BINNENLAND. No. 1465. Woensdag 4 Juni 1879. 19e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. J i n orf' ABONNEMENT. Ter Neuzen, 3 Juni. fi| J H m 9 9 3 ail' '*v )<9| ill IF 9 Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door bet zelieele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonnecrt zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekeud. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmiridag UKIE nreii. Ult bind Tcrschljnt Dinsdag- en VrJjdagavond blj Jl. K. G. 1» H O N T te Tee rv'enzen. P<i!itiek Overziclit. De afgevaardigden hebben nu gelegenheid, ora te midden van het jeugdige groen te overdenken, hoeveel en in welken geest zij in de korte campagne tusschen Paschen en Pinksteren in het belang van hun land liebben tot stand gebraclit. Gewis, er is stof tot nadenken genoeg. Menigeen is huiswaarts gekeerd met de pijnlijke gedachte„had het niet beter kunnen zijn?" Zeker zullen de Duitsche afgevaardigden met gemengde gevoelens bezield zijn over de toekomst van hun land, nu er zulk een gewichtige ommekeer in den economischen toestand op handen is en, in verband daarraede, ook de politieke en kerkelijke belangen zulk een geduchten schok zullen erlangen. De grijze vorst, die in de eerste dagen van Juni zijn gouden huwelijksfeest hoopt te vieren, inoet wel vervuld zijn met velerlei gedachten bij het herdenken van het verleden, bij het overvvegen van de toekomst zijns volks. Waarlijk, reeds de laatste jaren verschaffen hem stof tot overpeinzing genoeg, om met smart vervuld te zijn over zooveel, dat anders had behopren te wezen, anders liad kunnen zijn, indien niet de liartstocht der vorsten ook hem had vervoerd tot die grenzenlooze ver- overingspolitiekwelke de volken uitput en allerlei heillooze hartstochten bij hen aankweekt. De schatten van den jougsten veroveringstocht hebben het land eer verarmd, dan verrijkt; het volk voor een goed deel gederaoraliseerd en de onverinijdelijke begeerte naar nieuwe versterking, naar grootere verdedigingsmiddelen doen toenemen, welke op nieuw schatten van het vwarmde volk eischen. Ziedaar de grooiste aanleiding tot de nieuwe belastingwetten. De verhoogde rechten zullen niet zoozeer tot bescherming van de inlandsche nijverheid moeten strekken, als wel het middel zijn, ora de rijksschatkist te vullen en die opaf- hankelijk te ipnken van de bijdragen der landskassen. Bismarck heeft het bij herhaling duidelijk genoeg doen uitkomen, dat lvij geld, veel geld en spoedig ook noodig heeft. De partij, van welke bij zich thans als werktuig bedient, heeft bij herhaling er op gewezen, dat de bestemraing van een goed deel van dat geld geen andere is, dan de ver- wezenlijking van dat groote doel: de volmaking van de militaire macht van Duitschland. De thans aangenomen noodwetten zullen moeten voorzien in den dadelijken geldnood. Met ongeevenaarde onver- schrokkenheid en vastheid van wil zet de man van bloed en staal zijne plannen door, hij schroorat geen middelen, om zijn doel te bereiken, hoezeer die ook mogen indruischen tegen vroegere beginselen, tegen de politieke en burgerlijke zedelijkheid, teger. den volkswil, tegen de lessen der wetenschap, tegen bet heiligste in den staatde vrijheid. llier worden vrienden opgeofferd, daar met de grootste tegenstanders geheuld, hier beloften gedaan, daar vooruitzicliten voorgespiegeldspanning, woeling, verdeeldheid in de hand gewerkt, waar kalmte, rust en eenheid zoo noodig zouden zijn, tot erlanging van welvaart en geluk. Is het anders inEngeland? Helaas, neen! Ook hier heeft het onzinnige inachtsvertoon, de onver- zadelijke veroveringspolitiek de beste kracliten van het volk, onnoeinelijke schatten op het spel gezet en daarbij voor een goed deel de politieke eer doen inboeten. Nu de vrede met den jeugdigen Emir van Afghanistan is gesloten, blijkt maar al te zeer, in welke verwikkelingen de Engelsche regeering zich heeft gestoken. Zij zal nu weder de voogdij moeten aanvaarden van een uitgestrekt gebied, bewoond door barbaarsche en voor een goed deel weerspannige en oorlogzuchtige stammen. Ten einde de rust daar te kunnen handhaven, zal eene uitgestrekte en kostbare troepeninacht op de been worden gehouden. De finantien zullen floor Enge- land geregeld moeten worden en den leenman zal bovendien een aanzienlijk hedrag jaarlijks worden uitgekeerd. En dat alles uit 's lands kas, want de Indische is uilgeput en staat nog groote ver- liezen te wachten door andere rampen, die het Oosten gedurig teisteren. Nog slimmer, kan het zijn, staat het in Zuid-Afrika. Nadat ook daar door verkeerd beleid schatten van menschenlevens en goud zijn opgeofferd, ziet de regeering zich genoodzaakt, het gansche bestuur aan de Kaap ter zijde te stellen en een nieuwen opperbestuurder er heen te zenden, om den vrede tot elken prijs te verwerven. Waarlijk, zoo haml- haafd zij niet de eer van Engeland tegenover den barbaartegenover den verdrukten Kaapschen boer, tegenover hare geduchte tegenpartij. Zij heeft zich zelf een slag in het aangezicht gegeven door dozen gedwongen vrede na een roekeloos aanvaarden strijd. Is het anders in Egypte, waar ze na eene roeke- looze daad van speculatieve handelspolitiek zich verwikkeld heeft in allerlei knoeierijen en kneve- larijen van een speelzieken despoot, die spot met de overmacht van Engeland en zijne dienaren aan de deur jaagt, om naar hartelust zijne zinnelijkheid hot te vieren Zoo mengde ze zich ook in Europa in allerlei kwastien, die door haar dwarsdrijven steeds meer en meer verwikkeld werden en onnoemelijke schat ten hebben ten offer gebraclit. Erankrijk moge voorspoediger zijn door eene eer- lijker politiek en onpartijdiger geest bq de beoordee- ling van buitenlandsche kwestien, inwendig moge bet door vrede en noeste vlijt zijner burgers wel- varender zijn geworden, sinds de vloek van een Napoleon niet meer op het land rust, het gelnk en de eendracht in de jeugdige republiek worden lievig geschokt door het woelen der parlijen, die naar onbereikbare uitersten streven. De uiterste linkerzijde van de Kamer blijtt het de regeering steeds lastig maken met hare onzinnige voorstellen, om deu communard Blanqui in vrijheid te stellen, de bonapartisten rocren zich op eene kinderachtige inanier en brengen de waardigheid der kainer telkens in gevaar. De overige tegenstanders gaan op hunne heurt voort, met de handelingen der regeering in een verkeerd licht te stellen en zoo tweedraciit onder de bevolking te zaaien. Husland, reusachtig in omvang, ontzagwekkend in macht, lijdt evenzeer op reusachtige schaal aan al de gebreken van een despotiek bestuur. De geschiedenis vau de laatste maanden was eene aan- eenschakeling van rampenpest, watersnood, brand- stichting, sprinkhanen, moord eu revolutie, tegenover ambtelijke willekeur, oneerhjkheid, ver- spilzucht en wanbeheer. De gevangenissen zijn gevuld met schuldigeu eu onscliuldigen, lieden van elken stand en sekse, braven en slechten. Reclit en vrijheid zijn vervangen door willekeur eu sla- vernij. Scharen ongelukkigen worden dag aan dag verbannen, vermoord, vogelvrij verklaard. De mid delen tot beteugeling van het kwaad strekten slechts, om het te verslimmeren. De toestand wordt met 1 den dag dringender, hopeloozer en onpeilbaarder. De onderwijzer is gewaarsehuwd, zich te onthouden van verkeerde leeringen, maar de jeugd wordt van huis uit zonder het ware begrip van godsdienst en zedelijkheid opgevoed. De kwaal zetelt in de hoogste rangen en het slechte voorbeeld daalt af en dringt door tot de laagste trappen der rnaat- schappij. Griekenland, van oudsher door inwendige ver deeldheid geknakt en vervallen, hecht zich nu aan een stroohalm van grootheid en wil door uitbrei- ding zijner grenzen in het koor der groote ver- overaars medezingen, ora een deel van den Ooster- schen buit machtig te worden. Nadat ieder zijn deel had genomen, liet men het wachten met deu begeerden brok in 't vooruitzicht, waarom het nu maanden lang met de porte twist, zonder hem machtig te kunnen worden. Eene comraissie had zich alhier gevormd, om het ringrijden, hetwelk vroeger een van de geliefkoosde volksspelen in Zeeland was en ook in onze om- geving zoovele belangstellenden tot zich kon trekken, weder even buiten de kom dezer gemeente nabij de uitspanning vhet zwaantje" te doen plaats hebben. Vierentwintig ruiters nadden zich aangeboden, om aan den strijd deel te nemen; zij stonden gisteren middag ten 2 nur dan ook op het raarkt- plein strijdvaardig, om van hunne behendigheid I blijkeu te geven en gingen in goede orde naar het strijdperk; sommige paarden waren met bloemen en linten, de nationale kleur voorstellende, versierd. Om de dertien prijzen, waaronder zeer fraaie, werd moedig gestreden; C. Durink, landbouwers- knecht te Ter Neuzen, behaalde met 6 maal den ring te steken den eersten prijs, zijnde een zilveren horloge, terwijl de traditioneele pollepel bij loting ten deel viel aan Lev". de Feijter Pz., landbouwers- zoon te Ter Neuzen. Alzoo het vermoeden bestaat, dat de Engelsche stoomboot S. A. Sadler, door hetwelk op 15 Mei 11. op de reede te Vlissingen de Italiaansche bark Aporti is in den grond gevaren, wel voor eerst niet in eenige Nederlandsche haven zal verschijnen, is ten gevolge van dien in de vorige week te Gent de aldaar liggende Engelsche stoomboot Ironopolis, kapitein Dempster, gerechtelijk aangehouden, als varende voor rekening van dezoifde directie. Jl. Zondag is echter de Ironopolis hier weder van Gent gearriveerd en 's avonds naar zee vertrokken, en dus het beslag opgeheven. In het eerste kwartaal 1879 is van het post- kantoor alhier verzonden een brief aan P. Win- gerden te Brussel, welke aldaar onbestelbaar is. De minister van binnenlandsche zaken brengt I ter algemeene kennis, dat aan de rijkskweokscholen voor onderwijzers, met bet begin van den oursus 1879/80, aanvang nemende op 1 September 1879, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1