BU1TENLAND. De verkiezing, die door het overlijden van jhr. mr. J. L. Cremer van den Bereh van Heem- stede voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Leiden moet plaats hebben, zal geschieden op Dins- dag 29 Juli e. k. en de eventueele herstemming op Dinsdag 12 Augustus d. a. v. De minister van oorlog wenscht, dat de kazerneering der troepen zoodanig worde ingericht, dat voor ieder man ongeveer 16 M. ruimte be- schikbaar zij. In zoover bij de aanstaaude op- komst van miliciens daaraan niet voldaan kan wor den, moeten voorstellen gedaan worden om door het in gebruik nemen van beschikbare lokalen, of door het tijdelijk onder tenten begeven van een gedeelte van het garnizoen, in dat bezwaar te voorzien. Op het onbesmet zijn met wandgedierten van de gebouwen, lokalen enz., tot huisvesting der troe pen bestemd, moeten de officieren, met de kazer neering belast, nauwkeurig toezien en waar zij besmetting ontdekken, onmiddelijk de noodige maatregelen tot ontsmetting nemen. Landbouwberichten. Onder de gemeente Geertruidenberg heeft zich in eene weide bij twee paarden de kwade droes geopenbaard. Beide dieren zijn op last van den districtveearts afgemaakt en begraven. De haast verdwaast, dit ziet man ook thans weder bewaarheid. Het ongunstige weder wil het hooi niet doen rijpen, en nu ziet men menig boer toch zijn hooi zeer ontijdig binnen halen, om het in de schuur te laten bederven en bovendien bloot gesteld te zijn aan gevaar voor brand. Br zijn er al die 's nachts niet gerust slapen wegerts het erge broeien van de binnengehaalde proviand. Hoe groot de schade is voor den vee- houder, indien hij verbroeid hooi voedert, is velen hog onbekend. Maar er zijn boeren, die in dit opZicht veel leergeld betaald hebben. De ondervinding heeft menig veehouder doen zien, dat de runaeren, gevoederd met zulk hooi, den volgenden zomer zeer weinig melk gav^n. De boeren die zeggen„beter is het hooi op het land bedorven dan in de schuur," hebben vol- koraen gelijk. Bedaard van geest, spoedt aller meest. De Belgische ontdekkingsreizigers de heeren Popeltn en Van den Heuvel.zijn onlangs in ge- hoor ontvangen door den sultan van Zanzibar. Ziehier eenige bijzonderheden over die plechtigheid Al de troepen van den prins, ongeveer duizend man sterk, waren in groot tenUe gerangschikt voor het paleis. Het muziek speelde het Engelsch volkslied, God save the Queen, toen de twee Belgen, in offlciers-tenue aankwamen. Said-Batgash, de sultan, in een rijk Oostersch costuum, bevond zich op den dorpel van zijn paleis. Hij ging de reizigers te gemoet en drukte hen de hand. De heeren Poptelin en Van den Heuvel werden daarna, door een dubbele rij dignitarissen van het hof, naar de gehoorzaal geleid. De sultan scheen zeer tevreden. Na de gewone formaliteiten der voorstelling, vroeg Said-Bargasli naar de gezondheid van den Koning van Belgen, en sprak langen tijd over Belgie en over de Afri- kaansche expeditie. Na de audjpntie werd den reizigers een klein collation aangeboden. Said-Bargasli heeft een landhuis ter beschikking gesteld van den aanvoerder der expeditie, gedurende den tijd, die hij te Zanzibar zal doorbrengen, ten einde neger—lastdragers aan te werven. De Belgische ontdekkings-reizigers zullen Zan zibar verlaten in de eerste dagen der maand Juli. De gemeente Saint—Nicolas is dezer dagen het tooneel geweest eener verschrikkelijke gebeur- tenis. Zekere F. G. oud 52 jaren, mijnwer- ker, had verleden jaar een klein erfdeel ontvan gen. Hij hield op met werken en knoopte be- trekkingen aan met een 21jarig meisje, Elisa. Beiden hadden dikwijls hevigen twist en onlangs nog had het meisje G. bedreigd hem te ver laten. G., wiens geld bijna geheel verteerd was, begon zwaarmoedig te worden en zeide tot zijn vrienden dat hij het leven moede was en een ongeluk zou doen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hoorden de buren een hevigen twist in het huis van G. en eindclijk twee pistool- sehoten. Toen men 's morgens in de woning drong, vond men er de lijken van den mijn- werker en van het meisje, op den grond uitgestrekt. G. had bet meisje gedood dooi eeii pistoolschot, en daarna zichzelf van het leven beroofd. Terwijl in de meest beschaafde landen de afschaffing van de doodstraf gedurig aan voorstanders wint, is men er in de Vereenigde Staten op be- dacht om een verbeterde wijze van ter dood brenging in te voeren. Een geneesheer, Packard, heeft in de vereeniging van drie geneesheeren te New- York voorgesteld het hangen en guillotineeren te vervangen, door den patient in een afgesloten ruimte te brengen en die met stikstof te vullen, waarop een kalme en snelle dood volgt. vHet individu", zegt de humane docter tot aanbeveling, vhoudt zoodoende eenvoudig op te bestaan." ^EMENGDE^ERICHTEN^ Een 78jarige weduwe te Middelburg is in een achter de woning haars zoons gelegen welput gesprongen. Zij werd er levend uitgehaald, doch overleed een uur daarna. Zondag morgen hebben de Zigeuners in de St. Walburgskerk te Arnhem een kind ten doop gehouden, welk feest zij daarna door het drinken van een paar vaten bier gemeen- schappelijk hebben gevierd. Hunne opgewondenheid nam later zoo toe, dat 's naebts de politie moeite heeft geb&d, om de gemoederen wetter tot kalmte te brengen. In de R. C. kerk te Zaandain is een waarde van omstreeks 300 aan kerkelijke sieraden gestolen. Te Horsten is den 6 dezer een huis Van Bruinis afgebrand, dat verzekerd was voor /"800. De rijksveldwachter heeft procesverbaal opgemaakt na een streng onderzoek. Terwijl de (i7jarige barbier J. v. d. B. te Brielle bezig was, den heer v. d. H. te scheren werd hij door een aanval van beroerte getroffen en viel dood neder. De heer v. d. H. kwam als door een wonder met een onbeteekende wonde in den hals vrijTe Spierdijk is een stierenleider door een woedend geworden stier z6o hevig verwond, dat hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Te Lobith is een kind door een kar overredeu. Het bleef op de plaats dood. Volgens bericht uit New-York kunnen wij van heden af weer wat storm, regen en weerlicht verwachten. Prettig zomersch vooruitzichtHet hotel van wijlen madam Masard te Parijs is voor eene som van 450,000 frcs. verkocht. Onder de merkwaardige meubelen in de slaapkamer der overledene was een kabinet, dat aan Maria Stuart moet behoord hebben, versierd met inlegwerk van bloeinen uit alle bekende edelgesteenten samengesteld. Te Dresden heeft de politie onlangs ruim 1000 bier- glazen in beslag genoinen, op de deksels waar van onzedelijke voorstellingen waren aangebracht. De trein van Beauvais naar Parijs is dezer dagen in voile vaart bij Crevecoeurgederailleerd. De machinist bleef dade|ijk dood, de stoker werd zwaar gewond en sommige reizigers bekwamen kwetsuren. In de straat Championnet te Parijs heeft een treurig ongeval plaats gehad, bij een huis, dat in aanbouw was, en waarvan een muur is ingestort. Twee metselaars zijn er bij omgekomen, terwijl 7 jammer- lijk gewond werden; men beweert zelfs, dat er onder de puinhoopen nog lijken moeten liggen. Te Winschoteu is door vijf politiemannen jacht gemaakt op een smokkelaar Willem Koning, die veroordeeld was tot 9 maanden celstraf en 1000 boete. Hij was naar Duitschland gevlucht, maar kwam weer over de grenzen, om zijn vrouw en kinderen te bezoeken; dit kwam ter oore der politie, en na een zwaren kamploop is het gelukt hem in handen te krijgen. Een ttotterdamsch magazijnhouder had iets in de keuken te verrichten en legde een bank- biljet van 1000, dat hij in de hand had, op de keukentafel. Terwijl hij zich even verwijderde, nam de meid een ketel met kokend water van het vuur en zette dien op het biljet, meenende dat het een waardeloos papier was, met het gevolg dat er wat zwarte asch van de 1000 overbleef. Als 6en tiende deel onzer bevolking sigaren rookt en dan gemiddeld maar twee daags, dan worden er dagelijks 800,000 sigarenpuntjes afge- sneden. Zulk een puntje is ongeveer 1/15 der1 sigaar; stel de waarde van deze op 1 cent, dan vertegenwoordigen die puntjes in Nederland een kapitaal van 194,545 's jaars. Dat kapitaal zou door de weggeworpen tabak tot snuif te vermalen van veel practisch nut kunnen zijn. Een inzender wekt daartoe in het U. D. op tot de stichting van een ^sigarenpuntjes-verzainelings- vereeniging", met correspoudenten en agenten over het geheele land. Welke is toch de oorzaak van den vreese- lijken zomer", dien wij thans hebben? Wei, antwoordde een oud zeeman aan de Redactie van het fbl., als ge een koude kamer en een warmc naast elkaar hebt en de deur gaat open, dan is er irnmers geweldige tocht. En als er nu in die warme eeus veel vochtige lucht was, dan zoudt ge bij dien kouden storm, door de deur, ook veel neerslag hebben van water, wat men in de natuur regen noemt. Stel nu (vervolgde hij) dat er in de Noordpool-zeeen eens buitengewoon veel ijs ligt. (wat wij niet weten, omdat wij het niet kunnen gaan zien, maar dat toch wel waarschijnlijk is, omdat men onlangs ijsbergen gevonden heeft op 48 graden), dan hebt ge ongeveer het zelfde effect. Daar veel koude lucht, hier veel warme. Bij de minste hitteverbazende windstroomen en tegen- stroomen; verdichting van het in de lucht hangend water; verschrikkelijke regenbuien; kortom allerlei onregelmatigheden. Drie Amerikaansche ossen, welke te Ant- werpen op de loop gingeu, hebben het grootste gedeelte van de stad in rep en roer gefcracht, en verscheidene menschen gewond. De politie klopte en kapte ze met den sabel op denkop; parapluies en stokken werden aan stukken gestagen, mannen sprongen vooruit om de ossen bij de horens te vatten, doch zij werden onvergeworpenmen wierp met straatsteenen op de beesten kortom in de verschillende straten waar de drie dieren zich be- vonden, hadden de zelfde tooneelen plaats. Met moeite zijn de ossen afgemaakt. HANDELSBERICHTEN. Prijzen tier Effecten. Amsterdam, 10 Juli. I'rljzeu van Coupona. Dordrecht, 10 Juli. Lokeren, 2 Juli. 9 Juli. Nederland. Certific. Werkelijke »chuld 2* pet. 85# dito dito dito S 79$ dito dito dito 4 99$ Aaodeel Handelmaatschappij 5 103$ dito exploitatie Ned. ataatsapoorw. 110 Belgik Ccrtifieaten bij Rotachild 2$ Fbankrijk. luaehrijvingen 8 Ritsland. Obligatien 1798/1815 5 97 dito Hope Co. 1855 6e aerie .5 78 dito 100Q 1864 5 dito L. 100 1872 5 85 dito L. 100 1878 85# Lotea 1866. 5 139 Oblig. Hope Ik Co. Leening 1860 4# 82 J Certific. dito 4 lnacript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 57$ Obligatien 18671869 4 75$ Certificaten6 ,37 Aandeel spoorweg Gr. Maatach. .5 Oblig. dito. 4$ 88$ Aand. Baltiache apoorweg 8 49$ dito dito Jelez Orel 5 dito apoorweg PotiTiflia 5 84$ dito dito Charkow Azow 5 84^ Polen. Schatkiat obligatien 4 78$ dito dito April /Oct. 5 58$ dito in papier Mei Nov. 5 57# dito dito Feb./Aug. 5 0o8tknrijkOblig. metall, in zilver Jan. Juli. 5 58$ Honoarue. Schatkistbilletten5 64$ Italic. Certific. Amsterdam .5 ,73 Amsterdam 10 Jnli. Metall. 21.62$; dito zilver f 21,62$Div. .Eng. per f 11,72$. Eng. Portugal per 11,95 Spaanache piaatera 47,85; Amerikaanache dollars (in gond) f 2,44. Tarwe was tegen 50 cent hooger goed te plaataenBruine- boonen 50 cent lager; Erwten 30 cent hooger. Puike Zeeuwache en Vlaamsche Tarwe 10,00 a f 10,50 mindere f 9,30 a J 9,80. Rogge Zeeuwache en Vlaamsche f 7,00 a f 7,40 Overmaasache f 6,70 a f 7,20. Gerst Zeeuwache en Vlaamsche winter f a fOver maasache f a fZeeuwache en Vlaamsche zomer J 5,50 a f 6,30 Overmaasache f 5,20 a f 6,10. Haver dunne f 3,00 a 4,20. Dikke 4,30 a 5,30. Paarden- boonen 7— a 7,50. Duivenboonen f 7,30 a 8,50. Witteboonen fa fBruineboonen 7,a f 12, Erwten 8,00 a 8,80. Koolzaad 11,80 a 12,60. Lijuzaad at. a at. Kanariezaad f 7,a f 8,20. Tarwe, p. 106 1., fr. 21,75 a 23,75 21,50 a 24,— Kopge. 14,75 15,75 15,25 16,25 Gerat, Haver, p. zak 14,50 16,— 14,75 16,25

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 6