BU1TENLAND. Clapissou won het, naar onze opvatting, in teederheid en keurigheid van voordracht van al de andere nommers. Het Nederlandsche volkslied opende en sloot de uitvoering. Onnoodig te zeggen, datalle stukken door het publiek met warmte werden toegejuicht en dat men na de tweede voordracht van ons volkslied met onstuimige geestdrift de Brabanponne verlangde te hooren. Onze gasten achtten de woorden van dit lied echter voor Nederlandsche ooren minder geschikt en beant- woordden daarom het verzoek met de voordracht van het Belgische //Chant National." Nadat de boot met hare passagiers des avonds omstreeks acht uur was teruggekeerd, vertrok de plei- ziertrein te 8 uur 20 minuten weder naar Brussel. Den 7 September a. s. zal weder door de be- moeiingen van den heer van Campfort een pleizier- trein loopen van Brussel naar hier, om verder per stoomboot Vlissingen en Middelburg te bezoeken. Door het bestuur van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt heeft jl. Zaterdag de aanbesteding plaats gehad van werken tot verdediging van de oevers dier polders; de begrooting bedroeg 64147. Negen inschrijvingsbiljetten waren ingeleverd waarvan de rainste door C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor 64099; onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten is het werk voorloopig aan den minsten inschrijver gegund. Walsoorden. Ter gelegenheid der opening van den spoorbootdienst WalsoordenVlake, waarover vroeger in dit blad reeds is gcsproken, zal er op Zondag a. s. van Walsoorden uit eene feestreis plaats hebben met twee stoombooteneene voor genoodigden en eene voor het publiek, dat tegen betaling van 60 cents de heen- en terugreis mede maken kan. De booten vertrekken van Walsoorden des namiddags te 2 uur met de harmonie van Hontenisse aan' boord naar Hansweert, alwaar ook de harmonie van Kruiningen aan boord komt. Tevens worden aldaar de genoodigden en het publiek uit Zuidbeveland opgenomen en wordt daarna te half vier uur de terugreis aanvaard. Bij aankomst te Walsoorden beginnen aldaar de volksfeesten harddraverij, tournooien, mastklimmen en hardloopen op klompen, voor welke spelen talrijke en llinke prijzen zijn uitgeloofd. In eene vergadering der geconstitueerde feestcommissie is tevens besloten, het dorp Walsoorden fraai te versieren en des avonds een prachtig vuurwerk af te steken; het laatste wordt vervaardigd door den heer Hendrikx te Antwerpen. Bij de herstemming voor een lid van den raad der gemeente. Goes is gekozen de heer Ochtman (ten wiens behoeve de burgemeester zijn lidinaat- schap van den raad nederlegde) met 172 van de geldige stemmen. De heer Donner verkreeg 129 stemmen. In de Donderdag te Vlissingen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de stoomvaartmaatschappij Zeeland is met eenparige stemmen het ontwerp-contract, met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gesloten, goed- gekeurd, en in verband daarmede besloten tot den bouw van een nieuw stoomschip en tot verkoop van de oude stoomschepen Stad Middelburg en Stad Breda. Als een bewijs, dat men ook in Amerika niet onbekend is met de antecedentcn van L. Pincoffs, en dus de meening van velen, dat hij daar als een 0 gentleman" wordt geacht, onjuist is, laten we hier volgen wat in de National Police Gazette van New-York, van Zaterdag 12 Juli '79, met bij- voeging van een vrij wel gelijkend portret, van hem gezegd wordt. Een Hollandsche bankroetier uit de groote wereld. Op pagina 13 geven wij een portret van Lodewijk Pincoffs, voorheen lid van de firma Kerdijk Pin coffs te Rotterdam (Holland); ook directeur van de Afrikaansche en Rotterdamsche Handelsvereeni- gingen en lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van Nederland. Pincoffs stond in de Israelitische kringen, waartoe hij behoorde, en al- gemeen in de maatschappelijke en handelswereld hoog aangeschreven, raaar door de gelegenheid in verzoeking gebracht, door het vertrouwen dat hem gegeven was, werd hij een vervalscher (van balansen) tot een ontzaglijk bedrag. Verscheidene miljoenen gingen verloren en groote faillissementen op de goederen- en geldmarkten, die den ondergang van talrijke particulieren medesleepten, sproten voort uit zijne schelmstukken, die overal bezorgdheid en verontwaardiging verspreiden. Pincoffs ontsnapte aan de handen der justitie, en wel door Ameri- kaansche hulp, daar hij naar deze stad (New-York) vluchtte, per stoomboot Germania op den 15 Mei 11., vergezeld van zijne vrouw, een dochter van den bekenden Amsterdamscken bankier Raphael, en drie zonen, waarvan de oudste directeur was van de Ned. Gasmaatschappij (Ned. Ind. Gasm.) en de tweede lid was van de firma Hoynck Pincoffs, die door deze oneerlijke handelingen zeer. gecom- promitteerd waren. Landbouwberichten. Als een zeer zeker zeldzaam bewijs van sterke voorteeling der schapen, kan dienen, dat bij den veehouder Gerrit Meijers te Jutphaas een en hetzelfde schaap in 1878 drie lammeren heeft geworpen, in Januari 1879 twee lammeren en in het begin dezer maand vier lammeren, welk laatste de zeldzaam- heid verhoogt; dus heeft het in minder dan twee jaren 9 en binnen acht maanden 6 lammeren voort- gebracht, die alien welgevormd en nog in leven zijn. Het volgende algemeen oogstbericht is door den bekenden graanhandel van Bathelemy Estienne te Marseille verzonden Frankrijk: de oogst zal geringer zijn dan in 't vorig jaar; minstens zal de behoefte aan vreemde granen even groot zijn als in 1878. Algerie zal ook moeten importeeren door de onbelangrijkheid van den oogst. Italieslechte oogst. Spanje belangrijk tekort. Zwitserland, Belgie, Duitschland hoogst middelmatigen opbrengst, Rusland, Turkije aanvankelijk liet zich de oogst bevredigend aanzien, thans middelmatig. Beide landen zullen ons koog- stens de helft kunnen zenden van hetgeen zij ten vorigen jare leverden. Amerika zal niet meer, maar ook niet minder dan het vorige jaar kunnen afleveren; maximum 50 millioen hectoliter. Enge- land zal 8 a 10 millioen hectoliter meer moeten importeeren dan in 't vorig jaar. Een landbouwer in Oostenrijk, met name genoemd (Adolf Bohm te Prilyslau) deelt in een landbouwblad het volgende middel ter afwering van vliegen op paarden mede: Bij het inhalen van hooi in Juli jl. bemerkte hij dat een voorpaard, een schimrael, zoodanig door vliegen gebeten was, dat het bloed hem letterlijk langs buik en pooten vloeide. Uit medelijden met het dier liet hij het stilhouden en wiesch het overal met een oplossing van 1 k 2 decagram carbolzuur in liter water. Niettegenstaande het dier daarna weder den ge- heelen namiddag hard moest werken en sterk zweette, bleef het geheel van het lastige vliegen-bezoek verschoond. Mogt dit middel afdoende blijken te zijn, dan zou het een groote weldaad voor de arme, in de hitte het meest door de vliegen geplaagde paar den kunnen opleveren. Een der redacteurs van de Independance Beige geeft een beschrijving van een bezoek, dezer dagen aan de cellulaire gevangenis te Leuven gebracht. Daar bevindt zich ook de beruchte oplichter T'Kint van Roodenbeke, die, volgens den rondleidenden bewaker ,/veel geld verdiende met copieerwerk voor de Universiteit.". De gevangenen gaan driemaal in de week naar school, welke in de kapel gehouden wordt; de Walen Maandag, Woensdag en Vrijdag, de Vlamingen de andere dagen. De meester onder- wijst het alphabet en ofschoon de meeste gevan genen lezen kunnen, verlangen zij alien den curcus 1 bij te wonen, zulk een behoefte zij om te zien en te hooren. T'Kint gaat even ijverig ter school als de anderen en hoort met de grootste aandacht het: ,/b, a, ba en b, o, bo" des onderwijzers aan. Elkander kunnen de gevangenen natuurlijk niet zien. De beroemde toren van de kathedraal te Antwerpen loopt gevaar van in te storten. Dit meesterstuk van gothieke bouwkunst, is wat het benedenste gedeelte betreft, van een ander soort steen opgetrokken dan het bovengedeelte, dat zich als een kantwerk in de lucht verheft. Het moet nu gebleken zijn dat de steen, voor dit deel ge- bezigd, niet zoo goed tegen weer en wind bestand is als die van het beneden gedeelte. Alleen een krachtige restauratie, meent men, kan hot onheil voorkomen, dat de spits van af de derde galerij vroeg of laat op de hoofden van voorbijgangers nedervalt. De toren is in 1518 voltooid en honderd drie en twintig meter hoog. Msgr. Theodore, Alexis Joseph de Montpellier, 85e bisschop van Luik, is Zondag morgen te 11 uur overleden. De bisschop was geboren te Vedrin den 24 Mei 1807. Sedert den 27 September 1852 bezette hij den bisschoppelijken zetel van Luik. De bekende Belgische speculant Philippart is eigenaar geworden van het Grand Hotel en het hotel Scribe te Parijs, die ruim 28 miljoen fr. opbrachten. Een paar jaar geleden berokkende diezelfde Philippart, toen in Belgie gevestigd, dat land zooveel schade dat er jaren zullen noodig zijn om eenigszins van de geleden verliezen te bekomen. Hij vluchtte naar Parijs, en de Belgische regeering verzocht zijn uitlevering, welke geweigerd werd. In Frankrijk gevangen gezet, werd hij oulangs vrijgesproken van opiichting en misbruik van ver trouwen. Nauwelijks uit de gevangenis ontslagen richtte hij een bank op, opende een inschrijving van vele miljoenen, en oubegrijpelijk bij de eerste aankondiging stroomde het geld naar hem toe; men schreef voor ruim 3 maal meer in dan hij vroeg. Aan den man, die kort geleden meer dan 100 miljoen, welke aan zijn zorg waren toevertrouwd, deed verloren gaan, vertrouwde men weer 100 miljoen toe om die opnieuw te steken in wisselvallige ondernemingen. Verscheidene inwoners van Gent, die zich thans te Ostende bevinden, hadden jl. Vrijdag willen gebruik maken van het schoone we6r om een tocht op zee te doen. Omtrent 11 ure's morgens vertrokken zij ten getale van vijf-en-twintig, in een zeilboot, en stuurden naar Blankenberghe. Alles ging wel gedurende de drie eerste uren, doch eensklaps werd de lucht met wolken bedekt, een hevige wind stak op, en de zee werd buitenge- woon onstuiinig; een windhoos trof de lichte boot, de zeilen werden aan stukken gescheurd, de mast brak en het was ontnogelijk het vaartuig te be- sturen. Men was nogthans reeds in het gezicht van Blankenberghe, doch het was onmogelijk er aan te landen; met de uiterste moeite gelukte het den reizigers naar Ostende terug te keeren, doch daar konden zij insgelijks niet binnenloopen. I)e boot werd door woedende golven meegesleept tot halfweg de Engelsche kust, tot eindelijk de storm een weinig bedaarde en de afgematte rei zigers toeliet hun koers naar Blankenberghe te richten, waar zij omtrent 6 uren's avonds aankwa- men, gelukkig zonder verlies van menschenlevens. De luitenant Carey, die wegens zijn onbe- zonnenheid door den Kaapschen krijgsraad ter dood is veroordeeld, is door den krijgsraad in het moeder- land zachtmoediger behandeld. Hij is geheel vrij- gesproken met behoud van zijn rang. De groote vraag was natuurlijk, wie het bevel had over de verkenning. Volgens degenen die Carey wilden veroordeelen, was dit niet Prins Napoleon. Carey echter betoogde, dat hij dit wel degelijk was; de Prins en niemand anders was chef der verkenning, hij gaf de bevelen en koos de rustplaats; en die verzekering schijnt de rechters te hebben doen inzien dat het toch al te gek zou zijn aan de in- blazingen van Carey's vijanden gehoor te geven. Te Giiben, in Pruisen, ontstaat bijna elken nacht brand met blijkbare kenteekenen van brandstichting. Ofschoon de politie eene premie van 300 Mark op de ontdekking van iederen dader heeft uitgeloofd en buitendien strenge maatregelen heeft genomen, is er toch nu weder vier nachten achtereen brand geweest. Een persoon, op wien men kwaad ver- raoeden had, is aangehouden en slechts met alle inspanning moeht het der politie gelukken hem te onttrekken aan de woedende volksmenigte, die hem dadelijk van kant had willen maken. Bij onderzoek bleek echter dat hij onschuldig was. De Amerikaansche bladen maken gewag van een wedstrijd die binnen kort zal plaats hebben tusschen kapitein Webb, den beroemden zwemmer, die o. a. eenige malen het kanaal overgezwommen is en den niet minder bekenden kapitein Boyton.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2