BURGERLIJKE STAND. trok partij voor en tegen. Men werd handgeraeen. Een agent werd, naar men zegt, in de hand ge- beten en twee huzaren werden in arrest genomen. Eindelijk had ook dit tumult een einde, maar de markt zag er uit, of een stormwind onder de uitstallingen gewoed had. De onbezoldigde rijksveldwachter der gemeente Wouw, M. Coreraans, is levenloos in de velden onder Nispen gevonden. De toestand, waarin het lijk zich bevond, toonde duidelijk genoeg, dat er een moord is gepleegd. Waarschijnlijk is Coremans door een schot van een strooper gevallen. Coremans, de schrik der stroopers in die streken, was een kloek en algemeen geacht man. Uit Oostergo (Friesland) schrijft men„In 't laatst van de vorige week bezocht een reiziger een oude kennis in ons Goo. Hij trad te A., per rijtuig daar aangekomen, een logement binnen, en vond een politieagent reeds 's morgens lien uur, „de zorgen van 't hart spoelen," d. i. zijn borreltje drinkende. Na de opmerking van den reiziger, dat het, zijns bedunkens, een politieagent beter voegde, aan den publieken weg zich te be- vinden dan in de herberg, nam de laatste nog een borrel. De vreemde gaf toen te kennen, dat het hem toescheen, dat de politieman nog al smaak vond in den drank, alles op zeer bescheiden toon gesproken. Op de vraag van den gemeenteambtenaar of ,/mijnheer misschien afschaffer was" een ont- kennend antwoord bekomende, verklaarde de eerste, dat het mijnheer toch eigenlijks ook niks schelen kon, wat hij, politieagent, wou doen," En ziet! daarop repliceerde de vreemdeling „het zou mij wel eens heel veel kunnen schelen 1" Met het oog op het drankbestrijdings petitionnement in spe gelooven wij het, ook. Want: de vreemdeling was niemand anders dan de minister van jnstitie, de heer II. J. Smidt. Bij een gemotiveerd schrijven van 3 Juli heeft het dagelijksch bestuur de meening van Gedep. Staten bestreden en nogmaals verzocht het raads- besluit goed te keuren. Bij missive van 11 Juli volharden Gedep. Staten echter bij hun genomen besluit, waarom burgemeester en wethouders het wenschelijk achten te voldoen aan het verlaugen van Gedep. Staten en te besluiten tot het ver- vreemden van een kapitaal van28000; met alge- meene stemmen wordt hiertoe besloten. In verband met de ontvangene aanschrijving van den commissaris des Konings voor de aanstaande volkstelling stellen burgemeester en wethouders voor, in de verordening omtrent de verdeeling der gemeente in wijken en het nummeren der huizen eene kleine wijziging te brengen; tot heden heeft de gemeente 3 binnen- en 2 buitenwijkenhet dagelijksch bestuur stelt nu voor, de wijken te brengen op 6, als4 binnen- en 2 buitenwijken tevens stelt het voor, ecne commissie uit den raad te benoemen, om de namen van de straten vast te stellen, daar vele straten geen naam hebben, terwijl anderen door twee namen worden aangeduid. Het eerste voorstel, om de gemeente in 6 wijken te verdeelen, wordt met algemeene stemmen aange nomen; over het tweede voorstel, het geven van1 namen aan de straten, heeft eene breed voerige ge- dachtenwisseling plaats; een voorstel van Mr. Dronkers om drie personen, de heeren J. C. Harte, J. de Smidt en J. Donze, te benoemen om den raad voor te lichten, wordt aangenomen. Namens de commissie tot het onderzoek der gemeenterekening over 1878 wordt door den heer C. J. A. Fercken verslag uitgebracht; de com missie heeft geene bedenkingen en adviseert tot goedkeuring; aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De voorzitter legt aan den raad over de rekening het burgerlijk arrabestuur over 1878 in ran Te Haaften heeft het stelen van te veld staande aardappelen op zoo groote schaal plaats, dat de burgemeester heeft gepubliceerd, dat ieder zich wachte voor zulke afkeurenswaardige daden, daar de politie tegen de bedrijvers streng te werk zal gaan. Bij de porte de Boulogne" te Parijs werd sedert eenigen tijd de aandacht der commiezen ge- trokken door eene amazone, die altijd in Snellen draf reed. Verleden Donderdag nu geraakte haar paard op hoi en verdween in het hout. Een oogenblik daarna hoorde men hulpgeroep, twee wan- delaars schoten de dame te hulp en vonden haar op den grond liggen. Hoe groot was niet hunne verbazing, toen de amazone een man bleek tc zijn met een soort van gom-elastieke buis vol bran- dewijn om het lichaam, met welk kleedingstuk, gevoegd bij den daartoe ingerichten zadel, blijkbaar smokkelhandel was gedreven. Nog stonden zij in hunne verwondering het aan te zien, hoe de man zich van zijn rijkleed ontdeed en reeds was hij verdwenen. Het paard werd door de commiezen gevangen. Gemeenteraad van Ter Neuzen ontvangst en uitgaaf 3132,73^, welke wordt Zitting van Vrijdag 22 Augustus. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig met kennisgeving wegens ziekte de heer J. de Smidt, zonder kennisgeving de heer P. Moes, benevens een vacature. De Secretaris leest de notulen van de verga- dsringen van 27 Juni en 31 Juli jl., welke wor den goedgekeurd. Van Gedeputeerde Staten was dato 20 Juni een brief ontvangen, houdende niet goedkeuring van het raadsbesluit van 23 Mei tot het verkoopen van het ingeschreven kapitaal op het Ned. grootboek tot aflossing van de verschillende leeningen en het uitvoeren der werkendemping en riolering van slooten in deze gemeente; Gedeputeerde Staten willen wel hunne goedkeuring geven tot het verkoopen van het kapitaal tot een bedrag van f 28000 ter bestrijding van de verschillende ont- stane te korten en tot uitvoering van de buitengewone werken, doch meenen, dat door het vervrcemden van het geheele kapitaal de gemeente later in financieele moeielijkheden zal geraken, doordien het evenwicht der inkomsten en uitgaven door het verkoopen van het kapitaal verbroken zal zijn. goedgekeurd, benevens de. begrooting van dat bestuur over 1880; in die begrooting wordt eene subsidie van de gemeente gevraagd van f 3000welke met algemeene stemmen wordt verleend. Aan den raad wordt aangeboden de begrooting van de commissie van den grintweg Ter Neuzen Hoek over 1880 tot een bedrag van 1080 waar- voor de gemeente l/i en de gemeente Hoekbij- draagt; met algemeene stemmen wordt besloten de bijdrage te verleenen. Nog was ingekomcn de begrooting der brand- weer over 1880, welke eveneens met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Bij missive van 7 Augustus 11. is door het lid der plaatselijke schoolcommissie de heer A. C. N. Grenu ontslag gevraagd uit die betrekking wegens zijne drukke bezigheden j het dagelijksch bestuur stelt voor, dat ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele diensten aan de gemeente bewezenmet algemeene stemmen wordt aldus besloten, en tevens om de schoolcommissie voor- loopig uit twee leden te doen bestaan. De voorzitter deelt mede, dat de heer J. de Feijter Wz. te Hoek, weldra zal aftreden als lid van de Commissie van beheer over den grintweg Ter NeuzenHoek, en dat, de commissie zich ver- plicht acht, de aandacht van de gemeenteraden dier gemeente te vestigen op de omstandigheid, dat dit lid die betrekking gedurende tal van jaren heeft vervuld en daarin zeer goede diensten aan de beide gemeenten heeft bewezen. Hij heeft zich steeds met het dagelijksch toezicht over den weg willen belasten en die taak uitstekend |verricht; verkeerden vele grintwegen niet zelden in slechten toestand, die van den grintweg ler NeuzenHoek was, dank zijne goede zorgen, steeds uitmuntend. Hij was daarbij een uiterst zuinig beheerder de functie van bezoldigden opzichter van den weg is sedert zijn optreden onvervuld kunnen blijven, zoodat gedurende al die jaren diens jaarwedde voor de gemeenten werd uitgespaardpaarden en ploegen, die dikwerf voor de onderhoudswerken noodig waren, werden door hem om niet verstrekt; kortom, de heer de Feijter heeft de bedoelde be trekking onverbeterlijk vervuld en de commissie van beheer vertrouwt mitsdien, dat het den Ttaden der gemeenten Ter Neuzen en Hoek aangenaam rekening over 1878 zou voldoende zijn om de onkosten te bestrijden; met 6 tegen 2 stemmen wordt het verzoek ingewilligd. De begrooting der gemeente over 1880 wordt door den voorzitter den raad aangeboden, waarop besloten wordt, die op de gewone wijze ter secre- tarie voor een ieder ter lezing te leggen en bij de leden van den raad ter lezing te zenden. Eenigen tijd geleden heeft de hoofdonderwijzer aan de school te Sluiskil met goed gevolg examen in de Fransche taal afgelegd en onderwijst sedert eenigen tijd ook daarin, waarom het dagelijksch bestuur voorstelt, zijne jaarwedde met 100 te verhoogen, in te gaan met 1 Juli 11.; het acht die verhooging in het belang van het onderwijs, vooral daar tegenwoordig vele klachten worden vernomen van het onderwijs, gegeven in de school in de kom der gemeente, terwijl van het onder wijs, gegeven in de school te Sluiskil, maar 6en roep uitgaat van zijne degelijkheid. Vele leden vragen inlichtingen, waarom over het onderwijs in de kom der gemeente tegenwoordig zoo geklaagd wordt, daar zulks toch niet aan het aan tal onderwijzers kan liggen; in die school toch zijn vijf onderwijzers met een paar kweekelingen enkele leden vragen of er geene maatregelen te nemen zijn, waardoor het die vruchten afwerpt, welke men op billijke gronden kan verwachten. Na deze bespreking wordt het voorstel van bur gemeester en wethouders, tot verhooging der jaar wedde van den hoofdonderwijzer te Sluiskil, met algemeene stemmen aangenomen. Ingekoraen waren a. eene circulaire omtrent het helfen van rechten ten bate dor gemeente van hen, die op eenen anderen dag, dan den daarvoar gestslden, wenschen te huwen; daar door den ambtenaar van den burgerlijken stand geen bezwaar wordt gemaakt, om buiten den gestelden dag huwelijken te vol- trekken, wordt besloten, geene rechten te helfen. b. brief van A. Visser, waarin hij te kennen geeft, den weg in de Tholensstraat te willen begrinten volgens het genomen raadsbesluit. c. adres van W. H. G. van Santen, waarin hij ontheffing verzoekt van den aanslag in den hoofde- lijken omslag, daar hij sedert 31 Juli de gemeente heeft verlatendaar dit adres op ongezegeld papier is geschreven, wordt het op voorstel van burge meester en wethouders terzijde gelegd. d. brief van Gedep. Staten, waarin kennis wordt gegeven, dat door Z. M. Ter Neuzen is aangewezen, om de kosten te dragen van het overbrengen en verplegen van de krankzinnige E. C. stoffijn in het krankzinnigengesticht te Delft; door den secre taris wordt het besluit van Z. M. voorgelezen. e. eenige staats- en provinciale bladen. Door burgemeester en wethouders wordt voor- gesteld 17 banken aan te schatfen voor de school te Sluiskil, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Van 1 tot 15 Augustus 1879. AXEL. Huwelijks-aangiften. 9 Aug. Joris Kolijn,^ oud 28 j., jm. en Adriana van Cadsand, oud 34 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Aug. Hermanus de Bruijne, oud 21 j., jm. en Susanna Jansen, oud 21 j., jd. Geboorten. 6 Aug. Catharina, d. van Johanna van den Bos. 8 Aug. Maria, d. van Sander Johannes Wijna en van Neeltje de Koeijer. 11 Aug. David, z. van Cornelis Overdulve en van Elisabeth Bareman. Jan, z. van Jacob Sarels van Rijn en van Christina Smies. 14 Aug. Willem, z. van Frans Dieleman en van Maria Buijze. 15 Aug. August, z. van Lucas van Overmaire en van Ludovica Magnus. Overlijden. 5 Aug. Jan de Putter, oud 5 j., z. van Pieter en van Hebrina Anna Wolfert. H ANDELSBER1OHTEN. Prijzen tier Effeeten. Amsterdam, 21 Augustus. zal wezen, hem bij zijn aftreden een stotfelijk blijk van waardeering te schenken, het batig saldo der Vedebiand. Certific. Werkelijke tchuld dito dito dito dito dito dito 21 pet. 55} 3 78j lOOi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 3