TER NEUZE1USCHE COURANT. BIJVOEOBEL Woensda^ 25 Juni 1879. Tentoonstelling te Hulst. Hoe gaarne wii ook onzen lexers in het vorige nummer reeds een resuinti van de algemeene ver- gadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en van de tentoonstelling, gehouden te Hulst den 17 en lb dezer, hadden medegedeeld, om dat verslag echter zoo volledig mogelijk te maken, was de tijd te kort. De algemeene vergadering werd den 17 dezer in de Wapens van Zeeland" gehouden de opkomst der leden was zeer talrijk. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de heeren: J. M. Kakebeeke te Goes, vice-voorzitter der inaatschappij, M. Volkrijk Liebert te Middelburg, penningineester, J. H. Snijders te Middelburg, algemeene secretaris, J. de Kroo te Vrouwenpolder en W. Maas te Serooskerke, afgevaardigden der afdeeling Walcheren, A. J. de Wit Andriessen, afgevaardigde der afdeeling liiolen, E. van den Bosch en J. J. Ochtman te Goes, afgevaardigden der afdeeling' Heinkenszand, P. de Keijzer en G. A. Blindenbach te Cortgene, afgevaardigden der afdee ling Noord-Beveland, L. Therie Mz. te Oosthurg, afgevaardigde der afdeeling Oostburg, benevens al de leden van het afdeelingsbestuur Hulst; de afdee- lingen Zierikzee en Kruiningen hadden geene afgevaardigden gezonden. Door de afwezigheid van den voorzitter de heer Mr. C. J. Picke nam de heer Kakebeeke het presidium waar en opende de vergadering; in zijne toespraak wees hij op het groot verlies, dat het vaderland geleden had door het afsterven van een onzer ge- liefde telgen uit het vorstenhuis, Z. K. H. de Prins van Oranje; tevens bracht spreker warme hulde aan de verdienste van wijlen Mr. W. P. Vis, aan den landbouw in het algemeen en aan de inaatschappij in het bizonder bewezen. De notulen, uitmuntende in vorm, taal en duidelijkheid, van de vorige algemeene vergadering werden door den secretaris voorgelezen en met een bijzonderen bijval goedgekeurd. Onder de ingekomene stukken merkten wij op een brief van den heer P. F. Fruijtier te Hontenisse, bestuurslid der afdeeling Hulst, over kaasbereiding. Hij toonde daarin aan de mogelijk- heid en het voordeel voor den landbouwer om zich op de kaasbereiding toe te leggen; van zijn fabricaat werden 3 kazen ter tafel gebracht. Door de afwezigheid van den voorzitter werd het verslag omtrent den toestand der maatschappij en van den landbouw en de veeteelt in Zeeland over 1878 niet uitgebracht. Met algemeene stemming en onder dankbetuiging werd de rekening over 1878 van den algeraeenen penmngmeester goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de namen der beoordeelaars, belast met de keuring der bij do tentoonstelling in te zenden voorwerpen; de heer C. Mazure, veearts te Zierikzee, had kennis gegeven, dat hij verhinderd was als keurmeester op te treden; het verdienstelijk bestuurslid van de afdeeling Oostburg, de heer M. Luteijn Mazure, veearts te Oostburg, had zich echter bereid ver- klaard, die betrekking op zich te uemen. Werd besloten, dat de algemeene vergadering der maatschappij, te houden in 1880, te Oost burg zal plaats hebben en dat bij die gelegenheid aldaar eene afdeelings-tentoonstelling van vee enz. zal worden gehoudende dag daarvoor zal later worden bepaald. Alsnu kwam aan de orde het bespreKen van do volgende onderwerpen. 1°. Het nut der kruislijnen boven de eenlijnige paardenleisels. De heer Hombach had op zich genomen, dit onderwerp in te leidenspreker laat vooral uitkoroen, hoe gebrekkig het mennen der paarden, zoowel hier als elders geschiedt met de zoogenaamde eukele lijnde ongelukken, welke daaraan zijn toe te schrijven; door de enkele lijn toeh is men de paarden niet meester; velen meeiien, dat het gebruik van kruislijnen moeielijk is, docli dat denkbeeld is alleen toe te schrijven aan onervarenheid. Uit de mededeelingen van verschillende afgevaardigden der afdeelingen, staande de vergadering gegeven, blijkt, dat overal ill Zeeland, behalve in het 4e en 5e district, geene anderc dan kruislijnen worden ge- bruikt; de heer Hombach geeft het hoofdbestuur in overweging, een en ander te doen, om het gebruik der kruislijnen in het 4e en 5« district te be- vorderen en het nut daarvan nog een punt van overweging te doen maken in het volgende jaar op de vergadering te Oostburg. 2°. Door welke middelen kan de verhouding tusschen den landbouwer en zijn hulppersoneel worden verbeterd Dit onderwerp werd besproken door den heer Mr. F. Walter, kantonrechter te Hulst; spreker zeide dat het opgegeven onderwerp, hetwelk een zeer wijde strekking had, in het program was opgenomen tengevolge van eene bespreking, die over het dienst- personeel der landbouwers in eene vergadering der afdeeling Hulst had plaats gehad. Hij wilde dan ook niet beschaamd worden het opgegeven onderwerp in te leiden; hij wilde alleen een middeltje aan de hand doen, om moeilijkheden tusschen landbouwers en hunne dienstboden te voorkomen. In den laatsten tijd, zoo zeide hij, waren bij hem in zijne kwaliteit van kantonrechter menig- vuldige aanvragen van landbouwersknechten inge- komen, om te worden toegelaten, kosteloos te procederen tegen hun meester, ter zake van ver- diende huurpenningen. Zulk eene aanvrage om kosteloos te procederen met het daarop volgende proces maakt de ver- schijning van partijen voor den rechter noodzake- lijk. Die comparietie bepaalt zich niet tot eene enkele. Wat is nu het gevolg van procesjes als deze? Gewoonlijk leiden zij er toe, dat de dienstbode zijn proces verliest. Artikel 1637 burgerlijk wetboek toch bepaalt, dat de meester tegenover de dienstboden, op zijn woord, desiioods met eede versterkt, wordt geloofd ten aanzien van den tijd, waarvoor de huurovereenkomst is aange- gaau; 2o. van het bedrag van het bedongen loon; 3». van hetgeen als voorschot door den meester aan den dienstbode op het loon van het loopende jaar is gegeven. Deze wettelijke bepaling, die volgens spreker niet meer in onzen tijd te huis behoort en de eene partij met handen en voeten gebonden overlevert aan de andere, geeft aanleiding tot bovenbedoelde tot niets leidende processen tusschen dienstboden en hunne meesters. Zij leiden niet alleen tot niets, maar veroorzaken aan beide partijen tijd—, zoo niet geldverlies. Die processen nu, dat verlies aan tijd en geld, zou, naar sprekers meening kunnen worden ver- meden, door het invoeren van boekjes, die als be- wijs zouden kunnen worden geproduceerd tusschen dienstboden en hunne meesters ten aanzien van den tijd en het bedrag van het loon, waarvoor de overeenkomst van huur wegens diensten was aange- gaan en het bedrag van hetgeen door den meester aan zijn dienstbode als voorschot op het loon was gegeven. Spreker zeide, dat zeker, zoolang de thans vigeerende wet van kracht bleef, het aangegeven middel slechts een polliatief is, doch meende, dat dat polliatief eenige moeielijkheden zou voorkomen. De heer Hombach vroeg daarop of de vorige spreker niet bereid zou zijn een concept van een boekje of contract zooals door hem was bedoeld, op te maken. De heer Walter verklaarde zich daartoe bereid. 3o. Welke eischen slelt onze tijd aan landheer en pachter, met het oog op de tegenwoordige pachtprijzen De heer J. L. van de Linde, die op zich ge nomen had dit onderwerp in te leiden, afwezig zijnde, heeft zijne voordracht schriftelijk ingezonden, welke door den secretaris werd voorgelezen. De heer van de Linde ziet geen heil in ver- raindering van pachtprijzen, maar wel in de kracht- bouwnaar zijne meening moet de landbouwer trachten door de hulpraiddelen, welke hem ten dienste staan, nog meer van grond te ontwoekeren dan thans het geval is; verdere discussien omtrent dit punt hadden niet plaats. 4®. Zuivelbereiding. Voor dit onderwerp had de heer E. van den Bosch de inleiding op zich genomen. Spreker wees op de zooveel betere zuivelbereiding in Denemar- ken, zoodat men uit dat land zelf boter en kaas in onze Indische bezittingen levert; zooals men weet was eene commissie uit Friesland naar Dene- marken geweestde landbouwers aldaar wisten, dat de zuivelbereiding volgens de methode der Denen beter was dan die, welke in Friesland werd ge- volgd, doch men meende, dat zulks was ten nadeele van de kwaliteit; thans hebben zij de ervaring opgedaan, dat, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit (van eene hoeveelheid melk te maken boter en kaas) de Denen vooropstaan; spreker meent dan ook, dat de Zeeuwsche landbouwers zich nog op betere zuivelbereiding moeten toeleggen, daaronze boter hier nog van mindere kwaliteit is dan de Friesschehij raadt het hoofdbestuur aan, een uit- treksel in den landbouwalmanak te plaatsen van het onlangs verschenen verslag van de Friessche afgevaardigden naar Denemarken. Uithoofde van het vergevorderde uur werden de mededeelingen en bijdragen der leden omtrent de belangen van landbouw en veeteelt, zoomede de vermelding van hetgeen het hoofdbestuur ver- meenen mocht nuttig te zijn ter kennis van de leden der maatschappij te brengen, buiten discussie gelaten. Bij de sluiting der vergadering bedankt de voor zitter de vergadering voor de betoonde belangstel- ling in de hoop, dat de gehoudene gedachtenwisse- ling tot nut en voordeel moge strekken van den Zeeuwschen landbouw. De wagens, waarmede de voorgenomene rijtoer zou plaats hebben, stonden reeds des namiddags ten een uur op de groote markt sfereed, om de weel- derige akkers en schoone hofsteden te gaan bezich- tigen; in eene genoegelijke stemming reed men langs de Bagijnen poort naar Graauw, waar de hofstede van den heer Boogaert werd bezocht; te Hontenisse vertoefde men eenigen tijd op de hofstede „Niet veel rust" van den heer Hombach, bewoond door J. van Arenthals, terwijl later nog de modelhoeve van mevrouw de weduwe Vogelvanger „'t Hooge Huis" een ieders bewondering wekte. De tentoonstelling was op den daarop volgenden dag bepaald; reeds vroegtijdig was in het oude, doch zoo bizonder liefelijk gelegen stadje Hulst eene levendigheid waar te nemen door de vele be- zoekers, die zich per rijtuig of per spoor daarheen hadden begeven, om op het glacis buiten de Bagij- nenpoort, een bizonder daarvoor geschiktterrein, door zijn hooge boomen en uitgestrektheid en hetwelk be- reidwillig door den heer D. Seijdlitz was afgestaan, een kijkje op de tentoongest.elde voorwerpen te gaan doen. Aangebracht waren: 7 hengsten, 29 driejarige merriepaarden, 8 ruinpaarden, 5 tweejarige merrie- paarden, 7 eenjarige paarden, 18 werkpaarden, 2 durham-stieren, 9 stieren van verschillend ras, 32 raelkkoeien, 48 vaarsen, 6 stuks vet vee, 8 rammen en 8 ooien, 2 beeren en 6 zeugen, 8 gciten, 21 konijnen, eene verzameling pauwen, poelepetanen, enz. 2 kalkoeken, 9 ganzen, waar- onder 3 genten, 3 verzamelingen eenden, 4 ver- zamelingen kippenverder verschillende werk- tuigen en gereedschappen, paardentuigen, zaden, enz. enz. Des namiddags ten een uur had eene hard- draverij plaats door 16 ruiters; er werd moedig gestredende uitslag was als volgt De le prijs een massief zilveren horlogieketting, geschonken door de dames van Hulst, werd be- haald door P. Steijaert te Graauw. De 2e prijs, een zilveren aschbakje, geschonken door Mejuffr. Hombach te Hulst en Mejuffr. Kuijpers, te Rotterdam, werd gewonnen door Em. Messeghers te Koewacht. 3e prijs, door J. Bogaert te Graauw. 4e prijs, door P. de Waal te Stoppel- dijk. 5e prijs door J. A. Pateer te Hontenisse. 6e prijs, door P. A. Boel te Hulst. 7e prijs, door Em. Steijaert te Graauw. 8e prijs, door Alph. Plasschaert te Koewocht. 9e prijs door B. Bracke te Hontenisse, lOe prijs, deor M. J. van Arenthals te Hengstdijk. lie prijs door B. Steijaert te Gaaauw. 12e prijs, door Th. van Aalst te Kieldrecht. 13e prijs, door J. Mangnus te Stoppel- dijk. 14e prijs, door A. B. van den Eeckhout te Graauw. 15e prijs, door P.Cornelissens te Hontenisse. Tijdens de tentoonstelling en de harddraverij was eene ontelbare menigte op het terrein aanwezig; de leden van de afdeeling Hulst, zoowel van het kanton Hulst, als van het kanton Ter Neuzen, hadden blijk gegeven, dat ze de poging van het bestuur der afdeeling op prijs stelden, om ook deze tentoonstelling zoo flink te doen gelukken. Wegens zeer te eerbiedigen redenen hadden bij deze gelegenheid niet die fest.iviteiten plaats, welke gewoonlijk daarmede gepaard gaan. Omstreeks vier uur verwijderde men zich van het tentoongestelde, om zich te verfrisschen en wat uit te rusten; ten vijf uur zou het gemeenschap- pelijke inaal plaats hebben in de benedenzaal van het stadhuis en ieder, die zich van eene kaart had voorzien, was dan ook op het bepaalde uur tegen- woordig; de aanwezigen bedroegen 87 personen. Aan de bestuurstafel had als voorzitter plaats genomen, wegens het vertrek van den algemeenen onder-voorzitter de heer Kakebeeke, de heer A. G. V. Hombach, voorzitter van de afdeeling HulstZEd. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5