B1NNENLAND. Mo. 1473. Woensdag 2 Juli 1879. 19e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 1 Juli, ter neijzensche colrant. Per drie maanden binDen Ter Neuzen 1,Door bet geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamlddag URIE area. Dlt bind verschljut Dlasdag- en Vrljdagavond bij J. K. ft. DHONT te Ter Nenzen. folitieli Overzicht. Zoo is dan eindelijk weer een lastige potentaat van het politieke schaakbord verdwenen. De onderkoning van Egvpte, Israael-pacha, is bij besluit door de porte van zijn troon vervallen ver- klaard en in zijne plaats zijn oudste zoon, Tawfik- pacha, als zoodanig benoemd. Het heeft vrij wat moeite gekost, eer het zoover is gekomen. De gevolmachtigden der westersehe mogendheden hadden eene zware taak te vervullen, er moest heel wat diplomatische geslepenheid aan ten koste worden gelegd, er moest beloofd, gedreigd, gewaarborgd, ja wat niet al gedaan worden, om dien slimmen stijfkop tot dien stap te brengen. De consuls stonden gedurig tusschen twee vuren6f Ismael behouden met al zijne gebreken en listen, of zijn oom Halim-pacha zich te laten opdringen, die even sluw en onhandelbaar is. Na lang aanhouden heeft men den onderkoning eindelijk van zijne plaats gekregen; echter niet zonder dat hij, behalve het,- geen hij tijdens zijn bestuur heeft vergaard van de gelden zijner or.derdanen en buitenlandsche schuldeischers, voor zich had verzekerd een jaar- geld van 6 ton en voor elk zijner jongere zonen 144 duizend gulden. De Porte heeft bij het be sluit van de aanstelling van Tewfik, de verzekering gegeven, dat zij haar invloed zou uitoefenen, om de finantien op een hechten grondslag te vestigen en voortaan misbruik te voorkomen. Dat zal natuur- lijk wel beteekenen, dat de mogendheden die taak op zich zullen nemen, want anders zou die ver zekering slechts belachelijk zijn. Men weet toch, welk een invloed de Sultan op de finantien van zijn eigen rijk uitoefent. De troonsbeklimming van Tewfik-pacha is door de bevolking met vreugde begroeten van de citadel met 101 kanonschoten beantwoord. Het is nu maar te hopen, dat er eene betere toekomst zal dagen voor de ongelukkige bewoners van het heerlijke Nijldal. Maar eer't zoover komt, zal er heel wat Nijlslib over de oevers moeten gestort wordendan zal dat slib, in goud veranderd, een beteren administrates dan de tegenwoordige moeten vinden. Intusschen mag men Frankrijk en wellicht ook Engeland den lof niet onthouden, zich ten dezen opzichte verdienstelijk te hebben gemaakt. Maar het moeielijkste gedeelte van de taak is nog lang niet achter den rug; dat moet nog pas komen, en als ze dat naar eisch volbrengen, dan zullen zij zich eerst verdienstelijk jegens het menschdom hebben gemaakt. Onder al die bedisselingen met zijn vasal heeft de Sultan geen gelegenheid gehad, om het zijn eigen ambtenaren moeielijk te maken. Wellicht, dat voor hun nu ook betere dagen aanbreken en hij als voorwaarde van zijne toestemming bedongen zal hebben, dat de mogendheden hem uit zijne geldelijke verlegenhcid helpen. Zooveel is echter gewonnen, dat er nu weer schot in de zaken zal komen. Laat ons afwachten, wat de toekomst baart. Het nieuws uit Engeland is van niet veel be- teekenis. Men blijft daar steeds aan het haspelen over de ware schuldigen aan den dood van den Franschen Prins. Van den opperbevelhebber van het Engelsche leger in Engeland tot aan den luitenant Carey aan de Kaap heeft ieder zijne beschuldigers. De eerste tracht zich daarvan schoon te wasschen door bekend te maken een brief, die hij zou ge- schreven hebben aan den gouverneur van de Kaap, waarin hij den jeugdigen Napoleon aanbeval, als een bekwaam, maar wat al te voortvarend jong- mensch, die als toeschouwer de krijgsoperatien wenscht bij te wonen. Zoo wordt natuurlijk de sc'nuld op Sir Bartle Frere geschoven. Maar deze zegt op zijne beurt, als ik overal bij moet zijn, zooals het bevel luidt, dan kan ik hem niet onder mijne hoede nemen; ik zal hem aanbevelen aan lord Chelmsford. Doch deze zegt nu: ik kon hem niet aan mijne zijde houden; ik moest hem aan den opperbevelhebber van een regiment overdoen. Deze beweert, dat hij den vurigen jongman niet kon binden en dat deze het hazenpad had gekozen, alvorens men hem een behoorlijk geleide kon meegeven. Luitenant Carey, die met hem uitreed, waarschuwde den Prins om op te stijgen, doch deze draalde tot het uiterste. Toen kwamen de Zoeloes als adders uit het hooge gras te voorschijn in zulk een aantal, dat slechts door eene overhaaste vlucht het leven behouden kon worden. Toen de Prins te paard wilde vluchten, brak zijn zadelriem, en zoo is bij slot van rekening dit voorwerp de schuld van de gansche geschiedenis. Met al die praatjes bederven de Engelschen maar hun zaak en hebben zij de zaak der Bouapartisten tevens bedorven. Het slimste van alien is er zeker wel die zwaar beproefde vrouw aan toe, die nu haar eenigste hoop vervlogen ziet. Ze is meer dan troosteloos; ze moet, naar 't zeggen, zelfs in be- denkelijken toestand verkeeren. Mocht het zoo erg niet zijn, dan zal haar levensgeluk toch voor altijd verwoest zijn. De heeren Bonapartisten zitten er met de handen in 't haarze weten zich niet te keeren of te wenden. Het bewuste testament van Louis Napo leon, dat den naam van den troonsopvolger zou behelzen, zegt men, is achter slot; maar indien het al te voorschijn komt en den bewusten naam behelst, blijft de vraag, of de Prins het recht had een opvolger te benoemen, zonder de partij of het volk te hooren; of wel dat het waar is, dat Prins Jerdrae Napoleon zich als pretendent voordoet, zonder het vooralsnag te willen weten. Het is moeielijk, om uit de praatjes en vermoedens iets met zekerheid af te leiden. Zoolang de hoofden der partijen nog geen gelegenheid hebben, de zaken kalm te overwegen, zoolang rust alles op ver moedens. Wie zich ook als pretendent zal voor- doen, dit is zeker, dat de partij een geduchten knak heeft gekregen en tot groote verdeeldheid aanleiding kon gegeven worden. In de op heden alhier gehoudene vergadering van ingelanden van den Lievenpolder is tot ont- vanger—griffier van dien polder benoemd, de heer P. Dregmans alhier. Axel, 27 Juni. Heden is bij de Ned. hervormde gemeente alhier tot predikant beroepen de heer A. J. Westhoff, thans te Bennekom, classis Arnhem. Axel, 28 Juni. Gisteren had alhier de verga dering plaats van het departement Axel der Maat- schappij tot nut van 't algemeen, waarin door com- missarissen verslag werd uitgebracht over den toe- stand, der door dat departement in 1871 opge- richte spaarbank. Uit dat verslag blijkt, dat in 1878/79, waren 120 deelnemers, met een gezamenlijk bedrag van f 7028,77 en aan kapitaal met inbegrip van het te goede 7610,27, zoodat de bank zich in een reserve fonds of overwinst van 581,50 mag verheugen. Ook door bibliothecarissen van de volkslees- bibliotheek werd verslag dier instelling gedaan; van 9 November 1878 tot 22 Maart 1879, werden aan 95 verschillende personen 735 boekdeelen ter lezing gegeven. Beide instellingen bevinden zich in een bloeienden toestand en hopen wij, dat de onvermoeide pogingen van hen, die met het bestuur dier instellingen zijn belast, het volgend jaar weder met gunstigen uit- slag mogen worden bekroond. De algemeene dank der vergadering werd aan hen, die zoo veel tot den bloei dier instellingen hadden medegewerkt, door den voorzitter toegebracht. Thans, nu de geheele afloop der stemmin- gen bekend is, blijkt dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal bestaat uit 50 liberalen, 17 katho- lieken, 13 anti-revolutionairen en 5 conservatieven. Uit de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. moest men opmaken, dat de ministers zouden aan- blijven en dat daaromtrent eene mededeeling in de St.Ct. zou opgenomen worden. Ten vervolge op die kroniek schrijft de corres pondent echter nader: „Er is plolseling eene ongunstige wijziging in den stand der ministerieele crisis gekomen. Het is weer geheel onzeker, of de ministers blijven of heengaan; Zaterdag of Zondag zou de minis- terraad opnieuw vergaderen; maar indien de heeren Tak en Kappeyne thans aftreden, kan men zeker een collectief ontslag van het kabinet tegemoet zien. Wat tot deze onverwachte wending aan leiding heeft gegeven? Een feit van negatieven aard, dat Vrijdag plaats greep. Terwijl Z. M. de Koning alle hooge autoriteiten ofiicieel ter aan- bieding hunner condoleances ten gehoore ontving, weigerde hij de ministers in audientie van rouw- beklag toe te laten. Dat hierdoor de lust bij de ministers om ;/raadslieden der kroon" te blijven, niet grooter wordt, laat zich begrijpen; en terwijl zij dan ook voornemens waren, hun taak op 's konings wensch te blijven voortzetten, is er thans alle kans op een nieuwe en in mijn oog meer gemotivserde crisis. Welk liberaal kabinet zou in dat geval tot aanvaarding der nalatenschap te vinden zijn P" Met verlangen, zegt de schr., zie ik naar de mededeelingen der Staatscourant uit. Vrijdag jl. is aan het gebouw van het pro- vinciaal bestuur te Middelburg in het openbaar aanbesteedde uitvoering van buitengewone werkeu aan de haven te Breskens. Raming 23,150. Van de zes inschrijvers was de heer 1. van Male Dz. te Breskens de laagste, nl. voor 22,878. Van zeer vertrouwbare zijde verneemt men de volgende bijzonderheden, aangaande de laatste levonsdagen van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1