BUITENLAND. den te Aden aangebracht. De pelgrims zijn te Guardafui achtergebleven. De Dagmar vertrekt derwaarts, om ze naar Aden over te brengen. Yan een muziekavond in den dierentuin te '8 Hage deelt de schrijver der Haagsche kout in de Pr. Gr. Ct. het volgende mede: Dunkler's gevierd muziekcorps is juist begonnen met de uitvoering van Beethoven's sonate pathdtique. Men beseft, hoe alle Haagsche ooren gestreeld worden en in welk eene diepe stilte dit wordt aangehoord. Wil men een paar bewijzen daarvan Aan de tafel links wordt luide 't volgend gesprek gevoerd yja, ik neem elken morgen een koud bad, dat is zoo heerlijk met die warmte. Dan kleed ik me bedaard aan, drink mijn glas versc'ne melk en ga m'n koeranten lezen Tafel rechts: „Wat lange halzen hebben die dames en wat'n horrible pouffe yGeen smaak; de rok is bepaald te kort!' Arme sonate pathetique lets verder. „Je kunt de toiletten haast niet zien, zoo dicht zitten de lui op elkaarIn 't vervolg maak ik niet zooveel werk van 't mijne. Hoor je me Karel De benijdenswaardige echtgenoot dezer muzicale dweepster geeft geen antwoord. „Hoor-je 't Karel Geheel en al in de prachtig uitgevoerde sonate verdiept, antwoordt Karel Ja 't is verrukkelijk schoon ;/Hoe langer hoe fraaier!" mort mevrouw; „die luistert niet meer naar me!" Aldus wordt de prachtige kapel door het publiek gewaardeerd. Arme Beethoven! Geduldige Yollmar! Een bij het departement van kolonien ont- vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, dd. 18 dezer, bevat de navol- gende tijdingen uit Atchin Den 14 dezer is eene kolonne uit Indrapoeri over Glieng naar Selimoen gemarcheerd. Zij werd alleen uit het gebergte door de bende van Tong- koe die Tirou (den leider der aanvallen op onzen post te Segli in April en Mei 1878) beschoten, doch ondervond in de kampongs geen tegenstand. Eenige voorname hoofden, waaronder ioekoe Ajer Alang, broeder van Panglima Polim, hebben zich onderworpen. De kolonne betrok in Selimoen een bivouac. In het gebergte van de XXVI Moekim werden vele vluchtelingen gcvat en wapenen buit gemaakt. rupsen in het leven, die de verbouwers van kool handen vol werk geven. Wie veel moeite wil; sparen, onderzoeke thans de bladeren en vernietige de eitjes, die, in den begiune wit, later geel ge- kleurd, geraakkelijk te vinden zijn Te Laeken is tegen zekere K., een Nederlander van geboorte, een vervolging ingesteld, omdat hij in verschillende estaminets en andere publieke plaat- sen dier gemecnte op den Koning van Belgie had gescholden. De cornmissaris van politie Bodenhorst heeft reeds verschillende getuigen gehoord, waar onder een lid van den gemeenteraad en een ge- pensioueerd kapitein. Uit Ostende wordt gemeld, dat sedert eenige dagen van den zeekant duizenden nachtvlinders kwamen aangevlogen, die den dijk bedekken, in de villas dringen en in menigte op de gaskronen neervallen. Elken dag vermeerdert hun getal. Die vlinders zijn van gewone grootte en van een grijsachtige kleur; zij dringen overal binnen, en hebben reeds aan menigen badgast een onrustigen nacht bezorgd. Naar het schijnt, zijn die vlinders de zoogenaamde Vannesses Belles Dames, komende uit Afrika, en waarvan onlangs eenige geleerden een inval in het Westen van Europa hebben aangekondigd. Te Aix, in het departement Bouches du Rhone, is dezer dagen een proces ten einde gebracht in zake een vreeselijk geval van vergiftiging. De beschuldigde, die een flesch met rattenkruit van J een scheikundige, bij wien zij als meid diende, schijnt te hebben gestolen, heeft daarmede eerst een oude dame vergiftigd, die zij verpleegde en welke zij van alles, wat zij bezat, beroofde; ver- volgens een oom van haar man, wiens testament dat wist zij ten gunste van zijn neef luidde, en eindelijk haar man, nadat deze haar bij testa ment alles had vermaakt. Haar doel was met ander te huwen. De beklaagde is schuldig Landbouwberichten. Men schrijft uit Hoofdplaat van 15 Aug.Het is hier v half oogst," gelijk men in deze streken zegt, doch men is nog volstrekt niet half klaar gekomen met het inhalen van den oogst. Ook is deze, j wat de erwten en boonen betreft, zeer min, en het vlas, dat gescheept werd, was van zeer middel- matige hoedanigheid. De gerst, die gesneden is en ook thans reeds voor een groot deel binnenge- haald werd, is klein en brain van korrel en leverde ook weinig op. De bruine en witte boonen zijn zoo goed als bedorven en de paardenboonen leveren zeer weinig en zeer klein goed. Alleen de tarwe, het karwijzaad en de suikerbiet beloven vrij goede opbrengsten. Jammerlijk is het ook hier gesteld met de vroege aardappelen, die soms het rooien niet waard zijn, en ook de late soorten toonen veel bederf. De aalbessen en kruisbessen waren hier goed en groot, doch de ooftboomen leden veel door storm" en regen, zoodat appelen 6n peren klein van stuk zijn en niet zeer overvloedig. Yan 13 Juli tot 9 Augustus is, blijkens ingekomen ambtsberichten, een rund in Zuid-Hol- land door longziekte aangetast. In het vorige tijd- vak van vier weken waren vier runderen door die ziekte aangetast. Dezer dagen zijn de witte kapellen in groo- ten getale te voorschijn gekomen. Fladderend door de lucht, om zich telkens een oogenblik op bloem en plant neder te zetten, geven zij leven aan de natuur. Voor de tuinlieden zijn ze eene minder vermakelijke verschijning. Zij hechten hare eitjes, in menigte bij elkander, bij voorkeur aan de onderste zijde van de bladen der verschillende koolsoorten. Eenige dagen later treden daaruit een bevonden en met verzachtende omstandigheden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Bij de Duitsche rijkspost op de spoorwegen wordt thans ingevoerd een nieuw model postwaggon, die al haar licht, van boven ontvangt en aan drie wandvlakten geheel gesloten is. Daardoor wint men veel ruimte voor de loketten en is men van licht en lucht veel beter voorzien. Dikte en kleur van glas zijn nauwkeurig onderzocht en van de beide de meest geschikte gekozen. Te Keulen is de pastoor Augistin Seydele van St. Cunibert met militaire muziek ter aarde besteld. De overledene die den ouderdom van 91 jaren bereikte, werd als protestant te Stettin ire bo r en. Als jongeling maakte hij den vrijheids- oorlog mede, streed als officier in den slag bij Leipzig en trok mede naar Frankrijk, waar hij zwaar werd gewond en gevangen genomen. Later keerde hij met het ijzeren kruis gedecoreerd naar zijn vaderland terug. Yervolgens studeerde hij korten tijd in de rechten en werd toen katholiek, terwijl hij zich sedert meer bepaald op de theologie toelegde. Nadat hij door den bisschop v. Hommer te Trier tot priester gewijd was werd hij aangesteld tot pastoor der St. Barbara-kerk te Coblenz, waar h.j langen tijd werkzaam was, en bemind werd als een vriend der armen. In het jaar 1850 kwam hij naar Keulen alwaar hij thans is overleden. Tot in zijn hoogen ouderdom was hij een groot voorstander van de kunst. Een schrijnwerker te Berlijn kreeg v6or eenige dagen van eene weduwe eene oude sofa te overtrekken en op te maken. Bij het afnemen van de oude bekleeding vond de man een brief, waarin zeven bankbiljetten van 100 en acht van 25 thaler, benevens ettelijke couponbladen. Hij bracht een en ander naar de weduwe, die zeer verschrikt werd. Zeven jaar geleden toch was haar dienstmeisje, beschuldigd van dat alles ge stolen te hebben, tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het arme kind, dat toen bij hoog en iaag hare onschuld betuigdeis een anderhalf jaar geleden aan de tering gestorven manouvres proeven zullen genomen worden met het door de onderofficieren en minderen doen dragen van voetwindsels, in plaats van kousen of sokken. In het buitenland moet dit goed voldoen. Het gedenkteeken voor Aart Admiraal zal Maandag 1 September te Schoonhoven worden onthuld. Dinsdagmorgen heeft de vrouw van een landbouwer te Kloetinge, zich door verdrinken van het leven willen berooven. Zij werd in een put bij de woning gevonden, doch nog tijdig daaruit gered. Die daad moet worden toegeschreven aan misbruik van sterken- drank. Te Haarlem is een hoeden- en mutsen- wiukel geheel uitgebrand, terwijl eene tapperij, daarnaast gelegon, zeer zwaar beschadigd werd en de huizen aan de overzijde ook veel schade leden. De machine van een goederentrein reed te Winters- wijk, in plaats van in de machineloods, er dwars doorheen; aan de andere zijde kwam zij weer te voorschijn. De machinist had zich even verwijderd en de stoker wilde eens probeeren wat sterker was, de muur of de machine. Uit het vaartuig van de wed. Boxem, liggende aan de IJselbrug te Kampen, is uit een trommel ontvreemd /1300. De dader is te Deventer gevat. Te Amster dam is een man uit de bovenverdieping eener woning in de Spuistraat gestort en hevig gekneusd, met gebroken ribben naar het gasthuis gevoerd. In Kaatsheuvel is een kind van ruim 14 maanden oud, aan de zorgen van een ouder zusje toever- trouwd, in een greppel gevallen en verdronken. Een stukadoor, te Enschede aan den gevel eener woning werkzaam, is van den steiger gevallen en kort daarna overleden; hij laat eene weduwe met zes nog jonge kinderen na. Een turfschipper van Abenes, in beschonken toestand, op weg naar Lisse, is onderweg in een veenput gevallen en daarin gestikt. De man was 32 jaar, gehuwd en vader van 5 kinderen. Te Nijswiller (Limburg) heeft in den avond van den 10 dezer, in een herberg, een bloedige vechtpartij plaats gehad, waar- bij de rijksambtenaar L. L. zoodanig gewond werd, dat hij den volgenden nacht is overleden. Een dienstmeisje te Koningsbergen is door de recht- bank tot vijf mark geldboete of een dag subsidiaire gevangenisstraf veroordeeld, wegens het op de alge- meen gebruikelijke wijze villen van een levenden paling. Het Duitsche strafwetboek bedreigt deze en dergelijke ruwe handelingen met geldboete tot zelfs van 150 mark of subsidiair gevangenisstraf. In Londen is eene vrouwen zendingvereeniging opgericht, die op vaste tijden vrouwen als zende- lingen naar Indie en China zal uitsturen, en een driemaandelijksch tijdschrift uit wil geven. Een doctor in de philosofie bewijst het weldadige van het sterk rijgen, door te zeggen: //Het neemt alle dwaze vrouwen van de aarde weg en laat alleen de verstandige overblijven, opdat die goede huismoeders zullen worden." JSEMENGDE BERICHTEN. De minister van oorlog heeft bevolen, dat bij het 2e en het 5e regement infanterie tijdens de herfst- Uit Alphen a/d Rijn schrijft menDe fabrieken van vrnchtensappen, die aan onze ge- meente een zekere vermaardheid geven, zijn thans in vollen gang en geven aan vele handen werk. Ofschoon de Westlandsche bessen door het koele en natte zomerweder niet zoo groot en saprijk zijn als andere jaren, is de oogst toch vrij bevredigend. Jaarlijks breiden die fabrieken zich uit en bezwaarlijk kan men zich een denkbeeld vormen van de hoeveelheid bessen, die verwerkt worden, om aan de steeds toenemende binnen— en buitenlandsche aanvragen te kunnen voldoen. Bovendien legt inzonderheid de firma L. Varossieau Zonen zich toe op de vervaardiging van allerhande verfrissende dranken uit Hollandsche vruchten, die op een tentoonstelling een waardigen tegenhanger van Wijnand Fockink's collectie drink waren zouden kunnen vormen. De Noordermarkt te Amsterdam is deze week het tooneel geweest van een tumult en vecht partij, waardoor de geheele „lapjesmarkt" het onderste boven gekeerd is. Eenige huzaren hadden zich te goed gedaan aan een zuurwagen, maar toen het op betalen aankwam, bleek de beurs minder goed ge- vuld dan de maag, of konden partijen het over de rekening niet eens worden. Althans in plaats van goede munt werden er kwade woorden ge- wisseld en kwam het van kwaad tot erger. De politie was weldra op het terrein aanwezig, maar kon de gemoederen niet tot bedaren brengen. Van 1 de zijde der huzaren kwam verzet, het publiek I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2