TER NEUZEIUSCHE COURANT Al(jemeen Nieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BU1TEN LAUD. BL1VOEGSEL Zaterdag 16 Augustus 1879. No. 1486. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 75 centimen tot fr. 1,04, stieren 69 tot 89 centimen, koeien en runders 67 tot 89 en kalveren 80 centimen tot fr. 1,15. Opslag twee centimen behalve de prijs der vette kalvers, die staande is gebleven; alles per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Vette varkens 98 centimen tot fr. 1,04. Opslag twee centimen; insgelijks per kilo levend gewicht. De markten waren slecht bezet. Uit Kuilenburg meldt men Met het rooien der aardappelen is men hier en in de omstreken druk bezig, doch beschot en kwaliteit laten veel te wenschen over. Uit sommige velden, waar 50 hectoliter gerooid werden, bleken er slechts 2 hectoliter bruikbare onder te zijn. Door de bekende ziekte zijn zoowel vroege als late soorten dermate aangetast, dat dit product hier als geheel mislukt kan beschouwd worden. Zeker eene aanzienlijke schade voor hen, die in het verbouwen van dit product hun hoofdbestaan vinden. Gevallen van veepest zijn weder voorgekomen in Rusland bij de Oostenrijksch-Galizische grenzen. Ook in Moravie is, dicht bij de Pruisische grenzen, een geval ontdekt in een koppel vee, dat per spoor werd vervoerd. Er zijn maatregelen genomen tegen de verspreiding. De zeven geredde schipbreukelingen van de Louis David onder welke ook een Nederlander, Van Houwelingen genaamd zijn te Antwerpen aangekomen. Naar zij verhalen, had de ramp plaats op Zondag de 3 Augustus jl. 's avonds ten 9^ uur, terwijl een dikke mist over de kusten van Bretagne hing. Onmiddelijk na den schok sprongen 22 man in zee, om zich zwemmende te redden. Ongelukkig echter werden zij door het getij meegesleept en alien verdronken, behalve de eerste stuurman De Pauw, die, voorzien van een reddingsboei, er in slaagde zich gedurende den ganschen nacht boven water te houden. 's Anderendaags werd hij door een Fransche visschersboot gezien en opgevischt. Meer dan een uur hadden De Pauw en kapitein Brock naast elkander gezwommen; anderen der schipbreukelingen zijn ruim twee uren boven water gebleven. Eindelijk begaven hen de krachten, en zonk de een na den anderen weg in de diepte. De zes manschappen, die op de zinkende boot zijn gebleven, en gered werden, hadden een schuil- plaats gezocht in het mastwerk. Zij verklaren, dat niemand zou verdronken zijn, zoo alien in de masten waren geklommen, in plaats van over boord te springen. Behalve het plan van een tunnel onder het kanaal tusschen Engeland en Frankrijk, bestaat nu een ontwerp voor een brug er over. De ingenieur Gerard de St. Anne heeft aan de Fransche regee- ring het plan voorgelegd van een viaduct van kaap Grianez naar Folkestone. Zij zou rusten op 175 zware pijlers op 200 M. afstand van elkaar. De bovenbouw zou ingericht worden naar het buizenstelsel, dat ook bij de brug over de Menav- straat is gevolgd. In het midden van het kanaal zouden tegelijk twee vluchthavens worden gemaakt. De bezwaren zijn volgens den ontwerper niet onoverkomelijk en de kosten niet meer dan 300 millioen francs. Het nieuwe zware kanon van 40 c. M. bestemd ter bewapening van kustbatterijen, waar- mede thans door de firma Krupp proeven worden genomen, heeft een gewicht van 72,000 KG., terwijl de aifuit 41,000 KG. weegt. Bij de proeven werd gevuurd met projectielen van 740 tot 770 KG. De aanvangssnelheid, verkregen met een lading van 200 KG. prismatisch buskruid, bedraagt 500 meter, hetgeen wil zeggen, dat het projectiel van 770 JCG. in de eerste seconde ongeveer 500 meter afstand bereikt. De Engelsche Armstrongs— kanonnen van 100 ton of 43 cM. hebben een gewicht van bijna 100,000 KG., en verkrijgen met een projectiel van 908 en een lading van 214 KG. een aanvangssnelheid van 480 meter. Vooral ook met betrekking tot het gewicht van den vuurmond worden de uitkomsten, door Krupp met dit nieuwe kanon verkregen, dus gunstigers geoordeeld, dan die van de Armstrongs-kanonnen. De socialist Johan Most, gewezen afgevaar- digde in den Duitschen Rijksdag, te Londen woon- achtig, kwam te Brussel met het voornemen, in Belgie een reeks conferences te geven. Daar het gouvernement geen vergunning had gegeven voor het verblijf van dezen vreeradeling in Belgie, heeft hij dadelijk den volgenden dag een reispas ont- vangen met het bevel het koningrijk te verlaten, van de uitvoering van welk bevel de bevoegde macht zich verzekerd heeft, door hem door hare agenten te doen vergezellen naar den trein voor Ostende, alwaar de plaatselijke politie zorg heeft gedragen, dat hij zich naar Engeland terug begaf. Gremengde Berichten. Te Meenen in Belgie hebben onlusten plaats geliad, waaromtrent men het volgende mededeelt Een oproer is den 11 dezer te Meenen uitge- barsten in het zoogezegd „kwartier der barakken," nabij de Rijselsche poort, ter gelegenheid eener kwestie van aardappelen. Een koopman zou gezegd hebben dat hij gedurende den winter gras zou te eten geven aan de werklieden. Dit gezegde bracht eene algemeene verontwaardiging teweeg onder het werkvolk. De brigade gendarmen en de politie waren machteloos tegenover verscheidene duizende werklieden, die met steenen en pannen wierpen. De gendarmen, tot het uiterste gedreven, schoten een man werd gedood en een zestienjarige knaap gekwetst. Deze is Dinsdagmorgen overleden. De burgemeester, die afwezig was, is omtrent 9 ure in de stad aangekomen en heeft zich onmiddelijk naar het kwartier begeven. Dank aan de ge nomen maatregelen is de orde eenigzins hersteld. In Parijs is opgericht een association des femmes du monde, met het speciale doel, om vrouwen voort te helpen bij haar arbeid. Te midden van alle filantropische instellingen, die de hulp van mannen, arbeiders, kunstenaars enz. op het oog heb ben, zal deze installing, om onder de noodige waarborgen onderwijzeressen, gezelschapsdames, goe- vernantes enz. voort te helpen, aan een werke- lijke behoefte voldoen. Men verhaalt, dat toen de onlangs overleden tooneelspeler Charles Fechter te Londen woonde, de Prins van Wales hem dikwijls een bezoek bracht en zelfs in mimiek en grimeering les van hem ontving. Op een goeden dag drong de Prins, zijne vorderingen in de kunst willende toonen, de vertrekken der Engelsche Koningin binnen, als een Londensch bedelaar. De grap slaagde nog beter dan hij dacht, want de Koningin hem niet herken- nende, trok verschrikt aan een schelkoord en ge- lastte de toegeschoten bediende onmiddelijk den „indringer" weg te leiden. Het kostte nog moeite de Koningin er van te overtuigen, dat de „indrin- ger" een Prins was. Een der fraaiste woningen van de deftige Wilhelmstraat te Berlijn trekt, om de zonderlinge versieringen van de deur, de algemeene aandacht. Boven de schelknop is een groote plaat van geel koper aangebraeht, met het inschrift: wLe baron de C. R. R., Conseiller de Sa Majeste le loi de S Daaronder staat in kleine letters: „Niet luidruch- tig bellen Op de rechterhelft van de deur staat op een klein schild: „Lid van het genootschap tegen verarming en bedelarij." Hieronder bevindt zich het opschrift: „Mevrouw de barones bewoont den anderen vleugel; zij houdt thans in de bad- plaats Gastein verblijf." Verder links leest men de waarschuwing„Let wel't Is streng verboden meer dan tweemaal te bellenwordt op het bellen niet opengedaan, dan is dit een bewijs, dat of niemand thuis is, of dat men niet wil opendoen." Rechts daarvan leest men VerzoekschrifteDaan- vragen om ondersteuning, enz., mogen door den portier niet aangenomen worden, maar moeten schrif- telijk gedaan en in de brievenbus gestoken wor den." Ter linkerzijde het opschrift„Telegrammen en expres bestelde brieven moeten bij mijne afwe- zigheid in de brievenbus gestoken worden. 's Nachts niet bellen!" Voorts nog een bordje met het op schrift: „Spreekuur Maandag en Donderdag van 12 tot 2 uur, voor iedereen, mits men vooraf zijn visitekaartje heeft afgegeven." Eindelijk nog„Poli- tie- en belastingambtenaren moeten aan de achter- deur aanbellen." Aan den bovenrand van de deur schitteren in gouden letters de woorden: „Miju huis is mijn kasteel!" De baron schijnt geen vriend van veel bezoeken te zijn. Aan het station te Kissingen moet, volgens een ooggetuige, het volgende tooneel hebben plaats gehad, dat veel sensatie veroorzaakte. Een aan- zienhjk Engelschman, sir Kingston James Baronet, had twee biljetten eerste klasse genomen en ging met zijne dame naar den spoortrein, om een cou pe te zoeken. De conducteur wees hem er een aan, maar eene dame die daarin zat, verzette zich daarlegen en beriep zich drartoe op haar afwezen- den echtgenoot, die elk opgenblik kon komen. De Engelschman wendde zich weer tot den conduc teur, die ook trachtte de onverzettelijke dame tot andere gedachten te brengen. Eindelijk kwam de stationschef tusschenbeidede Engelschen stegen in de coupe en wierpen sans hene het een en ander dat op kussens tegenover de dame lag, naast haar neer. Nu ontstond er een heftige woor- denwisseling, waarbij de Engelsche baronet een uitval deed, zooals men die in de gemeenste herber- gen van Londen hoort. De dame zocht nu een andere coupe op; daarmee eindigde dit opzien- barend tooneel, dat des te meer sensatie verwekte, omdat de beleedigde niemand minder was, dan vorstin Bismarck. Zekcre juft'rouw Laura Addiscot, directrice van een particulier weeshuis, tevens bekend onder den naam van „Home for friendless girls" te Deptford, staat thans voor het centraal crimineel gerechtshof van Londen terecht, onder beschuldiging van den dood te hebben veroorzaakt van niet minder dan vier kiuderen, welke aan hare zorgen werden toe- vertrouwd. Uit de voor den rechter afgelegde ver- klaringen blijkt, dat miss Addiscot, die nog slechts 22 jaar oud is, de kleinen liet verkleumen van koude en bijna verhongeren, terwijl de ongelukkige kinderen bovendien op de wreedste wijze werden verwaarloosd en mishandeld. Voor ontbijt kregen zij brood met stroop. Van eene portie stroop ter waarde van een stuiver smeerde de directrice voor 8 kinderen eene geheele week. Het middageten bestond in meel, in water gekookt, en zuur- kool. De zuurkool, waarvan al de kleinen moesten eten, had de waarde van 2£ cent. De kinderen werden dagelijks uitgestuurd om van deur tot deur te bedelen en haalden niet zelden dagelijks ieder 9 shillings op. De provincie Deccan in Britsch-Indie wordt sedert eenigen tijd opgegeten door heirlegers van ratten. Men sloeg allerlei middelen voor tot uit- roeiing van het ongedierte, doch vergeefswant men stuit af op het bijgeloof der inlanders, die in deze hongerige beesten de herschepping willen zien van hunne bij den hongersnood omgekomen bloedverwauten Van de meeste kleedingstukken heeft men de geschiedenis beschreven. Doch de geschiedenis van den zakdoek heeft men steeds vergeten. Toch is die wel merkwaardig. Heel oud is die geschie denis nog niet. Eerst de snuif, dagteekenende van de 16e eeuw, bracht ook den zakdoek in gebruik. De geschiedenis spreekt niet van zakdoeken bij de oude volken, de Hebreen, de Chaldeen, Assyriers en Perzen; de Grieken en Romeinen hadden geen zakdoek in den eigenlijken zin van het woord; zij hadden een zweetdoek (sudarium), waarmee zij bij sterk transpireeren hun aangezicht afdroogden. Het gebruik van dien doek echter als neusdoek zou in dien tijd als een bewijs van gebrek aan opvoeding zijn aangemerkt. Den neus te snuiten in gezelschap van andere menschen, zulk een eigenaardig leven te maken als het snuiten, zou ongehoord geweest zijn. Cyrus verbood VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5