BINNENLAND. .No. 1472, Zaterdag 28 Juni 1879. 19e Jaargang. AIge m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMKNT. Ter Neuzen, 27 Juni. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. COl'RANT. ADVERTENT ifiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel rneer 0,10. Grootere letters vvordeu naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendes uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag OKIE ureo. Pit Mad rerachljnt Ulnsdag- en Vrijdagavoud bij J. k. fi. DHONT te Ter Nenzen. JPolitielc Overzicht. Het gewichtige feit van den dag blijft nog de treurige gebeurtenis met den jongen Napoleon aan de Kaap en de gevolgen, die hieruit zullen voort- rloeien voor de toekomst van het Bonapartisme. De tweede quaestie van den dag is de al of niet aftreding van den onderkoning van Egypte. Alle Westersche mogendheden hebben zich thans vereenigd oin zich te verzetten tegen het aanblijven van dien vorst. Maar 't schijnt, dat noch beloften, noch bedreigingen dien slimmen potentaat tot af- treden kunnen bewegen. In weerwil zijne ministers het eens zijn met de mogendheden en zij hem raden afstand te doen ter wille van zijn zoon, blijft hij weigerachtig en laat hij de boodschappers van bikboord naar bakboord loopen. Den al ten drin- genden Franschen consul heeft hij naar den Sultan verwezen. Deze blijft echter bezwaar maken zijn afzetting te bevelen. Voor 't naaste zal de onder koning trachten zijne dringendste schuldeischers en daarmede Duitschland en Oostenrijk te bevre- digen, in de hoop, dat althans dezen hem met rust zullen laten. De Sultan, die wel den oom van den onderkoning op den troon wenscht, is nu juist niet de uitverkorene van Frankrijk en Enge- land. En zoodoende kan het nog lang duren eer dat krijgertjespel ten einde is. Jacub Kahn heeft ingevolge de bepalingen van het tractaat met Engeland, eene proclamatie uit- gevaardigd, inhoudende mededeeling van het sluiten van een verbond van vrede en vriendschap met Engeland. V oorts heeft de Emir eene amnestie afgekondigd, krachtens welke alle Afghaansche onder- danen, die tijdens den oorlog met Engeland be- trekkingen hebben aangeknoopt, voor dat feit waren bestraft, in vrijheid zijn gesteld. De wet op het bestuur van Elzas-Lotharingen is bij den rijksdag aangenomen. Men ziet hare invoering met 1 September tegemoet. Gisteren morgen arriveerde alhier een honderd veertigtal leerlingen, vergezeld van acht geestelijke onderwijzers, van het instituut St. Joseph te St. Nicolaas met een extra spoortrein en vertrokken ten 6 uur met de Provinciale stoomboot naar Vlis- singen, van waar zij naar Middelburg zijn gegaan. Na aldaar eene wandeling door de voornaamste straten, benevens het droge dok en de loskaai bezichtigd te hebben, brachteu zij een bezoek aan het Scliuttershof wde Edele handboog," alwaar eenige ververschingen werden gebruikt. Des mid- dags keerden zij langs denzelfden weg weder naar hier en vertrokken met den gewonen trein van 6 uur naar hunne woonplaats. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden examen is tot candidaat arts bevorderd L. F. Karol de Fouw, geboren te Axel. De op Dinsdag jl. gehoudene herstemming van leden voor de Tweede Kamer der Staten— Generaal heeft in de onderstaande kiesdistricten net volgend resultaat opgeleverd Steenwijk. Gekozen de heer Mr. A. J. Th. h Ih. van der Hoop van Slochteren met 711 stemmen; de heer Mr. P. J. G. van Diggelen bekwam 656 stemmen. Zwolle. Gekozen de heer A. baron van Dedem met 1629 stemmen; de heer Mr. A. van Namen van Eemnes bekwam 1091 stemmen. Utrecht. Gekozen de heer Mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave met 975 stemmen; de heer J. N. Bastert bekwam 970 stemmen. Haarlemmermeer. Gekozen de heer Mr. F. J. M. A. Reekers met 673 stemmen; de heer H. F. Bultman verkreeg 609 stemmen. Leiden. Gekozen de heer O. baron van Wasse- naer Catwijck met 1340 stemmen; de heer L. M. de Laat de Kanter bekwam 848 stemmen. Gouda. Gekozen de heer Mr. J. G. Patijn met 1395 stemmen; de heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohiuan bekwam 1090 stemmen. Delft. Gekozen de heer Jhr. F. de Caseinbroot met 1279 stemmen; de heer II. Seret bekwam 838 stemmen. Rotterdam. Gekozen de heeren J. van Stolk Jzn. met 1426 en R. P. Mees R.Az. met 1327 stemmen; de heeren Mr. W. H. Jansen en Dr. P. J. F. Vermeulen verkregen respectievelijk 754 en 667 stemmen. Dordrecht. Gekozen de heer Mr. J. B. van Osenbruggen met 965 stemmen; de heer Mr. L. W. C. Keuchenius bekwam 718 stemmen. Goes. Gekozen de heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman met 1017 stemmen; de heer Mr. W. A. van Hoek bekwam 755 stemmen. Uit's Gravenhage meldt men, dat de ministers Kappeijne en Tak besioten hebben hunue aanvraag om ontslag terug te nemen. Overeenkomstig het program ma had gisteren de plechtige begrafenis plaats van wijien Z. K. H. VVillem Nicolaas Alexander Frederik Karel Hendrik Prins van Oranje. Z. M. de Koning in generaals-uniform, Prins Alexander in marine-uniform en Prins Frederik in het uniform van veldmaarschalk volgden de lijkkoets. Voorts waren er vertegenwoordigers van Saksen—Weimar, Belgie, Waldeck en Pyrmont en Nassau. Indrukwekkend bewoog de stoet zich, begeleid door verschillende muziekcorpsen van leger en schutterij, te midden van eene eerbiedige, ont- zachlijke menigte naar Delft. Het getal kransen, waaronder de lijkkist bedolven lag, bedroeg p. m. 100, onder welke een van H. M. de Koningin, als blijk van hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Deze krans is geheel bewerkt van witte anjelieren, witte rozen en oranjebloemen. Over de bovenzijde ligt eene groote W. van witte anjelieren met een kroon van oranjebloesem. De onderzijde is versierd met witzijden linten. Verder bevonden zich daaronder die van H. K. H. Prinses Hendrik, drie van Z. K. II. Prins Alexander, een van de ex-Keizerin Eugenie, een van de club Place royale, een van de ,/Nederlandsche nationale vereeniging van werklieden,'" wier Bescherm heer de overledene was, en verder die van de verschillende legercorpsen. Zoodra de baar boven den toegang tot den kelder is neergezet, verbreekt Dr. C. E. van Koets- veld, de hofprediker, de drukkende stilte en houdt de volgende korte, treffende lijkrede: Daar is eene smart in het leven, voor rijken en arraen even zwaar: de vader-of moederrouw. Brengeu wij onze ouders ten grave, dan is 't met den weemoed i der heriunering; maar kinderen nemen onze hoop met zich in t grafen de hoop is de straf des ouderdoms. Ook U, geeerbiedigde Koning is thans andermaal deze smart opgelegd. Reeds bracht ge herwaarts vader en moeder en gade broeders en kind; en thans weder die het naaste stond' aan den troon, wiens jeugd reeds zoo schoone ver- waohtingen opwekte, in wien het vaderland zijne toe komst zag, en die nu uit de voile kracht van zijn leven in den vreemde werd weggerukt. Wat had hij nog kunnen vvorden. Achgansch die toekomst is nu afgesneden, zinkt weg in dat graf! Reeds voor de tweede maal in dit half jaar valt een bloeiende tak, plotseling verdord, van den Oranjestam, die zoo weinig te missen heeft maar geen nood, mijn vaderland ook toen er alleen een nog ongeboren Willem de Derde van over was, heeft God dat Stam- huis bewaard, en daardoor in een hachelijk tijdstip Nederland gered. En nu zien wij een anderen Willem den Derde, nog onverzwakt, al is hij neergebogeu door zwaren rouw, in ons midden staau; en Goddank! hij staat nog niet alleen. Moge U, mijn Koning! terwijl gij ootmoedig be- rust in het oudoorgrondelijk Godsbestuur, de liefde van uw huis en van uw volk tot troost zijn, en't zich nauwer om u aansluiten, hoe kleiner die kring werd, God geve, dat dit uw laatste zoo droeve gang zij naar der vaderen graf! En gij, nu onze toekomst, Prins van Oranje, wel aanvaardt gij die roepiug onder dubbeleu rouw. Nog hadden twee jaren de kindertranen niet afgewischt, als uw eenige broeder U werd van 't hart gescheurd'. De God der vertroosting geve U rnoed en kracht, om Uw Koninklijken vader vertroosteud nabij te staan', bereid om eemnaal moge het spade ziju! zijne taak op te vatten. Grijze Vorst, nog eenmaal getuige en deeigenoot van den nationalen rouw! O, 'tis wel de schaduw van een lang leven, er zoo velen te overleven, rijker steeds in de heriunering der doodeu, tot wie wij heden gaau. Gods liefde, die der Uwen, die van alien, mogen daarbij Uwe laatste schreden steunen Vreemde Vorsten of gezanten! Hebt dank voor Uwe deelneming in den rouw van Nederland en van Oranje. Broeders van hooge of lage geboorte, maar alien stof, dat eens tot stof wederkeert, de gedachten over- stelpen ons, de vragen verdringen elkander, wij staren in die diepte: het graf zwijgt. Maar in dat zwijgen spreekt de Christus! Waaktwant gij weet den dag en de ure niet O God, op die oubekende ure bereide ons Uwe ge- nade! Amen! Gedurende de toespraak stonden Prins Frederik en Alexander acliter den Koning. Prins Alexander verkeerde gedurende de plechtigheid in hoogst zenuwachligen toestand. Na het einde der rede drukte de Koning zijnen bloedverwanten de hand en herhaalde dit, nadat Prins Alexander achter het lijk was geknield, en ook bij het verlateu der kerk. De Koning dankte Dr. Van Koetsveld voor het gesproketie. Nog geruimen tijd bleef Prins Alexander op het graf staren en daalde vervolgens eenige minuten in den kelder. De Koning was vdor de aankon- diging der volbrenging van de ter aarde-bestelling vertrokken. De laatste krans, die Prins Alexander op de baar nederlegde, bestond uit witte rozen, welke het naameijfer zijner onvergetelijke moeder oin- kransen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1