TER NEUZENSCHE COURANT. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BIJVOEQSEB Zaterdag 24 Mei 1879. No. 1462. Gemengde Berichten. Een ware gebeurtenis. Aanbestedins;. VAN DK In Brussel heeft een dubbele zelfinoord plants gehad. Een zekere Dellarocca wenschte in bet huwelijk te treden met de zuster van een commu- neman van het jaar 1870, die dezer dagen genade kreeg, met name Tabaraud. De moeder van het meisje verzette zich er tegen. Toen besloten de beide geliefden door zelfmoord een einde aan hun leven te maken, welk plan zij door middel van een revolver volvoerden. In de eerste dagen van Juni zullen de op- stijgingen van den ballon captif op de Place du Caroussel te Parijs, weder beginnen. De directie laat een tent vervaardigen, om de toestellen, die voor de vulling van den ballon noodig zijn, tegen het slechte weder te beschutten, en waarin den werkzaamheden tot het gereed maken van de ballon verricht kunnen worden. Het schuitje, dat de luchtpassagiers zal opnemen, is geheel nieuw en groot genoeg, om vijftig personen op te nemen. Ook de kabel is nieuw en nog sterker dan die van 't vorige jaar. De ballon zal, evenals in't vorig jaar, stijgen tot eene hoogte van 4 a, 500 meters. De prijs, om een opstijging mee te doeu is de helft lager dan in 1878, en op 10 frs. bepaald. Toen ik voor eenige weken een ouden academie- kennis bezocht, die predikant was op een klein dorp, vond ik hem in een weemoedige stemming. Hij had dien morgen een zijner gemeenteleden naar de laatste rustplaats gebracht. Ik verbaasde me er over dat een begrafenis zulk een aiepen indruk op hem maakte, daar liij, tengevolge van zijn ambt, zoo dikwijls daarbij tegenwoordig moest wezen. „Och," was zijn antwoord, „als ge de geschieder.is wist van hem, dien we begraven hebben, dan zoudt ge u mijn stemming kunnen verklaren." Ik vroeg natuurlijk wie het dan geweest was en daarop verhaalde mijn vriend mij ongeveer het volgende: „Nu vijf jaar geleden vestigde zich in het dorp een jonge docter, een kundig, zeer ontwikkeld en bijzonder aangenaam jongmensch, met beschaafde ma- uieren en een zeer gunstig uiterlijk. Hij kwam hier wonen met zijn reeds bejaarde moeder Het duurde niet lang of al de notabelen van het dorp waren ten hoogste ingenomen met deze aanwinst voor hunne conversatie. Ik woonde toen op een paar uren afstand van hier en had de gewoonte iedere week mijn ouden collega te gaan bezoeken. Hij had een eenige dochter, een mooi en lief schepseltje, dat er bijzonder slag van had alle harteu voor zich in te nemen en zoo gebeurde het dan ook dat ik zelf dikwijls meer om harentwil de lange wandeling ondernam, om een gezelligen avond in de pastorie door te brengen. Ik bespeurde al spoedig dat de docter even druk als ik zelf Isabella's gezelschap zocht en tot mijn grooten schrik merkte ik even gauw dat zijn bijziju haar bij zonder welkom was. De dorpsbewoners waren na korten tijd al klaar met hunne plannen en een huwelijk tusschen Isabella en Dr. van Halten werd als een vaste zaak besproken en goedgekeurd. Toen onze vriend een maand of vier in hun midden had doorge- bracht werd de 23e verjaardag van Isabella met al den luister gevierd, die er op een dorp mogelijk is. 's Avonds vereenigden zich al de notabelen in de pastorie en ik was ook van de partij. Wij hadden allerprettigst samen gediueerdwel verhief zich af en toe een gevoel van jaloesie in mijn hart, als ik meende op te merken dat van Halten meer dan iemand er in slaagde Isabella te boeien, maar ik trachtte zooveel mogelijk dat gevoel te onderdrukken en mij zelf te amuseeren. Na het eten, toen we in een halven schemer zaten, kwam het discours op verhalen over geestenklopperij, tafeldaus, magnetisme, spookverschij- ningen enz. De dames waren zeer geneigd iets boven- natuurlijks in dat alles te zien, terwijl de heeren over het algemeen met schouder ophalen en lachen de zaak behandelden. Dr. van Halten meende dat niet alleen het bij wonen van seances het meedoen aan tafeldans, maar zelfs het spreken over geesten en spoken een- voudi verkeerd op de meeste menschen werkt en door het overprikkelen der zenuwen hem in een onnatuur- lijken opgewwden toestand brengt, die aanleiding kan geveu tot allerlei zenuwziekteu. Isabella lachte om zqn opinie en veronderstelde dat hij zeker heel bang was en het daarom het veiligst achtte maar nergens over te spreken. Ik moedigde haar dus aan en zei: „Juffrouw Isa bella, hij kan bepaald geen proef doorstaan, onze docter heeft zeker wel eens een spook gezien!" De docter keek mij spottend aan, maar zei niets. „Kom, van Halten," sprak onze schoone gastvrouw, „toon uw moed en ga ons straks voor dat de maan schqnt, de spa van den doodgraver eens halen; die staat bij een versch gedolven graf." Met een ernstigen blik antwoordde hij„Die spa zal ik u bezorgen, maar ik had niet gedacht dat een werktuig, hetgeen alleen gebruikt wordt bij de aan- doenlijkste oogenblikken van ons leven, het onderwerp van scherts zou kunnen worden, voor iemand als onze gastvrouw." Isabella kleurde sterk, maar toegeven kon ze niet en zij hield vol. Van Halten stond op en be- loofde te doen wat zij vroeg. Ik meende dat zij niet tevreden was, toen hij heenging; mijn hart klopte ten miuste onrustig. Kort nadat van Halten was heen- gegaan en we elkaar eenigzins onthutst zaten aan te kijken verliet Isabella de kamer. Ons aller gesprek wilde niet recht vlotten en tegen dat de docter terug kon keeren zaten we met open ooren te luisteren en trachtten naar buiten te zien of hij al in de verte aan- kwam. Maar het was stikdonker in den tuin en op den weg. Plotseling hoorden we een hartverscheurende kreet. We sprongen op en de notaris en ik vlogen letterlijk het huis uit. Op den weg gekomen zagen we digt bij de doodgraverswoning iets wits op den grond schemereu. De notaris ging terug om een lan- taarn te halen en ik ging verder. Maar bet tooneel dat ons wachtte is bijna niet te beschrijven. Wat von- den we? Isabella lag met bloedenden schedel, in een wit gewaad gehuld op den grond, terwijl van Halten met de knie op haar borst, met rollende cogen haar de keel dicht kneep. In een oogenblik begreep ik wat er gebeurd was, de met bloed bevlekte spa lag op den grond. Natuurlijk was Isabella om den docter bang te maken hem te gemoet geloopen. Bij haar plotse- linge verschijning had hij door schrik Sevangen zich willen verdedigen mijn vriend kon niet verder gaan. Na eenige oogenblikken vervolgde hij vraag mij niet wat ik voelde, ik had de hand mee gehad in dat vreese- lijke drama. Isabelle dood neergeveld door hem, dien zij lief had Maar we kouden hem niet van de plaats krijgen. Krampachtig omknelde zijn vuist hare keel, totdat hij plotseling ineen zakte. Wat er verder gebeurde kan ik niet heschrjjven; maar toen hij ont- waakte uit zrjne verdooviug bleek het dat onze nobele vriend krankzinnig was geworden. De oude predikant verliet al spoedig het dorp. Hij kon hier niet meer blijven. Ik werd in zijn plaats benoemd en ben hier nu vier jaren. Van Halten heeft al dien tijd onder ons geleefd, als volslagen idioot, zachtzinuig en stil vreeselijk om te aanschouwen. Hij werd onlangs ziek en stierf voor weinige dagen. Dezen morgen hebben we hem begraven." Is het te verwonderen dat ik mij na dit verhaal niet meer verbaasde over de weemoedige stemming waarin ik mijn vriend had gevonden? Na lang over en weer spreken kwam zij eindelijk met de wel wat kiuderachtige vraag voor den dag of hjj dan wel des avonds alleen op een begraafplaats durfde gaan. Zij was in een opgewonden stemming en begon hem te plagen. Ik meende te bespeuren dat het hem onaangenaam was, hoewel hij haar zeer bedaard antwoordde. 't Zou verstandig geweest zijn een wending aan het gesprek te geven en owat zou ik er later niet voor gegeven hebben, als ik mij ver- staudiger had gedragen, maar de lust bekroop mij helaas! om te beproeven of ik niet, door zijn zenuw- achtigheid te doen uitkomen van Halten in het oog van Lsabella belachelijk kon maken en daardoor den indruk verflauwen, dien hij op haar gemaakt had. Zeetijdint>en. Van 26 April tot en met 18 Mei zijn in deze haven bin- nengekomen bestemd voor Gent, de volgende zeeacbepen, als 27 April. Eng. stoomb. Gapulet, kap. Maclian, van Londen met stnkg. Eng. atoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met atnkg. 28 April. Eng. atoomb. Guatav Bitter, kap. Robinson, van Liverpool met atukg. Eng. stoomb. John Blak- worth, kap. Eyre, van Goole met stukg. 30 April. Eng. stoomb. Commercial, kap. Burn, van Londen met creoaoot. 1 Mei. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ritfort, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, van Goole met stukg. 2 Mei. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, van Londen met stukg Eng. stoomb. Ironopolis, kap. Dempster, van Leith met stukg. 4 Mei. Eng. atoomb. Victory, kap. Lumley, van Louden met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap Eyre, van Goole met stukg. 5 Mei. Russische bark Fantiry, kap. Remmerssen, van Riga met vlas. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stnkg. 9 Mei. Eng. stoomb. S. A. Sadler, kap. Verril, van Riga met vlas. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ritfort, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Capulet, kap. Maclian, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Lumley, van Londen met stukg. 10 Mei. Duitsche bark Meclenburgs-Hauwirthe, kap. Bradhe ring, van Dantzig met slippers. Oostenrijksche brik Maria Fanny, kap. Randick, van Pansagala met hout. 11 Mei. Rus sische driemast schooner Adler, kap. Jacobsen, van Riga met vlas. Eng. stoomb. Gustav Bitter, kap. Robinson, van Liver pool met stukg. 12 Mei. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met atukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth. kap. Eyre, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. Deensche schooner Salome, kap. Weber, van Ipswitet met tarwe. 14 Mei. Eng. stoomb. Ironopolis, kap. Dempster, van Leith met stnkg. 15 Mei. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ritfort, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Backer, van Londen met stukg. Zweedsche stoomb. Trillenborg, kap. Ascelson, van Riga met vlas. 16 Mei Zweedsche schooner Mathilda, kap. Oldeuberg, van Gottenburg met hout. 17 Mei. Deensche schooner Parle, kap. Horst, van Gottenburg met hout. 18 Mei. Eng. stoomb. Victory kap. Lumley, van Londen met stnkg. Van 26 April tot en met 18 Mei zijn uit deze haven ver- trokken komende van Gent, de volgende zeeschepen, als 26 April. Eng. stoomb. Ironopolis, kap. Dempster, naar Leith met atukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ritfort, naar Goole met stukg. Duitsche schoener Elisabeth, kap. Schwennen, naar Riga met cigory. Nederl. kof Wilhelmina, kap. Meijer, naar Kopen- hagen met cigory. Duitsche schooner Nordstern, kap. Dalhoff, naar Memel met dakpannen. Nederl kof Twee Zustera, kap. Groenewold, naar Kopenhagen met cigory. 27 April. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, naar Londen met stukg. 29 April. Eng. Btoomb. Capulet, kap. Maclian, naar Londen met stukg. 30 April. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Eyre, naar Goole met stukg. 1 Mei. Eng. stoomb. Commercial, kap. Burn, naar Londen, ledig. Eng. stoomb. Gnstav Bitter, kap. Robinson, naar Liverpool met stukg. 3 Mei. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ritfort, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. 4 Mei. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. atoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. 5 Mei. Noordsche bark Makrina, kap. Knndsen, naar New-Castle in ballast. 7 Mei. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Ironopolis, kap. Dempster, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Eyre, naar Goole met stnkg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. 9 Mei. Duitsche schooner Elise, kap. Kuchrt, op avonture met ballast. Deensche brik Marie Nathalia, kap. Andreassen naar Schotland met ballat. 10 Mei. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ritfort, naar Goole met stukg. 11 Mei. Eng. stoomb Resolute, kap. Lumley, naar Londen met stnkg. Duit sche brik Bruno, kap. Stowahse, naar Dantzig met cement. Russische bark Nimrod, kap Gampers, naar Riga met ballast. Duitsche schooner Vorwarts, kap Kraeft, naar Riga met cigory. 13 Mei. Eng. stoomb. Capulet, kap. Maclian naar Antwerpen met stukg. 14 Mei. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumblerley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Eyra, naar Goole met stnkg. Engstoomb. Gustav Bitter, kap. Robin son, naar Liverpool met stukg. 15 Mei. Eng. stoomb. S. A. Sadler, kap. Verril, naar Middlesbro met stnkg. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. 17 Mei. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ritfort, naar Goole met stukg. Eng stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. Nederl. kof Jantje Martens, kap. Rasker, naar Petersburg met marmersteen. 18 Mei, Eng. stoomb. Ironopolis, kap. Dempster, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Backer, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd om aan dan ijzerei weg alhier te lossen en te laden de volgende zeeschepen, als i 27 April. Eng. stoomb. Achillis, kap. Gregson, van Barrow met ijzer. 1 Mei. Eng. stoomb. Londos. kap. Spink, van Goole met kolen. Noordsche schooner Louise, kap. Berg, van Frederikstad met hout. 6 Mei. Eng. stoomb. Apollo, kap. Blacklock van Barrow met ijzer. 12 Mai. Eng. stoomb. Achilles, kap. Gregson, van Barrow met ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken, na aan den ijzeren weg alhier te hebben gelost en geladen, de volgende zeeschepen, als: 30 April. Eng. stoomb. Achillis, kap. Gregson, naar Barrow mei stukg. 2 Mei. Eng. stoomb. Londos, kap Spink, naar Goole, ledig. 8 Mei. Eng. stoomb. Apollo, kap. Blacklock naar Antwerpen met suiker. 15 Mei Eng. stoomb. Achilles kap. I Gregson, naar Barrow met stukg. Op Vrijdag, 30 Mei 1879, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg. Het leveren en storten van steen tot voort- zetting van de oeververdediging v6or Ter Neuzen. (Raming 7100.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele iu- schrijving, volgens 441 der Algemeeue Voor- schriften. 300ste i t a a tI o t c r ij. Prijzen van J 100 en daarboven. le Klasse. Trekking van 20 Mei. 20000 no. 9335. 5000 18236. Sf 2000 16104. 1500 11288 19513. 1000 11009. f 400 19321. f 200 6732 11013. 100 388 1664 4591 10116 10208 12628 18911. Trekking van 21 Mei. 400 no. 8801. 200 13119. 100 18876 19044. Snelpersdruk van J. K. G. Dhout te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5