8? BUITENLAND. ADVERTENT! EN. porten dagelijks beschoten werden. Zoodra het ingetreden droge weder zulks veroorloofde, hebben onze troepen den vijand weder over de rivier gejaagd en hem daarbij aanzienlijke verliezen toegebracht (1 tot 4 Mei). Daarop zijn den 6 Mei drie colonnes van Indrapoeri, Anak Galoeng en Tjot Besoetoi uitgerukt om ook den rechteroever van vijanden te zuiveren. Zij ondervonden een zeer hevigen tegenstand, maar na een driedaagsch gevecht, waarbij te Panteh, Karang en Redieb eene rij zware versterkingen moest worden bestormd, werd de vijand totaal verjaagd, terwijl zijne campongs (waaronder die van het weder afvallig geworden hoofd der V Moekim) getuehtigd werden. Aan onze zijde sneuvelden twee officieren (de kapitein van Berg en de luitenant Schnit) en werden er tien gewond, terwijl meer dan honderd mindere militairen sneuvelden of gewond werden. De vijand moet belangrijke verliezen geleden hebben; verscheidene voorname hoofden, onder welke de imam van Glieng, zijn gesneuveld; imam Longbattah wordt gezegd zwaar gewond te zffti. Ee'ti der hoofden in de XXVI Moekim heeft zijne onderwerping aangeboden. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-rcclitbiink te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Mei de volgende uitspraken gedaan S. K., vrouw van P. van den B., werkster te Axel, wegens diefstal; vrijgesproken. A. T. B., timmerman te Zuiddorpe, wegens beleedi- ging met woorden aan een bedienend beambteveroor deeld tot eene boete van f 3 en eene van f 8, met subsidiaire gevangeuisstraf van een dag en twee dagen. D. T., vrouw van D. D., arbeidster te St. Jansteen, wegens hoonveroordeeld tot eene boete van 8, met subsidiaire gevangeuisstraf van drie dagen. P. V., scheepsjager te Sas van Gent, wegens mis- handeling; veroordeeld tot eene boete van /15, met subsidiaire gevangeuisstraf van drie dagen cellulair. E. de S., arbeidster te Kapellebrug, wegens hoon; veroordeeld tot eene boete van f 8, met subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen. Maandagavond werd te Brussel de volgende pro- clamatie aangeplakt: wMedeburgersDe stad Brus sel heeft een onherstelbaar verlies geleden. Haar eerste magistraat, de heer J. Anspach, is niet meer! Tot in zijn laatste levensuur heeft hij zijnen mede- burgers zijne zeldzame intelligentie, zijne onwan- kelbare toewijding, zijne onvermoeide werkzaamheid opgeofferd. Hij sterft te vroeg, omringd van de toegenegenheid zijner ambtgenooten en het leedwezen der geheele bevolking, die nimmer zijne uitstekende diensten vergeten zal." Jules Victor Anspach was dienzelfden morgen omstreeks 11 uren overleden aan de kwaal, die sedert jaren zijn krachtig gestel ondermijnde en waarvoor hij onlangs te vergeefs herstel te Niza was gaan zoeken. Sedert den 1 Januari 1864 was hij burgemeester van Brussel en van 12 Juni 1866 lid der kainer. In 1858 werd hij, eerst 28 jaren oud, in den Brusselschen gemeenteraad gekozen. Hem vooral dankt het nieuwe Brussel de grootsche werken, waarop met rechtmatigen trots gewezen wordt. Men deelt ons mede, dat eerstdaags publiek zal verkociit worden een groot gedeelte van het mobilair van het koninklijk verblijf te Tervueren, dat aan wijlen den Prins van Oranje, Z. M. Willern II heeft toebehoord. Dit mobilair, dat voor een gedeelte prachtig is onderhouden, zal den 26 dezer maaud, te 11 ure des voormiddags, verkocht worden in de Rue du Charnd de Mars, no. 7, te Ixelles, nabij Brussel. Laprade door het hof van assises van Tarn en Garonne ter dood veroordeeld, is te Agen ter dood gebracht. Deze misdadiger had om te stelen, met een tweeloopsgeweer zijn vader en moeder verinoord. Vervolgens had hij zijn grootmoeder met de kolf doodgeslagen. Het gruwelstuk werd bedreven ter wijl de familie aan den maaltijd zat. De terecht- stelling had zonder incident plants. De weduwe van den heer Thiers heeft aan de stedelijke bibliotheek te Marseille een hoogst merkwaardig werk gcschonken, behoorende tot de nalatenschap van haar echtgenoot. Het is een prachtuitgave van de Chineesche Encyclopedic van keizer Kieu-Long. Van dit ongeineen zeldzame werk zijn in Europa slecht drie exemplaren te vinden, waarvan een in het Britsche museum en een in de nationale bibliotheek te Parijs. Het gesclienk heeft eene waarde van 4 it 5000 frs. Dat in de fabriek van Krupp te Essen nog al wat omgaat kan men vernemen uit de ouder- staande mededeeling In gietstaalfabriek werken 8500 arbeiders en bevinden zich 298 stoomketels, behoorende bij evenveel stoommachines, met een gezamenlijk ver- mogen van 11000 paardekracht en 77 stoomhamers. Maandelijks worden 300 kanonnen van versohillende grootte vervaardigd. Dagelijks worden 18 millioen kilogrammen cokes en steenkolen door hem gebruikt. In de verschillende lokalen branden 21000 gas- vlammen. Een spoorbaan van 60 kilometer lengte verbindt de verschillende deelen der fabriek met het naastbijzijnde station. Op die spoorbaan wordt gebruik gemaakt van 24 locomotieven en 700 waggons. In het etablissement bevinden zich 44 telegraafstations. De fabrieks-brandweer heeft te beschikken over acht brandspuiten met toebehooren. De firma heeft haar eigen ijzermijnen in het noorden van Spanje, van waar zij zich het metaal in vijf aan haar toebehoorende stoomschepen laat over- brengen. In de 3278 arbeiderswoningen, die de firma liet bouwen, wonen 16200 menschen. De fabrieks-bakkerij levert dagelijks 195000 kilo brood. Nog meer bijzonderheden worden opgegeven maar 1 het vermelde is wel in staat ons een denkbeeld te geven van Krupp's bedrijf te Essen. GEMENGDE BERICHTEN. De minister van oorlog heeft aan de officieren van gezondheid der landmacht verboden voortaan lotelingen, plaatsvervangers en nummerverwisselaars vooraf te keuren of aan deze in vereeniging met burgergeneesheeren, als consult diensten te ver- leenen. De zee zit voor Hoorn zoo vol haring, dat men niet eens netten noodig heeft uit te werpen, om ze te vangen. Ze worden met manden uit de zee opgeschept, en worden dus heel goedkoop ver kocht, nagenoeg een tal voor 25 cts. Het soort, zegt men, is thans wel zoo goed als het voor eenige weken was. Bij vonnis der arrondissements rechtbank van 16 dezer is de te Amsterdam ge- vestigde cooperatieve winkelvereeniging Ons Voor- deel in staat van faillissement verklaard; men zegt dat het passief ongeveer 30,000 gulden bedraagt. Maandag kwam een Terscbellinger visscher uit zee terug met verlies van netten en visch, hem door Engelsche visschers gewelddadig ontnomen. Een raetselaar te Ootmarsum, die een paar dagen geleden met een steiger oraviel, is aan de bekomen wonden overleden; vrouw en kinderen broodeloos achterlatende. Op het Rokin te Amsterdam heeft een vrij vinnig gevecht plaats gehad tusschen diamantslijpers, dewijl een hunner aangesproken was als „Pincoffs." In de Marnixstraat te Amsterdam, is een meisje, van omstreeks vijf jaren, door een vrachtkar overreden en eenige oogenblikken daarna aan de gevolgen overleden. De Groninger stoombootmaatschappij heeft over het vorige jaar aan de aandeelhouders een dividend van 28 pCt. uitgekeerd. In de laatste veertien dagen zijn omtrent 170 honden, die op den openbaren weg te Rotterdam zonder muilkorf waren aangetroffen en wier eigenaars zich niet binnen twee dagen opgedaan en de boete van 10 hadden betaald, afgemaakt; omstreeks 70 eigenaars kregen, door de 10 boete te betalen hun honden terug. Bij de te Zwitserland gehouden volksstemraing verklaarde de rpeerderheid zich voor de wederin- voering der doodstraf. 191197 stemmen voor en 177262 tegen. De zoologische tuin te Keulen wordt thans door zware verliezen getroffen. Nadat in weinige dagen twee jachtpanters, een fraaie leeuw en een luipaard waren gestorven, stierf ook de prachtige koningstijger, een der voortreffelijkste dieren van den tuin. Men vermoedt dat de dood van alien veroorzaakt werd door het gebruik van voedsel besmet met lijkengif of miltvuurgif. Een boerenarbeider te Nieuw Appelscha is, nadat men vier dagen naar hem gezocht had, einde- lijk op het veld gevonden, dood op den rug liggende, met den plagschoffel in de hand, terwijl in de I nabijheid zijn buis lag met zijn geldbeurs er op. I Vermoedelijk is hij onder het werk door een be- 1 roerte aangetast. Sedert eenige dagen zijn verscheidene inwoners van Antwerpen het slachtofFer van eenige welge- kleede kerels, die zich aanbieden als vertegenwoor- digers van bekende handelshuizen, en in naam van hunne zoogenaamde meesters geld leenen, onder voorwendsel dat zij voor het oogenblik niets op zak hebben. Op deze wijze hebben ze hier 50 en daar 200 fr. losgemaakt, en lieten dan niets meer van zich hooreu. Als de slachtoffers bij de patroons inlichting vroegen, vernamen zij dat de namen der kerels hun niet bekend zijn. De catacomben van Parijs doen weer van zich spreken. De geheimzinnige gewelven, waarin men slechts bij hooge zeldzaamheid daalt, en die zich in zeer bouwvalligen staat bevinden, hebben zich reeds vaak geopend om de huizen, die boven hen gebouwd zijn, te verzwelgen. Geen wonder dus, dat de bewoners van het boekhuis in de rue St. Marc 's nacht naar bniten ijlden, toen de muren hunner woning begonnen te schudden en te kraken. De polilie, die ipen waarschuwde be- val het huis onrniddelijk te ontruimen en nam maatregelen om het door stutten voorloopig voor instorten te bewaren. Men vreest echter, dat het orngehaald zal moeten worden. Ook andere deelen der stad worden door hetzelfde gevaar bedreigd. In de gerechtzaal te Leeds is een poging ontdekt om de rechtbank te doen springen. Onder den zetel van den opperrechter Mayland werden namelijk gevonden een zekere hoeveelheid los kruit, vermengd met koppen van lucifers, eenige watten en drie groote flesschen met kruit gevuld. Daar dien dag een groot aantal menschen in de zaal verschenen, beg rij pt men welke gevolgen de ont- ploffing zou gehad hebben. Justitie en politic zijn ijverig aan 't opsporen van den dader of van het complot van daders. Met wijd opgespalkten mond en 't hoofd in den nek stond een boer tegen een gebouw op te kijken in zekere stad. Wat is dat voor een huis, vroeg hij aan een voorbijgaand nieuwmodisch snuiter die van verwaandheid haast niet staan kon. Een gekkenhuis voor boeren, snauwde de kale jonker hem toe. 't Verwondert mij niks zei de boer, voor stadsgekken kwam het mij te klein voor. Onze geliefde Ouders HU1BREGT RIBBENS en CHRISTINA ADRIAN A TORMENOOIJ hopen D. V. op Dinsdag, 27 dezer, hunne 25jarige echtvereeniging te herdenken. De Heere zij geloofd. Ter Neuzen, Mgi l8?9> Haarlem mermeer, j Hunne dankbare kinderen en behuwdzoon. yc Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd dochtertje JABINA ANNA, in den aanvalligen leeftijd van bijna vier jaren. Ter Neuzen, 23 Mei 1879. H. H. KRAMER. C. KRAMERSpiering. Algemeene kennisgeving. Gisteren overleed, na een kort ziekbed van slechts 7 dagen, mijn zeer geliefde echtgenoot de heer A. ZEKVELD in den ouderdom van 32 jaren, na met hem een gelukkige echtver- eeniging van vier jaren doorgebracht te hebben, Hij laat drie jeugdige kinderen na, te jong om dezen grooten slag te beseffen. Gouwsluis a/d Rhijn, 23 Mei 1879. J. V. ZEKVELD geb. Noman. Eenige kennisgeving. Aan alien, die mij op den 22 dezer, -w den dag van mijne 79ste verjaring, een bewijs van belangstelling hebben gegeven, wordt mijn oprecllte dank toegebracht. Dr. P. D. BUIJZE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2