat bij voortduring schokken van aardbeving in het zuiden van Hongarije worden gevoeld. Hoewel nog geene ernstige ongelukken zijn voorgevallen, verkeert de bevolking toch in angst. De werkstaking der timmerlieden en schrijnwerkers te Parijs neemt steeds grooteren omvang aan. Niet minder dan 10,000 hebben thans het werk gestaakt. Een commissie uit bun midden heeft een beroep gedaan op alien die van handenarbeid leven, om de werkstakers bij te staan. Ook de houtzagers hebben het werk gestaakt. Men schrijft uit Heinkenszand Het is niet eervol voor een jager een haas levend of ongedeerd te bemachtigen. Dit dachten ook de heeren jagers uit Belgie die dezer dagen onder Borssele op jacht zijnde, een levenden ongedeerden haas in handen kregen. Zij lieten terstond voor hunnen arrestant een net pakje maken, geteekend

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2