BU1TENLAND. Men schrijft uit WinschotenDe heer Dirk Mulder, effectenhandelaar alhier, heeft zich heden gesteld in staat van faillissement; naar men zegt met een passief van 1^ miljoen. De verslagenheid en ergernis, vooral bij de mindere klasse, is groot, daar zeer velen uit die klasse hunne zuur verdiende penningen hem toe- vertrouwden en daarvoor 4^ pCt. rente genoten. In een circulaire, bij belanghebbenden rondge- zonden, verklaart hij zelf dat achteruitgang van zaken in twee groote aardappelmeelfabrieken te Muntendam en Pekela, waarin hij zelf voor meer dan 500,000 zou geinteresseerd zijn (en waarvan zijn broeder directeur is) hem in dezen toestand heeft gebracht. Zeer vele landbouwers in deze omstreken worden door den slag mede getroffen. De politie houdt de viacht bij het kantoor, waar zeer veel gedrang is. Mulder is de oudste wethouder, lid der Prov. Staten en heeft bovendien veel bekendheid aan zijnen naam gegeven, toen hij voor twee jaren geleden tegenover den heer De Vos van Steenwijk dong naar het lidmaatschap der Tweede Kamer. Aan de omstreeks 800 schuldeischers is 55 pCt. onder garantie van eenige familieleden aangeboden. Men zegt, dat er een passief is van meer dan een mil joen terwijl 't actief wordt geraamd op 600,000. Te Deventer heeft men voor een paar dagen des avonds de ruiten ingeworpen bij den winke- lier, wiens dienstbode Vrijdagavond, terwijl zij in arrest was, zich door ophanging van het leven heeft beroofd. De politie kwam tusschen beiden en zette de straat af, waarop de menigte naar den Brink trok. Hier even wel was eene patroelje infanterie geplaatst. Baldadigen en nieuwsgierigen keerden tegen elf ure huiswaarts, waarop ook de militaire en burgerlijke autoriteiten, die den ganschen avond op de been waren geweest, hunne woningen opzoehten. Het publiek schijnt het alzoo nog kwalijk te nemen, wanneer iemand, die bestolen wordt, hiervan aangifte doet bij de politie en deze de maatregelen neemt, welke tegen dieven gewoonlijk worden genomen. De dienstbode had zich niet schuldig gemaakt aan hetgeen zoovele van hare kameraden doen, en voor velen tot de usantien behoort, namelijk de spijzen opgegeten, de kleeren gedragen van hare meesteres of iets dergelijks, maar geld genomen uit de lade der toonbank. Het komt ons voor, dat zoo men ook dit zich moet laten welgevallen, de dienstboden volkomen vrijheid genieten om alles te stelen, wat haar goeddunkt. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 73 centimen tot fr. 1,02, stieren 67 tot 87, koeien en runders 66 tot 87 en kalvers 83 centimen tot fr. 1,20; afslag een tot twee centi men, alles per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Vette varkens 98 centimen tot fr. 1,04; prijs onveranderd. De voorraad op de markten was middelmatig. Den 15 dezer was het 631 jaren geleden, sedert met den bouw van den dom van Keulen begonnen werd; op dien dag is het jaar inge- treden, waarin het reusachtig gebouw zal worden voltooid. De beide torens zijn nu zoover gereed, dat nog slechts het laatste gedeelte, de torenspits, massief uit steenen behoeft te worden opgetrokken. In het volgende voorjaar hoopt men deze spitsen te voltooien. Den 24 dezer is een trein van den Oosten- rijkschen staatsspoorweg, geladen met petroleum en kleine goederen, bij het station te Pest, uit het spoor geraakt. De vonken van de loco- motief staken de petroleum in brand, en acht wagens werden door het vuur verteerd. Verlies van menschenlevens heeft men niet te betreuren. Over de aanstaaude Koningin van Spanje, de aartsb.ertogin Christina van Oostenrijk, meldt men het volgende: Zij is 21 jaren oud. Zonder bepaald schoon te zijn, heeft zij veel jeugdige bevalligheid, terwijl hare schitterende oogen ge- tuigen van veel vuur en leven, wat zich ook afspiegelt in hare gesprekken. Zij is een harts- tochtelijke liefhebster van dansen, wat hier en daar nog al gelaakt wordt, omdat zij bij haar hoogen wereldrijken rang tevens dien van abdis van het adelijk kapittel van Praag bekleedt, als zoodanig het geestelijk gezag uitoefent over twaalf vrouwelijke kanunnikken en bij hooge plegtig- heden zelfs bekleed is met al de uiterlijke waardig- heidsteekenen van een bisschop. De inkomsten, die voor haar aan dezen rang verbonden zijn, be- dragen 20,000 florijnen, die zij echter bij haar huwelijk met den Koning van Spanje zal moeten verliezen. De ex-Khedive heeft ten slotte besloten zich te Napels voor goed neer te zetten. Hij heeft de villa La Favorita gehuurd, die op kosten van den Koning wordt hersteld en in orde gebracht. De Koning toch is ongeveer 2 miljoen aan Ismail schuldig wegens een leening indertijd door zijn vader bij den Khedive aangegaan. Er wordt maar 8000 fr. huur betaald, doch men zegt, dat de personen aan wie reeds een deel der villa verhuurd was, schadeloosstelling zullen vorderen. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de voormalige inarinewerf te Vlissingen, thans maatschappij de Schelde, heerscht tegen- woordig een ongekende bedrijvigheid, zijnde aldaar twee zeeschepen in aanbouw, vier zeeschepen in reparatie en een torpedoboot gereed tot aflevering, terwijl in de macliinefabnek insgelijks versclieidene werktuigen onderbanden zijn. De eerste stuurman van de mailboot Prinses Marie, is door den directeur ontslagen. Men brengt dit in verband met het raadselaehtige lek, dat voor eenige dagen in dat schip is ontdekt. Te Borssele is een huisgezin, waarin reeds drie kinderen krankzinnig zijn ge- worden; een daarvan bevindt zich in een genees- kundig gesticht, terwijl thans ook de moeder in dien treurigen toestand verkeert. Toen de landbouwer N. H. te Onstwedde en zijne echtge- noote Zondagmorgen ontwaakten, vonden zij bun kindje van twaalf weken dood tusschen hen iu- liggen. Te Kralingen werd in het kerkezakje een gouden broche gevonden met opschrift„ten behoeve van de school met den Bijbel." Het vierjarig zoontje van den daglooner L. Buma te IJlst is, tijdens de afwezigheid der moeder, in een kuip met water gevallen en verdronken; gc- neeskundige lnilp mocht niet raeer baten. In de gracht bij het fort te Westervoort is het lijk gevonden van den kapitein S., van het 8e rege- ment infanterie, die door een noodlottig toeval in de gracht schijnt te zijn gevallen. In de Bloemstraat te Amsterdam heeft een huisvader zijn vrouw, eene raoeder van zes kinderen, zoo danig mishandeld met een mes, dat de ongelukkige vrouw in treurigen toestand ter verpleging naar het gasthuis raoest gebracht worden. De man bevindt zich in hechtenis. Als een bewijs dat in het Reichswald te Cleve herten en reeen nog in overvloed te vinden zijn, kan dienen, dat dezer dagen een gezelschap van 10 personen aldaar in anderhalf uur 179 herten telde. De genees- kundige raad te Coblentz heeft dezer dagen een aantal papieren, boordjes en manchetten uit eene Leipziger fabriek onderworpen aan een scheikundig onderzoek, waarvan de uitslag is geweest, dat in deze tegenwoordig zoo gezochte voorwerpen een groote hoeveelheid arsenicum is gevonden. Daar zich in den laatsten tijd in Duitschland de tric'nineziekte weder sterker dan vroeger open- baarde, heeft de regeering een aanschrijving aan j de autoriteiten gericht om het toezicht op den ge- zondheidstoestand der varkens te verscherpeu. De grootste jeneverstokerij, is de /Monarch dis tillery" van Kit Francis Co., te Peoria, in den Noord-Amerikaanschen Staat Illinois. In deze fabriek worden dagelijks 5000 bushels graan in 590 vaten spiritus verwerkt. Van den afval wor den 3500 stuks vee gevoederd. Drie Belgen zijn er in geslaagd den Mont-Blanc te beklimmen. Na een reis van twee dagen hebben zij den top van den berg bereikt. Een erflater te San Louis benoemde onlangs zeker persoon tot zijn universeelen I erfgenaam. In het testament stond vermeld, dat bedoelde persoon een tieutal jaren geleden zijne vrouw had geschaakt en „nooit was hij er de man naar geweest een eenmaal bewezen dienst te vergeten." Jl. Zondag namiddag begaven zich twee manschappen van het te Vlissingen in het dok liggende schip Don Juan, naar den winkel van de gebroeders P., alwaar een liunner een revolver wenschte te koopen. Alvorens echter den koop te sluiten, inoest de constructie van dat wapen getoond worden. De heer P., die zeker niet wist, dat dit wapen geladen was, trok den haan af, waardoor de kooper een schamschot in den lials kreeg. Gelukkig voor den getroffene, werd de wond niet gevaarlijk geacht, dat zeer zeker het geval zou geweest zijn, bijaldien het schot een halven centimeter meer zijwaarts had getroffen. Er schijnt een aanvang gemaakt te zullen worden met de opruiming van de oude koperen centen; althans den 17 September zal aan het departement van finantien te 's Hage worden over- gegaan tot den verkoop van eene hoeveelheid van 175,000 gulden dier muntstukken, bestemd tot versraelting, en thans op verschillende rijkskantoren aanwezig. Een persoon, die dezer dagen uit de ge- vangenis te Arnhem werd ontslagen, had vdor dien tijd met een kameraad afspraak gemaakt, dat hij na zijn ontslag voor den ander zou fourageeren. De oiitslagene hield zijn woord en duwde door een gat in een traliewerk, door hem of een ander daarvoor expresselijk gemaakt, den gevangen broeder tabak enz. toe. Deze liandeling werd door een bewaarder opgemerkt, ten gevolge waarvan de man waarschijnlijk op nieuw voor inbraak terecht zal staan. Intusschen zal het wel niet zijn voor diefstal met braak, daar, in afwijking van de gewoonte der dieven, deze iets kwam brengen, in plaats van rooven. In hoeverre braak met deze bedoeling strafbaar is, zal de rechter uitmaken. In een zwemschool te Amsterdam worden thans voorstellingen gegeven door een zekeren heer de Wi-t, acrobaat in de hooge zwemkunst. Om een klein denkbeeld te geven van hetgeen de heer de Wit in het water verricht, verhaalt men, dat hij, na gekleed te water gedoken en een onrust- barend langen tijd onder water gebleven te zijn, weder te voorschijn komt, lucht schept om ver- volgens weer onder te duiken, en zich dan van zijn kleederen ontdoet. Hij is in het water als in zijn element, weet zich daarin zoo flink staande te houden, dat het hem gelukt met zijn armen boven water een pistool te laden dat hij dan weer afschiet. Zijn middagmaal gebruikt hij evenzeer te water en duikt daartoe het noodige van den bodem op. Zelfs schijnt hij zijn wijnkelder onder water te bezitten, want hij duikt naar beneden en haalt van den bodem flesch en glas en geniet van het een en ander, alsof hij op zijn geraak op een stoel zat. Als bewijs van zijn geoefendheid in het water duikelt hij daarin, staat op zijn hoofd, trippclt als een clown van het paardenspel en schijnt in het water rustpunten te bezitten, die niemand er ooit in ontdekte. Zoo boots hij het spiraalvorm- achtige zwemraen van den bruinvisch na; kortom, hij bezit eene vaardigheid in het water, die zeer merkwaardig is. Op den rijksstraatweg van Steenwijk naar Meppel, heeft een gehuwde vrouw den aldaar ge- stationeerden opziener der jacht en visscherij mis handeld. Zij moet hem op onvrouwelijke wijze aangegrepen en slagen hebben toegediend, terwijl 's mans baard dienst deed om haren prooi onder haar bereik te houden. Bepaalde aanleiding tot dit misdrijf zal moeielijk zijn te vinden, daar ge- noemde veldwachter slechts voor zeer korten tijd in die streken zijne functien uitoefent. De Soer. Ct. deelt de volgende bijzonder- heden mede omtrent gelukkige toevallen in den oorlog. Bij de krijgsverrichtingen in de XXII Moekims kreeg de majoor Van de Pol een kogel uit een schuine richting geschoten op de borst; die kogel kwam terecht op een uniformknoop, nam dezen mede, en deerde verder den persoon niet. Zijn luitenant-adjudant had een rijksdaalder in zijn broekzak; een kogel kwam recht tegen het vlak van den rijksdaalder aan, kwetste den luitenant-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2