BUITEN LAND. De rechtbank te Zierikzee heeft den persoon van M. K. Eeekman, die ongeveer een jaar geleden een pistoolschot loste op den notaris W., te Tho* len, buiten vervolging gesteld, op grond dat ge- noemde uiting van wraakzucht een gevolg zou zijn van waanzin. Dit besluit werd genomen overeen- komstig de slotsom, waartoe het geneeskundig onder- zoek der Haagsche geneesheeren, Ramaer en Ei- kendal, had geleid. Beekman zal nu zijne eenjarige preventieve gevangenisschap verwisselen met een verblijf in een krankzinnigengesticht. Het gerechtshof te Arnhem heeft jl. Zaterdag nitspraak gedaan in de zaak van den moord op de twee veldwachters te Vollenhoven gepleegd. Gerrit Nieuweuhuis is tot 25 jaar, en de beide andere beschuldigden zijn ieder tot 20 jaren tucht- haisstraf veroordeeld. Naar aanleiding van het bezoek der Zigeu- ners wordt aan De oude Tijd van 1870 de me- dedeeling ontleend, dat het nu juist 450 jaar geleden is, dat de stamgenooten van dezen het eerst ons vaderland hebben bezocht. Omtrent 1417 vinden wij hen het eerst vermeld in Duitschland, en twaalf jaren daarna, dus 1429, treffen wij hen in Arnhem aan. Daar zij voorga- ven vervolgd te worden wegens hun godsdienst, werden zij gastvrij en met zekere vereering ontvan- gen. De regeering van Arnhem onthaalde de eerste bende, onder aanvoering van den zich noemenden graaf van Klein Egypte, op een halve malder weit, een vat bier, 100 haringen en f 6 aan geld, een voor dien tijd vrij aanzienlijke gilt. Men schrijft uit Woerden: De mededinging op het gebied van den melkhandel komt hier der burgerij zeer ten goede. Terwijl hier vroeger de melk van November tot Mei voor 8 en van Mei tot November voor 7 cent per liter werd verkocht, is de prijs op het oogenblik voor goede onver- valschte melk 4£ en 5 cent per liter. De aan leiding hiertoe is dat eenigen tijd geleden geschil ontstond tusschen een landbouwer en z;jn melk- afnemer, zoodat eerstgenoemde besloot zijn melk zelf uit te venten. De prijs bij de melkhandelaars is nog 6 cent. De commissaris van rijks—politie te Zutphen waarschuwt tegen eene zoogenaamde vereeniging voor werkverschaffing, waarvan de directeur schoon- klinkende advertentien in de nieuwsbladen doet plaatsen, am op voordeelige voorwaarden agenten en boden voor die vereeniging te engageren. Deze, eenmaal bij de vereeniging in betrekking, achten zich geroepen door de goe gemeente door veel belovende strooibiljetten en mooije praatjes, als leden der vereeniging aan te werven, die dan kunne zuur verdiende penningen aan wekelijksche contribution offeren, om bij het einde van den vereenigingstermijn de hun beloofde meubelen, sieraden enz. te ontvangen, doch zich alsdan zeer teleurgesteld zien, daar zij dikwijls nietige prullen ontvangen, ja zelfs niet zelden geheel bedrogen uitkomen. Landbouwberich ten De hooiprijzen zijn tegenwoordig z<5o gering, dat een Overijselsch schipper op de Hoogeveensche vaart niet meer dan 4 per voer kon bedingen. Hij had de geheele partij voor 100 ingekocht, vertrok er later mee naar 't Almeloosch kanaal, waar hij er zich afmaakte voor 120, na voor 't heen en weer reizen 30 kosten te hebben gehad; zoodat hij bij slot van rekening nog 10 schade leed. Van Haarlem en omstreken zijn in de jongste 16 jaren voor een kapitaal van bijna twintig millioen gulden aan bloembollen uitgevoerd. De Belgische minister van openbaar onderwijs heeft de stad Sint Nicolaas de verplichting op- gelegd, twee lagere scholen te bouwen. Yerledene week is te Antwerpen brand ontstaan in de lading van de groote Engelsche stoomboot Trent. De pompiers waren aanstonds op de plaats des onheils en slaagden er in 2 uur later de vlammen te blusschen. De lading is zeer bescha- digd, maar het schip is grootendeels gered. Het Belgische hof van cassatie heeft beslis- ging gegeven in een zaak, welke meer dan dertig jaren aanhangig was. Aan wien behoort de grond der begraafplaatsen, welke door de Fransche republiek verbeurd verklaard en door Napoleon I aan de kerk teruggegeven waren Zeer veel arresten waren gewezen, waarvan eenigen aan de kerkbesturen, anderen aan de gemeenten het eigendomsrecht toe- kenden. Het hof van cassatie, dat in 1843 beslist had ten voordeele der kerkbesturen heeft nu uitgemaakt dat de begraafplaatsen, oude zoowel als nieuwe, de eigendom der gemeenten zijn. Op het achtste congres der Duitsche maat- schappij voor chirurgie te Berlijn stelde professor Trendelenburg een lOjarige jongen uit Meckelen- burg voor, dien hij op het einde van Maart 1877, nadat hij 't gebruik van den slokdarm tengevolge van 't gebruik van zwavelzuur verloren had, een maagfistel had aangebracht en die zich sedert dien tijd alleen door een aangebrachte gomelastieke buis, die de plaats van den slokdarm bekleedt, geheel kunstmatig voedt. De jongen, die vdor de operatic, 32 pond woog, is thans 48 pond zwaar. De kunstmatige opening in de maag wordt van de buikzijde uit door een hals van elastiek, die met een kurk bedekt wordt, gesloten. De jongen, wiens totale herstel het grootste opzien gebaard heeft, gaf in tegenwoordigheid der vergadering een proef, op welke wijze hij melk en broodjes gebruikt, ten beste. Hij kauwt het gebak heel fijn, neemt een zeer kleine hoeveelheid melk ongeveer 100 gram in den mond, slokt dit eerst door, waar- bij niets door den slokdarm kan schieten, en geeft het dan weer over door den mond in een naar de maag leideude buis van elastiek, welke een vingerdik is. Prof. Trendelenburg heeft sedert nog tweemaal de kunstbewerking toegepast. Van den 21 tot den 25 dezer, zal in Hano ver een wereldtentoonstelling van honden gehouden worden. Uit Engeland zullen een aantal prachtige exemplaren worden gezonden, waaronder Champion Leo, een zwarte New-Foundlander, en de beroemde jachthond Champion Wagg. (Om den eeretitel Champion te verkrijgen, moet een hond bij drie achtereenvolgende tentoonstellingen in Engeland eerste prijzen hebben verkregen). Uit Amsterdam zal, naar gemeld wordt, de beroemde Bernardijner hond Barry gezonden worden. Prins Karel van Pruisen zendt zijne windhonden, prins Frederik Karel zijne brakken. De keizer van Duitschland heeft een eereprijs ter beschikking van het comite gesteld. Door de onverschrokkenheid van twee jonge dames, die op een concert, te Wilmington in Amerika gegeven, toen er brand werd geroepen bleven doorzingen, werden alle onheilen die van zoodanige alarmkreeten het gevolg plegen te zijn, voorkomen. Aan zulke trekjes herkent men de echte Amerikaansche dames, die met revolvers in den zak togten ondernemen en de sterkere secte beschaamd maken! GEMENGDE BERICHTEN. Met zekerheid wordt thans medegedeeld, dat het Zuider-zendingsfeest wegens gebrek aan een geschikt terrein, dit jaar niet zal worden gehou den. Het hoofdbestuur der vereeniging tot af- schaffing van sterken drank heeft voorloopig bepaald, dat de algemeene vergadering dier vereeniging dit jaar gehouden zal worden te Middelburg, vermoe- delij^. den 8 en 9 Juli a. s. Uit Hellevoetsluis meldt men, dat de monitor /Hydra" tegen den 20 dezer maand weder naar Vlissingen terug zal keeren. De heer F. Verbrugghe, onder-inspec- teur van het Belgisch loodswezen te Vlissingen, is benoemd tot divisie-inspecteur bij het centraal- bureau te Brussel. Er geeft zich nog geen enkele sollicitant aangemeld voor de betrekking van ge- meentegeneesheer te Lobith, Herwen en Aerst en Pannerden, welke betrekking, waaraan f 1150 trak- tement verbonden is, sedert Februari onvervuld is. Bij het wegruimen van den vestingwal nabij het voormalige kleine poortje te Groningen, is de ar- beider van der Borg onder een neervallenden klomp aarde geraakt en werd met erge kneuzingen van daar naar zijne woning in de breede gang ver- voerd. Er is brand ontstaan in eene nette boe- renbehuizing te Blokzijl, waardoor de schuur en twee groote hooimijten in asch gelegd zijn. Te Berg-Ambacht is eene koe gestorven, tengevolge van het inslikken eener stopnaald. Te Rotter dam is een brievenbesteller overreden, die zoodanig verwond werd, dat hij weldra overleed. Te Vlaardingen is het lijk opgehaald van een brood- bakkersknecht, die vermoedelijk bij het uitspoelen van de dweil was te water geraakt en verdronken. Te Eindhoven is door onvoorzichtigheid van een koetsier een 8jarig kind overreden, hetwelk op de plaats dood bleef. Het district Kuilenburg en omstreken der vereeniging Eigen Hulp is opge- heven. Er zal in Belgie eene algemeene volks- telling plaats hebben in 1880. Zij zal omvatten de optelling der bevolking, de statistieke opgaven betretfende den ouderdom, het geslacht en het be- roep der inwoners, hunnen graad van geleerdheid, enz. In het theatre des Gaites te Parijs is eene reusachtige schilderij van 3000 vierkante meter te bezichtigen, die gaandeweg ontrold wordt en de geheele tentoonstelling van 1878 te aanschou- wen geeft. Deze schilderij zal ook in de voor- naamste steden van Europa ter bezichtiging worden gesteld. In Zuid—Staffordshire viel den 7 Mei sneeuw met een killen noordenwind. Ook in Schot- land behoort sneeuw nog tot de dagelijksche verschijn- selen. Te London is het zoo bar koud, als ware men nog midden in den winter. De zandkoo- per Soudant, wonende te Templeuve beschuldigd van moord op zijn vrouw, is door het hof van assises van Henegouwen veroordeeld tot 15 jaren dwang- arbeid. Bij de cour van voorstelling te 's Hage had een der officieren van het regiment grenadiers en jagers het ongeluk, ten gevolge van de gladheid van den vloer, bij het maken zijner buiging uit te glijden en op den grond te rollen. De krijgsman viel plat necr, en daar de uniform door zijn dik- lijvigheid zeer gespannen zat, sprongen de knoopen los en rolden over den vloer. De koningin kon liaar gezicht niet in een ernstige plooi houden, en hare omgeving evenmin. Toen H. M. den volgenden avond den bewusten officier op het bal ontmoette, vroeg zij hem vriendelijk lachend: ,/Is u gisteren niet geschrokt?" Baron van Wassenaer van Catwijck stelde bij vergissing den hoofdingenieur Waldorp als hoofdingenieur Caland voor. De koning echter, die een uitmuntend geheugen bezit, herstelde dit onmiddelijk en zei lachend, //Dag mijnheer Waldorp gaat het goed?" Niet zeldzaam zijn advertentien, waarin een man het publiek waarschuwt, geen crediet te ver- leenen aan zijn vrouw, doch zeker komt het omge- keerde minder dikwijls voor. Het Vad. ontleent nu aan een ander blad het volgende,/Deonder- geteekende waarschuwt een ieder, geen gelden of goederen af te geven aan haar man, zonder haar voorkennis; zal anders door haar niet betaald worden." Mej. A. M. K***. In het cafe Victoria, aan den Schevening- schen weg, was men jl. Vrijdag bezig een uit Parijs ontvangen luchtballon met gas te vullen, toen de ballon uiteensprong, waardoor 43 ruiten werden verbrijzeld. De personen, in de onmiddelijke na- bijheid van de plaats van het ongeval, bekwamen geen letsel; alleen werden de wenkbrauwen van een jongen wat geschroeid. In den schouwburg Tivoli te Amsterdam worden thans voorstellingen gegeven door den heer James Black, de aapraensch, die behalve het uitwendig kleed, ook z6o zeer de gewoonten en bewegingen van zijn viervoetigen natuurgenoot heeft overgenomen, dat men soms ineenen zou een heuschen aap voor zich te zien. Dezer dagen werd te Beugen het lijk be- graven van een 86jarig man J. J., die sedert zijn jeugdigen leeftijd onveranderd dezelfde kleeder- dracht had behouden en nog steeds met steek en korte broek gekleed ging. Hij was waarschijnlijk het laatste toonbeeld van de ouderwetsche boeren- type aangaande de kleeding in het land van Kuik, en misschien in de geheele provincie. Dezer dagen werd in tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers in de Agricultural Hall te Londen een zesdaagsche velocipede-wedstrijd ten einde gebracht. De overwinnaar was G. Waller, die in zes dagen den kolossalen afstand van 1172 Engelsche mijlen heeft afgelegd112 mijlen meer dan zijne voorgangers ooit gedaan hadden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2