NNENLAN P. slagen heeft zij tie algemeene ondersteuning noodig, zoowel ran autoriteiten als van "net publieknamens zijne mededirecteuren gaf spreker de welgemeende rerzekering, dat door hen alles zal worden aange- wend, om deze onderneming te doen welslagen; spreker besloot zijne toespraak met de woorden: Leve de stoombootdienst Walsoorden-Vlake. Het tot driemaal met geestdrift herlialen van die woorden vanwege de aanwezigen bewees, hoe men met dien wensch ten voile instemde. De heer Van Waesberghe-Janssens hierop repli- eeerende, betuigde den concessionarissen en inzon- derheid den heer Van der Bent zijnen dank voor de zoo vleiende woorden omtrent hem geuit. Dat het mij aangenaam is, zeide spreker, hier nog openlijk mijn dank te betuigen aan het college ran Gedeputeerde Staten, aan mijne geachte mede- leden in de Staten voor de bersidwilligheid, waar- mede mijn voorstel is in overweging genomen, indien de dienst heden reeds kan geopend worden, dan is het ten zeerste aan hen te danken. Wat de dienst- regeling betreft, rechtuit gezegd, is mij die niet medegevallenofschoon no slechts zeer voorloopig geregeld, hopen wij, dat die later zooveel mogelijk naar ieders genoegen definitief zal geregeld wor den; spreker wenschte concessionarissen geluk met de onderneming en, te oordeelen naar de flinke wijze, waarop zij hunne taak aanvangen, twijfelde hij niet, of de onderneming zal voor hen goede vruchten afwerpen, waardoor ook hier de welvaart dezer streek zal bevorderd en de provincie ten zeerste gebaat zal worden. Leve de concessionarissen De applaus, welke op deze toespraak volgden, toon- den, dat men met het gesprokene volkomen instemde. Onder aangename kout ging de reis yerder voort, tot dat wij door eeresehoten herinnerd werden, dat men te Hansweert was aangekomen. De harmonie St. Cecilia van Kruiningen, onder directie van den heer Barendse, verwelkomde de aangekomenen met het spelen van het Nederlandsche Volkslied. Terwijl de harmonien van Hontenisse en Krui ningen bij afwisseling hare heerlijke toonen lieten hooren voor het Paviljoen van den heer Luijk, verzamelden zich op de bovenzaal aldaar de genoodigden. De heer Van der Bent sprak aldaar aan de toe- gekomene heeren Mr. F. Walter, lid van de Provinciate Staten en I. Luteijn, directeur van den stoom bootdienst op de Wester-schelde een hartelijk wel- kom toe en dronk op de tegenwoordig zijnde leden van de Provinciate Staten en den heer Luteijn. Deze dronk werd beantwoord door den heer Pierssens; ZEd. wees op het pas gehouden ver- broederingsfeest tusschen Noord en Zuid te Mechelen en vond daarin aanleiding, om te hopen, dat ook deze stoomvaartverbinding bevorderlijk moge zijn tot algemeene verbroedering en welzijn tusschen het Noordelijke en Zuidelijke gedeelte van Zeeland. De dienstregeling, zooals zij nu is vastgesteld, kon ook zijne goedkeuring niet wegdragen en hij hoopte, dat die spoedig moge veranderd worden in aller belang. Ten 44 uur keerden de stoombooten, waarop zich nu ook andere genoodigden, belangstel- lenden en de harmonie van Kruiningen bevonden, naar Walsoorden terug. Een prachtig gezicht leverde de aankomst te Walsoorden op; eene bonte rei van duizende be- langstellenden stonden op den zeedijk geschaard, de meesten gekleed in de eigenaardige en toch zoo schilderachtige kleeding van het land van Hulst en Axel en die alien omgeven door tal van vlaggen en beschenen met een zooals een onzer reisge- nooten zich uitdrukte heerlijk Oranje zonnetje. Bij het verlaten der booten werd raenige hand- druk gewisseld; ook de heeren H. A. A. Baron Collot d'Escury en A. G. V. Hombach, leden der Provinciate Stalen, benevens de volksvertegenwoor- diger in de tweede kamer der Staten Generaal voor het kiesdistrict Middelburg, de heer Mr. D. van Eck, waren opgekomen, om het feest met hunne tegenwoordigheid te vereeren. De volksfeesten, welke door de feestcommissie waren ingericht, zouden een aanvang nemen; de beide harmonien zouden bij afwisseling op de ge- plaatste estrade muziekstukken uitvoeren; de car rousel zou al draaiende aan anderen genot verschaffen, terwijl voor hen, die eene versnapering verlangden, eenige koekkramen waren geplaatst. Aan de harddraverij, waarvan de commissie be- stond uitde heeren: Pateer, Buijsrogge, v. d. Vijver, Hiel, Mahu, de Waal, Kegelaar en Verschuren, reeds hierboven bij de feestcommissie voornoemd, werd door weinigen deelgenomen; tengevolge van het goede weder had men den oogst moeten binnenhalen, waardoor de paarden moesten uitrusten; Slechts 5 deelnemers haddeu zich aangemeld; de uitgeloofde prijzen als: eerste vijftien, tweede tien, derde vijf gulden werden respectievelijk behaald door P. de Waal van Stoppeldijk, Steijaart van Graauw en J. Serrareus van Hontenisse. De commissie voor het tournooien (watersteken) bestond uit de heerenSweep, Kuijpers, de Mette en van Sikkeleris, voornoemd bij de feestcommissie; aan dit spel namen 13 personen deel, alien van Hontenisse; de eerste prijs 3,50 werd behaald door E. Kint; de tweede 2,50 door J. F. de Booij en de derde 1,50 door Jacs. Bogaert. De heeren Eijke en van Remortel waren als commissie tegenwoordig bij het mastklimmen; hier- voor waren 10 deelnemers; als prijzen waren aan de paal gehangen een ham en vier mindere prijzen. Het hardloopen op klompen had 11 deelnemers uitgelokt en werd onder het toezicht gehouden van dezelfde heeren der commissie, die bij het mast klimmen vertegenwoordigd warenprijzen werden behaald door J. de Mul, W. Dronkers, C. van Weenen, P. van Leeuwen, E. Kint en Jacs. Bogaert; de prijzen bestondeu uit verschillende nuttige voor- werpen. Terwijl deze volksspelen werden uitgevoerd, ver- zamelde zich de menigte, zoowel bij die spelen als rondom de estrade, waar menig schoon mu- ziekstuk werd uitgevoerd; ook in de herbergen heerschte een ongekende drukte en het was recht aangenaam aldaar een Zuid-Bevelandschen landbouwer met eene Hulstersche schoone een dansair te zien volgen; op alter gelaat sprak vreugde en genoegen. De prijzen, welke de deelnemers aan de volks spelen hadden gewonnen, zouden worden uitgereikt; de heer Van der Bent reikte die aan de deelnemers der harddraverij aan de estrade uit met eene ge- paste toespraak; hij nam tevens de gelegenheid waar, om zijnen hartelijken en welgemeenden dank te betuigen aan de muziekgezelschappen van Honte nisse en Kruiningen, waardoor vooral deze feestvie- ring zoo uitstekend was gelukt. Daarna begaf men zich naar de bovenzaal van het logement van J. F. Adriaansens, waar nog menige dronk werd gewijd aan alien, die het hunne hadden bijgedragen, om deze onderneming tot stand te brengen. In de eerste plaats verklaarde de heer Van der Bent, namtns concessionarissen, dat door hen, in overleg met Gedeputeerde Staten en Burgemeester en Wethouders van Hontenisse tegen 15 November a. s., wanueer de nieuwe stoomboot zal gereed z ijn, in de dienstregeling zulke veranderingen zullen gebracht worden, waardoor ieders belangen zullen gebaat worden. De heer Pierssens bracht in hartelijke bewoordingen een welverdiende hulde en dank aan de feestcom missie en in de eerste plaats aan haren voorzitter. De heer Van Waesberghe-Janssens betreurde het, dat niet een lid van Gedeputeerde Staten tegenwoor dig was; aan hen toch is het toezicht op de stoom bootdienst der Wester-Schelde opgedragen en menige wenk in verbetering der dienstregeling zou zijn opgevangen. Maar dat zij zooles absents ont toujours tort, zeide spreker; liever. herdacht hij hem, die slechts drie jaren aan het hoofd van ons gewest heeft mogen staan en in dien tijd menigmaal getoond heeft pal te staan, daar w&ar het de belangen van Zeeland gold; zijn dronk was dan ook gewijd op de gezondheid van Jhr. Mr. W. Six, oud commissaris des Konings, thans Minister van Binnenlandsche Zaken. Reeds was een aanvaug gemaakt met het afsteken van het vuurwerk, waarvoor tot regeling en afsteken was uitgenoodigd de heer P. J. van Braband, die dat bereidwillig op zich had genomenhet prachtige vuurwerk gelukte in beide afdeelingen volkomen. Nog voor het was afgeloopen vertrokken de stoombooten „Zeelandia" en //Martina Johanna" met de feestvierenden, die uit Zuid—Beveland naar Walsoorden waren gekomen. De feestvreugde duurdc voort en lot laat in den nacht bleef men gezellig onder aangename kout bijeen; menige toast werd nog uitgebracht, doch om van alien afzonderlijke melding te maken, verbiedt onze plaatsruimte; op die, uitgebracht door den heer Hamstra van Hontenisse maken wij eene uitzondering; hij toch herinnerde, hoe ook door de commissie te dier plaatse een krachtige stoot was gegeven door het zenden van adressen naar Gedeputeerde Staten, om de nu ingewijde spoorstoomvaartdienst te verkrijgen; de secretaris dier commissie, de heer A. F. Marlet, had zich daarvoor zeer verdienstelijk gemaakt en het speet hem en zekcr ook de medeleden van de feestcommissie, dat juist hij verhinderd was, dit heugelijke feest mede te vieren. Wij sluiten dit verslag met een woord van dank aan den voorzitter en de leden van de feestcom missie, alsmede aan de concessionarissen voor de bereidwillige en echt humans wijze, waarop zij ons hebben ontvangen met de hoop, dat deze nieuwe verbimling met het overige Zeeland moge strekkeu tot meerderer. bloei en vooruitgang van dit gewest, en dat coneessionarrissen de welverdiende belooning mogen erlangen. Ter Neuzen, 5 September. lloek, 2 September. In de vergadering van den raad dezer gemeente van heden werd tot wethouder benoemd de heer M. de Regt. Vooraf waren door den voorzitter, nadat de nieuw benoemde raads- leden door hem zeer oprecht en welgemeend geluk waren gewenscht, met gevoel woorden van hulde gesproken ten aanzien van het met dien dag at'tredende raadslid, tevens eersten wethouder der gemeente, den heer J. de Feijter Wz., die beide betrekkingen, gedurende een reeks van jaren, en overigens de belangrijkste en moeielijkste diensten, ten behoeve der gemeente, alter loflijkst had vervuld. Aan zijne verdisnsten als lid der commissie van beheer over den grintweg naar Ter Neuzen, welke betrekking door hem mede werd nedergelegd, had de raad in diens vorige vergadering zelf reeds treffende onderscheiding bewezen. Thans vervult hij nog de zeer belangrijke betrekking van president van het burgerlijk armbestuur; ook is hij zetter der directe belastingen. De voorzitter schetste hem als een man, wiens zorgvuldige behartiging van de hem toevertrouwde be langen onovertrefbaar, wiens ijver daaraan evenredig en wiens handel en wandel steeds onberispelijk was, Iemand, die aldus door zijne daden zelven wordt gekroond, behoeft den lof van anderen niet, toch achtte de voorzitter het van zijn standpunt voeg- zaam en gepast, deze woorden van welverdiende hulde voor den eersten wethouder der gemeente, ter gelegenheid van diens aftreden, in het openbaar uit te spreken. Zaainslag, 2 September. Tot wethouder is op heden door den gemeenteraad herbenoemd de heer C. de Bokx. Hengstdijk, 4 September. In de gehoudene raads- vergadering op den 2 dezer is met algemeene stem men tot wethouder en ambtenaar van den bur- gerlijken stand herbenoemd de heer C. van Esbroeck. Men schrijft ons uit Middelburg van 4 Sep tember Heden namiddag is alhier te koop aange- boden het recht van jacht, visscherij en vogelarij op een gedeelte der heerlijkheid (gemeente) Oost- kapelle, groot omtrent 825 hectaren. Inzet f 2500, doch opgehouden op 3500. Ons prachtig droogdok lokt tegenwoordig, jammer genoeg, meer kinderen dan schepen tot zich. Dulibel jammer dat die kinderen alle welmeenende waarschuwingen in den- wind slaan en daardoor gevaar loopen te verdrinken of eenig ongeluk te krijgen. Telkens valt deze of gene roekelooze knaap van den muur van het dok in de diepte. Heden middag was dit weder met een onvoorzichtigen jongen het geval, en hij zou vermoedelijk zijne onvoorzichtigheid met den dood hebben moeten bekoopen, zoo niet de bewoners der buurt vol- ijverig getracht hadden hem uit het water te halen. Hij had reeds veel water binnen, doch aan de krachtige pogingen van den geneesheer Bolle mocht het gelukken het jongsken te behouden. 't Is te hopen dat dit voorval anderen tot les moge wezen, doch het is te vreezen, dat die hoop niet verwe- zenlijkt zal worden. U1VUUVV.U W

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2