BINNENLAND. BUITENLAND. iNo. 1455. Woensdag 30 April 1879 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. 19e Jaargang. ABONNEMENT. Per drie raaanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Ttijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders ADVEBTENTllN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE area. Dlt bind verscbljut Dinsdag- en Vrljdagavoud bij J. K. fi, DHONT te Ter Nenzen. F*olitieli Over-zicht. Ruslands bimienlandsche toestand verslimmert met den dag. De barbaarsche maatregelen, door den gouverneur van St. Petersburg, ingevolge het keizerlijk besluit, jegens de ingezetenen en tijdelijk verblijf houdenden aldaar ingevoerd, worden aller- wege als een schandvlek op de beschaving beschouwd. Niet alleen, dat de eigenaren van huizen voor bewoners daarvan moeten instaan en die dag en nacht laten bewaken, maar de politie waart dag en nacht met Argus oogen rond, verontrust de bewoners in hunne nachtelijke rust, doorzoekt de huizen, ondervraagt hen naar hunne wettige bewij- zen van af- en herkomst, maar bij de minste aar- zeling of onnauwkeurigheid in de opgaven voert zij ze mede naar het politie-bereau of naar de ge- vangenis. Meer dan 2000 slachtoffers zuchten op die wijze reeds in den kerker. Niemand is een oogenblik meer zeker van zijne vrijheid. In elk verdacht gelaat, in elke zonderlinge handelwijze ziet de politie een persoon of eene handeling van het nihilisme. Men denkt, op die wijze het nihi- lisme den kop in te drukken. IJdelo waan, men maakt er slechts zooveel ontevredenen te meer door. Het eerst onverschillige volk zal nu ook stillen wrok tegen de regeering en hare geheirne of open- bare handlangers gaan voeden. De nihilisten, die overal hunne spionnen, hunne werktuigen, hnnne leidslieden hebben, zullen voor zulk een tijdelijk schrikbewind niet vervaard worden. Ze zullen nog erger samenrotten, nog gevaarlijker plannen smeden, nog meer schrik verspreiden. Hunne dreigbrieven zenden ze nog steeds aan de hoogste ambtenaren, die zelven, nu zoo door schrik zijn bevangen, dat zij zich nauwelijks in 't openbaar durven vertoonen. Men spreekt van twaalf hoofdlieden, die de nihi- listische beweging leiden, waarvan een, luitenant zijnde, gevat zou wezen. Solowieff zal terecht staan voor een hoog crimineel gerechtshof onder voorzitting van den grootvorst. De keizerlijke familie is met een aanzienlijk gevolg naar Livadia vertrokken. In de Belgische kamer van afgevaardigden zijn de debatten over het onderwijs aangevangen. De belangstelling van het publiek is groot. De eerste sprekers behoorden tot de oppositie en bestreden het ontwerp op de gewone, ook ten ontzent be- kende, gronden; de staat behoort zich buiten de school te houden, het monopoliseeren van het onderwijs druischt in tegen de openbare vrijheid; het weeren van den godsdienst uit de school brengt de zedelijkheid in verval en verbreekt de heiligstc banden, die de school aan het gezin en dit aan de kerk verbinden. De liberalen daarentegen ver- klaren, dat de heer3chappij van den priester ook in de school niet langer door den staat geduld mag worden. De volksschool moet toegankelijk zijn voor kinderen van alle gezindheden, niet in naam, maar krachtens het onderwijs, dat er gegeven wordt, ook in de werkelijkheid. Het onderwijs verliest door het verwijderen van den priester uit de school niets van zijne waarde; integendeel het zal daardoor eerst waarde voor't algemeen erlangen. Het laat zich verwachten, dat om deze hoofdspil de debatten nog geruimen tijd zullen wentelen. Wij zullen trachten, onzen lezers, met die onpartijdigheid en beknoptheid, welke de eischen van ons blad zijn, op de hoogte van dit gewichtig onderwerp te houden. Garibaldi is in Italie bezig, de gemoederen in beweging te brengen voor zijne ultra-vrijzinnige denkbeelden. Hij wil eene reeks van grondig her- vormde wetten hebben ingevoerd, waarvan hij alleen heil verwacht. Ook wenscht hij, dat pogingen worden aangewend, om het nog onbevrijde gedeelte van Italie aan het eenige Italie te verbinden. De regeering schijnt op al die heethoofdige plannen van den ,/bevrijder" thans niet gesteld, en hoopt de rust en welvaart van Jt land te kunnen ver- zekeren met den bestaanden toestand, indien de burgers slechts tot het goede in eendracht en vrede willen samenwerken. Per telegraal. 's Gravenhage, 29 April. In zijne zitting van heden heeft de Hooge Raad verworpen het beroep in cassatie, van v. d. Brink, gewezen ontvanger en secretaris van de gemeenten Krabbendijke en Rilland, door het hof van's Gravenhage veroordeeld wegens verduistering van gelden. Ter Neuzen, 29 April. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. zijn de volgende besluiten genomen, alien met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot opzichter van 's rijks waterstaat 4e klasse na voorafgaand vergelijkend exameu L. Koorenman, geboren te Hoofdplaat, en is hem Ter Neuzen als standplaats aangewezen; verplaatst de buitengewone opzichter bij 's rijks waterstaat A. Pateer, te Ter Neuzen, naar Breskens eervol ontslag verleend op verzoek aan den op zichter bij 's rijks waterstaat te Breskens H. van Diermen. Nog is door denzelfden minister benoemd tot hulpsluismeester aan de westsluis te Ter Neuzen P. H. Dupree, thans sluisknecht aldaar; tot hulp sluismeester te Sas van Gent J. Loekemeijer, thans sluisknecht te Vlissingen. In verband met het besluit van den minister van oorlog tot opheffing van Ter Neuzen als garni- zoensplaats zal morgen ochtend te 3 uur van hier vertrekken per provinciale stoomboot naar Gorin- chem, onder kommando van den kapitein A. Boms- winkel, de alhier in garnizoen zijnde 3e compagnie van het 3e regement vesting-artillerie. Tevens zal van hier per provinciale stoomboot te half elf uur, onder kommando van den kapitein J. van Dorth naar Hansweert vertrekken de 2e en 3e compagnie van het 2e bataillon 3e regement infanterie, om zich verder per spoortrein naar Bergen op Zoom te begeven. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der onge- bouwde eigendommen in de Eerste Kamer, heeft de minister van financien te kennen gegeven dat bij de vaststelling der belastbare opbrengst in Zeeland, de provinciale opcenten, in deze provincie op de calamiteuse polders rustende, niet van de lasten, op de gronden drukkende, zullen worden afgetrokken. De minister van financien heeft bekend ge- maakt, dat van heden af, voor zoover de voorraad strekt, aan de kantoren der betaalmeesters, op iederen werkdag, gedurende de gewone kantoor- uren, in sommen van niet minder dan vijf en twintig cents, tegen overgave van ander wettig betaalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn bronzen stukken van 2£ cent, geslagen naar de wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 43) en het koninklijk besluit van 18 April 1877 (Staatsblad no. 84.) Volgens een bericht kau binnen eenige dagen het kon. besluit worden verwacht, waarbij de militaire geneeskundige school te Amsterdam, wat betreft de opleiding voor artsen bij de marine en der kolonien, wordt opgeheven, en eene regeling der opleiding voor officieren van gezondheid der vloot en voor het Indische leger wordt vastgesteld. Dit besluit zou binnenkort worden gevolgd door een voorstel tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst der marine en van het Oost-Indische leger. De ,/Haarl. Ct." deelt de volgende bijzonder- heid mede: De heer Maesdyck, die aan HH. MM. een schilderij ten geschenke gaf, sprak den koning in het Fransch toe. Z. M. vroeg hem schertsend, of hij geen Hollandsch verstond. De heer Maesdyck, een Belg, antwoordde dat hij te Brussel was geboren en zich moejelijk in het Nederlandsch uitdrukte, He koning hernam, dat ook hij te Brussel was geboren, en zette het gesprek in het Nederlandsch voort. Selzaete, 28 April. Zondag a. s. des namiddags omstreeks 4 uur zal alhier de plechtige inhuldiging van den heer Willems als Burgemeester dezer ge- meente plaats hebben. Bijna al de maatschappijen der gemeente en verscheidene genootschappen der omliggende ge meenten zullen dit feest opluisteren, dat alzoo zeer schitterend belooft te zijnhet zal met een prachtig vuurwerk op het water en met electrische ver- lichting worden besloten. Men wil een spoorweg binnen Parijs aan- leggen. De hoofdlijn zou de Bastille in verbinding brengen met het Bois de Boulogne en langs of nabij den tuin der Tuilerien, de Champs Elvs^es, het Trocadero, enz. loopen. Eene tweede lijn zou uitgaan van de Bastille naar het Trocadero met overspanning van de Seine, om de kaden en boulevards aan den linkeroever der rivier te bereiken. Een derde lijn zou de stations der oostelijke, noorde- lijke en westelijke spoorwegen met elkaar verbinden. De lijnen zouden meerendeels onder den grond loopen. De gezamenlijke kosten worden geraamd op 100 millioen. Men heeft in de omstreken van Rothenburg aan de Fulda in Hessen Nassau een verzonken eikenwoud van tamelijke uitgebreidheid ontdekt. De booraen liggen tot 3£ meter onder den bega- nen grond. Het woud schijnt in voorhistorische tijden door zware overstroomingen der Fulda, ge- paard met een daling van den bodem onder te zijn gegaan. Het bevat behalve eenige dunne boomen, ook stammen van waarlijk kolossalen omvang. Het bout der stammen is koolzwart, en buitengewoon hard. Een eigenaardig oproer had dezer dagen te Triest plaats in het gemeente-asyl voor verwaar- loosde knapen. Een vijftigtal van deze, behoorende n:ii \Ki zi:\s( in: courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1