TER IIIEUZEiilSCHE COURANT Algemeen \ieuws- on Advertenlieiilail voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BUITENLAND. BIOPV OEGSEL Zaterdag 26 Juli 1879. No. 14S0. Ter Neuzen, 25 Juli. Kautougerecht te Ter Neuzen. GEMENGDE BERICHTEN. VAN DN Naur men verneemt, heeft gisteren op de Schelde, tusschen Antwerpen en Boom, tengevolge van den sterken stroom, het tjalkschip van schipper L. Mouthaan zoodanig gestooten, dat het onmiddelijk is gezonkende aan boord zich bevindenden hebben echter geen letsel bekomen. De beriohten over het weder blijven ongunstig luiden, en aan het metereologisch instituut van den New-York—Herald is men, op grond van de waarnemingen, van meening, dat de gebeele zoir.er zich dit jaar door regen en onbestendig weer zal kenmerken. Vele Engelschen wijzigen daarom hunne reisplannen. In Parijs, waar men in de Juli—maand gewoonlijk naar den avond vcrlangt, teneinde op een stoel in de Champs Elysees verademing te vinden van de uitgestane hitte, loopt men thans met mantel of demi saison, terwijl men zich's avonds binnenshuis voor de koude beschermt. Erger is het nog in sommige streken van Duitschland; In Munchen is het zoo koud, dat onderscheiden bewoners de kachel stoken als in den winter. In der tijd is melding gemaakt van een verordening, door den gemeenteraad van Baarn vastgesteld, die ten doel had, de kroegen, her- bergen en bordeelen alleen in een bepaald gedeelte der gemeonte toe te laten, ten einde langs dien weg het drankmisbruik te beperken. Tegen die verordening rezen bedenkingen bij Qredeputeeivle Staten, maar die zijn uit den weg geruimd en de hooge regeering heeft thans de verordening goedgekeurd. Dit is een zaak van groote beteekenis, daar er uit blijkt, dat de gemeentebesturen wel degelijk het in hun macht hebben de gelegenheden tot het bekomefi van sterken drank te verminderen. Doet men dat, dan zal men daardoor van zslf het drankmisbruik zien afnemen. Zitting van 24 Juli. Teroordecld. P. P., C. P. vrouw L. v. d. V., V. v. R. vrouw van D. v. E., E. C. en P. M. vrouw van J. C., alien arbeidsters te Watervliet (Belgie) en R. U. vrouw van L. d'O., te St. Jan (Belgie), wegens het rapeu van schelpvisch te zarnen en in vereeniging met elkander, ieder in eene boete van f 10, subsidair 1 dag gevangenisstraf. P. H., stuurman aan boord van het brikschip „Eleonora von Flotuw," wegens het vissehen zonder acte en schriftelijk bewijs van verguuuing, tot twee boeten elk van f 6, subs. 1 dag gevaug. voor elke boete. D. 't G., te Axel, wegens nachtelijk burengerueht, tot eene gevangenisstraf vau 2 dagen. A. H., te Zaamslag, wegens het vissehen zonder schriftelijk bewijs van verguaning, tot eene boete van f 6, subs. 1 dag gevang. M. van D., te Ter Neuzen, wegens het vissehen zon der acte, in eene boete van f 6, subs. 1 dag gevaug. L. K., aan boord van het schip Catalina, wegens overtreding der Zondagswet, in eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gevang. C. J. A., te Sas van Gent, wegens overtreding der Zondagswet, in eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gevang. P. D., te Ter Neuzen, wegens overtreding van het reglement op de buurtwegen in Zeeland, in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. Lia.ndbouwberichten. In het tijd perk van 15 Juni tot 12 Juli 1879 zijn, blijkens ingekomen ainbtsberichten, door long- ziekte aangetast in Zuid-IIolland 4 runderen. In het vorige tijdvak van 4 woken waren 37 runderen door die ziekte aangetast. Herhaaldelijk wordt melding gemaakt, dat men beducht is voor het broeieil van het hooi. Als voorbehoedmiddel wordt tevens het volgende niet ondienstig voorschrift aan de hand gedaan. Men st.rooie KG. zout, op het vuur geroosterd, op 50 KG. hooi, en om het voor schimmelen te bewaren, most er droog stroo tusschen de lagen hooi gelegd worden. De hoendermest is ongeveer van dezelfde waafde als de Peruaansche guano. Ze houdt echter meer water in, hetgeen natuurlijk voor den land- bouwer nadeelen oplevert. Aanbevelenswaardig is het derhalve gips, of zoo men deze niet gemakke- lijk in groote hoeveelheden kail vtrkrijgen, droge aarde in de stallen te strooien, ten einde het water gedeeltelijk aan de hoendermest te onttrekken. Gemiddeld produceert een kip 10 pond inest per jaar, eene hoeveelheid, die wel waardig is, om te worden verzameld. lemand, die vijftig of zestig kippen houdt, zal dan ook, bij zorgvuldige behan- deling van de door die dieren te verkrijgen mest, zichzelven niet gering voordeel kunnen bezorgen. Het Belgische wetsontwerp tot het verleenen van een crediet van 4,847,000 frs. voor de nationale onaf hankelijkheidsfeesten in 1880 bevat de volgende posfen 1. politieke en godsdienstige plechtigheid fr. 390,000, 2. industrieel feesttentoonstellingen van verschillenden aard, fr. 2,000,000, 3. liisto- rische tentoonstelhng van Belgische kunst; oprich- ting en decoratie van een gebouw voor feestelijk- heden; kosten voor het ontwerpen van een gedenk- teeken, fr. 425,000, 4. muziekfeest: subsidies voor opvoering van lyrische werken, 200,000, 5. alle- gorische optocht, fr. 300,000, 6. opvoering van dramatische, Vlaamsche en Frausche werken, fr. 32,000, 7. volksfeesten, versiering van pleinen en straien, subsidies aan vereenigingen, administratie- kosten en onvoorziene uitgaven fr. 1,500,000. I it verschillende plaatsen van Belgie ont- vangen wij berichten omtrent den hoogen water stand. Te Namen en in de omstreken stijgt het water in de Maas en Samber van uur tot uur. Langs den kant van Charleroi zijn de velden door de Samber overstroomd. Uit Eppeghem word gemeld, dat de dijk der Senne aldaar doorgebroken is op een lengte van 50 meters, en dat al de omliggende velden overstroomd zijn. Deze week heeft men deu nieuweu kabel beproefd van den vasten ballon te Parijs. De kabe brak bij een trekkraeht van 53000 kilogram. Binnen weinige dagen zullen de nachtelijke op- stijgingen beginnen. Deze zullen voorzeker een zonderling schouwspel opleveren. 12 Jablochkoff- kaarsen zullen het terrein verlichten en een stroom electrisch licht zal den ballon onder het opstijgen beschijnen. De telegraaftoestel door Edison uitgevonden, waarmede vier depeches, twee komende en twee gaande, tegelijk kunnen overgeseind worden, zal tusschen Parijs en Brussel in working komen. In Bngeland en Amerika reeds in dagelijksch gebruik en deugdelijk bevonden, zijn de Fransche en Bel- Igisciie regeeringen de eerste, die deze uitvinding op het vasteland van Europa in werking brengen. Aan dr. Cornelis Herz, houder van het patent voor oils werrelddeel, is de plaatsing der toestellen opgedragen. Het hot van Rome heeft uitspraak gedaan in 'net pruces tusschen Garibaldi en signora Raimondi. Garibaldi eischte dat iiet huwelijk met die dame zou worden nietig verklaard, omdat zij rainder- jarig was gehuwd en zonder toestemming van liaar voogd, en verder omdat hij nooit met liaar samen- gewoond had. (Garibaldi vernara na het voltrekken van de trouwplechtigheid, dat signora moeder moest worden.) Niettegenstaande het welsprekende pleidooi van Mancine werd de eisch van Garibaldi verworpen. De inwoners van de ongelukkige, alweder door gele koorts verpeste stad Memphis nemen in massa de vlucht, zood^t er slechts de armsten, een 10,000 in getal, achterblijven. Tot dusver kwamen er in het geheel 80 gevallen voor. De paniek in het omliggende land is ontzettend, en de besmette stad wordt zooveel mogelijk geisoleerd gehouden. Ten behoeve der inwoners die de be smette muren ontvluchten kunnen, heeft het gou- vernement 1800 legertenten en 200,000 rantsoe- nen voedsel beschikbaar gesteld. \ader blijkt, dat het niet een halve eeuw, maar 23 jaren geleden is, nl. den 9 September 1856, dat de laatste koffieveiling te Middelburg gehouden werd. -— ler voorkomlng van misbruiken, zal het den miliciens, bij hunne opkomst onder de wapenen, stieng verboden worden, om aan onderofficieren of korporaals, geschenken of geld in bewaring te geveu; een maatregel, die geacht wordt, zeer nuttig en noodig te zijn. Te Arnhem speelde een tweejange krullebol onder toezicht der kindermeid in de nabijheid zijner woning. Z<5o goed werd op den kleine gepast, dat hij een oogenblik later levenloos uit de in de nabijheid stroomende beek werd opgehaald. Te Gemert zal eerstdnags eene machinale klompenfabriek opge- richt worden, de eerste van dien aard in ons land. -- le Ainsteidam heeft een turfdrager zich vrijwillig in arrest begeven, die zijn vrouw met een sport van een stoel twee slagen op de hersenen heeft toegebracht, zoodat zij zwaar bloedende naar het gasthuis is vervoerd. Haar toestand is niet hopeioos. De dader was doorgaans beschonken. Te Doesburg onder Ede is een kind van 4 jaren, terwijl Iiet nnt zijne broertjes en zusjes speelde, verdronken. zonder dat dit door de anderen werd opgeinerkt' loen mep het vond, was het reeds te laat Eene boeren woning i„ het gehucht Engeland onder Beekbergen is een prooi der vlammen gewordeu; men zegt dat ook twee geiten verbrand zijn. Een aangekondigde verkoop van huis en inboedel is daardoor onnoodig gewordeu. Ten dienste van net verkeer door de stad zijn in de laatste vier jaren binnen Amsterdam niet minder dan 40 vaste en 20 beweegbare bruggen gebouwd of verbouwd. De bekwame ingenieur Favre, aan wiens buiten- gewone kunde en volharding het welslagen van de tunnel door den Mont Cenjs is te danken, en die thans de nog reusachtiger taak van de door- gravmg van den St. Gothard met veel succes leidde, is in die tunnel door een beroerte getrotfen en gebleven. De stad Nancy zal den 3 Augustus* in vollen feest dos prijken. Al wat de republikeinsche partij beroemds en geleerds onder hare leden weet aan te wijzen, zaf bij het feest en de onthulhng van het standbeeld van Thiers tegen woordig zijn. Onder de groote tentoonstelhng van landliuishoudkunde te Louden zijn twee monster- kazen uit Kannda, die elk 15 centenaars wegen. Een premie van 200 fr. wordt door de rechtbank van Audenaarde mtgeloofd aan dengene, die zekeren rrancies Blomme, den 11 Mei uit de gevangeuis iiiaaar ontvlucht, weder in lianden van het gerecht zal leveren. -- Te Vlissingen ontving men op 18 Juli zijn aanslagbiljet in den l.oofdelijken omslag, met de verkwikkehjke aanzegging, dat, op 1 Juli reeds de helft daarvan verschenen zijnde, men die oogeu- biikkelijA heeft te betalen, om onkosten te out- loopen. 1 ;J!l.nalakter zou die belasting zijn, als men dadeiijk boete vroeg voor bet verzuim van betaling. Misschien komt dat later. - Van wege de ka.ner van koophandel en fa- bneken to Vlissingen is een adres gericht aan den minister van flnantien, houdende verzoek, om de oude centen zoo spoedig mogelijk buiten koers te stellen, ten einde daardoor den omloop der 24 centstukken, die tot dusverre in grootte zoo weini" van de een-cenistukken verschillen, te bevorderen°. De geraeente-architect van Delft, de heer de Bruyn lvops, werd toeu hij met zijn zoon langs een der hoofdstrateu wandelde, onverwachts door een beschonken werkinan, die aan de in aanbouw zijnde R. C. kerk werkzaam is, aantrevallen. Zijn zoon kwam hem te hulp, doch oiRviug een vrij ernstige messnede over het voorhoofd van den woest- aard, die daarna het hazenpad koos. Terstond achtervolgd, werd hij spoedig gevat en in voor- loopige bewaring genomen. le Sneek heeft den 21 dezer een hevic on- weder gewoed, gelukkig zeer kortstondig, maar toch zoo verschnkkelijk, dat scbrik en ontzetting ieder om het hart sloeg. In een huis sloeg de bliksem in, drong door den muur, vermelde in een voorkamer een spiegel en pendule, sloeg al de vensterglazen stuk, om even snel te verdwijneu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5