No. 1466. Zaterdag 7 Juni 1879. 19e Jaargang. AIge m ee n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BIN NEN LAND. ABONNEMENT. Per drie inaanden binneii Ter Neuzen 1,Door bet /eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. ADV ERTENTllN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekeud. Adverteutien gelieve men aan den Uitgever in te zendea uiterlijk Dinsdag en Vrijdag naraiddag ItltlF. nren. Dit bind verschljut Dlnadag- en Vrijdagavond bij J. K. G. DIONT te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Philippine maken bekend, dat de KERMIS aldaar, vroeger in Augustus vallende, titans is verlegd op den derden Maandag in Juni en de twee volgende dagen, zijude dit jaar alzoo op den 16, 17 en 18 dier maand. Philippine, 28 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TAELMAN, Burgemeester. Ch. DRAECK, Wethouder. Ter Neuzen, 6 Juni. Wij vernetnen, dat ook in het 6e scliooldistrict van Zeeland eene normaalschool zal worden opge- richt ter opleiding van onderwijzers, en wij eerst- daags de benoeming van directeur en leeraren te verwachten hebben. Door Z. M. is benoeind tot Griflier bij het kantongerecht te Ter Neuzen de hecr inr. II. M. G. Kloppenburg, advocaat te Altnelo, en tut burge meester te Vlissingen de heer A. Smit, scheeps- bouwmeester te Slikkerveer. In de op jl. Dinsdag gehoudene vergadering ran Ingelanden van den Sluispolder is tot Ont- vanger-Griffier van dien polder berioemd de heer P. Dregmans alhier. Ter aanvulling van ons berieht in ons vorig nummer omtrent de opheffing van het beslag, ge- legd op de Engelsche stoomboot Ironopolis te Gent, terzake van het in den grond varen der Aporti op de reede van Vlissingen, vernemen wij nog, dat die opheffing van het beslag heeft plaats gehad na het stellen eener cautie van honderdtwintigduizend franken van de zrjde der eigenaren van de in be slag genomen stoomboot. Hoek, 4 Juni. Het spreekwoord „een droevige morgen maakt wel eens een blijden da?," is gisteren bewaarheid. In den voormiddag waaide een halve storm en stroomde het water uit den hemel; velen hadden hun Zondagspak reeds uitge- trokken in de veronderstelling, dat van het ringrijden niets zou komen, toen eensklaps het wolkengordijn zich opende en de lucht uitklaarde. Om half ^en zag men van alle zijden de net opgetuigde paarden met hunne berijders naar de herberg van den heer van Koelen rennen en om een uur klonken de toonen der heerlijke muziek ons in de ooren, toen de ruiterstoet in optocht door het dorp trok. In- tusschen was de menigte samengestroomd en zij, die men niet had durven of kunnen verwachten, waren aanwezig, kortom, geene oude bes bleef bij haar spinnewiel. Nadat de president dier vereeniging, de landbouwer F. Dieleman Pz., orde in het rijden gesteld had, verdeelden zich de twintig ruiters en terstond waren alle oogen op het kleine gaatje gevestigd, dat weldra door de lans zou gevuld worden. Een herhaaldelijk gejuich en de muziek op de tribune bevestigden de bedrevenheid der rijders. Gngeveer te vijf ure was de pret voor de toeschouwers afgeloopen, terwijl aan de deelnemers naar het getal ringen de prijzen werden uitgereikt, I in deze volgorde: F. Dieleman Pz. met nog eene prernie van /2,50 wegens het hoogste getal ringen J. Riemens, G. de Regt, Js. de Feijter, J. Dieleman, A. Wolfert Hz., J. de Jonge Pz., J. van Wijck, L. Dieleman, H. de Regt en J". Kolijn. I Na eene korte en kernachtige toespraak van den vice—president tot het hoofd des bestuurs in deze gemeente, verdwenen in een oogenblik des tijds alle ruiters, vervuld met de hoop in het volgend jaar terug te komen. Zaanislag, 4 Juni. Maandag middag jl. omstreeks 4 uur daalde een kleine luchtballon van gutta percha, p. m. 5 d. m. in doorsnede, op het land van Arie de Mul, in deze gemeente neder. De vrouw van den arbeider G. Broekhoven, die daar juist aan het werk was, werd door een hevigen schrik getroffen, tengevolge van dit buitengewone luchtverschijnsel. Na van den eersten schrik be- komen te zijn, besloot zij den ballon van naderbij te bezien en bevond alstoen, dat het geen hemelbol, maar eene soort van luchtballon was, waarschijnlijk op de feesten te Selzaete opgelaten en door den Zuidwestenwind naar hier gedreven. Dagelijks te bezichtigen bij den vinder tegen eene kleine vergoeding. Hoiitenisse, 3 Juni. Gisteren avond omstreeks 8 ure ontstond brand in de schuur van het hoefje van de wednwe de Bruijn in het gehucht Molen- hoek in deze gemeente. Door de spoedig aange- rukte brandbluschmiddelen en den afwaaijenden wind werd de brand bij dit perceel beperkt, dat, met eenig veevoeder, een kalf en eene geit geheel ten prooi der vlammen werd. De oorzaak is onbekend. Men verzekert dat het kabinet collectief zijn ontslag heeft ingediend, aangezien de heer Tak bij zijn aanvraag om ontslag volhardde en de heer Kappeyne waigert, om zonder den heer Tak aan te blijven. De Staatscourant meldt: „'L. K. H. de Prins van Oranje is in de vorige week aan eene borstaandoening, die zich ernstig liet aanzien, lijdende geweest. De ongesteldheid van Z. K. II. heeft thans eene gunstige wending genomen.'" De laatste berichten melden tevens gelukkig, dat de Prins, volgens de verkiaring van den genees- heer, veel beter is. Woensdag jl. is van de werf der koninklijke maatschappij „de Schelde" te Vlissingen in tegen- woordigheid ran het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen met goed ge- volg te water gelaten de stoomboot Argus, gebouwd voor rekening van het departement- van finaucien, en ten dienste van het politietoezicht van voor- noemde visscherijen. De machine en ketel worden mede in de fabriek der maatschappij vde Schelde" vervaardigd. In den morgen van den 1 dezer is te Goes op 88jarigen leeftijd overleden, de heer mr. Mar- tinus Pieter Blaaubeen, burgemeester van Goes, welke betrekking hij van 17 September 1852 be- kleedde. Zijn overlijden verwekt algemeene droef- heid, want de overledene was algemeen geacht en bemind. Ter bevordering van een snelle en geregelde opkomst van de verlofgangers voor 't geval dat de militie, hetzij geheel, hetzij ten deele, met spoed onder de wapenen moet komen en door de onder- scheiden burgemeesters op de corpsen, waartoe die verlofgangers behooren, moeten worden gcdirigeerd, heeft de permanente militaire spoorweg-commissie een regeling gemaakt van de extra-treinen, die, ter aanvulling van de gewone treinen, bij die op komst kunnen worden gebruikt. De Willem Barentsz heeft jl. Dinsdag hare tweede reis naar de noordpoolstreken aanvaard. De Willem Barentsz is thans eenigzins vertim- merd, zoodat er beter gelegenheid tot logies is voor de officieren. Voor den commandant is op het dek eene hut getimmerd. Het plan is, onmiddelijk na het uiiloopen koers te stellen om den Noord, het ijs beoosten Beeren- eiland aan te loopen en dan naar Vardo te koersen, waar men omstreeks 5 Juli denkt aan te komen. Daar wordt de watervoorraad aangevuld en ver- voigens tot het begin van Augustus in de Barentsz- zee gekruist. Gedurende deze kruisvaart worden loodingen, temperatuurwaarnemingen en andere observation ge- daan tot vermeerdering der kennis van de Barentsz-zee. In het begin van Augustus wordt Nova-Zembla bereikt, waar het van den toestand van het ijs afhangen zal, of de Barentsz de Kara-zee inloopeu zal. In dat geval zal gepoogd worden, de IJshaven te bereiken en aldaar op de plaats, waar de hut van Barentsz gevonden werd den gedenksteen te plaatsen. Het Noordpool-comite heeft den stelligen last uitgevaardigd, alle maatregelen te nemen, dat over wintering in de IJszee voorkomen wordt. Omstreeks het einde van September zal de tehuisreis worden aangenomen, zoodat bij gunstige omstandigheden de Barentsz in October het vaderland weder be reiken zal. In de Liverpool Mercury wordt gemeld, dat de geheime politie te Liverpool na de aankomst van Pincoffs, op last van liaar chef, dozen niet uit het oog verloor, maar de voor aanhouding noo- dige papieren waren niet in zijn bezit. Volgens dat blad stelde hij zich dadelijk in verbinding met de Nederlandsche autoriteiten. Voordat echter antwoord was ontvangen, was Pincotfs uitgezeild. Zeer kort daarna arriveerde uit Louden een officier der politie met de noodige papieren voor de aan houding. Nu werd van het voorgevallene naar New-York telegrafisch berieht gezonden, maar, helaas! zonder succes. De behandeling der zaak Kerdijk werd jl. Woensdag voor de correctioneele rechtbank te Antwerpen voortgezet. De heer Ceuterinck, geneeskundige, verklaarde, dat Kerdijk, dien hij verpleegd heeft, drie inalen heeft gepoogd zich van het leven te berooven, en dat die pogingen zeer ernstig waren. Volgens hem wist Kerdijk, die meer dan een ons chloroform had ingenomen, niet wat hij antwoordde, toen men hem ondervroeg. Getuige Van de Velden, apotheker, legde nage- noeg dezelfde verkiaring af. Het openbaar ministerie zag van de verdere vervolging af en de rechtbank sprak Kerdijk vrij, waarna hij naar de gevangenis terug werd geleid. TBR NEIJZENSCHE COERANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1