BUITENLAND. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. GEMENGDE BERICHTEN. BRIEVEN UIT ZUID-AFRIKA. DE LANDBOUW IN DE TRANSVAAL. voortvluchtig zijn. De uitgebreide connection van deze aan verschillende groote ondernemingen, waar- onder de ,/Rotterdamsche Handelsvereeniging," ver- oorzaakt een geest van ongerustheid, die niet te beschrijven is en het ergste doet vreezen. Het passief moet ontzettend groot zijn; de aan- deelen „Afrikaansche Handelsvereeniging" vielen van 90 op 25 pCt. en sluiten op 29 ^Rotterdam- sche Handelsvereeniging" van 60 op 44 pCt.; ^Rotterdamsche bank" van 85 op 60 en sluiten op 68 pCt. De ,/Coinmanditaire bank" staakte voorloopig hare betalingen. De rechtbank heeft in hare zitting van den 13 Mei de navolgende vonnissen uitgesproken P. van H. en Ch. P. van M., beide arbeiders te Sas van Gent, wegens mishandeling, veroordeeld de le tot eene geldboete van f 12, de 2e tot een van 6; of 4 dagen gevangenisstraf voor de boete van 12 en van 2 dagen voor die van 6 P. van de V.dienstmeid te Ter Neuzen, thans ge- detineerd te Middelburg, wegens diefstal in dienst- baarheid; veroord. tot twee maanden cellulaire gevang. P. van de V.arbeider te Sas van Gent, wegens mishandeling; veroord. tot 15 dagen cell, gevang., 8 boete, of 1 dag cell, gevang. L. W., schipper te Sas van Gent, wegens mishan deling; veroord. tot eene boete van f 8, of drie dagen gevang. C. V. en Ch. van W.beide sjouwerlieden te Ter Nenzen, wegens mishandeling; veroord. ieder tot eene geldb. van f 8, of drie dagen gevang. voor ieder. P. D. Mz., koopman en herbergier te Hoek, wegens hoon in geschrifte; veroord. tot eene geldb. van25, of 3 dagen gevang. M. J. F. M., dienstbode te Sas van Gent, wegens misbruik van vertrouwen; veroord. tot 6 dagen cell, gevang., eene boete van 3, of 1 dag cell, gevang. Landbouwberichten. Zuiddorpe, 15 Mei. Op de heden alhier ge- houden jaarmarkt waren aangebracht1 paard, 105 stuks hoornvee en 16 Varkens. Verkocht 75 stuks hoornvee en 10 varkens. De premien zijn toegekend aan de heeren; L. van Hijfte te Zuiddorpe, voor den schoonsten koe; C. Dierick te Koewacht, voor den vetsten os; L. Laheijne te Overslag, voor het grootste getal ter markt gebrachte hoornvee; L. van Damme, te Wachtebeke, voor het grootste getal ter markt gebrachte varkens; J. Lambregt te Ertvelde, voor het grootste getal ter markt gekochte hoornvee. Ora vee van ongedierte, zooals luizen, vlooien, tceken, enz. te zuiveren, wordt als zeer doelmatig en onschadelijk aanbevolen gebruik te maken van aardappelenwater, dat is het water waarin aardappelen zijn gekookt en dat dus overal kosteloos verkrijg- baar is. Eene wassching is gewoonlijk voldoende om het lastige volkje te verdrijven. Dinsdag jl. ontstond te Parijs twist tusschen twee oude bedelaarsters, in de nabijheid van St.—Roch; de woedendste der twee werd naar het bureau van den heer Tenaille, policie-commissaris gebracht. De ongelukkige verhaalde op een zoo hartroerende manier liaar droevige wederwaardigheden, dat de commissaris haar in vrijheid liet heengaan, na haar eerst nog een aalmoe.s te hebben gegeven. Op het oogenblik toen zij henenging, liet de bedelaarster een vuurpot vallen, dien zij onder haren arm droeg; het voorwerp gaf een metaal- achtigen klank; de oude vrouw, den pot willende opnemen, boog zich zoo vlug, dat de heer Tenaille achtcrdocht kreeg en de bedelaarster deed terug- roepen. „Neem die kap weg, welke uw hoofd bedekt," zeide hij haar plotseling. De oude vrouw moest gehoorzamen; doch zie, toen de kap weggenomen werd, vertoonde zich een jong meisje, nauwelijks twintig jaren oud. In den vuurpot heeft men een som van 20,000 fr., in biljetten en goud gevonden. Wie die geheimzinnige bedelaarster is, zal het ingestelde onderzoek wel aan het licht brengen de gewaande oude vrouw is intussclien naar de politiewacht gezonden. In den loop van de maand Augustus van verleden jaar verdween eeensklaps zekere Cortheil, kassier in een der eerste bankiershuizen te Luik, een groot tekort in zijn kas achterlatende. De pa- troons hadden een groot vertrouwen in dezen man, wiens kinderen hooge posten bekleeden. Men stelde alles in het werk hem op te sporenmen dacht dat hij zich in de M.aas verdronken had, zonder te weten dat hij zoo nabij woonde. Hij had zich nl. verscholen in een huis in de rue du Laveu, en een politie-agent tot buurman, die hem 11. Don- derdag bemerkte en arresteerde. Er werd nog een som van 8000 fr. op zijn kamer gevonden. Op dit oogenblik zijn in Pruisen 340,000 werklieden, welke zich zonder broodwinning bevin- den, en 14,000 bedienden, die buiten betrekking zijn. De gemiddelde vermindering van dagloon was, gedurende verleden jaar, 20 pet. en meer dan 300,000 belastingschuldigen werden vervolgd, om- dat zij de grondlasten niet konden betalen. De heer Tingel, ingenieur te Manchester, heeft concessie aangevraagd voor een tramway van Middel- burg-Abeele-Souburg-Vlissingen. De heer A. Pleysier, de bekende zeeschilder, is, na een korte ongesteldheid, te Vreeland overleden. Gerrit en Klaas Nieuwenhuis, die bij arrest van het gerechtshof te Arnhem zijn veroordeeld tot 25 en 20 jaren tuchthuis, hebben cassatie aangeteekend. In het veen nabij de Appelscha'ster Duinen is onder een zandlaag van ongeveer 1 meter het volledig geraamte van een groot dier gevonden. Een achtjarig meisje te Montfoort is in den IJsel gevallen, terwijl het aan den wal bloempjes plukte, en verdronken. Op de veemarkt te Gorredijk heeft een vreemdeling, die voorgaf uit Amersfoort afkomstig te zijn, 16 koeien gekocht. Toen de verkoopers het geld zouden ontvangen in het logement, was hij door de achterdeur verdwenen. Onder de voorwaarde van aanbesteding van het kerkgebouw der Vrije gemeente" te Amsterdam is opgenomen, dat op het terrein geen sterke drank mag worden gebruikt, op verbeurte van boete. Maandagmiddag ontstond te Maastricht een bloedige twist tusschen zes werkliedeneen hunner werd zoodanig geslagen, dat hij meer dood dan levend, badende in zijn bloed, bleef liggende anderen hadden, toen de politie aankwam, hun biezen gepakt. De Leidsche gasfabriek heeft over 1878 50,057 winst opgeleverd. De boekhouder van het bureel der Haagsche Tram way - maatschappij te Scheveningen is plotseling ver dwenen, vrouw en kinderen en een tekort in de kas der maatschappij achterlatende. Dezer dagen zijn van het regiment huzaren te Haarlem zes militairen uit den dienst gezonden, waarvan drie op ecu dag. Te Nes bij Akkrum is een man in de vaart geloopen en verdronken. Misbruik van sterken drank schijnt ook van dit treurig geval weer de oorzaak te zijn. Een wijnhandelaar J. D., te Amsterdam, die wegens het gebruik van nagemaakte champagne etiquetten van de firma de Venoge tot 45 dagen celstraf was veroordeeld, heeft bij konink- lijk besluit geheele gratie verkregen. In het noorden en westen van Prankrijk laat ook de lente zich nog altijd wachten. Er wordt van daar ge- meld, dat den lOe veel sneeuw gevallen is, en den 9 Mei te Lyon op sommige plaatsen meer dan twee duim dik lag. In Zwitserland zal aanstaanden Zondag de volkstemming plaats hebben over het wetsontwerp tot herstelling van de dood- straf. De erfprinses van Meiningen is van een dochter bevallen. Alzoo is de keizer van Duitschland over—grootvader geworden. De posttrein tusschen Madrid en Cadix is ontspoord. Zes personen zijn gedood en verscheidene gekwetst. In Duitsch land is een krachtige maatregel genoinen om land- bouw en veeteelt te doen bloeienalle militairen ontvangen bij hun brood een rantsoen kaas, ten einde langs dien weg de zuivelbereiding te steunen. Dat zou de ware bescherming zijn. De volgende nieuwe soort van oplichterij heeft te Amsterdam plaats gehad. Een zooge- naamde Huizer vischboer had in de Vondelstraat uit een woning mevrouw met haar kind zien uit- gaan. Eenige oogenblikken, nadat de dame ver- trokken was, kwam de vischboer daar aanschellen en vertelde aan de dienstmeid, dat haar mevrouw zooeven 6 tongeljes van hem had gekocht voor/2. De geen arglist vermoedende meid betaalde aan den boer de f 2, ofschoon ze de aanmerking maakte, dat het vreemd was, dat mevrouw voor zulkeen nietig bakzootje 2 wegwierp. Toen de dame later thuis kwam, was zij hoogst onaangenaam verrast te vernemen, welken slech- ten koop zij gedaan had zonder er iets van te weten. De te Purmerend, Edam en Nieuwediep ge- vestigde reeders der houtschepen hebben, daar zij, bij de lage scheepsvrachten, geen N.-Dieper matrozen voor liunne schepen tegen de door dezen verlangde gage (/32,per maand) konden aanmonsteren, een 80 a 90tal matrozen en bootslieden uit Noor- wegen laten overkomen, die zich voor 26,per maand hebben geengageerd, daaronder begrepen het laden en lossen der schepen. De steenkolenwerkers loopen, bij de nog voortdurende strike der mijn- werkers, reeds weken lang zonder werk. Wij hebben dikwijls geestige antwoorden vermeld van jongelieden, die door lastige exami- natoren in 't nauw waren gedreven. De Engelsche n Whitehall Review" bevat het volgende, ook vrij gezoutene Bij een exarnen van een student in de godge- leerdheid voor vier minder aangename professoren, vroeg een van dezen op stekeligen toon aan het jonge inensch Gij schijnt weinig te weten, mijnheer; zijt gij zelf wel in staat om een enkelen tekst uit de Openbaring aan te halen? „Zeker wel," antwoordde do student, „ik her inner inij o. a. dezen: „En ik sloeg de oogen op en zag voor mij vier groote beesten. 't Is onnoodig te zeggen dat het jonge mensch droop als een straal. Te Rome leefde de buitengewoon schoone Rosina, die dikwijls tot model voor schilders ge- diend had, in de grootste armoedezij liep door Rome's straten met een beeldschoon kind te bede- len. Dezer dagen heeft een schilder, Philibert C., die langen tijd te Rome had doorgebracht en zich later tot zijn dood in Belgie had opgehouden, haar tot zijne eenige erfgenaain benoeind. Zij komt nu, zegt men, in het bezit van een half millioen. (Vervolg en slot.) Thans rest mij nog, op te geven in welke gevallen het voor een Nederlandscbe of Belgischen landbouwer raadzaam is, zijn geluk in dit land te beproeven. Een huisgezin bestaande uit: een man, eene vrouw en 5 of 6 kinderen, dat over een voldoend kapitaal kan be- schikken, (en dit is de hoofdzaak), zou in de Transvaal ongetwijfeld vooruit komen; want in geen land treft men een beteren grond en een heerlijker klimaat aan. Ziehier wat de reis uit Europa tot Natal kosten kan: Nemen wij aan, dat een huisgezin van 6 personen de reis per zeilschip doet, en hiervoor (bagage meegerekend) betaald: 15 p. St. de persoon, of 90 p. st. (2250 frs.) samen. Te Port Natal aangekomen, moet die familie zich dadelijk een flinken wagen en goede ossen ver- schaffen; schatten we dit op 200 p. st. of 5000 frs. Vervolgens moeteu er de noodzakelijkste landbouw- werktuigen aangekocht worden; stellen wij dit weder op 200 p. st. of 5000 frs. met inbegrip van het zaai- graan voor den eersten oogst. (Een landbouwer ver- klaarde mij, voor zijne geheele uitrusting 500 p. st. betaald te hebben, waarvan ik mij kon overtuigen, door sen blik te slaan in de nauwkeurig opgemaakte lijst van zijne uitgaven). Het gezin moet zich verder voor- zien van eene tent en van eenige onmisbare meubelen, keuken- en bakkersgereedschap; rekenen wij dit op 100 p. st. of 2500 frs. Bedenken wij bovendien, dat die familie een jaar in haar onderhoud moet voorzien en minstens 2 of 3 Kaffersche dienstboden moet hebben, zich eindelijk, paarden, koeien, schapen, geiten, ezels en muilezels moet aanschalfen, dan is het niet te veel gezegd, dat voor dat alles 410 p. st. of 10250 frs. noodig is. Deze cijfers zijn zoo nauwkeurig mogelijk, in geen geval te hoog; verscheidene Transvaalsche landbouwers hebben dit geconstateerd. Wij komen dus reeds tot eene som van 1000 p. st. of 25000 frs. Let wel, dat ik niets gerekend heb voor onvoorziene uitgaven, noch voor de huur der hoeve, daar men rekenen kan op den goeden wil en het crediet der eigenaars, die zeer gelukkig zijn, als ze aan Europeesche landbouwers kunnen verpachten. Ook heb ik geen rekening gehouden met vruchten,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2