3 pCt. Preie-Leemt Stad Brawl 1879. ADVERTENTIEN. 25jarige Echtvereeniging Waarschuwing. Prijs van Uitgifte francs 96,50. Eerste trekking 25 Juni eerslkomende. de fijnste odeurs, welker geur zich door de gansche straat rerspreidde. Naar men verneemt heeft Z. K. H. prins Alexander zich van Parijs weder naar Algiers be- geven tot herstel zijner gezondheid. In de vergadering der vereeniging ter be- oefening van de krijgswetenschap werd door den heer W. Rooseboom de vroeger aangekondigde voordracht gehouden over de handhaving van onze neutraliteit in verband met de Wester—Schelde. Hoewel erkennende, dat het gekozen onder- werp niet bepaald kan worden gerangschikt onder de beoefcning van de krijgswetenschap, zoo meende de heer Rooseboom toch, dat zijn onderwerp wel in deze vergadering kon worden besproken, in dien zin nl., dat een verkeerde opvatting van onze neutraliteit tot een krijg aanleiding zou kunnen geven. In den laatsten tijd is de kennis omtrent de te volgen handelwijze bij het verdedigen van de neutraliteit veel vermeerderd, maar toch blijft de kwestie omtrent de neutraliteit ter zee nog zeer moeielijk. Spreker wees hierbij op de discussien in de Tweede Kamer bij de behandeling van de vestingwet, gevoerd over de neutraliteit van de Schelde. De slotsom der toen gehouden debatten was, dat alien het hierover eens waren, dat de vaart van vreemde oorlogschepen op de Schelde, met het dc -1 om Antwerpen aan te vallen, moet worden beschouwd als een schending van onze neutraliteit. Er bestond alleen verschil over de vraag, of men zich tegen die schending gewapend moest verzetten, of wel zich bepalen tot een protest. De zaak werd toen echter niet beslist, ook al werd met 38 tegen 30 stem men besloten, ier Neuzen en Ellewoutsdijk als versterkte plaatsen te behouden. De taak die de spreker zich voor dien avond te vervullen voorgesteld, was niet de zaak in haar geheelen omvang te behandelcn. Hij wilde alleen eenige toelichtingen tot het vraagstuk geven, zich daarbij bepalende tot de internationale zijde der kwestie. Na een uitvoerige herinnering aan de geschiedenis der vaart op de zee en op de binnenlandsche stroomen, waarbij inzonderheid geschetst werd de geschiedenis van de Scheldevaart, kwam spreker tot de conclusie1. dat de vaart op de Schelde geheel vrij is en dat ten aanzien van den handel de vaart aan niemand kan ontzegd worden; 2. dat, hoewel de oorlogschepen in de tractaten niet bepaald genoemd worden, voor deze ook, door de bepaling van vrijdom van rechten en niet—verplich- ting tot het nemen van een loods, de vaart als vrij moet worden beschouwd3. dat geen bijzondere bepalingen in de tractaten gemaakt zijn met het oog op den toestand van oorlog. Spreker nu was op grond zijner onderzoekingen van oordeel, dat Nederland het recht niet heeft, in tijd van vrede de vaart op de Schelde, waar- over Nederland echter een beperkte soevereiniteit heeft, af te sluiten. Alvorens echter de Schelde- kwestie nader te bespreken, stelde de heer Roose boom de vraag: of de Nederlandsche regeering bevoegd is in vredestijd de Zuiderzee te sluiten voor alle oorlogschepen, niet tot de Rijnscheepvaart behoorende? Zoo ja, dan achtte hij het wenschelijk, dat daartoe werd overgegaan. De heer Rooseboom verdedigde in de eerste plaats het gevoelen, dat de Zuiderzee werkelijk meest gezaghebbende schrijvers, onze neutraliteit bank van Dinant tot vier maanden gevangenisstraf niet kan geschonden worden wanneer een vijande- veroordeeld. Toen hij het vonnis vernam, wendde lijk eskader de Schelde opvaart met een vijandig i hij zich tot den rechter met den uitroepSchur- doel jegens Belgie ken zijt gij canaille I" Die taal bekwara hem echter Twijfel hieromtrent is echter zeer mogelijk en slecht; hij werd voor dat feit tot vijf jaar gevan was en in dien twijfel achtte den heer Rooseboom het wen schelijk, voor Nederland in de doorvaart van de Schelde geen schending van de neutraliteit te zien, omdat, in het tegenovergesteld geval, wij, door te grooten ijver, ons in oorlog zouden kunnen wikkelen. Het was daarom goed als regel aan te nemen, de vaart voor alle oorlogschepen geheel vrij te laten en dus niet de minste vijandelijkheid te plegen jegens oorlogsbodems, die de Schelde willen opvaren, om Belgie te beoorlogen. Was het dus noodig in het boven geschetst geval de Schelde geheel vrij te laten, iets anders was het om zich met kracht te verzetten tegen elke handeling, strijdende met onze neutraliteit. Zoo mogen wij niramer toelaten een zeegevecht op de Wester-Schelde tusschen een vreemde mogendheid en Belgie. In dat geval moeten wij ons gewapend verzetten en dus steeds eenige oorlogschepen op i de Schelde beschikbaar hebben, ten einde onze soevereiniteitsrechten krachtig te handhaven. Met het oog hierop meende Spr. dat er politieke1 motieven voor ons zijn, Ter Neuzen en Ellewouts dijk als versterkte plaatsen te behouden, vooral om gedekt te zijn tegen een eventueelen, hoewel weinig te verwachten, aanval van Belgie. En mogen er nu al velen zijn, die van de slechting van de vestingwerken een schoone toekomst voor Ter Neuzen verwachten, het voorbeeld van Vlissingen is het droevig bewijs, dat de meest grootsche wer- ken niet in staat zijn, den handel te dwingen, v, 1c_n zich te verplaatsen. De slechting van Ter Neuzen Q'J ler Neuzen, 3 Mei zou Spr. dan ook achten een daad van kortzichtige aA Hunne dankbare kinderen De heer Rooseboom eindigde zijn zeer belang- wekkend vertoog met het uiten van de hoop, dat 1 het door hem gesprokene aanleiding moge geven tot een ernstige overdenking van de zaak, van genisstraf veroordeeld, met bijvoeging dat hij ver- volgens nog vijf jaren onder toezicht de politie zou blijven. De heer Emmerick Dite, lakenfabrikant te Humpoletz in Bohemen, heeft den keizer van Oos- tenrijk bij gelegenheid zijner zilveren bruiloft een nieuw pak vereerd, jas, vest en broek, dat in den korten tijd van 11 uren vervaardigd was. In te- genwoordigheid eener commissie werden des mor- gens te 6 uur twaalf schapen geschoren, de wol gereinigd, zwart en bruin geverfd, op een centri- fugaalmachine gedroogd en daarop gemengd in de kleuren van wit, bruin en zwart. Dit proced^ duurde 50 minuten. Om 11 uur was van deze wol een stuk laken geweven van 7^ el, dat om kwart over een geheel gereed was, om in handen van den hofkleedermaker gesteld te worden, die met zes knechts in de fabriek verschenen om 5 uur het geheele pak afleverde. L. VAN WIJCK A. RINDERS. zoo hoog belang voor Nederland. GEMENGDE BERiCHTEN. Iemand te Dordrecht zond den 22 April per staatsspoor aan een vriend te Vlissingen een verschen elft, die dezen den 29ontving. Natuur- lijk was de visch voor de comsumtie ongeschikt Niet in de gelegenheid geweest zijnde, om van alien persoonlijk afscheid te nemen, roept de ondergeteekende bij deze aan alle vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. Ter Neuzen, 30 April 1879. BRACCO GARTNER, Sergeant der Infanterie. De gemeente-vroedvrouw A. S. HUP- iijk was ue visvin vuui uc w KENS is van af heden verhuisd van en werd de ontvangst geweigerd. Twee broeders uit de lange Noordstraat naar de Westsluis in het op den Loosduinschen weg kregen twist; de huis vroeger bewoond geweest door den heer een verbrijzelde den ander met een hark de Aug. IIamerlinck. hersepan. In Friesland is bij eene publieke Ter Neuzen, 2 Mei 1879. verkooping van een aanzienlijken .nboedeleenzoo- ftftWftnheia tot ko8telooze entiM genaamd stel van blauw porse em, van v^ stuks ^nt. jn het ziekenhuist. verkocht voor 1680 behalre het opgeld I 5 NEUZENop IMnsdag, der. 6 Mei 187®, pet. Te Renkum werd een kind van ongeveer r F n J__ J.v ..n des raiddasrs tusschen 1 en 2 ure. beboort tot het gebied van Nederland, om daarna te komen tot het beloog, dat het gevaar voor aantasting van onze onafhankelijkheid eischt, dat de toegang tot de Zuiderzee in vredestijd aan alle oorlogschepen, uitgezonderd de Rijnschepen, worde verboden. Doen wij dit niet, dan staan wij steeds bloot aan verrassingen en kan de vreemde vloot voor Amsterdam liggen, voor wij het weten. Terugkeerend tot de Schelde, meende de heer R. dat wij in geen geval bevoegd zijn, de Schelde vaart te sluiten, zoolang Nederland en Belgie in vrede verkeeren. Doch welke moet onze houding zijn, wanneer Belgie in oorlog komt met eer. andere mogendheid en deze een eskader de Schelde laat inloopen met het bepaald doel om Belgie te bena- deelen Om die vraag te beantwoorden, ging Spr. na, welke te dien opzichte de algemeene regelen van het volkenrecht zijn en hoe de autoriteiten op dit gebied zich over deze kwestie uitlaten. Hij kwam liierdoor tot de conclusie, dat, volgens de anderhalf jaar door de moeder, die uit werken ging, bij eene buurvrouw in bewaring gebracht. Het klom op een stoof, en viel daaraf in een pot met kokend water. Tengevolge van de bekomen brandwonden, is het kind na een smartelijk lijden overleden. Een jeugdig weduwnaar te Meppel, wiens vrouw zich voor omstreeks drie weken verdronk, heeft zich nu reeds weder ten huwelijk laten inschrijven. Een bewoner van de Dirk van Hasselsteeg te Amsterdam, had tijdens den intocht van Z. M. den koning en de koningin aldaar, voor zijne woningde volgendeaankondiginggeplaatst ,/Hier bewaard men kindere gedurende de opt.ocht voor 25 cent per stuk." Te Veendam heeft een vader zijn Ijarig kindje bij ongeluk met een revolver doodgeschoten. Schipper N. is op de hoogte van Zutfen, zonder dat de overige opvaren- den het bemerkt hadden, over boord geslagen en verdronken. De broeder van den moordenaar Tropmann is wegens het slaan van valsche munten door het hof van Colmar tot twee jaren gevangenis straf veroordeeld. De heer Burgers, de voor- malige president der Zuid-Afrikaansche republiek, is benoemd tot vrederechter te Hanover, in de des raiddags tusschen De koopers van de BOOMEN in de weide op de hofstede van de Wed. A. Dieleman, in pacht bij Pieter VAN Tatenhoven te Zaamslag, worden verzocht, die binnen 8 dagen weg te ruimen, daar zij anders zullen verplicht zijn daarvoor schade t« betalen. Zaamslag, 2 Mei 1879. Uitgifte van 656,000 Obligation elk van 100 francs, aflosbaar binnen 66 jaar. Gedurende de 8 eerste jaren zullen er zes trek- kingen 'sjaars plaats hebben en vier trekkingen gedurende de 58 overige jaren met prijzen van Francs 100,000, 50,000, 25,000, 10,000, 5000 enz. is oenoemu iui viduciduhci ic j)e ondergeteekende, daartoe gemachtigd, neemt Kaapkolonie Zaterdag 19 April brachten driejnscbrijvingen aan op bovengenoemde Leening tot mannen te Bury (Engeland) het lijk van den broeder Zaterdag 10 Mei 1879, des middags 12 uur. V—r ten Srave' toen het ?aard V°°r Origineele Prospectussen zijn ten zijnen kantore verkrijgbaar. Hulst, den 3 Mei 1879. L. van W AESBERGHE-J AN SSENS van een hunner 0 den lijkwagen schichtig werd en het voertuig om- sloeg. Een der drie was onmiddelijk dood, en bezweek kort daarop aan zijn wondende derde ligt hopeloos. Een landlooper werd door de recht- j J JO VAN EN I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2