Uit Makkum wordt bericht, dat een meisje, Toor hare moeder een boodschap zullende doen, met een gulden in den mond liep, struikelde en zie, de gulden schoot in de keel. Hoewel spoedig hulp werd aangebracht, mocht het niet gelukken het geldstuk te verwijderen, en het eenige middel om te voorkomen, dat het kind stikte, was de gulden door te slikken. Met behulp van droog brood gelukte dit. De gulden is naar de maag verhuisd, waaruit hij tot nu toe nog niet te voorschijn gekomen is. Het meisje, 10 jaar oud, bevind zich volkomen wel; het eten en drinken van al wat zuur is werd haar natuurlijk ten strengste verboden. De arbeider II. S. te Drouwenerveen had van't voorjaar 100 bespaard. In twee banbiljetten, een van 60 en een van 40 gulden, werd die som door hem in de kabinetlade bewaard. Toen hij vdor eenige dagen die bankjes noodig had, vond het leven had kunnen kosten. De kapper was schoolvriendinnen geweest, maar hadden later t wist een oogenblik op zijnen stoel ingeslapen, toen hij gekregen bij het spel. Een duel werd onvermijde- plotseling door ontwaakte en het bloed langs zijn kleederen zag strooinen. De aap zat in een hoek met een scheermes in de hand. Hij had willen beproeven, of hij zijn meester even go§d kon scheren als hij het dezen den bezoekers van den winkel had zien doen. Het Journal Officiel verraeldt de lotgevallen van een Franschman, Ernest Grandier, uit Bordeaux, die bij de Engelsche troepen in Zuid-Afrika diende, in handen der Zoeloe's viel, maar uit zijne ge- vangenschap wist te ontkomen. Hij was eerst geheel ontkleed aan een paal gebonden, waar hij over dag de brandendste zonnehitte, des nachts gevoelige koude moest verdurer. en 's ochtends stokslagen ontving om aan zijne verstijfde ledematen doorstraling te verschaffen. Eindehjk werd hij naarde hij op de plaats, waar ze gelegen hadden, een kraal van Cetawayo gezonden en naeen vermoeienden vierbeenige dieven tocht van 70 mijlen kwam hij daar aan en had Men vertrouwt ecliter, dat hij nog allerlei mishandelingen te verduren, terwijl over de wijze, waarop hij ter aantal kleine stukjes, die de hadden ach er termen zullen zijn voor de bank om het ver- schuldigde uit te betalen aan toonder van de stukken en brokken. een vreemd gevoel aan den hals lijk geacht; getuigen waren twee onderwijzeressen van de kostschool. Jenny kreeg een kogel door den arm en viel flauw, en men denkt, dat haar de arm zal moeten worden afgezet. Volgens Figaro bezit het departeraent Seine tegenwoordig drie krankzinnigengestichten Sainte- Anna, Ville-Evrard en Vaucluse. Er worden ge- middeld 12,000 zieken per jaar behandeld. Die drie instellingen echter kunnen niet meer aan de behoeften voldoenzoodat er ook van andere gestichten gebruik wordt gemaakt. Deze tak van dienst kost aan Parijs 4 millioen frank per jaar. Het grootste houtvlot, dat ooit de Missisippi is afgezakt, passeerde onlangs Davenport met be- stemming naar Nieuw-Orleans. De inhoud van het eigenlijk vlot was 3,838,924 vierk. voetdaar- enboven lagen er nog op het vlot 9 millioen latten en ander gezaagd hout. beraadslaagde Vrijdagmorgen, eenige minuten voor het vertrek van den Fritschen trein, werden gevangenen, die voor de Ommerschans bestemd waren, aan het station Zwolle gebracht, toen een hunner van de drukte gebruik maakte om te ontvluchten. Een der geleiders zette hem na en riep de hulp van anderen in, waarop van de overige gevangenen hem sommigen naliepen, en daar nu de andere geleider vermeende, dat de gevangenen met elkaar hadden afgesproken te ontvluchten en op zijn beurt ook hard begon te loopen en hulp inriep, liep om zoo te zeggen alles wat loopen kon, tot- dat men eindelijk, den oorspronkelijken vluchteling achterhaald hebbende, de goede bedoeling der overige gevangenen te weten kwam. men dood gebracht zou worden. Koning Cetawayo beval, dat hij teruggebracht zou worden naar de ten 10 ur6) aau het gebouw plaats waar hij gevangen genomen was en daar in Bestuur te Middelburg, van stukken gehakt zou worden. De twee Zueloe's, Annbesteding. Op Vrijdag, 12 September 1879, des voormiddags ure, aan het gebouw van het Provinciaal die hem moesten wegbrengen, waren echter zorgeloos genoeg om gedurende het transport hunne wapenen op een rustpla.its af te leggen en Grandier wist toen een der Zoeloe's met zijn eigen assegaai te doorsteken en den ander op de vlucht te jagen. Hij verborg zich toen tot de nacht inviel en bereikte eindelijk behouden, maar uitgeput het Engelsche kamp. Aan het eind van het Moezeldal, te Mo- selweiss, bij Coblenz, is op 16 voet diepte in de leem, die daar ten behoeve van steenbakkerijen wordt gegraven, een zeer merkwaardige vondst gedaan, nl. een schedel van een muskus-os, waaraan Vrdbrland sporen van menschenhanden werden waargenomen. Het bestraten van den bermweg langs het kanaal door Walcheren, van den Singelweg te Middelburg tot aan den Abeelschen straatweg. (Raming 19,900.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, volgens 441 der Algemeene Voor- schriften. HANDELSBERICHTEN. ler 1 - Uit Achtkarspelen meldt men een nieuw Q 1Q0 yoeten afgtand yan de vjnd laats trof men staaltje van grove bijgeloovigheidDe dochter i_ i„i„„ grove eener weduwe, wonende onder Kooten, was sedert verscheidene weken min of meer ongesteld. Men wendde pogingen tot herstel aan, doch te vergeefs. Eindelijk kwam men op den inval of ze misschien ook betooverd (betsoend) kon zijn. En jawel, de oorzaak werd nu spoedig gevonden zij was »bet- soend." Zeven en twintig kransen en kransjes kwamen uit het geopende hoofdkussen van de lijderes voor den dag. Nu was goede raad duur. ^Wopke en Evert," zoo zei men, „waren niet meer in 't bezit van het recht.e middel om de tooverheks, die hier in 't spel was, voor goed onschadelijk te maken." Men besloot eindelijk den duivelbanner A. te B. te raadplegen. Menige jonge nr.aagd toch was door hem genezen. De reis werd ondernomen in het vaste vertrouwen, dat redding nu nabij was. Doch o jammer, niet weinig werd het vertrouwen beschaamd toen men moest hcoren dat het geheele huisgezin, moeder, zoon en dochter waren ^betsoend" en dat er alleen redding kon komen wanneer er in de eerste plaats gedurende zeven-en-twintig dagen trouw de wacht werd gehouden rondom de woning bij nacht zoowel als bij dag. Elken dag moest er een krans verbrand worden. Een oude vrijer van haar, ongeveer 30 jaren, moet, volgens meening van sommigen, de dader zijn. Op het station Maubeuge, tusschen Brussel en Parijs, had verleden week een ontzettend onge- val plaats. Een werkman met eene vracht op de scliouders, hep een brug over die over de rails was gelegd ten behoeve van de beweging op het station. Hij geraakte daar met den voet tusschen twee planken geklemd. De ongelukkige deed wan- hopige doch vruchtelooze pogingen om zich te bevrijden. Hij zag het oogenblik aankomen dat de trein, de plank ger.aderd, hem onvermijdelijk moest verpletteren. De machinist zag het gevaar van den man en remde met alle kracht. De gang van den trein verminderde, maar niet genoeg om stil te houden vdor hij de noodlottige plaats be reikte. Nog eenige oogenblikken doodsangst en de man had opgehouden te leven. Een kapper in de rue Mouffetard te Parijs had een aap, bij al zijne klanten welbekend om zijr.e potsen en sprongen. Dezer dagen echter vertoonde de aap eene grap, die zijn meester licht een hoop puinsteen aan, en daaronder een laag kclen van 6 voet in doorsnede, die slechts van een oude vuurhaard afkomstig kan zijn. Professor Schaafhauzen heeft den unieken schedel op het Anthropologen- congres te Slraatsburg vertoond, en aangetoond dat daaruit het bewijs is te leveren, dat ten tijde den muskus-os daar ter plaatse reeds menschen hebben geleefd. Een Duitsch industrieel, de heer F. Siemens te Dresden, vervaardigt tegenwoordig dwarsleggers voor paardensporen van hardglas. Er wordt, volgens de Echo, op de North Metropolitan line te Stratfort t'nans een proef genomen met deze zoogenaamde ,/slapers." De dwarsleggers zijn 3 (Eng.) voet lang, 4 duim breed en 6 duim dik en van boven zoodanig bewerkt dat de rails er in passen. Dit glas moet zoodanig gehard zijn dat het niet, als het meer bekende hardglas bij het breken in gruis valt. De glazen leggers van Siemens zijn niet zoo sterk als die van eikeu- of dennenhout, doch zij zijn onverslijtbaar en, wat meer is, veel goed- kooper. Te Breitenbach in de Pajz heeft een afschuwe- lijke misdaad plaats gehad. Eene vrouw die wegens huiselijke onaangenaamheden sedert eenigen tijd niet in haar woning, doch op een hooizolder sliep, kwam op zekeren avond, toen haar echtgenoot in diepen rust was, ten 11 uur in stilte te huis hing een ketel water boven het vuur. Toen het water kookte nam het onmensch de ketel af en goot zijn inhoud op het lichaam van haar echtgenoot uit, die twee dagen later onder de smartelijkste pijnen aan de gevolgen overleed. Sedert lang bestaat reeds te New-York onder de theehandelaren het gebruik aan iederen klant, die voor zeker bedrag thee koopt, een porseleinen of glazen voorwerp present te doen. Dit schijnbaar zoo onschuldige gebruik heeft echter thans den handelaren in glas— en aardewerk aldaar aanleiding gegeven tot het stichten van een reuzen- bond tegen de theeverkoopers. De leden verbinden zich tot het leveren van thee, tegen inkoopsprijs in iedere hoeveelheid, aan ieder, die bij hen glas- of porseleinwaren korat kocpen. Te New-York hebben twee dames mtt Prijzeii Amsterdam, Eifecten. September. elkander geduelleerd. Prljzen van Coupons Rotterdam, 1 September. Certific. Werkclijke schuld 21 pet. 64| dito dito dito .3 78 J dito dito dito 4 100-& Aandeel Handelmaatschappij 5 104f dito eiploitatie Ned. ataataapoorw. 1071 Belgib Certificaten bij Rotschild 21 Franerije. Inschrijvingen 3 -trsLAND. Obligation 1798/1815 5 96-^ dito Hope Co. 1855 6e serie 5 80S dito 1000 1S64 5 dito L. 100 1872 5 86i dito L. 100 1878 5 871 Loten 1866. 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 Certific. dito 4 Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 Obligation 1867—1869 4 761 Certificaten6 39} Aandeel apoorweg (Jr. Maatach. 5 1281 Oblig. dito. 4J Aand. Baltische apoorweg 8 501 dito dito Jelez Orel 5 86J dito apoorweg PotiTiflia 5 86f dito dito Charkow Azow .5 871 Poles. Schatkiat obligation 4 Oortenrue. Oblig. metall. in zilver Jan.'Jnli. 5 571 dito dito April/Oct. 5 57V* dito in papier Mei, Not. 5 55p| dito dito Feb./Ang. 5 561 Hongarije. Schatkistbilletten.5,63 Italie. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligation Buitenl. 1 15J dito Binnenlandsche Portugal. Obligation 8 511 Turkije. Inschrijving Alg. achuld 5 lOpf Egtpte. Obi. Leening 1878 6 44} Amerika. Obligation (1871) 5 1311 dito (1861) 0 1021 Illinois certificaten van aandeel >91 dito Redemption obligation .6 Union Pacific hoofdl. dito 6 dito St. Paul Pac. Spw. ie sec. 4 dito dito dito 2e sec. 7 Orazilie. Oblig. 18655 94J dito 18755 89J Amsterdam 1 September. Metal!, f 2140; dito zilver f 21,421; Div. Eng. per f 11,80. Eng. Portugal per 11,80 Spaan8che piasters f 47,40; Amerikaanache dollars (in goud) f 2,48. Amsterdam 80 Augustus. Metall. f 21,571dito zilver 21 60 Dir. Eng. per f 11,771En8- Russen per 12.021; Eng. Portugal per 11.771; Erans. f 47,30, Belg. f 47,30; Pruia. J 58,65; Hautb. Ruasen f 1,18 Rusaen in Z. R. f 1,221; Poolsche per fl Poolacbe per Z. R. f Spaansche piasters f 47,80; Spaansche binnenlandache f 2.301 Amerik. dollars 2,48; papier f 2,48 Bij matige toevoer was voor Tarwe voor slechts enkele partijtjes vorige prljzen te bedingen, het ineercudeel is lager afgegeven; Gerst mindere soorten 25 cent lager, i Zeenwsche en Vlaamsche Tarwe f 11,50 a f 12,20, min- dere f 9,80 a f 11,40, Rogge, Zeeuwache en Vlaamsche Helen en Jenny waren kost- 8,00 a 9,25. Overmaassche a Gerst,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 3