riep de welwillendheid der aanwezigen in, daar hij onvoorbereid dit presidium waarnam en wenschte de leden „smakelijk eten." De Menu bestond uit soepvleeschnat met, jonge groenten. Roastbief met aardappelen. Scha- penvleesch met peen. Ham met spinazie. Kalfs- vleesch met erwten. Kippen met salade. Taarten. Dessert. Onnoodig te zeggen, dat de spijzen, die, tussc'nen twee haakjes gezegd, uitmuntend waren toebereid door den beer P. de Booij, waarvoor hij ailen lot ontving, zich goed lieten smaken. Nadat ieder alle eer aan de spijzen had bewezen opende de voorzitter de reeks van officieele toasten, die zouden worden uitgebracht. Een plechtig oogenblik was het voorzeker, toen de heer Hombach met bewogen stem herinnerde aan het droevig verlies, dat Nederland had geleden en zijn eersten dronk wijdde aan Z. M. den Koning. Zijn tweede dronk was op den algemeenen voor zitter der Maatschappij den heer Mr. C. J. Picke, tewijl zijn derde toast werd gebracbt aan heeren Gedep. Staten van Zeeland, aan de taiel vertegen- woordigd door het lid, den heer J. H. Bijbau. In dezen toast wees spreker hoe de belangcn van den landbouw in Zeeland ten nauwste verbonden zijn aan de provincial*); hoe verbetering van onder- wijs vooral op landbouwkundig gebied en veibeterde communicatie, zoowel van wegen als andere midde- len van vervoer moeten leiden tot betere welvaart van den landbouwer; de leden van Gedep. Staten hadden steeds getoond bereid te zijn, om tot ver betering der communicatie hunnen zeer gewaar- deerden steun te verleenen. De heer Bijbau verkreeg hierna het woord; na zijn hartelijken dank te hebben betuigd namens het collegie van Gedeputeerde Staten aan den voor zitter voor de vleiende woorden aan dat collegie gericht van wege de afdeeling Hulst; die afdeeling vooral had door daden getoond, vooruit te willen op de baan van landbouwontwikkeling, niet door alleen te zien, wat in hare omgeving of provincie te zien valt; had de voorzitter gewezen op ver- beterde communicatie middelen, het was hem dan ook eene behoefte te wijzen, dat ook Gedepu teerde Staten steeds trachten verbetering te brengen in de middelen van vervoer, welke strekken moeten tot verhoogden bloei van den landbouw: in de eerste zitting der Provinciate Staten zal het collegie van Gedeputeerde Staten daarvan blijk geven, waardoor zal getoond worden, dat ze de belangen van dit gedeelte van Zeeland niet uit het oog verliest; ik drink, zei de spreker, op den bloei en vooruitgang der Maatschappij van land bouw en veeteelt in Zeeland. De voorzitter herinnerde aan wijlen den heer Vogelvanger, die in zijn leven als voorzitter der afdeeling Hulst, zooveel had bijgedragen aan de vporuitgang van den landbouw; nog stelde hij een dronk in op den algemeenen secretaris en penning- meester der Maatschappij, de heeren Smjders en Volkrijk Liebert. De heer J. H. Snijders liet dezen toast niet onbeantwoordin de eerste plaats bracht ZEd. verslag uit omtrent de bekroningen van het ten- toongestelde en voorzoover wij den secretaris konden volgen met behulp van het programma, waren die als volgt Hengsten, minstens 3 jaar oud. De le, 2® 3e prijs, zijnde drie zilveren rnedaljes benevens39, zijn toegekend aan den heer H. de Kerkhove Lippens te M oerbeke voor een hengst van 6 jaar (inlandsch ras), een idem van 8 jaar (Bouloneesch ras) en een idem van 3 jaar; de 4® prijs, zijnde f 10, is toege kend aan den heer E. Onghena te Boschkapelle voor een hengst van 5 jaar. Landbouw-merriepaarden, minstens 3 jaar oud. De 1® prijs, zijnde f 25, is toegekend aan den heer A. Aerts te St. Jansteen voor een merriepaard van 6 jaar; de 2® prijs, zijnde 20 aan den heer J. J. de Jonghe te Hengstdijk voor een dito van 3 jaar; de 3e prijs, zijnde f 15, aan mevrouw de wed. Vogelvanger te Hulst voor een dito van 6 jaar; de 4® prijs, zijnde 10, aan den heer P. C. Serrarens te Stoppeldijk voor een dito van 3 jaar; de 5e prijs, zijnde 10, (overgebracht van de vierde rubriek twecjarige merriepaarden, zijnde 5 doch waaraan later nog/ 5 is toegevoegd) toegekend aan den heer J. P. Bruggeman te Graauw voor een dito van 5 jaar. Landbouw-ruinpaarden, minstens 4 jaar oud. le prijs 15 en 2e prijs f 10, beide toegekend aan mevrouw de wed. Vogelvanger te Hulst. 1 weejarige merriepaarden. De. 1® prijs, zijnde/15, is toegekend aan den heer J. Peyne te Graauw en de 2e prijs, zijnde 10, aan den heer C. Diele- man te Graauw. Eenjarige paarden, onverschillig van welk ge- slacht. De le prijs, zijnde 15, is toegek* 1 aan den heer G. Willemsens te Hontenissede 2® prijs, zijnde 10, aan den heer S. Cornelis te Ossenisse en de 3e prijs, zijnde 5, aan den heer F. J. Hoefijzer te Graauw. Een span werkpaardeu, onverschillig van wclk geslacht. De le prijs, zijnde /25, is toegekend aan den heer J. Stallaart te Graauw; de 2e prijs, zijnde /20, aan den heer C. Llieleman te Graauw de 3e prijs, zijnde 10, aan den heer L. Hoef ijzer te Graauw. Springstiereu van Durnhains ras. De le prijs, zijnde zilveren medalje en 15, aan den heer P. L. van den Eeckhout te Graauw; 2e prijs, bronzen medalje en 10, aan den heer P. Vereecken te Hontenisse. Springstieren, minstens 2 jaar oud, onverschillig van welk ras. De le prijs, zijnde 25, aan den heer P. F. Fruijtier te Hontenisse; 2e prijs, zijnde/15, aan den heer P. L. van den Eeckhout te Graauw 3e prijs zijnde j 5, aan den heer P. Verhaegen te Graauw. Minstens 3 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van eenen eisenaar. De le prijs, zijnde f 25, is toegekend aan de wed. L. Boel te Hulst; 2® prijs, zijnde/15, aan mevrouw dewed. Vogel vanger te Hulst; 3e prijs, zijnde/10, aan idem. Minstens 2 stuks melkkoeien, onverschillig van welk ras, van eenen eigenaar. De 1® prijs, zijnde 15, is toegekend aan den heer F. Michielsens te Hulst; 2e prijs, zijnde 10, aan mevrouw de wed. Vogelvanger te Hulst; 3® prijs, zijnde/5, aan P. Vereecken te Stoppeldijk. Minstens 2 stuks vaarzen, tweetands, onverschillig van welk ras. De le prijs, zijnde 15, is toege kend aan mevrouw de wed. Vogelvanger te Hulst 2e prijs, zijnde 1 o> aan idem. Twee stuks melktands vaarzen, onverschillig van welk ras, van eenen eigenaar. De le prijs, zijnde 15, is toegekend aan den heer P. F. Fruijtier te Hontenisse; 2e prijs, zijnde /"Id, aan den heer C. Martens te St. Jansteen. Het zwaarste stuk vet vee, door eenen land bouwer gevet (eigen product). De 1® prijs, zijnde f 0, is toegekend aan den heer P. F. Fruijtier te Hontenisse voor een stier; 2e prijs, zijnde f 10, aan den heer M. van Arenthals te Hontenisse voor een vaars. Voor het grootste getal vet vee, door eenen eigenaar aangebracht. De eenige prijs van 10 is met het lot toegekend aan den heer M. van Arenthals te Hontenisse. Schapen, onverschillig van welk ras. Spring- rammen. De le prijs, zijnde f 5, is toegekend aan den iieer A. Aerts te St. Jansteen; 2e prijs, zijnde f 2,50, aan den heer P. Verhaegen te Graauw. Ooien, minstens drie stuks, De le prijs z:jnde f 10, is toegekend aan den heer G. Willemsens te Hontenisse; 2® prijs, zijnde 5 aan den heer P. Verhaegen te Graauw. Varkens, onverschillig van welk ras. Beeren. De le prijs, zijnde 10, is toegekend aan den heer F. Bracke te Hontenisse; 2e prijs, zijnde 5 aan den heer J. van Wesemael te Hengstdijk. Zeugen. De 1® prijs, zijnde 10, is toegekend aan den heer F. Bracke te Hontenisse; 2e prijs, zijnde 5, aan den heer J. van Wesemael te Hengstdijk. Geiten. De 1® prijs, zijnde f 3, is toegekend aan den heer L. van de Walle te Hulst; 2® prijs, zijnde 2, aan den heer P. Troupee te Hulst. Konijnen. Reijers. De le prijs, zijnde 2, is toegekend aan den heer F. M. Verwilghen te Hulst; 2® prijs, zijnde f 1, aan den heer L. van der Walle te Hulst; terwijl aan den heer Sutter van Eijk te St. Nicolaas een zilveren medalje is toe gekend buiten het programma. Moerkonijnen. De 1® prijs, zijnde 2, is toe gekend aan den heer F. M. Verwilghen te Hulst; 2® prijs, zijnde 1, aan den heer P. Troupee te Hulst. Voor de schoonste verzameling pluimgedierte. De le prijs, zijnde 6 en een bronzen medalje, is toegekend aan den heer P. Verhaegen te Graauw voor pauwen, poelepetanen enz.; terwijl voor de 2® prijs, zijnde f 3, geene inzendingen waren. Kalkoenen, schoonste verzameling, minstens 1 haan en 2 hennen. De 1® prijs, zijnde 3, is toe gekend aan den heer P. L. van den Eeckhout te Graauw; 2e prijs, zijnde 1,50, aan den heer P. Verhaegen te Graauw. Ganzen, schoonste verzameling, minstens drie stuks, 1 gent en 2 ganzen. De le prijs, zijnde 3, is toegekend aan den heer P- L. van den Eeckhout te Graauw; 2® prijs, zijnde f 1,50 aan den heer J. van Wesemael le Hengstdijk. Eenden, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waarouder 1 woerd. De 1® prijs, zijnde 3, is toegekend aan den heer J. van Wesemael te Hengst dijk; 2® prijs zijnde 1,50, is niet toegekend. Kippen, schoonste verzameling, minstens 6 stuks, waarouder 1 haan. De le prijs, zijnde f 3, is toegekend aan den heer H. Vlaeminck te St. Jan steen 2® prijs, zijnde 1,50, aan den heer J. Buijs te Hulst. Werktuigen voor zuivelbereiding ter gebruik- making voor practische verklaring tijdens de tentoon- stelling waren niet ingezonden. Voor de volledigste verzameling Landbouwwerk- tuigen. De 1® prijs. zijnde 20, is toegekend aan den heer G. Willemsens te Hontenisse; 2® prijs, zijnde 10, is gesplitst in 5 aan den heer H. Janssens te Hulst en 5 aan den heer C. J. van der Vlies te Hulst. Voor het doelmatigst paardentuig. De 1® prijs, zijnde f 10, is toegekend aan den heer J. A. Wageschict te Hulst; voor de 2e prijs, zijnde/5, waren geene inzendingen aanwezig. Buiten het programma is nog het volgende toe- gewezen een zilveren medalje voor een broodknee- machine aan den heer H. J. E. Gerlach te Koude- kerke een dito aan den heer A. van Mieghein te St. Gilles voor eene verzameling van hoelijzers, gereedschappen, beslagen, enz in 86 verscliillende soorteneen eervolle vertnelding aan den heer A. G. Claeys, te Selzaete, voor leersoortenen een zilveren medalje aan den heer L. van Waesberghe- Janssens te Hulst voor Engelsche zaaitarwe, zaai- granen en zaden. Hij eindigde het verslag door de bekroonden met de bekroning geluk te wenschen en besloot met jdang leven de leden, de inzenders en de voorzitter." De wijze, waarop het verslag was samengesteld, de geestige vorm cn de heldere, vaak practische weaken, die daarin werden gegeven, voldeden bij- zonder; een donderend applau der leden was dan ook het loon, dat den secretaris ten deel viel. De voorzitter herdacht de afdeeling Hulst, die de hoop niet heeft beschaaind, om deze ten toon- stelling zoo belangrijk mogelijk te doen zijn. De algemeene secretaris der maatschappij dronk op het wetenschappelijk gedeelte, aan de tafel vertegenwoordigd, hij bracht hulde aan de uit- muntende werkzaamheid der keurmeesters, alsmede aan den ijverigen secretaris der afdeeling Hulst. Hiermede waren de officieele toasten geeindigd en volgden een groot getal niet-officieele,hoe gaarne wij ook die alien zouden willen mededeelen, de plaatsruimte ontbreekt daarvoor; alleen vermel- den wij, dat door den heer J. Sturm van Ter Neuzen nog gewezen werd, dat ook in het kanton Ter Neuzen de weldadige invloed door de beinoei- ingen van de afdeeling Hulst, om den bloei van den landbouw te bevorderen, kan worden waarge- nomen, en hij uit den wensch, dat in de gemeente Axel of Ter Neuzen ook eens eene tentoonstelling, als de nu gehoudene, moge plaats vindeu. De voorzitter antwoordt hierop, dat zulks reeds een punt van overweging heeft uit.gemaakt en dat hij de verzekering kon geven, dat het bij een volgenden keer zal plaats hebben, opdat ook de zonen van het land van Axel zullen kunnen toonen, wat dat land oplevert, wat er is te zien, en dat de landbouw ook daar is vooruitgegaan. De secretaris der afdeeling Hulst, de heer L. van Waesberghe—Janssens, was het aangenaam te verklaren, dat zijne taak veel was verlicht door het hoofdbestuur en cominissarissen en door de stede- lijke regering van Hulst; door aller poging was deze tentoonstelling volkomen geslaagd; ook door de pers, ook bier vertegenwoordigd. Een ,/lang zal hij leven," het welk door de leden werd aan- geheven, bewees voor hem, dat zijne werkzaamheid zeer op prijs werd gesteld. Uit naam der pers sprak de heer J. J. Claassen, redacteur van het Hulsterblad, een kort en zeer gejiast woord en wees er op, dat het heden juist 64 jaren geleden was, dat de landbouw herleefde. Ons laatste woord van dit beknopt verslag zij een danktoon, gewijd aan het bestuur onzer afdee ling; het verdient door zijne krachtige pogingen om vooruitgang te brengen in den landbouw, nog sterkere ondersteuning dan het tot heden genoot; moge het die verleend worden door alien, die den landbouw uitoefenen of ondersteunen willen en moire het bestuur nog lang gegeven zijn, om in zijnen nuttigen werkkring werkzaam te zijn. Ter Neuzen, Juni 1879. Snelpersdruk van J. K. G. Dhont te Ter Neuz-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 6