BINNENLAND. iNo. 1491. Woensdag 3 September 1879. 19e Jaargang Algemeen Nieuws- en Advertefitieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanrien binnen Ter Neuzen 1,Door het ^eheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTllN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. frrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iiHinlddag OKIE nren. Dlt blad vcrschtjnt Dinsdag- en Vrljdagavond bij J. 14. 6. BBOBIT te Ter Kenzen. BURGEMEESTER en WETflOU- DERS van TER NEUZEN maken be- kend, dat de aldaar dit jaar op de gewone wijze zal plaats hebben, van af Muamlag den 15 tot en met Zaterdag den SO September aanstaande. Ter Neuzen, 25 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Naar aanleiding van ons bericht, in het vorig nummer gedaan, dat alhier een luitenant der artillerie met een detachement gekomen is ter inscheping van de te Ter Nenzen en te Ellewoutsdijk op de batterijen staande ijzeren kanonnen van 24 o. M., ontvingen wij van zeer geachte zijde het onderstaande ter plaatsing, hetwelk wij om het belang der zaak als hoofdartikel opnemen. Waarschijnlijk heeft raenigeen zich afgevraagd: wat kan toch wel de staatkundige beteekenis van deze feitelijke ontruiming zijn? Met stellige zekerheid kunnen wij niet zeggen, of hetgeen wij voor waar houden, ook in deze de denkbeelden zijn der Hooge Regeering. Staatsbesluiten van zulk eene gewichtige politieke beteekenis worden in kabinetsraden genoraen waarin het luisterend oor van den daar buiten staande niet vermag binnen te dringen. Welke taak moeten de forten Ter Neuzen en Ellewoutsdijk vervulleu bij een eventueel uit te breken oorlog tusschen Frankrijk en Engeland? (Waarvoor God ons behoede Breekt een oorlog uit tusschen Erankrijk en Engeland, dan zal het Eransche leger met versnelde marschen trachten de Belgische grenzen te bereiken, zoo mogelijk het Belgische leger te verslaan, zich ergens in Belgie vastzetten en aldaar de komst van het Engelsche leger afwachten. Tusschen Frankrijk en Engeland zal de strijd immer gestreden worden in Belgie of Nederland of in Belgie en Nederland. Om de waarheid hiervan te bewijzen, heb ik slechts in bet geheugen van elk kenner der historic terug te roepen de veldslagen in Vlaanderen en Brabant onder Willem den III, Koning van Engeland en den Hertog van Marlborough. Wat zal Engeland's eerste werk zijn bij het uitbreken van den oorlog? Engeland zal ongetwijfeld eene sterke pantservloot, gevolgd door transportschepen met een talrijk lan* dingsleger aan boord, de Schelde opzenden, ten einde dit leger in Belgie te debarkeeren. Kan Nederland onzijdig blijven, wanneer zulks gebeurt? Neen, het kan zijne neutraliteit niet handhaven want, doen wij een paar schoten uit de ijzeren kanonnen van 24 c. M. in de forten Ter Neuzen en Ellewoutsdijk opgestelddan krijgen die 4 stukken zulk eene vreesselijke laag uit het zwaar Arrastronggeschut der pantserkasteelen terug, dat van eene verdere hardnekkige verdediging wel geen sprake zijn zal; bovendien verklaart Enge land ons onmiddelijk den oorlog. Doen wij die schoten niet, dan werpt Frankrijk ons voor de voeten en met recht, dat wij onze neutraliteit niet kunnen of niet will en hand- haven ten voordeele van Engeland, en Frankrijk verklaart ons den oorlog, dit zal wel geen verdere commentaren behoeven. De slotsom der redeneering is dus deze, dat wij niet neutraal kunnen blijven, zoolang de forten Ter Neuzen en Ellewoutsdijk nog bewapend zijn. Daartoe moet de Schelde vrij verklaard worden, wat nu feitelijk zal zijn geschied, wanneer de forten ontwapend zijn. Het hart van elken Vaderlandslievenden Neder- lander klopt sneller, wanneer hij bedenkt, hoe aan- genaam de ontwapening van Ter Neuzen en Elle woutsdijk aan het Belgische broedervolk zijn moet; niet omdat die slechts met 4 zware stukken bewapende forten eenig gewicht in de schaal zouden leggen bij een oorlog, doch omdat door de ge- heele ontruiming geproclameerd wordt „de Vrije S c h e 1 d e," benevens het bewijs wordt gegeven van innige vriendschap, duurzame samenwerking, onder- linge hulp en steun voor het volk, waarmede het Neder- landsche het meest sympathiseerthet Belgische volk, dat bij gelegenheid van de Mechelsche feesten wederom getoond heeft welk een goed hart het ons toedraagt. Ter Neuzen, 2 September. In de heden gehoudene zitting van den gemeente- raad is beslolen, om een adres aan Z. M. den Koning te zenden met verzoek: 1°. Afschaffing van de bestaande kanaalrechten, voor zooveel de buiteulandsche vaart betreft. 2°. Uitvoering van de in 1869 geslotene over- eenkomst betreffende het aanleggen van spoorwegen te Ter Neuzen. 3°. Ondersteuning van het rijk stoombootdienst Ter NeuzenVlissingen. 4°. Om weder begunstigd te worden met garnizoen. Ons gewoon verslag plaatsen wij in een volgend nummer. Onder begunstiging van prachlig zomerweder is jl. Zondag namiddag de spoorstoombootdienst Wals- oordenVlake feestelijk ingewijd. Tal van gunoo- digden en eene ontelbare menigte belangstellenden waren aanwezig en namen aan de feestreis naar Hansweert deel; geheel het programma der feest- viering, en niet het miust het prachtig vuurwerk, gelukte uitstekend. Van deze feestviering hopen wij in het eerst- volgend nommer een uitgebreid verslag te geven. Axel. Naar men uit goede bron verneemt, hoopt de heer J. van Doeselaar Schoonakker op den 23 October a. s., gedachtenis te vieren zijner 40jarige ambtsvervulling als secretaris dezer gemeente. Bij Koninklijk besluit is de 2e luitenant van het 3e regement infanterie de heer F. H. H. Lemmens voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indie. Zaterdag jl. heeft de oud—coramissaris dea Konings in Zeeland, Jhr. Mr. W. Six, te Middel- burg eene afscheids-audientie verleendwaarvan door tal van autoriteiten en particulieren is gebruik gemaakt. Des middags gaf hij een afscheidsmaal aau het collegie van Gedep. Staten, waarbij ook nog andere overheden waren genoodigd. Zooals gemeld is, heeft de afgetreden minister van binnenlandsehe zaken een bedrag van f 3,800,000 op de staatsbegrooting voor 1880 gebracht ten be- hoeve van de invoering van de nieuwe schoolwet. Het Dagblad verneemt, dat de nieuwe minister dien post niet heeft overgenomen. Wel moet het plan bestaan, eenige verhooging voor de kosten van het lager onderwijs op de begrooting voor te dra gon, maar tot een lager bedrag. Binnen weinige dagen zullen uit Nederland een achttal ambtenaren van den waterstaat, die daartoe van bet Nederlandsche gouvernement ver- gunning hebben gekregen, zich voor genii men tijd (men spreekt van 3 jaar), naar Szegedin (Hongarije) begeven, ten einde daar de noodige verbetering aan rivieren enz. aan te brengen. Ook uit andere landen zullen daar v, aterbouwkundigen in dienst treden. De kamer van koophandel en fabrieken te Bergen-op-Zoom heeft den minister van finantien gewezen op den bijzonder nadeeligen toestand, waarin de beetwortelsuikerfabrieken in Nederland tegenwoordig verkeeren, tengevolge van de gepri- viligeerde concurrentie van het buitenland, hoofd- zakelijk uit Belgie. De kamer voert aan, dat in Belgie de kleuring van suiker plaats heeft, waartoe aanleiding geeft het aldaar gevolgd 1£ nummer voordeeliger systeem, dat toelaat geosmoseerde en bruine suikers met andere te vermengen en uit te voeren tegen afschrij- ving 2e klasse, welke suikers bier 3e klasse worden ingevoerd en evenwel 88 gr. titreeren, hetgeen een voordeel geeft van f 2,16 per 100 kilo en waardoor natuurlijk de raffinadeurs de voorkeur geven aan de Belgische suikers. De kamer roept ten slotte de tusschenkorast der regeering in, om aan dergelijke concurrentie een einde te maken. Het centraal-comite van de anti-revolutionaire- kiesvereenigingeu heeft Woensdag, naar de Stan- daard meldt, ten huize van dr. Kuyper een buitent gewone vergadering gehouden, voornainelijk met het doel om de houdiug te bespreken, die de anti-revolutionaire partij tegeuover het nieuw opge- ter neuzensche coerant

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1