BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, na nunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Woensdag den 1 October a. s. in werkelijken dienst worden gesteld, teneinde te worden gekleed en geoefend. §h»Vrijdag had te Bergen op Zoom plaats de door het bestuur der visscherijen op de Schelde •n Zeeuwsche stroomen aangekondigde verpachting ran 76 perceelen op de Ooster-Schelde, zijnde roor het grootste gedeelte mosselbanken en enkelen geschikt voor de oestercultuur. Die verpachting bracht de beduidende som op van f 19510, eene som, verre de raming overtreffende, rooral wanneer men daarbij in het oog houdt, dat genoemde perceelen voor de eerste maal in publieke veiling kwamen en tot heden alleen bij concessie werden bevischt, waardoor de opbrengst slechts ongeveer 1000 bedroeg. De beste perceelen bedongen 600 a700. De rerpachtingsterraijn is 12 jaar met het recht van opzegging na 4 jaar. Bij wijze van proef zijn bij de legermanoeuvres, die thans in vollen gang zijn, zooals men weet, roetwindsels in plaats van sokken ingevoerd. Aan de Noordbrabanter wordt daarover niet veel goeds geschreven; of het aan de windsels dan wel aan de omwinders te wijten is, hierover is nog niet te oordeelen, doch dit is zeker, dat velen reeds de roeten stuk hebben geloopen en de windsels door gewone sokken zijn vervangen. Landbouwberichten. In Oostdongeradeel (Friesland) heerscht on der de schapen de pokziekte, waaraan verscheidene ran deze dieren sterven. Tegen de verspreiding der besmetting zijn reeds voorzorgsmaatregelen genomen. Als bewijs, dat de waarde der landerijen te Noordeloos nog niet vermindert, kan dienen, dat aldaar ongeveer 12 hectaren verkocht zijn voor de aanzienlijke som van 31,935. De landeigenaar P. R. de Boer, te Holwerd, heeft een offer van 4000 5000 gebracht door de helft der pachtpenningen aan zijne huurders kwijt te schelden. In Belgie heeft een onderwijzers-congres in de afgeloopen week te Luik plaats gehad, dat door 2500 belangstellenden was bezocht. Onder de talrijke dames daar aanwezig, bevond zich ook de Nederlandsche mevrouw Storm van der Chijs, die in het bureau werd opgenomen. Zij noodigde de Belgische onderwijzers tot een bezoek aan de ver- gaderingen van Nederlandsche onderwijzers. Zooals men weet, is in Belgie het baccarat- spel verboden, en mag het niet in het openbaar gespeeld worden. De hartstochtelijke spelers hebben echter een middel uitgevonden, om aan den pro- cureur des konings te outsnappenzij huren booten, kiezen voile zee en spelen gerust en zonder stoornis. Wat zouden zij echter zeggen, indien den een of anderen dag de procureur des koning3 insgelijks een boot huurde, hen te midden der golven ging opzoeken, proces-verbaal opmaakte en boot, spel en inzet in beslag nam? Te Brussel had den 10 dezer des avonds een vreeselijke brand plaats bij het kanaal, quai aux Biques 60, in een magazijn van koffers. Het huis werd door een aanzienlijk aantal menschen bewoond. Niettegenstaande snel aangebrachte hulp is het geheele huis uitgebrand. Men hoopte, dat alle bewoners zich spoedig genoeg hadden kunnen redden, doch in die verwachting werd men teleur- gesteld. Toen men in het afgebrande huis kon binnenkomen, vond men daar het verkoolde lijk ran een jongman, met name Nikolaas Dehaes, oud 17 jaar. Er schijnt niets tegen brandschade ver- zekerd te zijn en toch is deze zeer aanzienlijk. De ongelukkige huurders waaronder vrouwen, kinde- ren en een grijsaard zich bevinden, door de buren opgenomen, hebben het weinige, dat ze bezaten, verloren. Te Saint-Rambert werd verleden week het doodvonnis voltrokkea op den vadermoordenaar Chambe. Het vonnis was den 21 Juni uitge- sproken en Chambe had dus ruimschoots den tijd over zijn zonden na te denken. De veroordeelde moest des nachts van Monbrison worden gehaald en een rit van 3 uren in een omnibus maken, om naar het schavot te komen, dat in eene heer- lijke weide was opgesteld. Het ritje had hem zulk een eetlust bezorgd, dat hij een heele kip opat. Chambe dronk een paar glazen wijn, rookte een paar cigaretten en besteeg toen moedig het schavot. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Vlissingen meldt men, dat de Eransche bark Chandernagor onder Amerikaansche vlag naar zee is gesleept. Eenige der tijdelijke opzichters van den waterstaat zullen, bij gemisaan werkzacmheden, met 1 Jan. a. s. eervol uit 'srijks dienst worden ontslagen. Te Bolnes is een bij den watermolen spelend kind door een roede getroffen, zoodat het hoofd van de romp gescheiden werd. Te Soerendonk hing een landbouwer zijn geweer op, onvoorzichtig ge noeg, met de lading er op; de haan haakte en daardoor ging het schot af, dat den achter den vader staanden 13jarigen zoon trof. De knaap verkeert in zorgvolle omstandigheden. Uit Beek- bergen wordt gemeld dat een paar oudjes, die beiden door de diaconie verpleegd worden, in het huwelijk zullen treden. Ze tellen te zamen 144 jaren en zullen beiden voor de derde maal in 't bootje stappen, wel een bewijs, dat zij van de vorige schipbreuken niet veel geleden hebben. Te Einsterwolde is de boerderij van den heer Huis- man totaal afgebrand. Een jas is gestolen, behoorende aan een schildersknecht, uit een der gangen vanja, vanhet hoofdbureel van politie te Amsterdam. Te 's Gravenhage heeft een nachtwacht zijne vrouw deerlijk met een pot op het hoofd geslagen en zich daarna op den zolder verstopt. Hij werd echter door de politie opgespoord en onder het gejuich der menigte in verzekerde bewaring gesteld. Een der grootste spoorwegbruggen van Pruisen en misschien van het geheele vastland, gaat hare voltooiing tegemoet, nl. de brug over de Weischel bij Graudenz. Zij rust op 12 pijlers en heeft van het begin van den eersten tot het einde van den laatsten pijler, een lengte van 1443 meter, of een kwartier gaans. Het priesterkoor der fraaie gothische kathedraal aan de haven te Breda, is door een ongenoemde mild- dadige hand versierd met 5 geschilderde en 4 mozaikramen, waarvan de schoonheid geroemd wordt en die het werk zijn van den glasschilder H. Dobbe- laer te Brugge. Ir. Titusville, een der petroleum- plaatsen in Pensylvannie, zijn 85,000 vaten petroleum verbrand tengevolge van het inslaan van den blik- sem. In een menagerie te Londen heeft een luipaard een 6jarig meisje, dat met haar moeder den maaltijd der dieren bijwoonde, en den luipaard door de tralies een koek wilde toereiken een arm tot aan den schouder afgebeten. De druivenoogst in Frankrijk laat zich slecht aanzien, maar vlier- bessen zijn er dit jaar in overvloed. Dus zal er geen gebrek aan wijn wezen. In een Ameri- kaansch blad vindt men de volgende mededeeling: ,/Onze Joost Yos verblijdt zich in een splinter- nieuwen zoon, die de schaal tot op twaalf pond doet overslaan." In de straat Berri te Parijs heeft een vreeselijk drama plaats gehad. Eene bekende tooneelspeelster, Gabrielle Morales, 22 jaar oud, is door een zekeren Eugene Riaudet, die haar reeds geruimen tijd had gevolgd, tot zelfs in Nice en Monaco, uit jaloezie vermoord. Men heeft ook het lijk van den moordenaar in haar huis gevonden. Te Leek, in Engeland, stond verleden week een doofstomme knaap terecht, die, ofschoon eerst dertien jaar oud, reeds dertig maal gevangen had gezeten wegens inbraak en diefstal; eens wegens poging tot brandstichting. Geen ambachtsschool had hem ooit willen opnemen. Te Calais zijn twee groote schepen met twee millioen kilogram tarwe uit Philadelphia binnen- geloopen. Men wacht nog een twintigtal andert schepen. In plaats van de slechte aardappelen begint men in Friesland tegen woordig op vele plaatsen rijst bij de groenten te etendat niet alleen een smakelijk voedsel oplevert, doch ook veel gezonder is te achten. Als de proeve gelukt en het gege- ven voorbeeld meer algemeen wordt, zal 't volk er bij winnen en vooral den minderen stand ten goede komen, die nog steeds in aardappels zijn hoofd- schotel vindt en thans aan 't smakeloos en onge- zond gewas zich ziek eet. De luchtreizeres, mej. Godard en de heer Kehrer, die 12 dezer uit den tuin van het palei« voor volksvlijt te Amsterdam zijn opgestegen, hebben geen gelukkige reis gehad. Naar luid van een telegraphisch bericht uit de Lemmer aan den heer Godard, is de ballon in het vVal van Urk,'' welke verbazende diepte aan de Noord-Westzijde van het eiland Urk in de Zuiderzee aldus genoemd wordt, gedaald. Gelukkig was de schooner de Reiziger in de nabijheid, welke bemanning den ballon had opgemerkt, alsmede den noodlottigen toestand waarin de reizigers verkeerden, waarop eenige flinke mannen met een sloep hen spoedig van een anders wissen dood redden. Mejuffrouw Godart heeft bij den ongelukkigen tocht een vrij ernstige kwetsuuraan den arm bekomen. Te Zevenbergen was bij het afbreken eener kermistent, het zoontje van den eigenaar M. uit den Bosch, slechts 10 maanden oud, op een bed neer- gelegd en, om het tegen den regen te beschutten, met een zeildoek overdekt. Een der talrijke huis- genooten schijnt over het aldus onzichtbaar gewor- den kind nog eenige planken of andere afbraak te hebben gelegd, met het treurig gevolg dat, toen men tot de ontdekking daarvan kwam, het arme wicht waarschijnlijk door verstikking, bijna leven- loos van onder het zeil gehaald en eenige oogenblik- ken later als lijkje naar het ziekenhuis werd gebracht. Van wege het gemeentebestuur te Utrecht is op de Neude een proef genomen met een nieuw model gaslantaarn, die uitstekend voldeed. De lantaarn tweemaal zoo groot als een gewone, heeft een grooten ronden brander met een glas en is van boven gedekt met porseleinen kap. Het licht, dat er door verspreid werd, was zoo sterk, dat een groot gedeelte van het plein er door verlicht werd en de overige lantaarns als gloeiende spijkers bij afstaken. Te Lichtenvoorde niet ver van het station van den Nederl. Westfaalschen spoorweg, zijn dezer dagen ongeveer een vrjftienhonderd slangen en slangetjes gedood. De lengte dezer dieren is 1 it 2 meterZe houden zich vooral in aard— en mesthoopen op. Haar koesteren in de zonnestralen op de spoorbaan is haar ten verderve geweest. Op 300 meters diepte in de kolenmijn van Bernissart nabij Charleroi, heeft men een verzameling beenderen van buitengewone grootte gevonden, af- korastig van dieren, die voor den zondvloed ge- leefd hebben. Men heeft er insgelijks veel over- blijfsels van visschen ontdekt. Een aantal dier oudheden zijn reeds naar het museum van Brussel gezonden. Aanbesteding. Op Vrijdag 26 September 1879, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het maken en inhangen van een paar sluisdeuren en uitvoering van bijbehoorende werken voor het kanaal van Ter Neuzen. (Raming 5705.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving, volgens 441 der Algemeene Voor- schriften. Van 1 tot 15 September 1879. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Sept. Ludwig lleinrioh Schalk, oud 23 j., jm. en Pieternella Maria Elizabeth van Pienbroek, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Sept. Johannes Alber- tus Muller, oud 30 j., jm. en Josina 't Gilde, oud 37 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Alexander Michiel, z. van De overiga gedeelten Tin Nederlandach Indie geren orer het ■lgemeen stof tot terredenheid. Kracbtige voortzetting der ungevangen werken Tan openoaar nnt zal des volkswelvaart engetwijfeld ten goede komen. Het Bnancieel beheer dier nit- geatrekte bezittingen blijft echter reel zorg en omzichtigheid Tereisehen. Berordering ran den aanvoer van vrije arbeidera in Suriname blyf ik wenschelijk achten. Aan de kolonie Curasao belooft een ruimer gebrnik Tan de njkdomiurn, die baar bodem oplevert, eene betere toekomst. Ik wenach, naijne heeren, dat onze vereenigde pogingen, onder God« zegen, het gelnk van het dierbaar vaderland znllen beveatigen. Ik verklaar de gewone vergadering der Staten-Generaal feopend."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2