BUITEN LAND. pendance, die meldt, dal er een plan beraamd is om een expresse-trein van waggons met bedden en salonwagens, benevens een waggon-restaurant te laten loopen tusschen Ostende, Keulen, Berlijn en de Russische grens, ,/Voornamelijk met het doel om de concurrentie van Vlissingen den bodem in teslaan." De burgemeester van Vlissingen, de heer A. Smit, heeft voor zijne rekening duizend hectoliters smakelijke aardappelen voor zeer matigen prijs weten aan te koopen, ten einde die in den a. s. winter aan minvermogende inwoners, naar gelang hunner behoefte, weder tegen inkoopsprijs over te doen. Deze maatregel wordt te Vlissingen al- gemeen zeer gewaardeerd. De Haagsche kroniek der N. Gron. Cour. schrijft Weldra zal men de officieele inededeeling ont- vangen, dat H. M. de Koningin zich in hoogst belangwekkende omstandigheden bevindt; de minister Modderman zal, als het wetboek van strafrecht in de Kamer afgehandeld is, de ministerieele portefeuille weer verwisselen voor de professorale de minister Six heeft zijne begrooting met 60,000 verhoogd ter zake lager onderwijs; hij zal de onderwijswet invoereu, zij het dan ook in den loop van 1880. Dinsdag is den heer Mr. W. H. Dullert te Arnhem, ter iierdenking aan zijn 25jarig onaf- gebroken lidmaatschap van de Tweede Kamer en zijn lOjarig voorzitterschap daarvan, namens een 200tal vrienden en vereerders een kostbaar aan- denken aangeboden, bestaande uit een zwart lederen album, inhoudende de portretten der gevers. Het geheel is van buiten gemonteerd met zilver, verguld en nielle. Bovenop het rijkswapen, om- geven door een krans van eiken en olijfbladeren, waarbij de jaartallen 1854 18691879 bovenaan zijn gebracht. Op het titelblad is een ander nader omschreven door een kundigen calligraaf. Een bij het departement van kolonien ont- vangen regeeringstelegram van den gouverneur-gene- raal van Nederl. Indie, dd. 10 September, luidt: De tijdingen uit Atjeh luiden voortdurend gunstig. De troepen van Laintoba zijn teruggekeerd; de expeditionnaire kolonnes zijn ontbonden, en de patrouilles hebben seen spoor meer van een vijand gevonden. Verscheiden hoofden uit XXV en XXII Moekim zijn onlangs onderworpen. De bevolking is langzamerhand teruggekeerd in de XXVI en XXII Moekim. Onder de ossen, die op de markt te Brussel gekocht waren door de vleeschhouwers van Mechelen, en aan het veestation gelost werden, bevond zich een Amerikaansche os, die bizonder wild was. Omstreeks 8 uren 's avonds had een vleeschhou- wer, die zijne beesten zocht, bij vergissing den Amerikaanschen os losgemaakt. Deze lichtte een zijner krachtige voorpooten op en trof den vleesch- houwer, die eenige voeten ver weggeworpen werd, dock gelukkig slechts eenige schrammen bekwam. De os nam van de verwarring, welke in het station heerschte, gebruik om de vlucht te nemen in het ruime veld; hij sprong over heggen, afslui- tingen en richtte overal groote verwoestingen aan. Een aantal slachters en veekoopers vervolgden hem te vergeefs. Het was een zeer gevaarlijke jacht in het doiiker, en het woedende dier wist zijne ver- volgers overal op een betamelijken afstand te houden. Na gedurende meer dan een uur in de velden te hebben rondgezworven, kwam hij eindelijk op de spoorbaan van Mechelen naar Antwerpen, waar hij een sneltrein, uit deze laatste stad komende, in het gezicht kreeg. Dacht de Amerikaan dat dit een nieuwe vijand was, dien hij met gelijke wapens moest bestrijden Waarschijnlijk, want hij nam eensklaps zijn loop en stormde op de locornotief los, die hem de moeite spaarde naar het slachthuis gebracht te worden. De os werd in een ommezien onder de wielen tot een afzichtelijke inengelmoes van vleesch, been- deren en bloed gemalende locornotief kwain er echter ook niet ongedeerd af, want een harer wie len werd totaal verbrijzeld. Er had gelukkig geen grooter spoorwegramp plaats. In het groote Hippodrome" te Parijs kan men tegenwoordig een hoogst lachwekkende ver- tooning zien. Voor een slede is een reusachtig omnibuspaard gespannen; in de slede bevindt zich in zittende houding een tweede dergelijk paard en aehterop gaan twee andere bij wijze van palfreniers, met de voorpooten op het achterbankje rustende. Het zittende paard heeft een voorkomen van ver- nedering en werpt afgunstige blikken op zijne medevertooners. Als een bewijs tot welken trap van letter- kundige verdienste het tooneel hedendaags is ge- daald, verdient gem§Jd te worden dat in het laatste tooneelwerk van den Eranschen tooneelschrijver Adolp'ne Belot, getiteld Venus Noire en dat in het Ohatelet te Parijs zal worden opgevoerd, een geheel leger levende dieren optreedt, onder anderen 1 giraf, 2 zebra's, 2 dromedarissen, 5 kameeleti, 2 Nubische koeien, 1 witte Egyptische ezel, 1 bonle Nubische ezel, 1 dwergezel, 4 gazellen, 4 wind- honden, 12 Afrikaansche geiten en 12 Afrikaansche schapen. Verder heeft men voor het monteeren van het stuk nog een twintigtal kiekens en een dertigtal paarden noodig. De trein van Rio naar San-Paulo en van San-Paulo naar Santos is ontspoord en in eenen afgrond gevallen van ineer dan 500 meteis diep. die ramp is op 15 mijlen van Rio gebeurd. Er waren gelukkig weinig reizigers op den trein, doeh alien zijn letterlijk verpletterd geworden. De mail van Europa is terug gevonden. Voor eenigen tijd is veel gesproken en ge- schreven over de lichting van het wrak van den Grosser Kurfiist, waarmede zich eene Engelsche maatschappij, onder directie van den heer Leutner belast heeft, zonder dat tot heden nog eenig resul- taat verkregen is. Men ging zelfs zoo ver in zijne ontevredenheid om Leutner als niet veel anders dan een oplichter te beschouwen. Dezer dagen uu werd te Linden een vergadering van deelhebbers in deze maatschappij gehouden, en bij die gelegen- heid de stand van zaken uiteengezet, inzonderheid met het doel om de tallooze geruchten, welke omtrent de maatschappij en den divecteur, de heer Leutner, waren verspreid, te dooden. Ten slotte nam de vergadering cen motie aan, waarbij de deelhebbers verklaren volkomen vertrouwen te stellen in den heer Leutner, zoowel als in zijne mede- directeuren, alsmede liunne volkomen tevredenheid betuigen met den gang, welken de zaken tot heden gevolgd hebben. GEMENGDE BERIOHTEN. Gisteren namiddag is in een pakhuis met verf- waren van den heer Baert, in de Lange Geere te Middelburg, naar men onderstelt door onvoorzich- tigheid, brand uitgebroken. Het perceel is geheel uit- gebrand, doch de belendende perceelen hebben, dank zij de zorg der autoriteiten en brandweer, weinig schade geleden. Voor de plaats waar in het volgend jaar de vergadering van de vereeniging voor lijkver- branding zal gehouden worden, bevelen Zutfen en Nijmegen zich beiden aan. De afgevaardigden van Nijmegen met dezelfde argumenten als Zutfen, maar bovendien met het motief, dat op Bergendal „eene goede gelegenheid is om lekker te dineren." De Stand, bevat de lOe lijst van de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bedragende uit 343 gemeenteu de som van 35,832,85^. Te Renkum is de papierfabriek van den heer Pannekoek geheel afgebrand. Men zou juist dien dag eene nieuwe machine stellen. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Haarlem zijn twee paarden van de huzaren onder vermoeden van droes afge- maakt en begraven. In de Lindestraat te Amsterdam is een metselaar van een steiger ge vallen, waardoor hij zwaar is gekneusd; een meisje viel aldaar uit de derde verdieping van een perceel op de Raamgracht; zij werd zeer ernstig gewond. Dat honden somtijds op wonderbaarlijke wijze een langen weg weten te vinden om naar een vroegeren meester terug te keeren, is bekend. Tiians meldt men echter, dat ook een koe, die van eigenaar was veranderd, 's nachts daarna een moeielijk te vinden weg van drie uren naar haar ouden stal heeft afgelegd. Eene vrouw te Kampen, die Vrijdag door haren man mishandeld werd, is aan de bekomen wonden overleden. In Schotland zijn dit jaar 150,000 ton baring minder aangebracht dan het vorige jaar en in Nederland tot dusver 13 it 14,000 ton minder. Te Keulen is een boerin tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij kunst- boter voor echte boter verkocht had. Men meldt dat Fortamps, die in de zaak der Banque de Belgique veroordeeld was tot een jaar gevangenis, omtrent een maand geleden in vrijheid gesteld is, na twee maanden in de gevangenis van Doornik te hebben doorgebracht. Ongeveer 50,000 personen hebben 11. Zondag het feest in het park van de Buttes Chaumont te Parijs bijgewoond, dat ten voordeele der communemannen gegeven is. Alles is in de beste orde afgeloopen. Te Sofia is de kazerne der artillerie verbrand. 1 waalf stukken geschut zijn o. a. een prooi der vlammen geworden. De stoomboot Brest te Havre naar Liverpool met 130 passagiers, heett bij Falmouth schipbreuk geleden. De equipagie en de passagiers op zeven na zijn gered. Aan den steller der volgende advertentie in een Ainerikaansch blad zal zeker niemand practischen zin ontzeggen //Een naar het uiterlijk knap jongmensch zoekt plaatsing als schoonzoon in een rustig en vermogend huis gezin." In de vorige week stierven te Memphis 43 menschen aan de gele koorts. Te New-Orleans zijn in 't geheel 22 gevallen voorgekomen, waarvan 9 met doodelijken ailoop. De kerken zijn daarom gesloten. In de omstreken van Maaseyck schijnen de dieven het vooral op de aardappelen gemunt te hebben. Des nachts worden geheele karrevrachten van die vruchten gestolen. Te Royan is de ketel van een stoomboot, die tusschen deze stad en Bordeaux geregeld vairt, gesprongen. De stoker is gedood, de machinist en 2 passagiers bevinden zich in een wanhopigen toestand en 25 passagiers werden meer of minder gewond. Een hevige storm heeft de katoen- en suiker-plantages in Louisiana en Texas (Amerika) geteisterd. Ver- schillende schepen zijn verongelukt. Uit Halifax wordt bericht, dat de Quebec van Liverpool schip breuk heeft geleden, uit Montevideo dat het Fransche stoomsc.hip Paragay is vergaan. In Oosterhout werden voor eenige dagen 4 kippen uit een hok vermistvan twee waren de koppen achlergelaten. Maar in de nabijheid vond men tevens de politiemuts van een liuzaar, zoodat men niet lang behoefde te gissen wie de dader was, te minder, daar men 's anderen daags nog op zijn uniform sporen van bloed en kippen- veeren ontdekte. De huzaar-polier is in ver- zekerde bewaring genomen. Te Sneek werden dezer dagen bij een familie de verschillende liuisgenooten achtereenvolgens on- gesteld, zonder dat men de oorzaak kon gissen. Eindelijk bleek bij onderzoek van den regenbak, dat het water in vrij erge mate vcrgiftigd was, tengevolge van een looden dakgoot. Dit geval van loodvergiftiging moge anderen tot waarschuwing strekken. In het kamp bij Oldebroek sloeg Zondag- nacht de bliksem in een der bergpl&atsen van munitie, op ongeveer 5 pas van het groote kruid- magazijn; niettegenstaande het gebouwtje geheel van hout is opgelrokken, is er toch geen brand ontstaan; evenwel zijn de kap en de zijwanden geheel uit elkander geslagen, doch bleef de munitie ongedeerd. Een ,/grappenmaker" heeft op de jongste kermis te Nieuwe Niedorp in een der herbergen eenige lianden peper gestrooid, tengevolge waarvan dansers en muzikanten onophoudehjk niezende gedurende eenigen tijd de zaal moesten ontrui- men. De politie heeft tegen den vertnoedelijken dader proces-verbaa! opgemaakt. Een ander gebruik is in de gemeente Spijker van peper gemaakt, waar twee personen ruzie kregen en de een den ander peper in de oogen smeet, waardoor deze werd ver- wond en geneeskundig moet behandeld worden, zoodat te dier zake ook vervolging tegen den dader wordt ingesteld. De sneltrein tusschen Keulen en Hamburg is door de opmerkzaamheid van het treinpersoneel, aan een groot gevaar ontsnapt. Nabij Minister ontwaardde de machinist Busch een hooiwagen op de rails; hij gaf onmiddelijk het haltsignaal en de stoker slaagde er in den trein nog bij tijds tot stilstaan te brengen. De trein was vol reizigers,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2