B1NNENLAND. BU1TENLAND. Wo. 1500. Zaterdag 4 October 1879. I9e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het ^ebeele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimt.e berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag Ik II IE area. DIt blad verachljnt Dlnadag- en Vrljdagarond blj J. R. 6- H T te Tep Neuzen. Politiek Overzicht. Het liet zich denken, dat het muisje te Weenen gebaard, een staartje zou hebben. Gelukkig is 't een vreedzaam staartje. Volgens de berichten, die veel schijn van waarheid hebben, moet Bismarck tot den Franschen gezant te Weenen nog al bont hebben gesproken. Hij verklaarde met het on- noozelste gezicht van de wereld, dat Frankrijk zich tocli volstrekt niet behoeft ongerust te maken over de hernieuwde vriendschap met Oostenrijk. Duitschland denkt er niet aan, om met Oostenrijk tegen Frankrijk samen te spannen. Integendeel, zooals reeds te Berlijn, bij gelegenheid van het congres was gebleken, koestert Bismarck de beste gevoelens jegens Frankrijk. Ik maak geen moord- kuil van mijn hart en zeg waar bet op staat, zeide hij. Vervolgens deed hij vrij duidelijk ver- staan, dat Frankrijk, even als Oostenrijk deed, wel zal doen, alle oude veeten ter zijde te stellen. Duitschland is (voor 't oogenblik P) voldaan. Het is (N. B.) nooit aanvallender wijze te werk gegaan. Het wil niets dan den vrede, en daarmee uit. Toen keek Bismarck op zijn horloge, zei met het vriendelijkste gelaat van de wereld wat is't jammer, dat de tijd zoo snel omvliegt, ik heb zoo aardig met II gekeuveld. Nu moet ik naar den nuntius (zeker om ook dezen voor 't lapje te houden) en na den gezant tot een tegenbezoek te Berlijn te hebben uitgenoodigd, maakte hij zijn compliment, lachte, vermoedelijk in zijn vuistje, en verliet het gezelschaps-h6tel. De zaakjes in Afghanistan worden met den dag erger. De Emir is met zijne zonen de hoofdstad ontvlucht en heeft zich genadig onder de hoede der Engelschen gesteld. Te Kaboel moet eene ware regeeringloosheid heerschen. De muitelir.gen heb ben de poorten gesloten. De Afghaansche vorst zal nu, gedekt door de Engelsche bajonetten, de terugreis naar zijne residentie aanvaarden en daar onderdanen aan 't vuur van den aarts- invloed te danken. Eene depeche uit Konstanti- nopel meldt, dat de porte zelfs teruggekomen is van haar plan, om een vertrouwd officier naar dat gewest te zenden, ten einde nadere inlichtingen te bekomen omtrent de slechte behandeling, waar- aan de Muzelrnannen er zouden blootstaan. Voorts heeft de sultan bevel naar Adrianopel gezonden, om te zorgen, dat er vooreerst geen vluchtelingen meer naar Rumelie zouden terugkeerendit laatste, wordt er bijgevoegd, geschiedt tengevolge van het protest, dat Rusland had doen hooren, tegen dit terugzenden van vluchtelingen naar hunne vorige woonplaats, zonder dat zij eenig middel van bestaan hadden, of daar zouden kunnen vinden. zijne vijand blootstellen. De Engelsche kolonnes rukken met versnelde pas naar de hoofdstad op. Generaal Roberts heeft reeds eene proclamatie uitgevaardigd, kennis gevende, dat de Britsche troepen Kaboel in bezit zullen nemen. Hij richt eene vriendschappe- lijke waarschuwing tot hen, die geen deel hebben genomen aan den aanval op de Britsche legatie en verklaart, dat alien, die na deze proclamatie ge- wapend blijven, als vijanden zullen worden behandeld. In Frankrijk verneemt men dagelijks van rede- voeringen, gehouden door rondreizende ministers, afgevaardigden, radicalen en legitimisten. Op den keper beschouwd leeren we daaruit niets nieuws. De minister van onderwijs traeht het eenigszins geschokte vertrouwen in zijne wet door den uitslag der beraadslagingen van de departementale raden, te herstellen, door zelf het woord te voeren. Als wachtwoord van de goede gezindbeid der bevolking jegens zijn ontwerp verwacht hij, dat men hem begroet met den kreet„Leve art. 7 I" Zeker eene zonderlinge raanier van begroeting, maar die voor den minister toch beteekenis heeft. Althans hij ziet daarin een blijk van syrapathie. Hij kon zich echter deerlijk vergissen, want niet altijd zijn de schreeuwers de lui, die handelen. De veranderde houding van den sultan ten opzichte van Oost-Rumelie, blijkt werkelijk aan Ruslands Per telegraai. Heden werd te Middelburg aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed Het wegruimen van grond uit de buitenhaven van Ter Neuzen; de minste inschrijver hiervoor was de heer D. Volker te Dordrecht voor/* 10600. De begrooting bedroeg 16550. Ter Neuzen, 3 October. Ilontsnisse, 31 September. De in het nummer dezer courant van 27 dezer door het Kroon— Domein aangekondigde openbare verpachting van eene hofstede in de gemeente Graauw, groot 24 hectaren 50 aren 60 centiaren, had heden alhier plaats. Deze hofstede, waarvoor tot dusverre een jaar- lijksche pacht van f 960 werd betaald, kon heden niet meer dan 550 per jaar bedingen. Voor de op 15 October a. s. aanvangende acte—examcns voor het lager onderwijs in Zeeland hebben zich 154 adspiranten aangemeld, als: voor hoofdonderwijzer 12; hulponderwijzer 27hulpon- derwijzeres 11; huisonderwijzeres in het schrijven I 9onderwijzer in de Fransche taal 20, en onder- wijzeres 5onderwijzer in de Engelsche taal 3, en onderwijzeres 2; onderwijzer in de Hoogduitsche taal 3, en onderwijzeres 1onderwijzer in de wiskunde 3; onderwijzer in het teekenen 6; in de gymnastiek 8, en onderwijzeres 1; en 43 als onderwijzeres in de handwerken voor meisjes. In Augustus 1880 zal een examen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jongelingen, die verlangen mochten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders; alleen komen in aanmerking zij, die geboren zijn in de jaren 1863 en 1864. De vereischten voor de aangifte zijn vermeld in de Staatscourant van 30 dezer. Uit particuliere berichten uit Indie verneemt Het Vaderland, dat de toestand in Atjeh in de laatste weken veel gunstiger is geworden. De bezetting zal aanmerkelijk worden verminderd, ter- wijl nog verschillende andere bezuinigingen zullen worden ingevoerd. In de maand October vangt een nieuwe cursus aan tot opleiding van pleegzusters in de Amalia-stichting te Utrecht. Beschaafde protes- tantsche vrouwen, die aldaar tot pleegzuster wenschen gevormd te worden, kunnen zich aamnelden bij den secretaris, Dr. P. Templeman van der Hoeven. Als een bewijs dat ook in Utrecht de invoer van Duitsche aardappelen op groote schaal plaats heeft, kan dienen, dat behalve den grooten aan- voer, die langs de spoorwegen met bestemming voor Utrecht plaats heeft, door eenen handelaar in dat artikel de vorige week aan de Watermarkt is gebracht een Duitsch schip, inhoudende 2500 hectoliter, terwijl nog onderweg is een van 1800 en later een door hem zal worden geladen van 3200. De aardappelen zijn goed van smaak en worden verkocht voor4,75 per hectoliter. Sedert den invoer dezer buitenlandsche soorten is dan ook de marktprijs onzer inlandsche aardappelen zeer gedaald. Landbouwberichten. De Maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arrondissement Breda heeft opnieuw een adres gericht tot de regeering, om aan te dringen op wettelijke maatregelen tot bescherming van de voor den landbouw nuttige vogels. Aangaande den graanoogst in Frankrijk wordt officieel voorloopig het volgende vermeld De oogst staat zeer goed in vier, goed in zeven, redelijk in i tweeentwintig, middelmatig in veertig, slecht in vijftien departementen. Ofschoon op zich zelf niet gunstig, is de graanoogst in Frankrijk toch minder ongunstig uitgevallen dan in de meeste landen van Europa, met name En- geland, Oostenrijk-Hongarije, Italie en Spanje, en overtreft hij dien van 1878, die zoo ver beneden de gemiddelde opbrengst bleef, dat de invoer van granen in Frankrijk in 187879 tot het onge- kende cijfer van 20 millioen hectoliter gestegen was. Toen de trein van Antwerpen naar Boom in hqt groote station aldaar reeds in beweging was, wilde een werkman nog in den waggon klimmen. De man sprong mis, viel en geraakte onder de wielen van den trein. De dood was oogenblikkelijk. Tot nu toe weet men niet waar die man te huis be- hoort. In zijn zakken heeft men een spoorweg- abonnements-kaartje gevonden voor de reis van Antwerpen naar Contich met den naam Jan Frans Voorspoeds. Het lijk is naar het gasthuis te Ant werpen gebracht.. In het dorp Etambe is het volgende ongeluk voorgevallen. Een inwoner was in een put afge- daald om er een emmer water uit te halen. Toen hij na verloop van eenigen tijd nog niet was te voorschijn gekomen, liet ook zijn vader zich in den put af om hem hulp te verleenen, doch ook deze verscheen niet weder, evenals drie andere personen, die de beide eersten wilden te hulp Snellen. De vijf ongelukkigen waren alien gestikt door gas, dat zich in den put schijnt te hebben ontwikkeld. In den omtrek van Berlijn zou den 23 Sept. een tweegevecht plaats hebben tusschen een kapitein en een Berlijnsch koopman, officier bij de reserve, en wel wegens eene beleedigende uitdrukking des laatsten betreffende de vrouw des eersten. Het I tweetal was met getuigen en geneesheer ter kamp- plaats verschenen en zoude juist positie nemen, toen plotseling de bedoelde dame zelve opdaagde, Ti l! NEEZENSCHE COHRAYf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1