BINNENLAND. Woensdag 30 Juli 1879. 19e Jaargang, AIge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. [\0. 1481. ABONNEMENT. Per drie raaanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushoudera. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag OHIC nren, Dlt bind verschljnt Dinsdag- en Trijdagavoud hi j J. K. 6. I> H O T te Ter Nenzen, folitieli Overzieht. Het huldebetoon in Engeland aan de nage- dachtenis van den zoon van Napoleon wordt be- spottelijk, en menig blad bevat artikelen, om dit aan het licht te brengen. Zoo b. v. begrijpt Daily News volstrekt niet //hoe men ernstig kan beweren, dat de Prins zijn leven heeft opgeofferd voor de zaak van Engeland, en hoe men hem tot een tweeden Lafayette of tot een tweeden Garibaldi kan maken, daar hij, toen hij naar het Zululand vertrok, niets anders deed dan gehoor geven aan een gril van een jongmensch, tuk op avonturen." Prins Napoleon zocht in Afrika roem en eer te behalen ten koste van het leven van wilden, die hem niets gedaan en tegen Frankrijk niets misdrevsn hadden. De beginselen, welke Engeland daar verdedigde, golden bij hem veel minder dan zijne zucht om persoonlijk zich te onderscheiden, ten einde beter de rol van pretendent te kunnen volhouden, en van hem heeft men kunnen zeggen, dat hij, door in het buitenland oorlog te voeren, oorlog voerde tegen de Fransche republiek. Wij willen niets zeggen, dat voor dien jongen Prins hard of beleedigend is, maar wie beweert, dat hij voor Engeland zijn leven heeft gelaten, onteert Engeland en de nagedachtenis van degenen, die voor Engeland gestorven zijn. Te Konstantinopel zijn de politieke zaken nog lang niet in orde. Pas was gezegd, dat de ministe- rieele crisis, door des Sultan's instemming met Khereddin's programma, geheel geeindigd was, of nu verneemt men weer, dat eerst in den Turkschen ministerraad zal beraadslaagd worden over de mid- delen, om er een einde aan te kunnen maken. Is nu werkelijk het program goedgekeurd, dan zou men zeggen, dat de zaak uit was en Khereddin de schier oppermachtige, de Sultan zijn figurant. Immers, in dat program wordt bepald, dat de Groot-vizier zelf de ministers kiest, terwijl deze Jaatsten, elk in zijn ressort, de arnbtenaren be- noemen. Geen wonder, dat de Sultan zoolang mogelijk tegenstribbelt en dat Engelands krachlige invloed noodig is geweest, om hem over te halen. Khereddin had nauwelijks zijn zin, of hij maakte zich gereed tot ontslagverlaening aan Osman-pacha als minister van oorlog en aan verschillende offi- cieren van het huis des Sultans, als ook tot onver- wijlde bijeenroeping van het Turksche parlement. Ook Kadir-pacha en zelfs Said-pacha, die ver- trouweling van den Sultan, wil hij uit den Raad verdrijven. Nu schijnen den Sultan de gedane concession reeds te berouwen en vooral Said's ontslag niet te willen toestaan. Khereddin houdt echter voet bij stuk en geholpen door Engeland, zal hij 'tin het eind wel winnen. In de Turksche provincien heerscht alom opstand. De grootste, Macedonia, verkeert in volkomen re- geeringloosheid. Moorden hebben bij honderden plaats, evenzoo aanslagen op de eer van vrouwen; LO kerken zijn geplunderd, 60 huisgezinnen uit- geroeid. Ook in de Donau—streken van Bulgarije zijn de Christenen en Turken zoodanig met elkaar in botsing gekomen, dat de vorst den staat van beleg moest afkondigen. Ter Neuzen, 29 Juli. Tengevolge van den buitengewoou hoogen wa- terstand in Oost-Vlaanderen wordt nu al sedert eene week het kanaal alhier dagelijks afgetapt. Daardoor wordt eene werkelijke stremming in de scheepvaart van iiier tot Gent teweeg gebracht, en behoort het wel onder de zeer zelden voorkomende gevallen, dat in dit jaargetijde de sluisdeuren voor het binnenwater moeten geopend worden. Jl. Vrijdag is door gedeputeerde staten van Zeeland aan de heeren J. Smit, V. B. J. Diepen- veen en C. van der Bent concessie verleend voor een dagelijkschen stoombootdienst tusschen Walzoor- den en Vlake en aan de ondernemers gedurende vier jaren eene subsidie van 11000 toegekend. Het Vad. meldtVan onderscheidene kanten ontvingen wij bevestiging van het medegedeeld gerucht, dat Z. M. de Koning den heer Van Lijnden met de opdracht tot vorming van een ministerie heeft belast. Tevens vernamen wij, dat de heer Van Lijnden reeds voor den heer Van de Putte was aangezocht, maar er toen geen gevolg aan heeft gegeven. Het Vad. verneemt verder, dat het ministerie van Z. M. machtiging heeft gevraagd tot het open- baar maken van alle stukken, die op de hangende crisis betrekking hebben. In de Staats-Courant leest men het volgende De minister van financien maakt bekend, dat bij hem, ten behoeve van 's Rijks schatkist, ont- vangen is een Fransch bankbiljot van 500 francs door een onbekende, onder het postmerk Parijs van 12 dezer, aan den Koning ingezonden, tot vergoeding, met inbegrip van renten, van hetgeen de inzender meent aan het Rijk verscliuldigd te zijn, omdat hij, tijdens de regeering van Z. M. Koning Willem I, gedurende eenigen tijd een paard ten koste van het Rijk heeft doen stallen. De circa dertigjarige houten duiker onder de voormalige brug aan de Wouwschepoort te Bergen op Zoom, ter zijde van het bassin achter de suikerfabriek aldaar, is door de een of andere drukking bezweken. Tengevolge hiervan zijn vele landen onder water geloopen en is de groote weg naar Roosendaal voor bet verkeer met voertuigen gestremd. Men is ijverig bezig met het weg- graven van den grond, terwijl voor voetgangers een noodbruggetje is gelegd, daar met het inhrengen van een nieuwen duiker enz. wel eenige weken zullen verloopen. Pas vertoont zich de zon een paar dagen achtereen, of de New-York Herald komt ons weer nieuwe waterberichten brengen. Tegen de laatste dagen dezer maand, heet het nu weder, kan ruw weer met veel regen, wind en on weder op de Fransche, Engelsche en Noorweegsche kusten worden tegemoet gezien. 't Is te hopen, dat men zich vergist. Landbouw'berichten. Een inzender in de Leeuw. Ct. geeft in beden- king het' loof der aardappelen sterk te dunnen. Door het natte weder is het loof buitengewoon sterk ontwikkeld. Indien wij nu nog het voorrecht krijgen van zonneschijn, dan kan de warmte niet tot den bodem doordringon en blijft de knol waterachtig. GEMENGDE BERICHTEN. Sedert het jaar 1816 beeft het niet zoo aan- houdend geregend als thans. In dat jaar regende het in Juni, Juli en Augustus bijna zonder ophouden. De oogst ging verloren. Door den gemeento- raad te Sluis is, in de plaats van wijlen den heer J. M. Hennequin, tot tijdelijk wethouder benoemd de heer Jac. le Roy. Donderdag jl. is van de oliemolen //De Hoop" te Goes, terwijl deze draaide, een roede afgevallen. Zij kwain torecht op eene binnenplaats, waar zij een eind in den grond zakte. De uitgever der Nieuwe Kamper Ct., de heer W. R. Hauff, te Karapen, heeft in den vroegen rnorgen van Vrijdag onverwacht de stad verlaten. De uitgave van het blad is overgegaan op den uitgever Zalsman. In de gemeente Drachten moeten de ingezetenen dit jaar 10 pCt. van hun zuiver inkomen aan gemeentebelasting betalen. Dat is dus in werkelijkheid de tiende penning. Te Amsterdam zullen de eerste Ameri- kaansche ossen aan de markt gebracht worden. Van deze eerste bezending zal afhangen, of de Amsterdamsche ondernemers verdere zullen laten volgen. Niettegenstannde een gemeente-trakte- ment van 1100, is men nog niet zoo gelukkig te Lobith c. a. een geneesheer te bezitten. Sedert het vertrek van dr. Nouhuijs naar Indie in Februari moet men van buitenaf geneeskundige hulp ont- bieden. Een heer uit Amsterdam, die met zijn gezin gedurende eenigen tijd op zijn hoeve in de Haarlemmermeer logeerde, heeft zich door een revol- verschot, van het leven beroofd, na in een brief aan zijn vrouw, die zich ook op de hoeve bevond, afscheid te hebben genomen. De stedelijke gas- fabriek te Maastricht heeft in het afgeloopen jaar een zuivere winst opgeleverd van ruim 24 duizend gulden. In de Vereenigde Staten werden in 1878, 154 nieuwe bladen opgericht, waarvan 82 dagbladen, 63 weekbladen, 9 maandbladen; 136 bladen daarentegen hielden op te versehijnen, waar van sommige nog geen jaar hadden bestaan. De Russische regeering heeft besloten alle vrouwe- lijke bearabten bij den dieiist der posterijen en telegrafen, ongeveer vierduizend in getal, met 1 September a. s. te ontslaan. De bekende Ameri- kaansche scheepsbouwmeester Cramp is overleden in den ouderdom van 72 jaren. Niet minder dan 225 pantserschepen werden in zijne werkplaats gemaakt. Voor het hof van assises te Oran (Algerie) moest onlangs een Arabier getuigenis afleggende man bleek den eerbiedwaardigen leef- tijd van 110 jaar te hebben bereikt. Te Gent heeft een schoenmaker een koopman in lijnwaad op de straat aangevallen en met een schoenmakers- mes ernstige wonden toegebracht. De misdadiger heeft zich verhangen. Men bericht, dat de justitie beslag heeft gelegd op de speeltafels in de Kursaal te Ostende en dat de president van het comite voor de Kursaal, van Iseghem, burgemeester van Ostende en lid van de kamer, zal worden vervolgd. Een nog jonge vrouw, moeder van 7 kinderen, over- leed deze week te Gersweiler tengevolge van het eten van kersepitten, die ze tegelijk met de kerseu inslikte. TER NEUZEIMSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1