Vertrek ier Mevimail naar Oost-MI BU1TENLAND. POSTER IJ EN. GEMENGDE BERICHTiN. Een bij het departement van kolonien ont- vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nedeilandsch-Indie, dd. 12 dezer, bevat de na- volgende berichten omtrent den staat van zaken in Atjeh: Na de vermeestering van's vijands versterkingen in de XXVI Moekim keerde in die landstreek, zoowel als in de XXII Moekim, de gevluchte bevolking langzamerhand terng, hoewel de te Seli- moen (achter Glieng) verzamelde hOofden haar dit met gewsld trachten te beletten. Een deel der hoofden nestelde zich te Lamtob in het gebergte op de grens van Pedir, en ver zamelde daar een grooten voorraad wapens en levensmiddelen. De gouverneur heeft daarom eene krijgsmacht over zee derwaarts gezonden, op wier verschijning de hoofden zijn -gevlucht, waarna alle bergkampongs zich onderworpen hebben met over- gave van wapens en amunitie. Sedert hebben de te Selitnoen verzamelde hoofden, zoomede Toekoe Aris van de V Moekims, een afgevaardigde naar den gouverneur gezonden met brieven, waarin zij hun verlangeu naar beeindiging van den oorlog te kennen gaven en hunne onder- werping aanboden. Bij de Vrijdag gehouden uitloting der Amster- damsche Preinieleening zijn de volgendc prijzen getrokken Serie 16444 no. 8 100,000; serie 13580 no. 10 /10G0; serie 6399 no. 5, serie 13167 no. 9 elk f 500; serie 7826 no. 8, serie 359 no. 4, serie 16444 no. 3, serie 2217 no. 7, serie 5801 no. 1, serie 2217 no. 2, serie 20039 no. 2, serie 13580 no. 7, serie 16444 no. 9 elk /200; serie 4853 no. 7, serie 16444 no. 1, serie 6233 no. 4, serie 13167 no. 10, serie 13167 no. 1, serie 7826 no. 7, serie 6233 no. 2, serie 1586 no. ,10, serie 6399 no. 1, serie 2217 no. 3, serie 20039 no. 8, serie 10192 no 6 elk/150. De overige noininers dezer serien, benevens die van de uitgelote serien 3535, 4182, 4387, 5859, 6348, 7772, 8223, 12854 en 19797 elk /100. Vi5 MARSEILLE, 21 Aug., Via NAPELS, 25 Aug., alien 6,17 Vi&, BRINDISI, 28 Aug., i 's avonds. Vi& AMSTERDAM, 29 Aug., De Fransehe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Lnndbouwberichten. Een verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland, in de Staatscourant opgenomen, luidt ook niet zeer gunstig. Tarwe en roggemiddelmatig; bruine en witle boonen: mis- lukt; van erwten is nog niet veel met zekerheid te zeggen; aardappelen: weinig hoop op voldoende opbrengst. Alleen haver, boekweit, winter- en zomergerst beloven eene ruime, middelmatige of voldoende opbrengst. In Drenthe heeft zich de pokziekte onder de schapen vertoond. Door eenige gemeenten in Limburg zijn verzoekschriften ingediend om vrijdom van belas- ting over 1879, wegens schade aan de veldvruchten veroorzaakt gedurende den jongsten watersnood. Door het comite, belast met het beheer over den stedelijkeu Vlaamschen Schouwburg te Brussel, is tot directeur voor het speelsaizoen 1879/80 benoemd de lieer Victor Driessens, bestuurder van den stadssehouwburg te Antwerpen. Beide schouw- burgen zullen nu voortaan, ieder 3 maal's weeks, door hetzelfde gezelschap, dat te Antwerpen ge- vestigd blijft en met eenige krachten uit Nederlaud versterkt wordt, worden bespeeld. Vrijdaginorgen is de dievenwagen, die eenige veroordeelden van de gevangenis der Kleine Karme- lieten te Brussel naar het station du -Nord bracht, nabij ile Schaarbeeksche poort omgevallen, doordat een der wieleu in stuk was gesprongen. Tengevolge van den val sprung de deur van Let rijtuig open, en de 18 gevangenen, waaronder 2 vrouweu, liaastten zich hunne gevaarlijke positie te verlaten. De meesten onder hen waren bedelaars, die we gens landlooperij veroordeeld zijn en naar Hoog- straten gebracht werden. De gendarmen, die de gevangenen vergezelden, deden hen een carre vor- men en brachten ze met blanken sabel naar het station. Niemand werd bij den val van den wa- gen gewond. Van Ham me, die wegens de oproerige plakkaten vrijgesproken was, moest nog voor de correctioneele rechtbank te rechtstaan, wegens het toebrengen van slagen en kwetsuren aan een koffiehuisbediende. Voor deze zaak is hij veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en 50 francs boete, bij wanbetaling te vervangen door 15 dagen gevangenisstraf. Ondanks deze veroordeeling is Van Hamme op vrije voeten gesteld. Zaterdagavond is de ballon Captif bij de Tuilerien te Parijs, terwijl hij buiten gebrnik was, gebarsten. Een der geemployeerden werd licht i gewond. Het Journal de Liege meldt dat de kunstenaar, die de teekeningen voor het plafond van het Theatre PraiiQais te Parijs vervaardigd heeft, Anatole Lagrand- Dumonceau is, zoon van den maar al te bekenden Andr6 Langrand-Dumonceau. Voor den talent- vollen zoon, die niet vcrantwoordelijk kan gesteld worden voor de misdaden zijns vaders, is een schitterenden loopbaan op het gebied der kunst geopend Over de suelheid der spoortreinen in de ver- schillende landen van Europa is in Duitschland een belangrijk overzicht verscheneu. Daaruit blijkt, dat in Engeland, tusschen Louden en Dover, York en Hastings, de grootste snelheid bestaiit; zij be- draagt gemiddeld 80 kilometer of 14a/» uren gaans per uur. In Belgie bereiken sominige treinen een snelheid van 67 kilometer per uur. In Erankrijk doorloopen de sneltreinon van Parijs naar Bordeaux 63 kilometer of ruiin 11 uren gaans per uur. Van Berlijn naar Keulen vindt men dezelfde snelheid. De Engelsche Koningin heeft een bezoek gebracht aan het Netley-liospiiaal te Osborne, waar de invalieden verpleegd worden van den Zoeloe-oorlog en hechtte den soldaat Hitch, van het le bataljon 24e regiment infanterie, die in de verdediging van Rorke's Drift gekwetst werd, eigeuhandig het Victoria-kruis op de borst. Hitch voerde de heldendaad uit, om de gekwetsten uit het hospitoal te Rorke's Drift, dat een prooi der vlammen werd, met levensgevaar te redden en naar het fort over te brengen. De Koningin sprak elk der lijders minzaam toe. Le Aries heeft een hevige brand gewoed. Met vreeselijke snelheid verbreidde zich het vuur, dat door den wind werd aangewakkerd. Vijf woon- liuizen en vijf groote scliuren werden in de asch gelegd. De echtgenooten Redonnet, 60 jaar oud, j en hun zoon van 28 jaar, hadden, nadat zij zelf reeds aan de vlainmen ontkomen waren, het on- gelukkige denkbeeld om nog een som van 1000 franken te willen redden, die zij in een kast hadden gelaten. Van die onvoorzichtigheid zijn zij alle drie het slachtoffer geworden. Men schijnt er niet in geslaagd te zijn de geele koorts tot Memphis te beperken. Terwijl daar dagelijks nieuwe gevallen voorkomen en vele slacht- oft'ers ten grave worden gesleept, wordt thans ook bericht, dat te St. Louis en te Louisville beide zich een geval heeft voorgedaan. Ook op Cub;i heerscht de ziekte. Te Havannah stierven er de vorige week 93 aan. De heer D. G. Krober Jr., te Middelburg, is door den president van Venezuela tot cominandeur der Bolivaar—orde benoemd, wegens zijne verdiensten in typografie. In de geraeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde is een strijd tegeu de kermis gaande. De raad heeft de beslissing aange- houden totna de kermis. Het armenhuis te Bredevoort, een vrij groot gebouw uit aclit woningeti bestaande is in ruiin 2 uur totaal afgebrand. Een persoon, stooinketelmaker van beroep, wonende te Rotterdam, ging werk zoeken en was over Hellevoetsluis naar Zwartewaal ge- dwaald; daar viel hij voor het huis van den geneesheer Lette, overvallen door geeuwhonger, neder; de man had in drie dagen niets gegeten. Vrijdag morgen is brand ontstaan in de hooiberg van den onderwijzer Hanau te Mastenbroek, waar- door die berg met het schoolgebouw en het woonhuis van den onderwijzer verbrand is. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat door het zoontje van den ontvanger te Holterhoek in den tuin is gevangen een roodgele of oranjekleurige mol. In den avond van 13 dezer is bij een bewoner van den Goudschen Singel te Rotterdam bezorgd en door de dienstmeid in ontvangst genomen een oude wijnmand, die later bleek te bevatten een levend kind van het vrouwelijk geslacht, eenige dagen oud. De huisheer is volstrekt niet ingenomen met het hem toegedachte presentje. Als een bewijs van het gebrek aan geneesheeren ten plattenlande kan dienen, dat thans tusschen Tiel en Gorinchem, een afstand van 8 uren, voor 13 dicht bevolkte gemeenten slechts 3 geneesheeren zijn, waarvan 'nog een op het punt staat te vertrekken. Tot nog toe hebben 10,143 vreemdeiingen de badplaat.s te Ostende bezocht. Dit getal is eenige duizenden minder dan verleden jaar. De rechtbank van Brugge heeft uitspraak gedaan in de zaak van het baccara van Ostende. De heeren Kirsch en Cotts zijn ieder veroordeeld tot 500 fr. boete en solidair in de kosten van het proces. Men bericht dat Keizerin Eugenie het kasteel Wasserberg bij Knitteveld fOpper- Stiermarken) heeft aangekocht, met plan zich daar te vestigen. Zekere heer Fischer te Berlijn heeft een tapijt vervaardigd van post— en wissel— zegels. Het is groot genoeg om een ruime kamer te bedekken en munt uit door kleur en teekenin?. In een dorp van Biscaye is een vrouw van 98 jaar in den echt getreden met een man van 95 jaar. Wederom heeft een botsiug op de Theems het verlies van een stoomboot ten gevolge gehad. De Ham burgsche stoomboot Vesta is met de City of London in aanvaring gekoinen. I)e eerste boot bekwam belangrijke schade, de laatste zonk, nadat de manschappen op de Vesta waren overgegaan. De Lloyd Anversois meldt, dat duikers de bij Brest gezonken stoomboot Louis David hebben bezocht. In de kajuit zijn zeven lijken gevonden. Er is geen hoop het schip te reddenmen is nog niet kunnen beginnen met de lading op te halnn. De regeering van Texas heeft onlangs eene lijst btikend gemaakt van 5000 personen, die wegens moeielijklieden met de justitie op den loop zijn; daaronder waren 851 aangeklaagd of verdacht van moord. Op de bekende Luneburgerheide boort men naar petroleum. Men heeft reeds smeerolie gevonden op eene diepte van 180 voet en hoopt dieper petroleum te vinden. Een arine daggelder te Sloterdijk kwam dezer dagen tot de verrassende ontdekking, dat hij een twintigste van de 100,000 uit tie staatsloterij getrokken had, zoodat hij een som van ruim /4000 m handen kreeg. Hij verkeerde juist in zeer benarde omstandigheden, daar hij, door een lang- durige ongesteldheid aangetast, voor het eerst van zijn leven de armenkas had moeten te baat neinen. V rijdagmorgen is te Roterdam door den heer Voorhoeve verloren een aaugeteekende brief, door hem van het postkantoor persooulijk afgehaald, inhoudende 10,000 in Ned. bankbiljetten van 1000. Duizend gulden belooning zijn per omroeper uitgeloofd voor dengene, die den brief terugbezorgt. Een arme vrouw heeft den brief gevonden en niet weteude wat er tnede aan te vangen, vroeg ze aan eene aldaar wonende dame uit den aanzien- lijken stand om raad. Deze het adres lezende, ried iiaar het gevondene nnmiddelijk bij den heer Voorhoeve te brengen, die haar de duizend gulden uitbetaalde en de vrouw daardoor rijker maakte dan zij vvellicht ooit te voren had durven hopeiw Donderdagavond te 11 uur waren de rei- zigers, die zich per laatsten trein van den Oos- terspoorweg naar Amsterdam begaven, in de nabij- heid der hootdstad getuige van een betreurenswaardig ongeluk, nl. het omkomen van den hoofdconducteur. Aangezien het sein aan den Ringdijk in de Diemer- rneer op onveilig stond, liet de machinist den trein stilhouden, en kwam daarbij de achterste wagon, een bagagewagen, op dtj brug over de vaart te staan, welke brug niet bevloerd is. In dezen wagon uu bevond zich den hoofdconducteur die,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2