BLNNENLAND. No. 1480. Zaterdag 26 Juli 1879. I9e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. J ABONNEMBNT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert ziob bij alle Boekhandelaars, Postdiree- teuren en Brievenbushouders. advektentiIn, Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regei meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekeud. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag naratddag DB1E nreu. Bit bind verwchljnt Dlnedag- en Vpijdagavond blj J. K.-fi. PHOWT te Tef Wenicn, Btl deze couranl behoort een bljvocgacl. O N D E R W IJ S. Donderdag, 24 dezer, hield de onderwijzers- vereeniging in het zesde schooldistrict van Zeeland hare 13e algemeene vergadering, te Axel. De heer iuspecteur van het lager onderwijs in deze provincie woonde deze vergadering met de meeste "belangstelling bij en bewees hiermede alweder, dat het onderwijs en de onderwijzers in het algemeen, maar ook in dit district hem na aan het hart liggen; het gemeentebestuur en de plaatselijke schoolcommissie werden door 3 heeren vertegen- woordigdin het geheel werd de presentielijst met 86 namen onderteekend. Na een hartelijk welkom door den heer school- opziener, als voorzitter, uitgesproken, richtte deze het woord tot den heer H. van Wijngaarden; hij wensclite hem hartelijk geluk met het voorrecht van diens veertigjarig onderwijzerschap, uitte een welwillend woord van dank voor betoonden ijver en bewezene diensten en stortte de beste wenschen uit voor de toekomst. De heer inspecteur stemde ten voile in met deze woordeu en reikte den jubilaris een prachtig boek* gesclienk over, dat op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, bij koninklijk besluit, den feestvierende werd geschonken, als een bewijs, dat het schooltoezicht eh de hooge regeering ware verdienslen zeer waardeeren. De heeren Sthurjt en Stroeke brachten daBrna hunne heilwenschen uit bij gelegenheid van het feest, dat zoo veler belangstelling oin het zeerst Tiad opgbwekt. Na het voorlezen der notulen van de vorige bijeenkomst en de mededeeling van ingekomen stukken, sprak de heer C. van Dijk eene rede- voering uit naar de gelegenheid des tijds. Ook hij sprak een hartelijk woord tot zijnen feestvierenden vriend; sloeg een blik op den toestand van het onderwijs en de onderwijzers, 40 jaar geledenwees op hetgeen daarvan geworden is en op hetgeen de toekomst daarpmtrent belooft. Daarna kwam art. 21 der nieuwe wet ter sprake. De inspecteur deelde, als het gevoelen van het schooltoezicht, aan de vergadering mededat dit twee schooltijden en hoogstens 5 uren per dag voldoende acht; dat de Woensdag namiddag be- hoorde vrijgesteld te worden, orn te voldoen aan art. 22; dat de avondschool, zooals die nu nog hier en daar bestaat, behoort te worden afgeschaft, omdat zij de klassikale orde verbreekt en hetschool- verzuiin in de hand werkt; dat de onderwijzers bil- lijke aanspraak hebben op eene zomer vacantieenz. De heer van den Hurck deelde het resultaat mede van de besprekingen, omtrent dit art. op bet 2e onderwijzers gezelschap; een en ander leidde tot benoeining ecner commissie van zes hoofd- onderwijzers in dit district, oin een uitvoerig en gemotiveerd rapport uit te brengen, omtrent be- doeld art. 21. Gedurende de eerste pauze gebruikte men eeni- ge ververschingen, door den heer van Wijngaarden met de ineeste gulheid aangebodem Daarna leverde de heer de Vos eene gepaste bijdrage over de hooge waarde van het kind, de bestemming van den mensch en het onderwijs als middel, om hem daartoe voor te bereiden. De heer Goedhart van Kloosterzande werd herkozen maan in zijn vaan voert, zal daar wel alles even als bestuurslid. krom als dit zinnebeeld van hemelsche reinheid Punt 8 van den beschrijvingsbrief werd aange- blijven. houden tot eene volgende vergadering. Ulundi, de koningskraal van Cetewayo. is door De heer Van Ham sprak over de meest geschikte lord Chelmsford genomen en verwoest. wijze van onderwijs in de taal; het vergevorderde Na drie dagen op de onderwerping van den uur gebood, de behandeling der twee overige Zoeloekoning gewacht te hebben, trok lord Chelms- vraagpunten' te verdagenterwijl de heer C. J. ford den 4 Juli met 4062 Europeesche soldaten, Claassen ten slotte in eene bijdrage blijken gaf 1105 inlanders en 8 kanonnen over de Umvolosi. van eene aanbevelenswaardige beoefening der ge- Dadelijk werd hij aangevallen door de Zoeloes, schiedenis. wier sterkte op 20,000 man wordt geschat. Twee Aan den vriendschappelijken disch in het loge- uren duurde de strijd. Toen sloegen de Zoeloes 'ment: //het Gulden Vlies," heerschte eene vrolijke op de vlucht. 1000 dooden achterlatende. De En- stemming; het uur van scheiden verraste iedergelschen hadden 10 dooden en 54 gewonden. na een hartelijk ,/tot weerziens" ging men uiteen, Het is derhalve lord Chelmsford vergund ge- wel voldaan over het nut en genoegen, dat deze worden, den smet van Isandula uit te wisschen, belangrijke dag had opgeleverd." voordat Sir G. Wolseley feitelijk het opperbevel kon aanvaarden. Wolseley beschouwt den oorlog als geeindigd. Hij dacht 16 Juli met Cetewayo eene bijeenkomst Er beginnen zich nu ook stemmen te verheffen te hebben, om de vredesvoorwaarden te regelen. JPolitieli Overzicht. tesen het onbekookte denkbeeld, om voor den jongen Waarschijnlijk zal van den Koning niet geeischt Napoleon, die op eigen gelegenheid naar de worden, wat hij niet kan volbrengen, want het is Kaap is vertrokken en daar een jongensstreek heeft zeker de wensch der Engelsche regeering, dat de begaan, om aan de Franschen te toonen, dat er vrede zoo spoedig mogelijk worde gesloten, zoodat toch wel moed in hem schuilde, een standbeeld bij de aanstaande parlementsverkiezingen zij ook met dezen triumf haar voordeel zal kunnen doen. in de Westminster Abtdy, op te richten, waar zulk eene eer slechts aan groote mannen en helden van Eugeland ten deel valt. De zaak is Maandag door een der liberale leden van het lagerhuis ter sprake gebracht en de vraag is gesteld, of de regeering voornemens is, stappen te doen, om de oprichting van zulk een monument aldaar te verhinderen, daar zulk eene handeling eene naburige natie, waarmede Eugeland in vriendschap leeft, aanstoot zou kun nen geven. Prins Jerome heeft moeite, om zich niet te ver- spreken. Hij wordt van alle kanten gedwongen, zich te verklareu, doch hij spreekt zoo voorzichtig, dat niemand vat op hem kan krijgen. Iutusschen heeft de partij van ,/het beroep op het volk" hem maar voor Ter Neuzen, 25 Juli. Ten tijdedat de meekrapteelt, inzonderheid in Zeeland, zoovele schatten en welvaart aanbracht, bestonden er ook in dit kanton vier meestoven, namelijk: twee te Axel, een te Hoek en een alhier; de drie eerstgenoemden zijn bereids in 1873 en 1874 ter afbraak verkocht en dan ook reeds ver- dwenen. Alsnu is ook de alhier bestaande meestoof eergisteren bij openbaren verkoop tot afbraak ver kocht en aangekocht door eene vereeniging van het hoofd van de partij verklaard, in elf personen, echter met het voornemen, dezelve afwachting dat hij zich zal verklaren. Maar zoo vooreerst nog staande te houden, mogt somwijlen slim is de vos wel. Onder al die onzekerheid de meekraphandelnog eens weder herleven. verliest de partij meer en meer aanhangers en i Met inbegrip van de ruim 60 aren grond bedroeg schijnt de ex-keizerin er pok de aardigheid bij ver- de koopsora 5150. loren te hebben. Indien het waar is, zou ze verstandig handelen, door zich voortaan aan de politiek te onttrekken en ook hare beurs gesloten te houden, om die zaak te bevorderen. Eigenlijk, nu haar bloed er niet bij betrokken is, kan zij zich van een hooge zorg ontheffeu. Zulk eene godzalige ziel behoort hare verdere levensdagen in een klooster te siijtenin plaats van met politiek zich in te laten en onrust te stoken. De groot—vizier van den grooten lurk maakt het zijn meester maar iastig, met zijn wil door te drijven tot het laatst. De Sultan zou gaarne dat heertje aan kant willen zetten, maar t schijnt, dat dit Eugeland niet recht naar den zin is. Daarom zal hij door gedurig kuipen het hem op zijne beurt zoo lastig maken, dat hij „vrijwillig" zijne plaats ruimt voor een gedienstiger werktuig. 1 Intusschen heeft de Porte een corapleet wetboek van strafrecht met den aankleve van dien laten samenstellen en in haar rijk ingevoerd. Wij vreezen echter, dat het recht er even krom als tot dusver zal gehandhaafd worden. Zoolang Turkije de halve begunstigd worden. Ruim 40 jaren geleden is het pand nieuw ge- bouwd, alzoo de vroeger alhier bestaande meestoof bij den aanleg der vestingwerken, als daarin vallende, moest worden afgebroken. Z. M. heeft benoemd: bij het 5e bataljon rustende schutterijen in Zeeland, tot 2® luitenant H. L. J. Maertens te Hulst, thans adjudant-onderofficier. Tot burgemeester van de gemeente Oostburg den heer F. Siemerink, gepensioneerd kapitein plaatselijk adjudant te Vlissingen. De Staats-Courant bevat een koninklijk be- sluit van den 13 Juli 1879, tot wijziging van de bij koninklijk besluit van 25 Januari 1854 (Staats- blad no. 8) vastgestelde lijst van vestingwerken, voor zooveel betreft de vesting Ter Neuzen, ten- gevolge waarvan de vesting Ter Neuzen voortaan tot de derde klasse van vestingwerken zal behooren. Walsoorden, 25 Juli. De harmonie St. Cecilia zal op Zondag den 8 Augustus a. s. alhier haar 2e zomerconcert geven. Moge het met rnooi weir rOllRAlVT Cjr oegllllieil ZIUU IIU UUR ^cunm/n YV, UCUUCII, uuJ uo vaUMYUUinunium. ruj vail //UCt urnuojj v/jj uoi lAU^UL ^11 attiigoav/miv

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1