TER NEUZENSCHE COURANI Algeineen IVieuws- en Ailverlcnlielilad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. BU1TENLAND. BURGERLIJKE STAND. BIJ V OEG8EL Zaterdag 3 Mei 1879. No. 1456. Gemengde Berichten. HULST. AXEL. C L I N G E. mam VAN DE Landbouwberichten. In den Alblasserwaard heeft men het in geen dertig jaren beleefd, dat, even als tlians het geval is, de kaas f 16 it f 17 en de boter 35 it 40 cts gold. De werkzaamheden te Frameries worden lang- zaam voortgezet. Van tijd tot tijd worden een of twee lijken opgehaald, die herkend of niet, on- middelijk naar het kerkhof gebraclit en begraven worden, daar zij in zulk gevorderden slaat van ontbinding verkeeren, dat men ze niet lang in de open lucht kan laten. Er bevinden zich nog dertig lijken in de mijn, waaronder 10 in de gaanderij van 610 meters diepte. Deze is overstroomd en men zal de lijken niet kunnen ophalen, vooraleer al het water zal uitgepompt zijn. De overige twintig lijken zullen waarschijnlijk voor het einde dezer week alien op gehaald zijn. Er bevinden zich nog verder in de mijn: 16 paarden in de gaanderij van 520 meters, en 9 in die van 650 meters. Nog slechts een dertigtal werklieden, die elkan- der om de twee uren aflossen, werken aan hot opzoeken der lijken, op 520 meters diepte. De andere werklieden hebben dien droevigen arbeid gestaakt. De personen, welke de opgehaalde lijken wasschen en in de kisten leggen, werken met maskers voor het gelaat en moeten gedurende hunnen arbeid kam- fercigaretten rooken. De grondeigenaar L. Coppieters te Brugge, die wegens 9 feiten voor het hof ran Brugge terec'ntstond, o. a. beschuldigd van sehriftverval- sching, daar hij de handteekening van den notaris Elslande onder een stuk plaatste, waarbij deze zijn ontslag aan den koning vroeg, is veroordeeld tot 26 maanden gevangenisstraf, 278 fr. boete en 17,000 fr. schadeloosstelling. Zondagavond ten half twaalf uur ontstond te Antwerpen een twist tusschen Engelsche ma- trozen nabij het Verbindingsdok. De matroos W. Marshal, 23 jaar oud, van de Engelsche stoomboot Alfgar, heeft den matroos A. Hals, oud 24 jaar, van de Duitsche brik Franceska met een mes vermoord. De dader is gearresteerd. De Parijsche bladen melden den dood van monsieur Roch, den beul van Frankrijk. De man is verleden Donderdagavond bezweken aan een bloed- storting. Hij was 55 jaar oud, bekleedde sedert 8 jaar zijn bloedig ambt en laat eene vrouw met 7 kinderen achter. Sedert 1871 heeft hij 54 strafuitvoeringen volbracht. De laatste was deze van Barre en Lebiez. Zijn salaris bedroeg 8000 fr. per jaar, benevens 12 fr. per dag, wanneer hij buiten Farijs zijne werkzaamheden moest volbrengen. Het zilveren huwelijksfeest van het keizerlijk echtpaar in Oostenrijk is met warme deelneming door alle standen en alle nationaliteiten gevierd. Indrukvvekkend moet de plechtigheid geweest zijn in de prachtige gelofte-kerk, uit dankbaarheid ge- sticht wegens het mislukken van den aanslag op den keizer. Grootsch was de historische optocht, vertegenwoordigende de verschillende takken van bedrijf, kunsten en wetenschappen. Prachtig waren de costumes, reusachtig de allegorische voorstellingen. De stoet vormde een leger van niet minder dan 25000 personen. Het defile voor het keizerlijk echtpaar duurde drie uren. En dat in een stad j als W eenen, die in feestdosch was gehuld. Voor- waar, een zeldzame, ja eenige gebeurtenis, die het vorstelijk gemoed wel zal hebben getroffen. Het slagtmasker, dat voor eenige jaren tot het dooden van vee werd aanbevolen, heeft, naar men uit Bazel schrijft, daar plaats gemaakt voor een ,/Schietmasker." Dit bestaat uit een lederen kap, dat het te dooden dier over den kop ge- gespt wordt en een korten geweerloop, welke ge- makkelijk aan het masker wordt bevestigd, dat dan op de groote hersenen gericht wordt. Daarin schuift men een patroon, welke door een lichten slag afgaat, zoodat de puntkogel in de hersenen tot aan den zesden of zevenden hals- wervel doordringt en het dier terstond dood neer- valt. In Aurau is het gebruik van dezen toestel reeds bij de wet voorgeschreven, in Zurich en Bazel door tal van slagers ingevoerd. Een brief, in een gegomde enveloppe, den 17 April uit Utrecht naar Culemborg gezonden, is den volgenden morgen aan het adres bezorgd. Men meende toen te bespeuren, dat de enveloppe reeds geopend was geweest, en het bleek dan ook dat daaruit vermist werd een coupon N. W. S., groot /2,47£, no. 11954, vervallen 1 Juli 1877, ge- teekend Danckerts. Het nog alom heerschend bijgeloof om geen drenkeling uit het water te halen, voordat de politie aanwezig is, heeft wellicht weder een menschen- leven gekost. Op het Goirke te Tilburg nl. begaf een man, vader van vijf kinderen en lijdende aan epilepsie, zich buiten de deur en viel in het water. Zoo tijdig hulp ware verleend, zou hij misschien in het leven zijn gebleven. Onlangs deelden wij onzen lezers mede, hoe kleine zangvogels van den rug van den ooijevaar gebruik maakten, om de zee over te steken. Heeft dit zeker velen verbaasd, zij zullen de waarheid daarvan minder betwijfelen, als zij vernemen, dat het in de dierenwereld geen zeldzaamheid is, dat het eene dier zich van het andere bedient, om zich elders heen te begeven. Het masker van de oliekever kruipt terstond als het geborcn is, uit de aarde, zoekt de naastbijzijnde bloeijende plant, kruipt daartegen op tot bij de bloesems, en wacht hier bedaard de komst van een bij af. Zoo- dra deze de bloem nadert, om honig te verzamelen, kruipt het masker haar op den rug en waartoe? Het laat zich heel gemakkelijk door de bij naar den korf dragen. Terwijl nu de gedwongene kinder- meid bezig is, haar honig in een eel te doen, waarin zich een ei bevindt, laat het jonge masker zich bedaard neder in de eel, maar niet, om de bij te danken voor hare goedheid, integendeel, om het ei op te eten Alweder, ondank is wereldsloon. Het masker der Spaausche vlieg doet op een boerderij te Covington vraargenomen. De eigenaar, mr. Grover, werd door een meteoorsteen getroffen. Zijne dochter en haar man, met wien hij gezamenlijk de boerderij dreef, vonden hem, toen zij van een uitstapje terugkeerden, als lijk in zijn half vernield ledekant. In den zolder was een gat, alsof er een kanonskogel doorgevlogen was, en onder het ledekant eveneens. Bij verder onderzoek werd uit den kelder een meteoorsteen van 20 pond opgegraven, die vier voet diep den grond ingedrongen was. evenzoo. Menige merkwaardige bijzonderheid omtrent het leven der planten hebben wij aan Claude Bernard te danken. Men weet dat er planten zijn, die zich met insecten voeden. Hunne bloem bladen buigen zich bij de minste aanraking om het binnen de bloem komend insect en sluiten het in, totdat het verteerd is, en der bloem tot voeding dient. Stelt men nu deze plant aan den invloed der chloroform bloot, zoo verliest zij het samentrekkend vermogen, om, na korten tijd uit hare bedwelming ontwaakt, het insect, dat haar aanraakt, weer in te sluiten. Zoo is het ook bekend, datdegroene plantencellen onder den invloed van het licht ademen, d. i. dat zij koolzuur opslnrpen en zuur- stof van zich geven. Houdt men echter de bladeren in water, waarin zich chloroform bevindt zoo worden de groene deelen bedwelmd. In zulk een toestand aan de zonnestralen blootgesteld, ademt de plant even als in den nacht, zij slurpt zuurstof op en geeft koolzuur af. Verwijdert men de chloroform, zoo ontwaakt de plant uit haren sluimer, en de groene cellen handelen weer als vroeger. Behalve papieren tonnen en zoovele andere van papier gemaakte voorwerpen, zijn in den laat- sten tijd in 't buitenland papieren tanden in zwang gekomen. Deze tanden zijn van dezelfde papier- massa vervaardigd, waarvan men o. a. ook de zoo kunstig nagemaakte kralen vervaardigt, die op de papier-tentoonstelling de bewondering van alle be- zoekers getroffen hebben. De papieren tanden moeten buitengewoon duurzaam zijn en voortrefi'e- lijke eigenschappen bezitten. Een voorval, zooals er in de annalen der wereldgeschiedenis nog niet voorkwam, werd on langs, naar de Victoria Weekly Standard verzekert, Van versohillende gemeenten hebben wij tot heden geen opgave ontvangen, in een volgend nummer hopen wij die te kunnen mededeelen. Van 16 tot 30 April 1879. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 April. Barend de Graaff, oud 26 j., jm. en Maria Willemina de Regt, oud 20 jjd. 25 April. Carolus de Wit, oud 25 j., jm. en Maria Francisca Geselina Buijok, oud 29 j., wed. Pieter Marinus Geelboedt, oud 24 j., jm. en Janneke van Wijck, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 April. Pieter Liebens, oud 30 j., jm. en Catharina Hamelink, oud 87 j wed Geboorten. 16 April. Maggie, d. van Frederic Harris en van Jacomina Hendrika Trapman. 19 April. Maria Apolonia, d. van Johannes van de Velde en van Apolonia Roeland. 20 April. Maatje, d. van Johan nes Geerard Verelst en van Paulina van Aalst. David, z. van Hendrik van Wijck en van Elisabeth Francina de Visser. 24 April. Jacobus Johannes, z. van Joris Kolijn en van Suzanna Johanna Lansen. 26 April. Anna Maria, d. van Maria Willemina de Regt. Eli sabeth Cornelia, d. van Jan van der Hooft en van Maria Stoffijn. Neeltje, d. van Johannes Weasels en van Pieternella Scheele. 29 April. Gesina Pieternella, d. van Hendrik van Breen en van Geertruij Elisabeth Gillissen. 30 April. Sidonia Nathalia, d. van Pieter Jacobus de Moor en van Amelia Willems. Overlijden 17 April. Janneke de Regt, oud 5 m d. van Johannes Cornelis en van Pieternella Pladdet! 18 April. Levinus Faas, oud 6 m., d. van Dirk en van Janneke Herrebout. Pieternella van Hercules, oud 77 j., weduvve van Willem Johannes du Pree. 19 April. Apolonia Roeland, oud 36 j., echtg. van Jo hannes van de Velde. 20 April. Sara Jacomina Kiel, oud 16 m., d. van Adriaan Hubregt en van Elisabeth Reigel. 26 April. Maria Bliek, oud 73 j., weduwe van Anthonij de Smidt. Geboorten. 21 April. Petrus, z. van Jan Francies Maas en van Rosalia van Sikkelerus. 28 April. Petrus Augustinus, z. van Francies Vermeulen en van Philo- mena Maria Strobbe. Overlijden. 21 April. Pieter Augustinus de Maat, oud 87 j., echtg. van Cornelia Cappendijk. 23 April. Petrus Maas, oud 1 d., z. van Jan Francies en van Rosa lia van Sikkelerus. 25 April. Jacobus Laurentius van Kemseke, oud 24 j., z. van Ludovicus en van Fran cisca de Mul. Huwelijks-aangiften. 18 April. Joannes Baptiste Duijm, oud 51 j., weduwn. en Leosalia van Baste- laar, oud 44 j., wed. 23 April. Charles Louis Wau- ters, oud 23 j., jm. en Stefanie IJsebaert, oud 24 j., oo 2'- Johannes Frauciscus van Hauwe, oud' 38 j., jm. en Eugenia Steel, oud 38 j., jd. Geboorten. 19 April. Wilhelmina Margaretha d. van Jan Karel Vink en van Adriana Dieleman. 26 April. Jacoba, d. van Carolus den Hamer en van Aaltje de Jonge. Gertruij, d. van Jan Hamelink en van Elisabeth de Bruijne. 27 April. Jules Cesar, z. van Josephus Anthonius Breijaert en van Philomena Lemmen. 28 April. Debora Aagtje, d. van Jan JNaeije en van Sara Helena van der Wiele. Overlijden. 16 April. Neeltje Mangold, oud 52 j. echtg van Gerard Meesen. 25 April. Sara Johanna Visscher, oud 10 m., d. van Mechiel Willem en van Jacoba de Jonge. 28 April. Hendrik Adam Scheffer, oud 76 j., echtg. van Debora van Hercules. Huwelijks-aangiften. Gustaaf de Cock (van Meer- donk), oud 27 j., en Maria Theresia Speelman, oud I Emile Ferdinand Coenen (van Meerdonk), oud 27 j., en Silphia Maria de Kezel, oud 25 j Fran- ciscus Stuer (van Doel), oud 28 j., en Maria Louisa Blommaert, oud 26 j. Alouisius Reunis, oud 35 j. en Anna Maria Verhoeven (van Graauw), oud 28 j' Huwelijks-voltrekkingen. August Daelman, oud 40 j. weduwn. van Rosalia van Overmeire en Isabella van Tienen, oud 39 j. wed. van Jan Francies Meul. Geooorten. Maria Stephania, d. van Donatus v. d.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5