B1NNENLAND. No. 1490. Zaterdag 30 Augustus 1879. 19e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie mnanden binneu Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENT ifiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE iiren. Dlt blad verachljut Dinsdag- en Vrljdagavond bij J. K. fi, D H O IT te Ter Neu%cn< l^olitieli Overzicht. De generaal-opperbevelhebber in Zuid-Afrika seinde aan den minister van oorlog in Engeland, dat Cetewayo zich nog altijd in de kraal aan den noordelijken oever van de zwarte Umvolosi bevindt. Hem. wordt daar gezelschap gehonden door eenige hoofden en een geringen aanhang. Vijfduizend man- schappen eener inlandsche, Cetewayo vijandige, stam stonden gereed, hem aan te vallen en dit getal zou waarschijnlijk bij het verder rukken wel tot 10,000 klimmen. Men was van plan, Cetewayo van alle kanten te bestoken, hem uit zijne schuilplaats te verdrijven en daarna gevangen te nemen. Particuliere berichten hangen thans een minder gunstig tafereel van den toestand op. Cetewayo zon alles behalve machteloos in zijne verschansing staan, gereed, om den strijd tot het uiterste vol te houden. In Pondo-land, ten zuiden van Natal, zou een opstand zijn uitgebroken. Verscheidene hoofden van den oproerigen stam zouden tegen de Britten oprukken met eene sterke troepenmacht. Reeds wordt gemeld, dat Wolseley zich genoodzaakt heeft gezien, den strijd tegen Secocoeni met kracht te hervatten. Eindelijk wordt uit Transvaal ge- schreven, dat de Hollandsche boeren besloten hebben, den strijd te aanvaarden, wanneer de Engelschen blij- ven weigeren, hun de onafhankelijkheid terugtegeven. De Koningin heeft den talmenden generaal— majoor Chelmsford, die nu het opperbevel van het Kaapsche leger heeft neergelegd, tot grootkruis van de Bath-ordc bevorderd. Zeker een plcister op de vernederende wonde, hem geslagen, door een ander boven hem te plaatsen en hem zoodoende tot heengaan te dwingen. De Koning van Belgie woonde Zondag de plechtige inwijding bij van het nieuwe station te Doornik. Op het daaropvolgende feestmaal ant- woordde Koning Leopold op een toast van den burgemeester met eene kernachtige redevoering, waarin liij o. a. wees op de beteekenis der onafhanke- lijkheidsfeesten, die in 1880 met buitengewonen luister zullen gevierd worden, en den wensch uitsprak, dat bij die gelegenheid de politieke verschillen, waaronder het land zooveel te lijden heeft, bijgelegd zullen zijn. De partijen behoorden met elkaar te wedijveren in edelmoedigheid, ge- matigdheid en vaderlandsliefdcmen moest bezield zijn door den krachligen en verstandigen geest, die den grondslag van Belgie's onafhankelijkheid gelegd heeftdit, zoo luidden zijne slotwoorden; dit eischen het belang en de toekomst van ons dierbaar en edel Belgie, en hierom sineekt het u bij deze gelegenheid door den mond van zijn Koning, Onze lezers weten, dat Rumenie zijne onafhan kelijkheid erlangde op voorwaarde, door het Berlijnsch verdrag gesteld, dat het de daar wonende joden gelijkheid van bnrgerrechten zou schenken. De vertegenwoordiging maakt nu bezwaar, aan die ver- plichting te voldoen, op grond, dat de joden daar- door de grootste grondeigenaren in het land zouden worden, aangezien de meeste dier gronden aan hen zijn verpand. Men wil nu eene staatshypotheekbank oprichten, die dan al die hypotheken zou overnemen. Eerst dan, als ze uit handen van de joden zijn, konden deze onder zekere voorwaarden naturali- satie—rechten bekomen. Een agent der Rutneniers reist nu de hoven rond van de mogendheden, die het Berlijnsch verdrag hebben geteekend, om ze te overtuigen van het billijke van dien eisch. Niet alle mogendheden willen daaraan gehoor geven en 't zijn voornamelijk Frankrijk en Duitschland, die daarvoor geen ooren sehijnen te hebben. I Eindelijk gaat Turkije bezuinigen. De sultan heeft gelast, het staande leger tot 100,000 man te verminderen, omdat uit een onderzoek is ge- bleken, wat men trouwens reeds lang wist, dat men het niet betalen kon. De opsteller van het j rapport Zuhdi-Effendi verklaart, alle verantwoor- delijkheid van zich af te werpen voor de gevolgen van de finantieele ramp, die hij als onvermijdelijk beschouwt. De toestand wordt te moeielijker, omdat de porte op het oogenblik 500,000 Maliome- danen moet onderhouden, die uit Bulgarije en Bosnie gevlucht zijn. TerNeuzen, 29 Augustus. Woensdag jl. zijn alhier per provinciale stoom- boot aangekomen een detachement kanonniers on der het kommando van den eersten luitenant Van der Veur; het detachement bestaat uit: 2 sergeants, 2 korporaals en 22 manschappenhet is samengesteld uit de troepen van Hellevoetsluis en Qorinchem op de volgende wijzede komraan- deerende officier met 10 kanonniers van eerstge- noemde en 2 sergeants, 2 korporaals en 12 kanonniers van laatstgenoemde plaats. De bestemming van het detachement is, de ijzeren kanonnen van 24 cM. of het zwaar kustgeschut dat te Ter Neuzen en op het fort Ellewoutsdijk in batterij gesteld is, uit de batterij te stellen en kanonnen, affuiten, ramen, projectielen in te schepen, om naar den Helder te worden verzonden. In de tweede helft der maand Juli is van het postkantoor al'nier een onbestelbare brief ver zonden aan het adres van P. Meelen te Breskens. Philippine, 28 Augustus. Tot gemeente veld- wachter alhier is benoemd Jan Sturm, tot dusver onbezoldigd rijksveldwachter hier woonachtig. Bij herstemming is tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland in het kiesdistrict Sluis benoemd de heer Mr. P. C. J. Hennequin, burgemeester van St. Kruis, met 245 stemmen tegen 183 op den heer J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis. Bij de jl. Dinsdag gehoudene verkiezing voor een lid van de Tweede Karner te Dokkum is ge- kozen Jhr. Mr. J. F. van Humalda van Eijsinga (liberaal) met 1275 stemmen. Dr. A. Kuijper (anti-revolutionair) behaalde 947 stemmen. - Naar men verneemt, heeft de heer Van der Laan, de nieuw benoemde inspecteur der registratie, standplaats Zierikzee, vergunning verkregen zich te Bergen op Zoom metterwoon te vestigen. Dinsdagmiddag heeft zekere N. Duburg, van Middelburg, een bij de politie zeer ongunstig bekend staand sujet, toen hij met zijne vrouw langs den nieuwen Vlissingschen weg gingen zij den wensch te kennen gaf een oogenblik uit te rusten, haar, terwijl ze samen op het gras zaten, onverhoeds met de handen geworgd. Na de daad volvoerd te hebben, heeft de moordenaar, die sjouwer van beroep en 32 jaren oud is, zich kalm naar de politiewacht te Middelburg begeven, alwaar hij een daar aanwezig agent verzocht met hem mede te gaan. Op de herhaalde vraag van den agent, ,/waarheen en waaroin," gaf hij steeds ten antwoord „dat zult ge wel zien." Hij voerde den agent naar de plaats, waar zijn slachtoffer lag, en toen deze zich overtuigen wilde of de vrouw inisschien slechts bewusteloos was, verzekerde de moordenaar, dat hij zich, voor hij weg- ging, goed van haar dood overtuigd had. De plaats, waar het lijk lag, toonde sporen van eene worsteling. Opmerkelijk is de koelbloedigheid waarmede Duburg den agent, die bij het zien van het lijk eenigzins bleek werd, de woorden toevoegde ,/he wat wordt je wit, T i3 mijn vrouw en ik verschrik er niet van/' De vrouw is Adriana Braat genaamd en 27 jaar oud, terwijl uit haren echt met Duburg een kind, een raeisje van vijf jaar, gesproten is. De aan- leiding tot deze misdaad schijnt in een minder zedelijken levenswandel van de vrouw gezocht te moeten worden. De moordenaar werd naar het huis van arrest overgebracht. Het 17e Nederlandsch taal- en letterkundig kongres te Mechelen gehouden, behoort weder tot het verledene; het volgende zal te Breda in 1881 bijeenkomen. Even als alle kongressen besloot ook het 17e met een banket, waaraan 180 leden deelnamen; de bur gemeester van Mechelen, de heer Verhaghen, bracht daar een toost uit op de beide Koningen van Belgie en Nederland. De heer Jan van Beers dronk op Mechelen en op Conscience, de beer Vuijlsteke op Jan van Beers, de heer Nicolai op den muziek- directeur Van Hoeij. Met onbeschrijfelijke geest- drift is het feest geeindigd. De Ned. marine heeft thans ter barer be- schikking een 25tal stoomkanonneerbooten tot ver- dediging onzer kusten, zeegaten, reeden en stroomen. Deze zijn te onderscheiden in groot en klein model, naar de bewapening, die zij voeren. Een elftal daarvan zijn gewapend met een achterlaad-Krupp- kanon van 28 cM., terwijl op de overigen een voorlaad-Armstrongkanon van 23 cM. is geplaatst. De twee eersten zijn gebouwd te New-Castle, twee aan den landswerf te Amsterdam, vijf door de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Feijen- oord, zes door de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam en tien door de firma Christie, Nolet en de Kuyper te Delfs- haven. Nog een vijftal zijn er inbouw, nl. twee op de landswerf te Amsterdam, een te Feijenoord en twee bij de genoemde Koninklijke fabriek. In een zestal jaren zijn deze 25 kleine doch handelbare en met een zwaar stuk geschut gewapende scheepjes gereed gekomen. Hoewel niet door een pantserhuid tegen vijandelijk geschutvuur beveiligd, geeft echter hunne kleine afmeting den vijand weinig kans tot treffen, en het manoeuvreeren gaat, daar zij van flinke machines, stoomstuurinrichting, tele- grafen enz. zijn voorzien, zeer gemakkelijk De diepgang bedraagt slechts 20 en 18 decimeter, en daardoor kunnen de meesten binnendoor de ver- schillende kusten van ons land bereiken. De be- manning bedraagt 22 koppen. Deze vloot kan, des noodig, tot de verdediging van ons land aan de zeezijde zeer veel toebrengen. TEIt NEEZENSCHE COIJHAIMT I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1