TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen Aieuws- cn Advertenticblad voar Zeeuwsch-Vlaanderen, BIJVOH1QSKL Zaterdag 11 October 1879. Ko. 1502. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Vrijdag 3 October. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig de heeren Fercken en de Smidt. De notulen van de vorige zitting worden door den secretaris gelezen en door de vergadering goedgekeurd. De voorzitter deelt mede een schrijven van den minister van oorlog, naar aanleiding van een schrijven door bet dagelijksch bestuur, gedaan in zake verhuring van de 15 woonhuizen, gediend hebbende voor getrouwde militairen. De minister geeft daarin kennis, dat liij den kommandant der genie te Dordrecht heeft, ge- machtigd, om eene nieuwe overeenkomst te sluiten, waardoor de gemeente het recht verkrijgt, de bedoelde woningen, voor welke de liuur met het rijk is aangegaan voor een tijdvak van tien achtereenvolgende jaren, eindigende den 1 December 1885, te ver'nuren, bchalve die, waarin de conducteur der artillerie woont, en wel op de volgende voorwaarden 1°. Dat het rijk voor elke der bedoelde 14 woningen, welke aan eenig particulier verhuurd zal worden, 2,75 per maand zal betalen, doch slechts tot 3 maanden na die, waarin de nieuwe huur is ingegaan. 2°. Dat het Rijk met inachtneming van het sub 1 gestelde op 1 December van het loopende jaar voor elke van de 14 woningen, die alsdan niet aan tenig particulier verhuurd mocht zijn en voor de. woning van den conducteur der artillerie, f 33,50 zal betalen, 3°. Dat, wanneer een of meer der sub 1 bedoelde woningen, na aan particuliercn te zijn verhuurd geweest, weder buiten huur kornt of komen, het rijk aan de gemeente Ter Neuzen voor ieder der in dat geval verkeerende woningen/2,75 per maand zal betalen tot aan de maand, waarin weder verhuur plaats zal hebben. 4°. Dat de gemeente Ter Neuzen elke der sub 1 bedoelde woningen voor niet minder dan een vol jaar zal verhuren. 5°. Dat op 1 December 1885 de hnurtijd eindigt van die woningen, welke dan niet op voorschreven voet verhuurd mochten zijn, zoomede van die van den conducteur der artillerie, terwijl alsdan ook over de, overige van de bovenbedoelde woe'ngen de aansprakelijkheid van den staat eindigt. b". Dat de volgens het hiervoren sub 1, 2 en 3 vermelde verschuldigde huur na het einde van elk huurjaar (1 December) door het rijk aan het gemeentebestuur zal worden betaald op eene door dat bestuur aan het departement van oorlog in te dienen declaratie in tweevoud, waarvan eene expeditie op zegel moet zijn geschreven. 7°. Dat de woningen, die bij het rijk in huur zijn gebleven, gedurende den huurtijd door en voor rebelling van het gemeeutebestuur worden onder- houden en zoonoodig hersteld ten genoegen van den betrokken eerstaanwezig ingenieur. 8°. Dat de gemeente Ter Neuzen gedurende den tijd van huur aan het rijk voor hare rekening zal nemen de bclasting op de gebouwde eigen ,dommen, benevens de overige lasten met uitzonde ring van personele belasting, die hetzij aan het rijk, hetzij aan de gemeente moet worden betaald. 9°. Dat de kosten van de onder Sub 6 bedoel de declaratie en die, vallende op deze, overeenkomst, welke in drievoud moet worden opgemaakt, zijn ten laste van de gemeente Ter Neuzen. Nog geeft de Minister te kennen, dat van ver- koopen van den grond, waarop de woningen zijn gebouwd, geen sprake kan zijn, daar die grond buiten den handel is, alsmede, dat omtrent het in bedeleen geven van het bleekveld achter de be doelde woningen voorloopig door hem geene beslis- sing zal worden genomen. Van Gcdeputeerde Staten was ontvangenbericht goedkeuring raadsbesluit tot het verkoopen van 28000 van het kapitaal, ingeschreven op het Nederlandsch grootboek; de voorzitter zegt, dat tot dien verkoop is overgegaan en opgebracht heeft 18042,50 tegen 647/i6 per cent. verhoaging jaarwedde hooldonderwijzer aan de school te Sluiskil. e. Verslag over 1878 van het bestuur der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. d. brief van Gedeputeerde Staten, waarin be richt wordt, dat door het rijk de tegemoetkoming in de kosten van verpleging van de krankzinnige E. C. Stoffijn is toegestaan. e. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit, waarbij/ 3000 subsidie is verleend aan het burgerlijk armbestuur voor 1880. f. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten ge- meenterekening over 1877. g. Eenige provinciale- en Staatsbladen. wordt met algemeene stemmeu aange- voor rekening van de gemeente een te leggeu van af het privaat van over en geeft, de noodige inlichtingen de begrooting j It. Wiskerke naar dat van het daar naast staande huis. daarvoor bedraagt 9646,50. Door het lid Harte wordt de aandacht van Uit de inlichtingen blijkt, dat door de rioleering burgemeester en wethouders gevestigd op het aau- der slooten de erven der daaraan gelegen woningen slibben van de oude haven en door het lid Grenu op met een flink rasterwerk zullen worden afgeslotende slechte afwatering van het plein voor de openbare school in de kom der gemeente. Niets meer te behaudelen zijnde, sluit de voor zitter de Het dagelijksch bestuur stelt voor de begrooting voor 1879 daardoor te wijzigen en daarin ook te begrijpen de uitgaveu van 583,62 voor het bouwen van het kautonnale huis van bewaring; door het rijk zal voor dien bouw f 466,89^ worden teruggekeerd, daar doortrekkcnde gevangenen daar- van ook gebruik maken, zoodat de kosten voor de gemeente slechts 116,72-^ bedragen; met algemeene stemmen wordt tot die wijziging der begrooting besloten. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van het dagelijksch bestuur tot het aanbesteden van de bestrating van de Vlooswijksche straat in de kom der gemeente, benevens het rioleeren van de bestaande slooten achter de Ilervormde- en voor de Itoomsch Katholieke kerk en de daarmede in verband staan- nomen, om de werkende voorzitter legt de teekening.daarvan nieuw riool Nog het land van de Roomsch Katholieke kerk en van den heer Van Son zal door een haag worden af- geraaakttevens acliteu burgemeester en wethouders het wenschelijk de materialen aan te besteden, doch de uitvoering onder eigen beheer te doen. Bij de besureking daarvan acht de heer Donze het wenschelijker, dat de uitwatering der riolen in den bazaltinuur bij de losplaats aan het telegraaf- kantoor plaats heeft, dan zooals nu geschiedt in de Westkolk; naar hij vermeent is het tlians bestaande sluisje in een slechten toestand en zoo de kolk moet worden drooggemaakl voor herstel- lingen, zou de afwatering niet plaats kunnen hebben. De voorzitter antwoordt hierop, dat daaromtrent, reeds vroeger is gesproken, doch dat door de directie van den waterstaat is beweerd, dat het sluisje zicli in eenen goeden toestand bevindt; waren vroeger klachten ingekomen omtrent die afwatering, in den laatsten tijd waren dezelve minder vernomen; de afwatering naar den bazaltmuur blijft niettemin steeds zeer gewenscht ook voor den waterstaat zelf, terwijl het rijk voor een be- hoorlijken afvoer van water moet zorgen in de kom der gemeente, en vroeger reeds is bepaald, dat de betrokken minister voor rekening van het rijk neemt de opening in den bazaltmuur. Daar de heer Donze van zijne opmerking geen bepaald voorstel wil maken, maar het ter aanbe- veling aan het dagelijksch bestuur geeft, wordt het voorstel van burgemeester on wethouders met algemeene stemmeu aangenomeu. Na deze beslissiug spreekt de voorzitter een woord tot de leden van den gemeenteraad en tot de ingezetenen, vertegenwoordigd door den ver- slaggever en wees op de belaugrijke verbetering, welke de gemeente zal ondergaan door de aaneming van het voorstelsedert jaren toch is, zoowel door den geneeskundigen bnspectaur van het Staatstoe- zicht in Zeeland als door de geneeskundigen hier ter stede er op aangedrongen in het bolang der volksgezondheid, om de bestaande slooten te rioleeren en te dempeu, doordien uit den ondragelijken stank welke uit de slooten opstijgt, menig ziektegeval voortkomt. Velen echter zouden den verouderden toestand liever zien. dan de nu aangenomene, waarom de voorzitter aller raedewcrking verzoekt, zoo er moeielijkheden mochten ontstaan, die vergadering. GEMENGDE BERICHTEN. om van uit den weg te ruimen en de bemoeiingen het dagelijksch bestuur te vergemakkelijken. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten 100 toe te staau als toelaag voor bclooning van getrouw schoolbezoekdoor de Provincie is voor deze gemeente beschikbaar gesteld 52,00; het geheele bedrag zal worden verdeeld aan de drie bestaande scholen naar het getal leerlingen. Van de commissie voor de paarden— en vee- rnarkt was een voorstel ingekomen tot het veranderen van uit te deelen premien; die premien zouden daardoor saraen 74,50 bedragen; vroeger werd daaraan 51,00 besteed; tevens achtte de commissie het wenschelijk, dat haar drie plaatsvervangers werden toegevoegd. Zij bevelen daartoe aan de heeren: J. P. Scheele, L. Bakker en Jan de Feijter Jacz. Met algemeene stemmen werden beide voor- stellen aangenomeu en de aanbevolen heeren bij acclair.atie benoemd. Ingekomen waren: a. brief van den heer J. de Smidt, waarin hij kennis geeft, dat hij bedankt als lid van de com missie der brandweer. b. brief van Gedeputeerde Staten, goedkeuring Door de slagers te Sneek is thans de prijs van het rundvleesch gebracht op 40 cent het halve kilo; sommigen verkoopen het voor 35 cent; de vleeschhouwers te Rotterdam hebben den prijs van het rundvleesch van f 1 op 90 cent per kilo verlaagd, en zullen voortaan in maandelijksche ver- gaderingen de prijzen van het vleesch bepalen. Te Naaldwijk is de eerste vrouwelijke telegraaf- beambte aangesteld. Mejuffrouw S. Verhulst is daar als geagreeerde beeedigd. Het bestuur der „Unie" maaktf thans bekend, dat de totale opbrengst van de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel is geweest 40371,94^ van 413 locale comitss. Voor het surnumerairs-examen aan het centraalbureau der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht zal worden ge- houden, hebben zich dertig kandidaten aangemeld, waaronder eene dame. Te Aruheru wordt door de politie tegenwoordig jacht gemaakt op de zoo- genaamde zoeloekoppen, een schietgereedschap, waar van zich de jeugd bedient om de paarden en voorbijgangers te verschrikken. Niet minder dan 350 dergelijke koppen werden in een dag door haar buit gemaakt. De oudste ingezetene van Sappctneer, een rustend zee man, vierde Zondag zijn 99sten verjaardag, nog in het voile bezit van al zijne vermogens. Van een bordeelhoudster op het Rokin te Amsterdam, welk huis door zijne groene kleur de aandacht van alle voorbijgangers trekt, is eene som van f 5000 gestolen. De daders zijn onbekend. Te Suaineerderheide is bij den heer H. J. lloekstra een brutale diefstal gepleegd, door het uitnemen van eene ruit. Uit de secretaire is voor /600 it 700 aan juweelen, goud- en zilverwerk weggenomen, terwijl voor 200 aan muntpapier is gestolen. Te Zandvoort (bij Gieten) was het zoontje van den arbeidcr J. Staats Jz., ruim 3 jaren oud, een oogenblik aan 't oog der moeder oulsnapt; een weinig later werd het kind levenloos uit een sloot gehaald. Een 16jarige jongeliug, werkzaam in de Aromatie Schnaps— distilleerderij te Schiedam, kwam in aanraking met de machine waardoor geheel zijn rechterarm van het lichaam werd gescheiden. In 1878, zegt De Paix, zijn er van de 29,500 Belgische schutters 20,000 veroordeeld geweest. HANDELSBERICHTEN. Dordrecht, 9 October. Lokeren, 8 Oct. 1 Oct. Snelpersdruk van J. k. G. Dhont te Ter Neuzen. VAK DE Jarige en nieuwe Tarwe was heden matig aangevoerd en werd tegen 20 a 30 cent vlug verkocht, mindere soorten als vorenErwten 1,00 hooger. Puikc Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 12,50 a f 13,20 nieuwe f 9,40 a J 10,50. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche f 8,00 a f 8,50, nieuwe J 6,00 a f 8,00. Gerst Zeeuw sche en Vlaamsche winter f 5,00 a f 7,00, Overmaassche f 4,20 a J 6,80, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 5,00 a f 6,00, Overmaassche f 4,50 a f 5,60. Ilaver dunne f 3,00 a f 3,80. Dikke f a f Paardenboonen fa f Duivenboonen f 8,00 a f 8,70. Witte- boonen f a f Bruiueboooeu 18,50 a J 20,00. Erwten J 10,00 a f 13,00. Voeder f 8,00 a f 10,00 Koolzaad at. a at. Kanariezaad 9,00 a 10,80. Lijnzaad 10,50 a 12,00. Tarwe, p. 106 1., £r. 25,00 a 27,00 Roirge, 14,75 16,25 Gent, 14,50 15,75 Haver, p. tak 14,00 24,50 a 16,50 15,00 16,25 14,76 15,75 14 00 15,50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5