BU1TENLAND. Gouda, Dordrecht, Steenwijk, Zwolle, Haarlemmer- meer, Delft, Leiden, Utrecht en Goes herstemming plaats hebbendit zal geschieden op Dinsdag 24 Juni e. k. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, bet hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje, voor den tijd van twaalf weken, te weten4 weken grooten rouw; 4 weken halven rouw; 4 weken lichten rouw; welke den 12 Juni is ingeg&an. Tengevolge van het overlijden van's Konings oudsten zoon gaat, krachtens art. 32 der grondwet, diens waardigheid van verraoedelijken erfgenaam der kroon en 's Konings eersteu onderdaan, alsmede de titel van Prins van Oranje over op Z. K. H. Prins Alexander. Donderdagmiddag had te Parijs de balseming plaats van het lijk van den Prins van Oranje. De balseming geschiedde als volgtAan iedere zijde van den hals werd een opening gemaakt in de slagaderen. Aan de linkerzijde werden sporen van bloedverdikking gevonden, die vermoedelijk de wer- king der linkerlong belet hebben. Daarna werd een inspuiting gedaan van zeven liter chemisch zuivere oplossing van aluminiuinzouten door middel van een bijzonder ingerichte perspoinp. Tevens werden drie liter bloed afgevoerd, waardoor het aangezicht eenigzins ontkleurde. De opening der slagaderen werd weder gesloten, het lichaam ge- wikkeld in flanel en gekleed. Vervolgens is het lijk gekist in een wit satijnen omkleeding met het portret van 's Prinsen moeder, Koningin Sophia, op de borst. De kist is voorzien van glas, zoodat het gelaat zichtbaar is. Des avonds is het lijk overgebracht naar de Neder- landsche ambassade; de vestibule, de voorzaal, die als rouwkamer is ingericht, en de groote zaal daarnaast, benevens de geheele benedenverdieping van het hotel zijn geheel met zwart behangen, met zilveren franjes afgezet; het plafond is zwart met zilveren sterren. In de rouwkamer werd de kist, met een zwart fluweelen kleed bedekt, onder een verhemelte van zwarte draperieen met zilveren randen en hoeken, palmtakken en laurierbladen geplaatst. Eenige stoelen en bidstoelen, mede met zwart omhangen, zijn aan weerszijden van het lijk geplaatst, dat voorts omringd is door groote zilveren cande- labres met waskanrsen. Aan de wanden zijn Neder- landsche wapenschilden in kleuren aangebracht. De kist is bedekt mei vele witte en violette bloem- kransen, door Prins Alexander, mevrouw VanZuylen, Prinses Mathilde, Prinses d'Henin, de jockeyclub en anderen daar neergelegd. De lijkdienst te Parijs is op 23 en de begrafenis te Delft op 26 dezer bepaald. Prins Alxander blijft te Parijs tot het vertrek van het lijk. Volgens het Parijsche blad Evenement was de Prins van Oranje Vrijrlag voor acht dagen werke- Jijk zoo veel beter, dat de geneesheeren alle gevaar geweken konden achten. Hij zelf waande zich ge heel hersteld en had de onvoorzichtigheid uit te gaan. Hij was even op het feest in de groote opera. De kwaal kwam nu met grooter hevigheid terug. Ten gevolge van het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje, is het 32e Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres, dat van 22 tot 26 Juni e. k. te's Hertogenbosch zou worden gehouden, met de aan dat congres verbonden tentoonstelling, harddraverij en verdere feestelijkheden tot nadere aankondiging verdaagd. De zaak van II. Kerdijk is Zaterdag te Brussel behandeld voor het Hof van appel. De uitlevering is gevraagd op grond vanlo. valschheid in ge- schriften van koophandel en het gebruik maken daarvan in zaken der Afrikaansche Handelsvereeni- ging, 2o. bedriegelijke bankbreuk. De uitlevering werd geeischt door Mr. Staets, substituut-procoreur— generaal. Zij werd bestreden door de advocaten Leon Defuisseaux en Paul Janson, die betoogden, dat in het arrest van renvooi slechts eene qualifi- catie van misdrijf, maar geen misdrijf geformuleerd is, en dat betrekkelijk de bankbreuk de drie feiten, in het tweede arrest uitgedrukt, alle feiten van eenvoudige bankbreuk zijn, waarvoor geen uitlevering is toegelaten. De uitspraak is uitgesteld tot Don- derdag a. s. Op grond van de gepleite middelen van ver- dediging heeft Kerdijk zich bij een request gewend tot de rechtbank van Antwerpen, ten einde zijne invrijheidstelling te bekomen. Mocht het vonnis van die rechtbank voor Kerdijk nadeelig zijn, dan komt de zaak van zelf terug voor het Hof te Brussel, dat dan contradictoir arrest moet wijzen, waarop steeds cassatie mogelijk is. Uit Brugge wordt geschreven, dat de invoer van Amerikaansch vee een groote uitbreiding krijgt, tengevolge der verraindering van het tarief en der spoedige middelen van vervoer. Thans ontvangen wij uit Amerika, niet alleen geconserveerd vleesch, maar insgelijks levend vee, dat langs de havens van Antwerpen, Liverpool, Havre en Hamburg wordt binnen gebracht. Dinsdag werden op de veemarkt te Brugge een tiental Amerikaansche ossen verkocht van 10 tot 15 centimes per kilo minder, dan den prijs gevraagd door de verkoopers van inlandsch vee. Het onbestendige weder, in geheel Europa heerschende, ging dezer dagen ook in Frankrijk met hevige onweders vergezeld. Uit Grisolles (dep. Tarn—et—Garonne) wordt o. a. bericht, dat aldaar een zware bui losbarstte. Vijftien werklieden, zoo mannen als vrouwen, die gezamenlijk op weg waren, werden niet alleen met eenen slag ter aarde ge- worpen, maar zelfs op vrij verren afstand van elkander neergeslingerd. Een meisje van zeventien jaar werd gedood. Hare schoenen waren totaal verbrand, hare kleederen op vele plaatsen gezengd en aan Harden gescheurd, hare borst geheel zwart en op onderscheidene plaatsen ingekerfd. Anderen hebben kneuzingen bekomen of brandwonden, maar zijn in het leven gespaard. Te Londen wordt eene maatschappij op aandeelen gevormd, met een kapitaal van 100,000 p. st., ten doel hebbende in alle oorden der wereld gezonken schepen boven water te brengen of van zoodanige en andere verongelukte bodems te redden wat te redden is. Deze maatschappij Wreck Recovery and Salvage Company genoemd, zal de contracten overnemen van Albert Leutner, in zake het bovenbrengen van de Pommerania en de Grosse Kurfiirst. De nestor der regeerende vorsten, de 82jarige Koning Wilhelm van Pruissen, Keizer van Duitsch- land, vierde 11 dezer het lang verbeidde zeldzame huiselijke feest, de herdenking van den dag, waarop hij vijftig jaren geleden met de hertogin Augusta van Saksen-Weimar in de slotkapel te Berlijn in den edit werd verbonden. Ofschoon de eenvoudige man dit feest slechts in den huiselijken kring wilde vieren, was de belangstelling van zijn volk in deze heugelijke gebeurtenis echter z<5o groot, dat het deze tot een volksfeest maakte. Tot in de minste straten was Berlijn versierd en geillumineerd en bij een rijtoer, die HH. MM. maakten in een open rijtuig, was de geestdrift onbeschrijfelijk, de ontvangst allerhartelijkst. De inzegening van het 50jarig huwelijk had plaats in de kapel van het slot, waar omstreeks 400 hoogeplaatste personen en een lOOtal dames aamvezig waren. De stoet bestond uit 57 vorstelijke personen. De Keizer trad leunende op een stok binnen: zijn gang was pijnlijk. Bij de inzegening door den hofprediker dr. Kogel knielde Z. M. echter neder. Op dat oogenblik bulderde het kanon en hief de menigte buiten luide vreugde- kreten aan. Het feest eindigde met een gala-diner in de Witte Zaal van het koninklijk slot, waaraan 750 gasten deelnamen, en een concert in het keizerlijk paleis, waarbij 900 personen waren uitgenoodigd. Van de stad Berlijn ontving het bruidspaar eene som van 200,000 Mark, bestemd voor eene liefdadige stichting, die de namen van Z. M. en Keizerin Augusta dragen zal. Z. M. van zijn kant schonk aan de armen van Berlijn 10,000 Mark. Ter herinnering heeft Keizer Wilhelm aan zijne gemalin een halssieraad geschonken met een kruis, dat in renaissance stijl bewerkt is; in 't midden bevindt zich een afbeelding van Jezus, door een krans van briljanten omgeven. Het kostbare kleinood was naar eene teekening van de kroonprinses vervaar- digd. Verder ontving de Keizerin nog van haren gemaal een groot krucifix van ivoor en een hartvor- mige groote opaal met het portret van den Keizer. Men schrijft van de KaapSir Bartle Frere werd met geestdrift op de Diamantvelden ontvangen. Hij heeft zich zeer gunstig over de Transvaalsche boeren uitgelaten, doch verbeeldt zich nog altijd, dat zij licht gewillige Britsche onderdanen zullen worden. De gouverneur zal zich ook naar den Oranje Vrijstaat begeven. Hem wacht een zeer heusche ontvangst, doch men acht het niet ge- makkelijk, den volksraad aldaar te beduiden, dat het voordeelig zou zijn onder Britsche vlag te komen. GEMENGDE BERICHTEN Door den minister van oorlog is bepaald, dat het schillen der aardappelen ten behoeve der menage van de manschappen bij het geheele leger, bij wijze van proef, gedurende eenigen tijd door vrouwen moet geschieden, teneinde den soldaat niet noode- loos met corveediensten te belasten. De heer Vosterman van Oijen, uit Maastricht, bekend wegens zijne nasporingen op het gebied der geslachtswapen- kunde, zal worden werkzaam gesteld aan de biblio- theek van het deparlement van oorlog. Te Koudekerke heeft een vrouw uit den arbeidersstand zich door ophanging van het leven beroofd, uit droefheid over de omstandigheid, dat haar zoon sedert eenigen tijd als milicien in dienst moest treden. Even buiten Assen is een 7jarig kind in een pan met kokende olie gevallen. Naar het zich laat aanzien, zal de kleine voor altijd van het gezicht beroofd zijn. Een Bredasche jongen heeft dezer dagen uit de openstaande achterzakken buitenop de damesmantels zich van kermisgeld voorzien. Op een veiling van munten, die te Amsterdam is gehouden, zijn twee stuivertjes met de beeldtenis van Koning Willem II verkocht voor den niet geringen prijs van veertien gulden zegge 14. De firma Symons Co. heeft hare betalingen, tengevolge der jongste gebeurtenissen te Rotterdam tijdelijk gestaakt, hervat en zullen de crediteuren ten voile bevredigd worden. De opening der tentoonstelling te Arnhem heeft Zaterdag op het bepaalde uur plaats gehad, doch wegens het overlijden van den Prins van Oranje zijn de festiviteiten uitgesteld. De heer H., notaris te Zuidscharwoude, is op een vischtochtje verdronken. Te Raalte is eene boerenplaats, bewoond door de wed. Westenink, door den bliksem getroffen. Het huis met den geheelen inboedel is verbrand, 2 paarden en 2 koeien zijn in de vlammen omgekomen. Bij gelegenheid der te Dordrecht gehouden harddraverij is een vrouw be- trapt op het plegen van zakkenrollerij. Het XVII Noord- en Zuid-Nederlandsch taal- en letterkundig congres zal dit jaar te Mechelen worden gehouden den 2427 Augustus a. s. De yballon- captif" te Parijs is weder opgestegen en zal voor het publiek gedurende het zomerseizoen geregeld luchtreizen doen. De geheele verkoop van Koningin Christina's edelgesteenten heeft ruim 800,000 frs. opgebracht. Naar men wil, laat baron Lionel van Rothschild een vermogen na van 13 miljoen p. st. of 156 railjoen gulden, dat is 7 miljoen p. st. meer dan wijlen baron Meijer en 7 miljoen p. st. minder dan baron James van Rothschild, die 20 miljoen p. st. of 240 miljoen gulden naliet. In de geschiedenis van de Etna worden 90 uitbarstingen vermeldeen der hevigste was die 396 jaar na de geboorte van Jezus Christus. De laatste, die van 1783, kostte meer dan 20,000 menscken het leven en veroorzaakte vooral te Catane en Messina aanzienlijke schade. 7000 onafgehaalde prijzen uit de tentoonstellings- loterij te Parijs zullen in het openbaar verkocht worden; zij vertegenwoordigen een waarde van 470,000 frs. De opbrengst van den verkoop zal geconsigneerd worden. Te Manchester overleed zekere Annie Spencer; bij de lijkschouwing bleek het, dat de dood voor een groot deel het gevolg was van het gebruik van verf, waarraede zij het haar van zwart in blond veranderde. Eene der modistes a la mode te Parijs heeft onder de geexposeerde hoeden voor den zomer ook een model h la reine Emma tentoongesteld. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2