y ertrek ler trimiiail naar Oost-Me. BU1TENLAND. daarentegen spoedig uit den weg te ruimen, zoo men slechts wil. Wanneer de overmatig hooge posten voor oorlog en marine, veel te hoog opgevoerd voor een land als 't onze, eenvoudig zooveel werden verminderd als de scholen moeten kosten, ware't gevonden en goed ook. Op 't oogenblik worden in 't Gooi en N. Braband exercitien op groote schaal gehouden, die duizenden kosten en waartoe duizenden mannen voor een poos aan den maatschappelijken arbeid worden onttrokken. Men schaffe deze en dergelijke kostbare amusementen af en bekrimpe voelbaar het budget van oorlog. Het soldatenspel aan kant, behalve het noodige legertje voor rustbewaking, en klaar is men. Ten einde overdreven verwachtingen omtrent een z. g. #dierentuin," te Middelburg op te richten, tegen te gaan, melden wij, dat slechts het voor- nemen bestaat om, wanneer een gedeelte van het bolwerk en water, ongeveer een bunder groot en nabij den Kanaaldijk aldaar gelegen, van de ge- meente in erfpacht kan verkregen worden, daar een uitspanningslokaal te bouwen. Daaraan zou worden toegevoegd een gebouw, bestemd om tot woouplaats te dienen voor ver- schillende vogelsoorten en kleinere dieren, alsapen enz. Mocht deze zaak voldoende ondersteuning vinden, dan zeker is het inogelijk, dat zij later op grooter schaal wordt ingericht, doch voorloopig is dit niet te verwaehten. De afloop der te Amsterdam gehouden veiling bijna 100,000 balen gouvernementskoffie is tuinders en veefokkers Hoe belangrijk de uitvoer van vee uit Rot terdam dit jaar is geslouken, bewijzen de volgende cijfers In de eerste zeven maanden dezes jaars werden uitgevoerd 227 koeien of ossen, 6129 kalveren, 3795 varkens en 33,595 schapen. In het vorige jaar, over dezelfde maanden bedroeg de uitvoer 5165 koeien of ossen, 8207 kalveren, 7075 varkens en 66,076 schapen. Daarenboven daalde het cijfer KG. uitgevoerd versch vleesch (geslachte schapen) van 1,810,000 in genoemd tijdperk van 1878 tot 1,482,000 in dit jaar. In jaren, zoo schrijft men uit Deventer, waren de prijzen der paarden niet zoo laag als thans. Zij zijn een derde lager dan in vorige jaren, hetwelk geweten wordt aan de duurte van het voeder, waardoor velen zich van de overtollige paarden ontdoen. Wil men kippen van het ongedierte, waar door zij vaak al te veel geplaagd worden, bevrijden, dan legge men zegt de Landbouw Kroniek versche takken van gewoon elzenhout (Alnus glu- tinosus) in de hokken. Men moet het dagelijks des morgens wegnetnen, verbranden of vernietigen en door versch hout vervangen. Na dit eenige malen herhaald te hebben, zullen de kippen en haar hokken geheel van alle ongedierte bevrijd zijn. Professor docter Adolf Mayer, directeur van het rijks—proefstation te Wageningen, heeft een boekje zoover gevorderd, dat de vlag op het dak zou kornen, toen 's morgens 10 uur ongeveer, terwijl verschillende werklieden in het gebouw bezig waren, op eens de muren van de werkplaats instortten. Vijf werklieden werden onder het puin begraven en met moeite er uit gehaald. Twee hunner hebben zulke wonden bekomen dat zij aan de gevolgen zullen bezwijken. De anderen zijn minder gekwetst. Te Berlijn is een complete fabriek van dissertaties ontdekt, die men tot verschillenden prijs voor alle vakken kon bestellen. De rechter- lijke macht heeft zich de zaak aangetrokken en bij den directeur der fabriek alle stukken en correspondentien betreffende de industrie in beslag genomen. De vraag is, in hoever de fabrikanten vervolgd zullen kunnen worden. Maar 't ergst er aan toe schijnen de bestellers der dissertaties te zijn, voorzoover ze hun ambt of hunne betrekking aan dat proefschrift hebben te danken. Zij zullen eenvoudig worden afgezet of in rang verlaagd. De algemeene raad van het departement der Rhone heeft het curieuse besluit genomen, om eene belasting op de ongehuwden te leggen. Het besluit is in de volgende bewoordingen vervat: „In de kosten van het onderhoud der ter vondeling gelegde en verlaten kinderen zal voorzien worden door eene heffing van het vierde gedeelte der bezoldiging of de pensioenen van alle ongehuwde ambtenaren of gepensioneerden in het departement der Rhone, van de nederigsten af tot de hooggeplaatsten toe, in het licht gegeven, dat onder onze landbouwers, hetzij zij behoord hebben of behooren tot het leger, zeker met De belangstelling de rechterlijke macht of welke openbare administratie der ook." De overwegingen die tot dit besluit hebben geleid, zijn dat de ongehuwde staat in strijd is met de bedoeling der natuur en oogmerken der van ongeveer 2£ middelen, de voedingsstoffen, die door den oogst voorzienigheid. Het kan ook wel zijn, dat de on- aan klei- en zandgronden worden onttrokken, de gehuwde staat nog andere oorzaken heeft, die in behoeften der verschillende dieren aan voedingsstoffen strijd met een goede bezoldiging van de genoemde 24 uren worden er chromographisch met ambtenaren zijn. en lijnen in aangegeven. Met een in aangegeven oogopslag kan men b. v. zien, hoe veel pCt kool- stof, kali, kalk, phosphorzuur en stikstof en water in goeden stalmest aanwezig is, hoeveel en van welke stoffen b. v. 5000 kilo levende dieren in een voor de 7c'natkist vrij gunstig geweest. De prijzen j zal geraadpleegd worden. De samenstelling liepen dooreengenomen ongeveer 2 cent per half landbouwproducten en grondstoffen, waaronder de kilogram boven taxatie, hetgeen op den geheelen natuurlijke en minerale meststoffen, de voedings- verkochten voorraad een surplus ton gouds geeft. Sedert geruimen tijd worden door de gezag voerders van schepen in de groote vaart op hunne reizen, ten behoeve van het meteorologisch instituut, euren geheel vrijwillig waarnemingen gedaan. Ten einde het leveren van deze nuttige bijdragen aan te moedigen en tevens de nauwkeurigheid der waar nemingen te bevorderen, komt het der regeering wenschelijk voor, in de gelegen heid te zijn eenige der meest onmisbare meteorologische instrumenten van wege het instituut aan gezagvoerders ten ge- bruike te geven. De aanschaffing daarvan voor een achttiental schepen zal 18,000 kosten. Het Utrechtsch Dagblad geeft ter gelegenheid van den gedenkdag der Unie een feestnommer. Behalve eenige geschiedkundige herinneringen en een overzicht der feestelijkheden, bevat het in houtsnede de voor- en keerzijde van den onlangs reeds beschreven gedenkpenning. Van den penning, met het borstbeeld van Graaf Jan van Nassau, stichter der Unie van Utrecht, GEMENGDE BERICHTEN. bewezen aan alien, die belang stellen wetenschappelijk gedreven landbouw. in een vertrekken. zal aan HH. MM. den Koning en de Koningin en kwain Jjell aan elk der Prinsen en Princessen een exemplaar flesch wijn worden aangeboden, HH. MM. met een album. Sjngier een Twee der penningen werden te 3 uur in optocht uaar het Stadhuis gebracht en door ds. Ruytenschild aan de gemeente Utrecht aangeboden. Daarua begaf de stoet zich naar de „Uniezaal" (de groote ge- hoorzaal dsr Universiteit) waar de acte der Unie voor 300 jaar werd geteekend. De deelneraers hidden verder een feestmaal en liebben voor een volksfeest in Tivoli gezorgd, met medewerking der Vereeniging tot veredeling van Volksvermaken. In het gebouw van Kunsten en Wetenschappen is een tentoonstelling geopend van platen en portretten uit den tijd der Unie en werd een borstbeeld van Graaf Jan feestelijk onthuld. POSTER IJ EN. Vifi AMSTERDAM, 26 Sept., Vifi BRINDISI, 26 Sept., Via, NAP ELS, 4 Oct., De Fransche pakketbooten doeu Riouw, Banka en Palembang niet aan. alien 6,17 's avonds. Landbouwberichten. Van 10 Augustus tot 6 September jl. zijn, blijkens ingekotnen ambtsberichten, door longziekte aange- tast 5 runderen, als: 1 in Noord-Brabant en 4 jn Zuid-IIolland. In het vorige tijdvak van vier weken was 1 rund door die ziekte aangetast. De heer Bachiene, lid van den Raad van State,, berekent dat op 31 December 1875 in ons land welke stoffen b. v. bUUU kilo revenue aieren m een voor een b(j(] yan g25 rniliioen a.ul hypothecaire etmaal noodig hebben. Met dit keung uitgevoerd inschri:vingen 0penstonden. Een bejaarde land- en practisch ingericht werk hebben de heeren bou die van R^amsdonk naar Oosterhout was Mayer en Ophorst, de uitgevers, een grooten dienst gegaan Qm gene ko(j #f te leverenj is in de vaart geraakt en verdronken. De onthulling van het gedenkteeken van Leiden's ontzet zal den 30 October 1881 plaats hebben. Te Zevenhuizen heeft een gegoed landbouwer zich door ophanging van het leven beroofd. De klompenmaker E., uit de Hoven bij Zutfen, heeft zich eerst een diepe wonde in de keel toegebracht en is daarop in 't water gesprongen, waaruit weldra zijn lijk werd opgehaald. Verleden week brachten drie inge- zetenen uit Tiel, broeders van 84, 82 en 80 jaren, een bezoek aan Alphen. Zij vermaakten zich den ganschen dag met visschen en keerden des avonds onvermoeid en opgeruimd naar hunne zuster in Tiel, die 86 jaren telt, terug. '1 e 's Heerenberg is een boerenwoning met een aanzienlijken voorraad hooi en rogge, die daarin geborgen was en aan verschillende personen toebehoorde, verbrand. Te Assen hebben soinmige slagers, daar elke koe tegenwoordig voor /80 it /40 minder wordt inge- kocht, den prijs van het vleesch met 5 cents per kilo verlaagd. Andere willen zelfs van deze geringe verlaging niets weten. Volgens een uit Londen te Rotterdam ter beurze ontvangen telegram is het stoomschip Overijssel bij Kaap Guardafui uit- een geslagen. In den Gentschen dierentuin heeft een paar gekroonde kraanvogels uit Natal, dat sedert twaalf jaren daar verblijf hield, een paar jongen uitgebroeid. De hardgummifabriek van de tirraa Post Nanninga, te Nieuwe Pekela, is geheel afge brand. De fabriek en de goederen waren gedeeltelijk bij eene Zwolsche, gedeeltelijk bij eene Haagsche maatschappij verzekerd. In de Fransche bladen wordt bericht, dat de ex—Keizetin Eugenie naar Loretie zal gaan, om missen te laten lezen voor de zielerust van haar man en haar zoon. Op verzoek van den Paus zou zij ook Rome bezoeken. De beide zoneu van den Prins van Wales „Sprot en flaring" hebben hun eerste zeereis naar Zuid- Anierika aanvaard. De Prins en de Prinses van Wales vergezelden hen met hun jaclit tot aan Madera. Aan het station Epitiay kwam een inwoner van het dorpje Breuil van den trein. Hij Men meldt uit Rijssel dat aldaar een nieuwe moord, gevolgd door een zelfmoord, gepleegd is. Twee ondertrouwden, J. Singier en Julia Mathieu, waren op het punt Rijssel te verlaten, om naar Chinon, de woonplaats van den bruidegom, te1 Een vriend der bruid, Espel genaamd, vaarwel zeggen en gaf hun nog een ten geschenke. Des middags ging rijtuig halentoen hij terug kwam vond hij op den trap het lijk van Espel. De ongelukkige had zich met een scheermes, dat hij nog in de hand hield, van 't leven beroofd. In de kamer der bruid, vond men deze op den grond uitgestrekt, te midden van een plas bloed aan liaren hals bemerkte men eene diepe wonde. Beider dood was oogenblikkelijk geweest. Men denkt dat jaloezie de drijfveer is geweest dier ver- schrikkelijke misdaad. Naar men in verschillende bladen leest, heeft dezer dageir bij Saint-Jean de Crouz een rooveraanval plaats gehad op de diligence tusschen Saint Lauren t-du-Pont en Chambery (Savoye). Men reed in bedaarden draf voort, toen plotseling vijf mannen uit een greppel sprongen en hot rijtuig aanhielden. Twee, met pistolen gewapend, vroegen den conducteur „de beurs of het leven," en toen de man wat lang in zijn vest, frommelde, reet een der bandieten het kleedingstuk met een mes open. Een jonge dame in het rijtuig, die noodkreten aanhief, werd eveneens met den dood bedreigd en volkomen uitgeplunderd. Daarna maakten zich de booswichten uit de voeten. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Curechein- Anderlecht plaats gehad. Ongeveer 3 maanden geleden werd op de plaats, waar een timmermans- loods door brand was vernield, een nieuwe werk plaats opgericht. Men was met den bouw reeds i I J3.1.J H</\ /I nn nnffor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2