AAN BESTEDING. BINNEN LAND. iNo. 1485. Woensdag 13 Augustus 1879. 19e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. w ABONNBMENT. A A NB EJSTE DEN: Ter Neuzen12 Augustus. Ti ll NEUZENSCHE COURANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Door het <eheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- tenren en Brievenbushouders. ADV ESTENTllN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Vocr elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamlddag URIE area. »»H bind verachljut Dinsdag- en Vrijdagavond bij Jl. K. 6. D H O N T te Ter Nenzeu. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, zullen op Dinsdag den 19 Augustus 1879, des voormiddags te 9 uren, in het openbaar, bij enkele inschrijving, De Straatverlichting binnen de kom der gemeente, gedurende het verlichtings- tijdperk 187 9/80, daarondcr begrepen de levering van Petroleum eu Hatoeu, het schoouhoudeu der Lantaarns enz. De voorwaarden liggen ter lezing ter secretarie der gemeente, alwaar de inschrijvingsbiljetten, be- hoorlijk gesloten, voor den aanvang der besteding moeten worden bezorgd. Zaamslag, den 8 Augustus 1879. L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Seeretaris. l-*oIitiel£ Overzicht. Beaconsfield heeft, onder een glas champagne, weer zijn van hoogmoed zwellend hart lucht ge geven. ilet was op een feestmaal, ter eere van het ministerie gegeven, dat hij met waren trots ver- kondigde, dat al die ongeluk voorspellers van het Berlijnsch verdrag het toch wel mis hadden, nu het bbjkt, dat aan al de bepalingen door alle mogend- heden is voldaan en dat voortaan de vrede niet verstoord zou worden en zoo er al gevaar voor was, dan zou het ergste niet te vreezen zijn. Hij verontschuldigde Turkije daarbij, dat (lit niet aan zijne beloften tot dusverre heeft kunnen voldoen, omdat het tot den huidigen dag een vijandelijk leger op zijn grondgebied had. Overigens ver- klaarde hij, met een glans van vergenoegen op het gelaat, dat eindelijk de //wetenschappelijke gren- zen" van Afghanistan zijn vastgesteld. Wat'Zoe- loe—land betreft,- ook daar zou spoedig eene bevre- digende oplossing tot stand komen. En voorts hoopte hij het beste van den handel, als de oogst raaar een weinig meeloopt. Ten slotte zou het ergste wel geleden zijn. Wat zich toch al niet laat zeggen aan een welvoorzienen disch door een hoofdvoi //Zoeten wijus." Enfin, met dat zwetsen doet hij wel het minste kwaad. De ministerieele vischmaaltijd te Greenwich, die in Engeland de sluiting van het Parlement pleegt vooraf to gaan, zal heden plaats hebben. Gladstone had in de laatste jaren van zijn ministerschap dit gebruik pogen af te schafFen, doch lord Beaconsfield houdt het weder trouw in eere. Men voorziet de sluiting van het Parlement in de laatste helft der yolgende week en verwacht niet, dat in dien tijd nog belangrijke zaken aan de orde zullen ge- steld worden. De k.ezers te Bordeaux zullien nog in den loop van deze maand moeten opgeroepen worden, om een lid van de kamer van afgevaardigden te kiezen ter vervanging van Blanqui, wiens verkiezing, zooals men weet, nietig werd verklaard, daar hij destijds nog m de gevangenis zat wegens deelncming aan den opstand der commune in 1870. Hij heeft later we! gratie gekregen, maar te laat, om nog in de voordeelen, der amnestie te deelen en is dus niet in het bezit der burgerrechten, die voor het lidmaatschap der kamer vereischt worden. In weer- wil daarvan is den ouden samenzweerder de candi- datuur op nieuw aangeboden; hij heeft ze aanvaard, om misschien herkozen en in dat geval zeker op nieuw door de kamer afgewezen te worden. De zuster des Konings van Spanje is overleden. De Koning kwam twee uren te laat, om haar nog levend te zien. De overledene was bijzonder schoon van uiterlijk en zou eerlang verloofd zijn geworden met een lid van het Oostenrijksche vorstenhuis. Dit sterfgeval zal eene vertraging van het huwe- lijk ven Koning Alfons met eene Oostenrijksche aartshertogin ten gevolge hebben. Waarschijnlijk zal dit nu niet voor October gesloten worden. Koningin Isabella had den wensch te kennen gegevenbij de begrafenis van hare dochter op het Escurial tegenwoordig te zijn. Waarschijn lijk is haar dit echter niet toegestaan. De over- brenging van het lijk uit, Vittoria derwaarts heeft reeds plaats gehad. Ook nu weder is Koning Alfons daarbij ter nauwemood aan een ongeluk ontnapt. Het njtuig, waarin !iij zat, viel namelijk om op den weg van San Ildeforso, doch hij schijnt zich daarbij slechts licht bezeerd te hebben. Het Zwitsersche kanton Uri is het eerste, dat gebruik gemaakt heeft van de bevoegdheid tot wederinvoering van de doodstraf. De landraad nam 31 Juli eene wet aan, waarin bepaald wordt, dat moord met voorbedachten rade en brandstichting, waarbij mensehen omkomen, met den dood strafbaar zijn; de voltrekking der doodvonnissen zal plaats hebben met beperkte publiciteit. den Nederlandschen concul te Port-Said nam Nederland in het vorige jaar de derde plaats in van de scheepvaartbeweging door het kanaal van Suez. Onder Engelsche vlag passeerden door het kanaal 1268 schepeu, metende 2,630,285,09 ton; onder Eransche vlag 89schepen, metende 250,665,45 ton; onder^ Nederlandsche vlag 71 schepen, metende 150,705,95 ton. Op de Italiaansche met 44 sche pen en 64,000 ton, de Oostenrijk-Hongaarsche met 38 schepen en 63,000 ton, de Duitsche met 23 schepen en 31,000 ton. Het totaal gepasseerde schepen was 1593, metende 3,291,535,38 ton. De Engelsche vlag deelt dua in dat verkeer voor ongeveer 80 pCt., Nederland voor ongeveer 4£ pCt. Vergeleken bij 1877, had er voor bijna alle vlaggen in 1878 vermindering plaats; voor de Engel sche bedroeg dat 68,000 ton, voor de Nederlandsche 5168 ton. Aan het groot internationaal festival voor zang- maatschappijen, ter gelegenheid van de gemeente- feesten van Antwerpen, ingericht door de zang- maatschappij Gretry op Zondag 24 dezer, zal ook door het zanggezelschap alliier ^Neuzens rnannen- koor," thans uit 32 leden bestaande, worden deelgenomen. De verschillende maatschappijen, welke aan het festival deelnemen, zullen 's morgens ten 11 uur op de Kunstlei in een stoet gevormd worden en zich begeven naar het lokaal der maatschappij Gretry op de Hoogstraat, alwaar de eerewijn zal. worden aangeboden. Elke deelnemende maatschappij zal twee koren zingen en een herinneringsmedaille ontvangen; zeven premien, ter waarde van duizend franc, zullen onder i|p gezelschappen en tien eereteekens voor de verschillende bestuurders verloot worden. Zondag jl., des morgens omstreeks half negen, kwam alhier aan het spoorwegstation een plezier- trein aan van Brussel met ongeveer 275 personen; de provinciale stoomboot //Zeelandia" lag gereed om de passagiers op te nemen en naar Vlissingen te stoomen; des avonds ten 8 uur kwamen de feestgangers alhier weder aan, die ten half 9 uur weder naar Brussel vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland, met ingang van 1 September, dr. J. P. Dozij, thans adjunct in Noord-Brabant en Limburg. Volgens het verslag over h'jt jaar 1878 van Een jeugdig R. C. priester, Johannes Chris tianas van Eyndthoven uit Vianen, vertrok half April naar Afghanistan, om tijdelijk als aalmoeze- nier bij het Engelsche leger dienst te doen, een schoone gelegenheid om landaard en volken te leeren kennen, zoo gewenscht voor zijn apostolisch ambt in die streken. Den 27 Juni kwam hij ter plaatse zijner be- stemming, namelijk te Lundikotal, aan den Khyber- pas. Nog denzelfden dag moest hij verschillende zieken bedienende cholera namelijk, en wel van de boosaardigste soort, woedde daar vreeselijkbijna alle aangetasten sterven en worden bijna geheel zwart: het proces duurt op zijn hoogst tien uren. Zondag 29 Juni droeg hij de eerste mis in het veld op. Een talrijke menigte soldaten was tegen woordig en de dienst begou om 5 uur. Na de mis stonden er twee te wachten, die hem kwamen halen bij choleralijders. Geen vermoeienis van de lange reis, geen onbekendheid in dat vreemde land, geen zorg voor eigen leven, waaraan hij sinds zes jaren niet meer had gedacht, geen brandende zon, niets kon zijn ijver en liefde beperken hij was alles voor alien, hij vermenigvuldigde den dag door den nacht. Een groot aantal stervenden voorzag hij dag aan dag van de laatste genademiddelen der kerk. Den 18 Juli is de heldhaftige priester aan de gevolgen van zijn zelfopofferende liefde overleden. In het dorp E (gemeente Hennaarderadeel) heeft eenigen tijd geleden het armbestuur getoond, al een vrij eigenaardig begrip van zijn taak en roeping te hebben. Een behoeftige vrouw zoo schrijft men ons wegens krankzinnigheid in het gesticht te Franeker opgenoraen, kon na eenige maanden als herstold worden ontslagen. Zij dacht haar man en kind teiug te vinden, doch eerstge- noemde was inmiddels overleden. Alsof dit nog niet erg genoeg voor haar zou geweest zijn, hadden arravoogden geheel op eigen gezag haar kleinen inboedel laten verkoopen en uit de opbrengst niet alleen zich zelven terugbetaald voor de ver- plegingskosten van het kind, raaar ook voldaan meer dan 100 wegens in rekening gebrachte ge- neeskundige hulp enz. en de kosten, gevallen op de begrafenis van den man, zoodat de arme weduwe zoo goed als hulpeloos stoiyi. Niets van het ont vangen geld was voor haar gelaten. Gelukkig had het Patrouaat voor ontslagen krankzinnigen 50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1