TER NEUZENSCHE COURANT. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. BIJVOEGSEL Zaterdag 5 Juli 1879. No. 1474. GEMENGDE BERICHTEN. TER NEUZEN. H U L S T. AXEL. BOSCHKAPELLE. VAN DE De Brusselsche deurwaarder Cortvriendt, moest een nalatigen huurder uit zijn woning zetten. De deurwaarder kvvam met 2 getuigen, maar werd door den huurder aangesproken met de woorden, dat als hij durfde binnenkomen, zijn dood zeker was. De dreigende houding van den man joeg hem vrees -aan, zoodat hij de gewapende macht ging halen. Toen deze voor de deur kwam, werd dezelfde bedreiging geuit, maar deze ontwapen.de den woedenden man, welke zich met een mes verdedigde en bracht hem in de gevangenis. In het Journal Officiel komt een aankon- diging voor, dat in het Louvre te Parijs ongeveer 2000 doeken van verschillende afmetiugen aan- wezig zijn, welke door schilders achtergelaten en vergeten zijn, nadat zij ze daar gebezigd hadden om te copieeren. De aankondiging waarschuwt, dat deze doeken ten bate van de armen zullen verkocht worden, als zij niet binnen 14 dagen opgeeischt zijn. Dit getal van 2000, begonnen naar achter gelaten copieen, geeft eenig denkbeeld van het gebruik, dat in het Louvre gemaakt wordt van de gelegenheid, om zich naar de meesterstukken van vroeger eeuwen tot kunstenaars te vormen. Het Fransche blad Le Gaulois bevat den tekst van het oorspronkelijke testament van den keizerlijken prins, dat aldus luidt: 1. Ik sterf in den Roomsch-Catholieken gods- dienst, waarin ik geboren ben. 2. Ik verlang begraven te worden naast mijn vader, in afwachting beiden te rusten nabij den grond- legger van ons huis, te midden van dit Fransche volk, dat wij, evenals hij, liebben liefgehad. 3. Mijn laatste gedachte zal voor mijn vader- land zijn; daarvoor zou ik willen sterven. 4. Ik hoop dat mijn moeder, als ik niet meer zal zijn, steeds aan mij zal denken, zooals ik tot mijn laatste oogenblik aan haar dacht. 5. Dat mijn bijzondere vrienden, mijne dienaren, de deelgenooten van de zaak, die ik vertegenwoordig, overtuigd zijn, dat mijne dankbaarheid jegens hen slechts met mijn leven zal ophouden. 6. Ik zal sterven geheel vervuld met dankbaar heid voor H. M. de Koningin van Engeland, voor de geheele Kon. familie en voor het land, waar ik gedurende 8 jaren zulk een vriendschappelijke gastvrijheid heb ontvangen. Ik maak mijn innig geliefde moeder tot universeel erfgename, behalve eenige bijzondere legaten (Hier volgt het verslag der legaten, waaronder prins Joachim Murat met 200,000 fr.; de heer Pietri 100,000 fr. enz. enz. is bedacht.) In het codicil volgt een zinspeling op de dezer dagen zooveel besproken politieke nalatenschap. De Prins schrijft er in, dat wanneer de dood hem mocht wegnemen voor zekere gebeurtenissen tot vervulling zijn gekomen, de oudste zoon van Prins Jerome Napoleon alsdan in aanmerking zou kunnen komen om de Napoleontische traditie voort te zetten. Het testament was gemaakt te Chislehurst den 26 Pebr. 1879, en eindigde met de benoeming van de hh. Rouher en P. Pietri tot executeurs- testamentaires. In Praag heeft een vreeselijke moord plaats gegrepen door een paar jeugdige booswichten, die zich hadden te buiten gegaan en op aanklachte van hun patroon tot gevangenisstraf waren veroor- deeld. Bevrijd zijndo begaven zij zich naar den winkel van hun patroon, voorgevende iets te wil len koopen. Toen zij in diens achtervertrek waren, waar het geheele gezin, benevens hun broeder en zuster aaiiwezig waren, sloten zij de deur, schoten daarop op aen patroon, vervolgens op diens vrouw en een leerling. 'I erwijl de politie de deur opende vond zij alle drie badende in hun bloed, terwijl de twee booswichten bezig waren de hersenpan- nen van een zuigeling en van hunne zuster in te slaan met de kolven hunner revolvers. Uit New-York wordt bericht, dat met de stoombooten, die op 7 dezer vac daar naar Eu- ropa vertrokken, een buitengemeen groote hoeveel- heid versch vleesch naar Engeland is verscheept. De City of Richmond had nl. 200 ton aan boord voor Liverpool; de Circassia 1200 vierendeelen rundvleesch, 300 geslachte en 300 levende schapen voor Glasgow; de Holland 520 vierendeelen rund vleesch en 260 runderen voor Liverpool en de Cornwall 500 levende schapen voor Bristol. De ansjovisvangst te Bergen op Zoom kan men als afgeloopen beschouwen voor dit jaar. In het geheel zijn omtrent maar 25 ton gevangen, wat veel verschilt bij andere jaren. De prijzen zijn dan ook verre van goedkoop te noemen. -Het zilveren feest van Rotte's Mannenkoor is thans bepaald op 1821 Juli a. s. Het programma blijft het zelfde; ook de deelneming uit het buiten- land blijft onveranderd. Een hoefsmid van het 4e regiment huzaren, een jongeling van 21jarigen leeftijd, die met eenige kameraden in den IJsel te De venter was gaan zwemmen, is verdronken. Het kind van den wisselwachter te Zoetermeer dat, uit zijn bedje op de rails was gekropen, werd door den trein overvallen en verbrijzeld. Een vrouw aan den Rozendaalschen weg te Arnhem schonk aan drie kinderen, twee meisjes en een jongen, 't leven.- Een der kleinen is kort na de geboorte overleden. De directeur van het Stads Armen- en Ziekenhuis te Haarlem is in hechtenis genomen naar men zegt, wordt hij beschuldigd van het maken van valsche handteekeningen. Te IJsel- muiden is een 2jarig kind, een oogenblik zonder toezicht gelaten, in een sloot geraakt en ver dronken. De vroegere Haagsche zangeres mej. Heilbron is op de ladder der kunst zoo hoog gestegen, dat zij voor het aanstaand seizoen aan de Parijsche opera verbonden is op eene wedde van niet minder dan 80,000 fr. Het leven van den keizerlijken Prins Was bij een Engelsehe Maatschappij voor 30,000 pond, 360,000, ver- zekerd. De levensverzekering is bij de familie Napoleon zeer in zwang. Te Temesvar in Hongarije is een grijsaard van 82 jaren, die reeds overgrootvader was, onlangs in het huwelijk ge- treden met een meisje van een en twintig. In het aquarium van Brighton is thans weder plaats verleend aan een walvisch, van niet minder dan 12 centenaars gewicht, die in de. nabijheid van het eiland Wight was gevangen. Te Parijs zijn kaarten in omloop, waarop het volgende gedrukt iskorste reis naar den Hemel. De treinen ver- trekken elk oogenbliktijd van aankomst, wanneer het God behaagt. Prijzen der plaatsen le klasse edelmoedigheid, 2e klasse geloof, 3e klasse ge- latenheid. Een Belgisch blad deelt mede, dat de politie Zondag een aanplakbiljet van de kerk te Laeken heeft afgescheurd waarin de Koninw verwittigd werd, dat zijn leven in gevaar is, als hij de uieuwe onderwijswet teekent. Een der meubelmagazijnen van de Gebr. Monsieur te Steeuwijk werd Diusdag een prooi der vlammen. Het geheele perceel met de daarin zich bevindende meubelen, materialen enz. is totaal vernield. De hooge muren, waarin het gebouw was opgetrokken, en het kalme weder hebben cr toe medegewerkt, dat de belendende perceelen in de nabijheid van de Groote kerk slechts meer of minder beschadigd werden. Een en ander moet tegen brandschade verzekerd zijn. Ongeveer een half jaar geleden stierf te Hardegarijp zekere A. J. Gleistra, Dockumer van geboorte en tot vbor p. m. 1^ jaar steeds alhier woonachtig, waar hij het beroep van wolkammer uitoefende. Daarmede, en naar de booze wereld zegt, ook nog met andere zaken had hij zich een groot vermogen verzameld, volgens algemeen beweren p. m. 5 ton. Daar hij nooit gehuwd is geweest, en geen testament had gemaakt, kwam zijn vermogen aan neefjes en nichtjes, meest alien van behoeftigen stand en aan welke hij zich nooit iets gelegen had laten liggen. De dankbare erf- genamen hebben nu op zijn graf een steen laten leggen, waarop behalve naam enz. ter eeuwige gedachtenis gebeiteld is: Psalm 39 vers 7, lui- dende: „Men brengt bijeen en men weet niet, wie het naar zich nemen zal." Een belangwekkend geval deed zich op 10 Juni voor bij de assises te Rome. Op de bank der beklaagdeu zat een individu, dat beschuldigd was van diefstal eener ezelin en van haar veulen. De getuigen werden gehoord en de beklaagde be- kende, dat hij de dieren onder zijne bescherming had genomen. Daarop vatte de verdediger het woord voor hem op, ,/Mijneheeren gezworenen riep hij, „De man, die thans voor u staat en over wiens lot gij te beslissen hebt, is boven alles een man van karakter. En gij weet even goed als ik, dat de menschen van deze soort heden ten dage hoogst zeldzaam zijn." Het publiek was ver- baasd en de gezworenen keken elkander aan. Ja, mijneheeren, hij is een man die hart heeft. Als hij gewild had, zou hem niemand kunnen ver- hinderen, de ezelin alleen te nemen. 't Gevolg daarvan zou de dood van het veulen geweest zijn. Nu, bij deze gedachten werd het hart van mijn client getroffen. Neen, sprak hij tot zich zelven, ik zal de ezelin nemen, maar ik wil den dood van het arme kleine veulen niet op mijn geweten nemen. Dat is edel, mijneheeren, dat is moedig, want hij wist, dat het veel moeielijker is, 2 dieren weg te voeren, dan een enkel, en dat hij zich aan een veel grooter gevaar van ontdekking blootstelt. Maar hij bedacht zich niet, hij luisterde slechts naar de stem van zijn geweten en gaf er de voor- keur aan, zich aan een grooter gevaar bloot te stellen, dan het kind van de moeder te scheiden. Is dat niet edelmoedig? Toont gij, mijneheeren, dat gij een evenzoo gevoelig, edel hart bezit enz. De gezworenen lieten zich echter door de wel- sprekenheid van den verdediger niet ompraten en veroordeelden den dief tot 3 jaren gevangenisstraf. Van 16 tot 30 Juni 1879. Huwelijks-aangiften. 20 Juni. Leendert Mouthaan, °ud 27 j jm. en Janneke Sara vanGelderen, oud 20 j., jd. Huweiij ks-voltrekkingen. 26 Juni. Willem Frederik Kaijser, oud 25 j., jm. en Tona Frederiksen, oud 20 j., jd. Pieter Faas, oud 57 j., weduwn. en Hendrina van Wijck oud 52 j., wed. Geboorten. 16 Juni. Flora Henriette, d. van Pieter Bakker en van Johanna Flora Hibels. 17 Juni. Dirk Johannes, z. van Gerardus Johannes Minnik en van Engeltje Johanna Brugs. Cornelis Johannes, z. van Jan van der Sloot en van Adrians Waeijhaert. 18 Juni. Eva, d. van Willem de Feqter en van Adriana Diele- man. 26 Juni. Adriaan, z. van Jan Pieter Scheele en van Janneke Huijssen. 27 Juni. Joseph, z. van Karel Fonteijn en van Naatje Blok. 28 Juni. Petrus, z. van Aloisius Hamerlinck en van Angelina Helens. Geboorten. 28 Juni. Elisabeth Carolina, d. van Carolina Petronella Rombout. Overlijden. 27 .1 uni. Andreas Cornelis Vermeulen, oud 9 m., z. van Petrus Johannes en van Maria Cor nelia de Eock. Cathariua Adriana Coppieters, oud 77 j., wed. van Cornelis Fassaert. Huwelijks-aangiften. 28 Juni. Gerard Meeusen, oud 53 j., weduwn. en Tanneke Jansen, oud 42 j., jd.' Huweiijks-voltrekkingeu. 27 Juni. Cornelis 'van Oosten, oud 27 j., jm. en Elisabeth Goossen, oud 21 j, jd. Geboorten. 17 Juni. August, z. van Emanuel Bernard en van Emelia van Eck. 19 Juni. Jan z. van Jan Scheele eu van Neeltje Jansen. 21 Juni. Pieter, z. van Izaak Provoost, en van Janna Adriana van Giesen. I'leuutje, d. van Salomon Rouw en van Adriana de Visser. Neeltje, d. van Jan Hamelink en van Elisabeth de Koeijer. 22 Juni. Nathalia, d. van Bernardus Franciscus Steel en van Ludovica Maria de Boy. Janna, d. van Pieter de Bruijne en van Janna Dees. 28 Juni. Cathariua, d. van Jan van Doese- laar en van Suzanna Abigael van den Bergh. Overlijden. 17 Juni. Jan Beaufort, oud 42 j., echtg. van Krina Dieleman. 24 Juni. Elisabeth Johanna* Gaanderse, oud 17 j., d. v. Pieter en van Johanna kisser. 27 Juni. Jan Scheele, oud 8 d., z. van Jan en van Neeltje Jansen. Geboorten. 17 Juni. Maria Philomena, d. van Petrus Kool en van Maria Adolphe Clementina de Poorter,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5