BKK EN DM A KING. BINNEN LAND. ,\o. 1305. Woensdag 22 October 1879. I9e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. VEEMARKT aBONNEMENT. Ter Neuzen, 21 October. TEK NEUZENSCHE C011RANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het <eheeie Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVEKTENlllN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiriiing URIE nren, Dit bind verschljnt Ulntdag- en Vrlj«lag.'iv«ud b(j J. It. G. DHOIT te Tee Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL maken bij dezen bekend, dat de alhier zal gehouden worden op Dinsdag den 38 October aanstaande, aanvang nemende des voor- middsgs ten 9 uren. Axel, den 13 October 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S C H O R E R. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. Overzicht. De Engelscben te Kaboel beginuen dingen te doen, die veel op annexatie gelijken. Reeds is een militair gouverneur over Kaboel en omstreken aan- j gesteld en bet gansche terrein in staat van beleg verklaard. En wat nu de wraakoefening betreft, zoo beeft generaai Roberts verkiaard, dat in de omgeving van het paleis en de citadel alle mili- taire gebouwen en iuriclitingen zullen worden ver- nield, terwijl aan de burgers zware schattingen zullen worden opgelegd. Er is een premie van 50 ropijen uitgeloofd aan ieder, die een der schuldigen aan den moord op het Engelsche gezantschap ge- vaugen neemt. Roberts lieeft liet verbrande ge- zantschapshotel bezocht en vond het geheele gebouw in puin verkeerd. De lijken van Cavagnari en de andere leden van het gezantschap, die zich daar- onder bevinden, zullen opgegraven wordcu. Ook in de Transvaal doet England zich thans duidelijker gelden. Generaai Wolseley hield te Pretoria eene toespraak en verklaarde, dat de annexatie een onherroepelijk feit was geworden. Door het commits der boeren is hierop eene resolutie aange- noinen, waarin verklaard wordt, dat ze nooit zullen worden tevreden gesteld, dan door het herstel hunner onafhankelijkheid. Dit strijden met den mond zal hun wel weinig baten en ze zullen voor goed reeds ingerekend zijn, eer ze 't zelven bemerken. De Iersche kwestie begint in Engeland meer en meer de aandacht te trekken. Onder leiding van het bekende Iersche parlementslid Parnell werd er dezer dagen vvederom eene meeting gehouden, waarop de Iersche pachters openlijk tot verzet tegen de landheeren werden aangespoord. De heer Parnell betoogde niets minder, dan dat alle pachters zich eenvoudig als eigenaars der plaats behoorden te beschouwen, waarop zij leefden, zoo de tegenwoordige bezitters althans geen genoegen namen met de som, die de pachters hun tot sckadeloosstelling zouden aanbieden. Als alle pachters dit doen, riep bij uit, dan is de Iersche zaak gewonnen. De opgewonden toehoorders waren het volkomen met hem eens en riepenweg met de landheeren schiet ze doodetc. De Times is van oordeel, dat dit te ver gaat en dat er verder voor de Engelsche regeering geen verdraagzaamheid meer te pas komt. Als lerland zoo voortgaat, behoort Engeland van politiek te veranderen, meent het city-blad, en geen notitie van Iersche grieven meer te nernen, voordat het zuster-eiland afziet van bedreigingen en afpersingen. De Fransclien, althans de Parijzeuaars, houden zich nog steeds bezig met de verkiezing van den gewezen communard Humbert tot lid van den gemeenteraad. Het eene blad liecht er meer, het andere minder beteekenis aan. Het feit op zich zelf getuigt niet van het zedelijk gehalte der kiezers van de arbeiderswijk, maar de beweging, die zich in verband hiermede omtrent de volledige amnestie en de verheerlijkingdergeamnestieerden heeft ontwik- keld, kan in haregevolgen van ernstige beteekenis zijn Er loopt een gerucht, dat Rusland weer bij den Turk zou hebben aangeklopt, om een bond- genootschap aan te gaan. Prins Lobanoff zou van Levadia met een concept-contract in den zak naar Constantinopel zijn gegaan. Daar hij echter met de tegenwoordige ministers niets kan uitrichten, zon bij een met Rusland bevriend Turk er op af hebben gezonden. De Sultan liet hem echter weten, dat hij hem niet wenschte te ontvangen en zoo moest Lobanoff weder onverrichter zake terugkeeren. Per telegraai. Heden is in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1856, houdende be- palingen omtrent de huishouding en de tucht op de koopvaardijschepen, aangenomen met 42 tegen 14 stemmen; de wet treedt in werking den 1 Februari 1880. Hierna werd de Indische begrooting in behan- deling genomen, bij de beraadslagingen daarover besprak de heer Lenting de kwestie van vreemde nederzettingen en de heer Ke.uchenius ingevolge de patentbelasting. Uit eene goede bron wordt verzekerd, dat tus- schen de regeeringen van Nederland en Belgie eene overeenkomst betreffende het kanaal van Ter Neuzen is onderteekend. Volgens dat stuk zou Nederland op zijn grond- gebied de verbreeding en uitdieping van het kanaal voor zijne rekening nemen, terwijl Belgie den spoorweg AntwerpenRotterdam zou overnemen en daarvan het op Nederlandsch grondgebied ge- legen gedeelte aan Nederland zou afstaan. De tooneelmaatschappij „De Volksvrienden" te Gent, waarvan eenige leden alhier den 18 en 19 September een paar opvoeringen in bet Neder landsch logement bij den beer A. Batenburg gaven, hebben bij den jl. Zondag in den schouwburg te Utrecht gehouden internationalen tooneel wedstrijd,nit- geschreven door de Rederijkerskamer De Genestet," den eersten prijs behaald, bestaande in een groot zwaar verguld zilveren eeremetaal en 50 gulden; het gezelschap bracht ten tooneele ffDe Viool van Gremona." Bij de Vrijdag gehouden examens zijn als hulponderwijzer nog toegelaten: B. Polderman van Kruiningen en M. Geluk van Axel. Het totaal der toen als zoodanig toegelatenen bedroeg niet 9, maar 11. Het verkeer tusschen Engeland en Duitschland over de lijn VlissingenVenlo breidt zich voort- durend uit en neemt een ongedachte vlueht. De directeur—generaai der maatschappij tot exploitatie van staats—spoorwegen wedijvert dan ook met het vol- ijverig bestuur der stoomvaart-maatschappij Zeeland in alles wat strekken kan, om het comfort der reizigers te verhoogen. Met dit doel is thans de heer Stous Sloot, hoofdingenieur-werktuigkundige bij de exploitatie,-maatschappij, weder naar Engeland gecommitteerd tot het aankoopen van rijtuigen, voorzien van een volledig buffet en verder van alles, wat binnen dt gre.nzen van een rijtuig strekken kan, om de reis te veraangenamen. In de gemeente Eede (Zeeland) woont geen geneesheer of vroedvrouw. Toen nu, in Juni en Juli jl., twee vrouwen in die gemeente moesten bevallen en de eerste geen geld had, om den naast- bijzijnden docter te laten komen en deze voor do andere zelfs niet wilde komen, verleende de bejaarde vrouw P. V. aan beiden haar hulp, tegen vergoe- ding van haar verzuimd dagloon (40 cts daags.) Doch er is een geneeskundige wet en deze ver- biedt zulks! De twee vrouwen hadden hulpeloos moeten blijven, zoo wil de wet het. Want het O. M. bij de rechtbank te Middelburg zag zich verplicht, onder aanneming van de meest verzach- tende omstandigheden, toch 10 boete en veroor- deeling in de kosten tegen vrouw V. te eischen. Ingevolge het Koninklijk besluit van 10 October 11., waarbij alle postzegels en briefkaarten van vroegere uitgiften buiten omloop werden ge steld, kunnen, te rekenen van 1 November e. k., geene andere dan de laatstelijk ingevoerde, op dit oogenblik in gebruik zijnde postzegels en brief kaarten, worden toegelaten. De brieven, de gedrukte stukken en de monsters van koopwaren, voorzien van buiten omloop gestelde postzegels, zoomede niet geldige brief kaarten, welke na 31 October ter post komen, worden als ongefrankeerde stukken met port belast. De buiten omloop gestelde postzegels en brief kaarten, mits zij zich in ongeschondeu staat bevinden, kunnen na 31 October a. s. nog gedurende 3 maanden, en alzoo uiterlijk op 31 Januari 1880, op de postkantoren worden ingewisseld tegen geld of tegen gangbare zegels of briefkaarten. De minister van oorlog heeft bepaald, dat er geene Franschen of Walen meer voor het Oost-Indische leger mogen worden aangenomen, indien zij niet in staat zijn de Nederlandsche of Vlaamsche taal goed te spreken en verstaan. Het handgeld voor vreemdelingen voor een koloniale verbintenis van 6 jaren, is vastgesteld op niet meer dan 200, en voor eene verbintenis van 4 jaren op 100. Verleden week heeft de aanbieding plaats gehad van het nuwelijksgeschenk door de ingezetenen van Ned.-Indie aan HH. MM. den Koning en de Koningin. Het geschenk rnunt uit door boogen eenvoud en innerlijke kostbaarheid, bestaande uit een enkele snoer van 47 parelen, alien ongeveer van gelijke grootte, te zamen verbonden door een juweelen s)ot, eenigzins in den vorm van eeno kroon. Het geheel is besloten in een etui van lichtblauw satijn, met witte voering van gelijke stof, waarop gesteinpeld de woorden: „Insulinde aan Koningin Emma." De etui draagt een gekroonde E., van goud bewerkt. Het geheel is besloten in een zwart lederen etui, alles met zorg en zonder noodelooze opschik bewerkt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1