SCHELDE en ZEEUWSCHE STROOMEN. AANBESTEDING. ADVERTENTIEN. Openbare Verpachting. ERWTEN en TAHWE, Herverpachting van AANBESTEED: OPENBARE VERKOOPING De heeren Fran sen ran cle Putte en Cremers, door Z. M, den Koning belast met de vorming van een nieuw ministerie, hebben in verband met die opdracht Dinsdag jl. eene vergadering belegd j van de liberale leden der tweede kamer. Aan het nitvoerig verslag van het in die bijeenkomst ver- handelde, ontleenen wij het volgende: De heer Mr. E. Cremers opende de zittiug die door meer dan 40 leden werd bijgewoond, en lichtte met een enkel woord den vorm der oproe- ping toe. De woorden ydoor den Koning gemach- tigd" waren niet gelukkig gekozen; de bedoeling was te kennen te geven, dat Z. M. met de oproeping bekend was en men met eenige mededeelingen omtrent de crissis geen indiscretie pleegde. Uitvoerig werden door den heer Fransen van de Putte mededeelingen gedaan, aangaande het verloop van de crisis na de interpellatie in de Eerste Kamer. Den 27 Juni zond de minister van binnenlandsche zaken een uitvoerigen brief aan Z. M. den Koning, waarin hij verklaarde alleen te willen blijven onder voorwaarde, dat de Koning zijn goedkeuring zou hechten aan een in het begin der volgende zitting in te dienen voorstel tot grondwetswijziging, betreffende de bepalingen van het kiesrecht en de defensie. Bij dien brief was gevoegd een schets van de veranderingen die de minister in hoofdzaak zou wensehen. Die brief van den minister van binnenlandsche zaken werd aan den ministerraad gezonden ora advies. Zes leden namen in den ministerraad aan de beraad- slagingen over dat advies dee], te wetende heeren Van Bees, Van Heekeren van Kell, Wichers, Gleichman, Smidt en De Beer Poortugael. Vier leden verklaarden zich v<5or de zienswijze van den minister van binnenlandsche zaken, en in dien geest werd dan ook een advies van den ministerraad aan den Koning verzonden. De heeren Van Bees en Gleichman deelden op verschillende gronden het gevoelen van den minister van binnenlandsche zaken niet en zonden aan Z. M. een afzonderlijk advies. Z. M. heeft eenige dagen later bericht, dat hij een voorstel tot grondwetsherziening, buiten zijn initiatief genomen, thans niet kon goedkeuren om een minister te behouden. Kwam het tot grondwets herziening, dan zouden wellicht ook andere be palingen hierziening eischen en zoo mogelijk een blijvend werk tot stand trachten te brengen. Be- halve de redenen, door de ministers van financien en kolonien aangevoerd, waren na de meening van Z. M. nog andere gewichtige redenen, die op dit oogenblik den Koning er van deden terugdeinzen om in het voorstel van den minister van binnen landsche zaken te treden. Naar 'a Konings meening toonde ook de minister van binnenlandsche zaken zelf te twijfelen aan de mogelijk'neid om het werk tot stand te brengen, omdat de minister reeds gewaagd had van de noodzakelijkheid om een voorstel tot ontbinding te doen, indien de Tweede Kamer de grondwetsherziening niet wilde. Daarop heeft het ministerie het verzoek om eollectief ontslag herhaald. Naar aanleiding van ds mededeelingen van den heer Van de Putte, is er in de vergadering uitvoerig gedebatteerd. Tot een conclusie kwam men echter niet. Naar men verneemt, hebben de heeren Fransen van de Putte en Cremers aan Z. M. den Koning te kennen gegeven, dat zij het hun opgedragen mandaat tot Kabinetsformatie in de gegevene om- standigheden niet kunnen aanvaarden. Bij koninklijk besluit van 15 Juli 1879 wordt het maximum van het getal der deurwaarders vastgesteld als volgtbij den hoogen raad op vier. Bij een gerechtshof op drie. Bij een arrondisssements- rechtbank op vier. Gevestigd in de hoofdplaats van het arrondissement uitgezonderd te Amsterdam, waar het op twaalf, te Botterdam, waar het op zeven en te 's Gravenhage, waar het op vijf kan worden gebracht, terwijl daarenboven in elk der kantons, tot het gebied der arrondissements-recht- bank behoorende, ten hoogste twee deurwaarders kunnen worden aangesteld, buiten de hoofdplaats van het arrondissement gevestigd. Bij een kanton- gerecht op een, met dien verstande, dat aan de deurwaarders der arrondissements—rechtbank, die niet tot deurwaarder bij het kantongerecht zijn aangesteld, de bevoegdheid kan worden verleend, om, in het kanton waar zij gevestigd zijn, ook bij het kantongerecht te fungeeren. BESTUUR DER VISSCHERIJEN Aan de deurwaarders bij den hoogen raad wordt een vast traktement van 600 en aan die bij de gerechtshoven van 450 's jaars toegelegd. Men schrijft ons uit Boermond: Als bewijs, dat hier toch niet uitsluitend alles alleen voor het geestelijk leven wordt gedaan, ver- dient het vermelding, dat bij de in den laatsten tijd gebouwde muziektenten, concertzalen en aan- gelegde uitspanningstuinen, er mede door de ge- waardeerde pogingen eener partij, welke den men- schen ook gaarne gepaste levensvreugde en genot gunt, besloten is tot den aanbouw van eene uitge- breide concert- en balzaal, lang 36 M. en breed 12 M., met daarbij behoorende lokalen, tuinenz.; tevens verrijzen er op het onlangs zoo duur ver- kochte stadsterrein een dertigtal royale gebouwen en een groot hotel, in verband met het toenemend drukke verkeer, tengevolge de tot stand gekomen nieuwe spoorwegaansluiting met Duitschland en Belgie. De le luit. der infanterie op non-activiteit G. C. Arntzenius, pachter van een der buffetten op de tentoonstelling te Arnhem, is door den minister van oorlog weder in activiteit gesteld bij het 3e regiment infanterie en sedert 16 dezer ingedeeld bij het gedeelte van dat regiment te Vlissingen in garnizoen. Aan den heer C. J. Labout, laarzenmaker te Vlissingen, is door den Minister van Oorlog opgedragen, eenige paren in te zenden van een nieuw model van schoenen voor 't leger, door hem (vroeger door ons gemeld) uitgevonden, teneinde door eene commissie van officieren deswege een rapport te doen uitbrengen. Men meldt uit 's HertogenboschDoor de De aanwijg in locQ zal ]aatg hebben Maandag duisterms raisleid viel jl Dmsdag de directeur van den 25 Augustus a van >s morgens tien tot de landbouwschool in het water: hij is met den *s namiddags 2 ure, door den waterbouwkundigen 26 perceelen in het Sloe, voor alle geoorloofde Visscherij, op 31 Juli aaii9taande te Tholen, na afloop der reeds geannonceerde verpachting. Boekjes en kaarten verkrijgbaar bij den fd. Secretaris— Penningmeester tegen betaling van 25 cent. Tholen, 16 Juli 1879. Het Dagelijksch Bestuur, C. J. de V. van NOOBDEN, Voorzitter. T. A. WAGTHO, I'd. Secretaris. Het Bestuur van den NIEUWE PASSEGEULE- POLDEB te Sint Krnis c. a. maakt bekend: dat op Zaterdag den 30 Augustus 1879, des namiddags ten 2 ure, in de herberg bij J. Caes te Biervliet, (Kapitalen Dam), bij enkele inschrij- ving in het openbaar zal worden Het verhoogen van den zeedijk, van af den Magdalenapolder tot aan den Clarapolder, over eene lengte van ongeveer 820 Meters. ambtenaar J. Kooreman, bij wien tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. De bestekken ad 75 cent, tegen dadelijke betaling, zijn van af heden te verkrijgen ten kantore van den Ontvanger-Griffier, wonende te IJzendijke. Het Bestuur voornoemd, F. B. DE COSTEB, Dijkgraaf. J. F. CABPBEAU, Ontv.-Griffier. schrik vrijgekomen. Woensdagavond viel een verliefd paar in de gracht; de jonkman is gered, het meisje verdronk. De polders Benedenaa en Hoogveld, te zamen 3700 hectaren, zijn ondergeloopen door't doorbreken van de Keerdijken. Ten gevolge van den door- braak van den Groenendijk wordt de achterdijk van den polder van der Eijgen bewaakt door 260 man. Men vreest dat nog twee of drie polders zullen onderloopeu. i De finantieele uitkomsten van de feesten te Nijmegen, bij gelegenheid der 35e algemeene "e ver^°°P'nS van Gerst, Erwteil, vergadering der ,/Geldersche Maatschappij van land- Itogge en Vlas te velde, geadverteerd bouw" zijn verre van bevredigend, voornamelijk 8ewees' °P den ^2 J11}' 1879, is uitgesteld tot tengevolge van het slechte weder, dat vooral de Woensdug den 30 Juli 18<9, des voormiddags laatste dagen van die feesten teisterde, zoodat aan om uren, te vergaderen in de Oatharinapolder entrees etc. onnoemelijk minder werd ontvangen, °P ^avel door den landbouwer G. van Driel dan waarop gerekend was. Het resultaat hiervan gelabeurd wordende; en na den atloop, des mid- is thans, dat, behalve het ruim f 10,000 groote dags om 1 uur, in den polder Beoosten— Bewesten- waarborgfonds, f 2500 door de gemeente gegaran- 'dij, op de landen gelabeurd wordende door Cor- deerd etc., er nog een tekort van/ 3000 a/4000 is. NELIS -Ianssen van Boosendaal. Te vergaderen op de hofstede van gemelden Het Dagelijksch Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, zal ten overstaan van den Notaris Benteijn te Tholen, in yhet Hof van Holland," aldaar op Donderdag 31 Juli aanstaande 's morgens 10 uur, verpachten 21 perceelen in de Oosterschelde bij Yerseke. 2 perceelen voor den Bruinnisse- polder, en 44 perceelen in de rivier de Een- dracht. Boekjes der verpachting met perceels-beschrijving en kaarten zijn op 21 Juli 1879 en volgende dagen te verkrijgen bij den waarnemenden Secretaris- penningineester van het Bestuur, tegen betaling van 25 cent per stuk. Tholen, den 10 Juli 1879. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, C. J. de Y. van NOOBDEN, Voorzitter. T. A. WAGTHO, fd. Secretaris- Penningmeester. Cornelis Janssen, in den polder Beoosten- Be- westenblij en voorzien van gegoede en bekende medekoopers. van extra zware en welgewassen CATIIABINA EN WILLEM III, Gemeente Boschkapelle, De Notaris S. A. de Smidt te Axel, zal, ten verzoeke van het Bestuur der Burgerlijke Gods- huizen van Gent, op Donderdag den 7 Augustus 1879, des voormiddags ten tien uren, in het open baar presenteeren te verkoopen: 20 hectaren extra zware en welgewassen EBWTEN; en 15 dito dito TAB WE, alles staande en wassende op hunne landen gelegen in bovengenoemde polders. Te vergaderen op het Stoppeldijke Veer. Gegadigden koraen op dag, uur en plaats, voor zien van gegoede en bekende medekoopers; en ZEGGEN HET VOOBT. OP DE IN DE POLDERS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2