TER NEUZENSCHE COURANT. BU1TENLAND. Algemeen IVieuws- en Advertenliehlad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 19 April 1879. No. 1452. Moordaanslag op den Czaar. BURGrERLIJKE stand. BIJVOEQSEL RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. HULST. AXEL. VAN DE I)e rechtbank heeft in hare zitting van den 8 April de navolgende vonnissen uitgesproken C. de K.45 jaar, vischkoopman te Clinge, ter zake van boon, veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen ge- vangenisstraf. F. V., 44 jaar, bezemmaker te Clinge (Belgie), ter zake van het loopen over den spoorweg; veroord. tot f 1 boete of 1 dag gevang. D. S., 25 jaar, schipper te Bouchautsche haven, (Belgie), ter zake jaehtovertreding (in hooger beroep) veroord. tot 2 boeten van 10, of 6 dagen gevang. P. de K.39 jaar, landbouvver te Sluiskil, ter zake van het loopen over den spoorweg; veroord. tot f 1 boete of 1 dag gevang. J. L.49 jaar, vrouw van L. J., te Axel, ter zake van eenvoudige diefstal; veroord. tot 8 dagen cel- lulaire gevang. Zitting van 10 April. .T. O., 43 jaar, geboren en wonende te Graauw, ter zake van bedelarijveroord. tot 14 dagen gevang. L. L.20 jaar, leurder, J. F. E., 19 jaar, B. A. E., 15 jaar en P. A. de K., 14 jaar, arbeiders, alien wonende te Hulst, geappelleerden van een vonnis van den kantonrechter te Hulst, waarbij zij van alle reclits- vervolging zijn ontslagen; ter zake van diefstal van groen en dor eikenhout. Het vonnis in eersten aanleg bevestigd en bevolen dat het volkomen affect zal sorteeren. De kosten in eersten aanleg en in hooger beroep te dragen door den staat. Een buitengewoon gezantschap is belast met de tank om den koning der Belgen te vertegenwoor- digen bij de feesten, die te Amsterdam en in den Haag dezer dagen zullen gevierd worden naar aan- leiding van het huwelijk van den koning der Ne- derlanden. Het bestaat uit de volgende heeren btron Tornaco, vice-president van den Senaat; ridder de Stuers, raad van legatiegraaf Berlaymont, baron P. Tornaco en baron van Zuylen van Nyevelt. T'Kint de Roodenbeeke zal zijn straf in eenzaamheid ondergaan. De wet van 4 Maart 1870 kent voor eenzame opsluiting eene vermin- dering van den straftijd toe van: 3 maanden voor bet ie jaar, 4 maanden voor de 2e, 3e, 4e en 5e jaren, 5 voor de 6e, 7e, 8e en 9e jaren, 6 maanden voor de lOe, lie en 12e jaren, 7 maanden voor de 13e en 14e jaren en 2 maanden voor het 15e jaar. Volgens die wet zal dus T'Kint zijne 15 jaren tuchthuis geboet hebben door 101 maanden of 8 jaar en 5 maanden cellulair. Hiervan wor den 3 jaar voor zijn preventieve gevangenschap, welke hij ook in een eel doorbracht, afgetrokken, zoodat hij nog 5 jaar en 5 maanden zitten moet. In Juli 1884 zal dus zijn straftijd afgeloopen zijn. Te Antwerpen is op klaarlichten dag in een der meest bezochte straten der vijfde wijk een stoutmoedige diefstal gepleegd. Onbekende kwaaddoeners, zijn, door middel van braak, in de woning gedrongen van S., gelegen op eene achterplaats in de Lange Zavelstraat, en hebben er voor eene som van ongeveer 800 fr. in loten en geld gestolen, namelijk 8 loten van 100 fr. ieder, der leening van Brussel, alsook 2 goudstukken van 10 fr. ieder, en eenig ander geld. De dieven hadden eene commode opengegebro- ken en alles doorzocht. De diefstal is gepleegd terwijl er niemand thuis was, daar de man ziek ligt in het gasthuis en zijn vrouw was gaan werken. De gestolen waarde was de vrucht van vele jaren spaarzaamheid. Ten einde de woning binnen te dringen, hebben de dieven een ruit verbrijzeld van een venster, dat op eene kleine achterplaats uitkomt. Het geheele huis was door de kwaaddoeners doorzocht en overhoop gezet,. Men herinnert zich zeker den neger, die den Belgischen ontdekkingsreiziger Ramaekers als be- diende in Afrika vergezelde, zijn afscheid kreeg en later, geheel Frankrijk van Marseille af te voet doortrekkende, zijnen vroegeren meester in Belgie opspoorde en op een goeden dag in Januari 11. te Etterbeek plotseling voor hem stond. Naar men thans in het Journal de Bruges leest is het voor- loopig einde van 's negers lotgevallen niet minder merkwaardig dan het begin. Aanvankelijk was kapitein Ramaekers niet weinig met zijnen getrouwen bediende verlcgen, dank zij zijne pogingen is de man nu als repetitor aan de Vrije Universiteit te Brussel aangesteld, waar hij aan de vijf of zes studenten, die er Arabisch studeeren, de uitspraak leert. Hij voorziet in eene ware behoefte, want de professor, met het onderwijs in die taal balast, hoe bedreven in de spraakkunst ook, heeft haar nooit kunnen spreken. De wet betreffende de belasting op grondstof- fen voor het bier, is door den Duitschen Bondsraad aangenomen. De voornaamste cijfers dier belasting zijn: granen (zoogenaamd grof gemaal enz.), rijst, stijfsel (minstens 30 pCt. water bevattende), per 100 kilo 8 mark; andere, zooals stijfsel, aardappel- meel, dextrine, enz. 12 mark; suiker 16 mark; siroop 12 mark; alle niet in deze wet genoemde surrogaten van mout 16 mark. Naar mate der waarde die de niet genoemde surrogaten voor de brouwerij hebben, kan de Bondsraad het cijfer van 16 mark verlagen. Deze wet is niet toepasselijk op Beie- ren, Wurtenberg, Baden, Elzas-Lotharingen en het Saksisch-Coburgche district Koningsberg. Yolgens de Natal Witness luidt de ver- klaring, die op de bekende bijeenkomst te Won- derfontein door een groot aantal Transvaalsche boeren bezworen werd, als volgt: „In tegenwoordigheid van den almachtigen God, den kenner der harten, en Hem om bijstand en genade smeekende, hebben wij, burgers der Zuid- Afrikaansche republiek, voor ons en voor onze kinde- ren, plechtig besloten, ons in een heilig verbond te vereenigen, hetgeen wij met een plechtigen eed bezweren. „Het is nu veertig jaar geleden, dat onze vaderen de Kaapkolonie hebben verlaten, ten einde een vrij en onafhankelijk volk te worden. Deze veertig jaren waren veertig jaren van smart en van lijden. Wij hebben Natal, den Oranje-Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche republiek gesticht en drie malen heeft het Engelsche gouvernement onze vrijheid onder den voet getreden. En onze vlag, in het bloed en de tranen onzer vaderen gedoopt, is nedergehaald. Als door een dief in den nacht is onze vrije republiek ons ontstolen. Wij kunnen, wij mogen dit niet verdragen. Het is Gods wil, dat de eenheid onzer vaderen en de liefde voor onze kinderen ons den plicht opleggen om het erfdeel onzer vaderen ongeschonden aan onze kinderen over te leveren. ,/Het is om deze reden dat wij ons hier ver eenigen en elkander de hand geven als mannen en broeders, plechtig belovende om ons land en ons volk getrouw te blijven en, met het oog naar Goc gericht, tot onzen dood samen te werken tot de herstelling van de vrijheid onzer republiek. Zoo waarlijk helpe ons God Almachtig." De keizer was gewoon elken morgen ten 9 ure alleen nabij het winterpaleis te wandelen en nam dien morgen bij uitzondering zijn weg langs het landhuishoudkundig museum en het gebouw van den generalen staf. Op eens trad hem een lang, welgekleed man tegemoet, met een militaire muts op het hoofd, die een revolver trok. De keizer trad achteruit, waardoor het eerste schot miste. De dader schoot toen nog vier maal. Politiedie- naren kwamen toeloopen en een dezer sloeg hem met een geweer tegen het been, waardoor hij viel en gevangen genomen kon worden. De adjudant kwam uit het paleis den keizer te hulp die hem echter geruststelde met de woorden ,/Goddank ik ben ongedeerd." Onder het vierde venster van het museum zitten 4 kogels in den muur. De dader weigerde elke inlichting omtrent zijn persoon. Hij gaf voor Sokoloi? te heeten en zeide een post bekleed te hebben aan het ministerie van finantien. Dit laatste is gebleken onwaar te zijn. De politie doet huis aan huis onderzoek. In de stad heerschte de grootste geestdrift. De stad was praehtig geillumeerd en tot laat in de nacht bewoog zich een ontzachelijke menschenmassa iangs de straten, onder voortdurende hoerahs! ter eere van de keizer. Het plein voor het vorstelijk paleis was met een dicht op een gepakte menschen massa bezet en de keizer vertoonde zich herhaal- slijk aan het raam. Omtrent den persoon van den moordenaar kun nen nog niet vele bijzonderheden worden medege- deeld. Bij het lichamelijk onderzoek vond men in zijne oksel-holten twee met was aldaar vastgehechte vergift-capsulen. Of hij reeds vergift had ingeno- men liet zich niet dadelijk constateeren. Bij zijn inhechtenisneming had hij de tanden vast op elkander en stond hem het schuim op de mond, ook volg- en spoedig flauwten. Niettegenstaande zijn krach- tigen tegenweer, slaagde men er in hem genees- middelen toe te dienen, die ook gunstig schijnen gewerkt te hebben. Nadat zijn leven alzoo door geneeskundige hulp verzekerd was, heeft men hem onder sterk geleide van het regiment lijfgardes te paard van het politie- bureau naar de Petrus en Paulus gevangenis ge- transporteerd. Van 1 tot 15 April 1879. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 3 April. Pieter Liebens, oud 30 j., jm. en Catharina Hamelink, oud 37 j., wed. 11 April. Huibrecht Leunis, oud 25 j., jm. en Pie- ternella Dieleman, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 April. Pieter Woit- tiez, oud 23 j., jm. en Maria Susanna van der Peijl, oud 23 j., jd. Johannes Geerard Verelst, oud 22 j., jm. en Paulina van Aalst, oud 21 j., jd. Geboorteu. 2 April. Cornelia Adrians, d. van Jelier YViskerke en van Sophia Johanna Moggenstorm. 3 April. Anthonij, z. van Marinus Anthonij Verschelling en van Dina Stouthamer. Cornelis Levinus, z. van Dina Maria Deij. 5 April. Zudie, d. van Hartog Kunstenaar en van Sara Bobbe. Cornelis, z. van Ja cobus Yerlinde en van Janneke de Zeeuw. 6 April. Pieter Lourens, z. van Willem Florisse en van Maria Jacoba Herrebout. 7 April. Franpois Johan, z. van Mechiel van Doeselaar en van Johanna Yerlinde. 10 April. Elisabeth, d. van Francois Penne en van Debora de Bruijne. 15 April. Elias Dirk, z. van Reinier Seheele en van Maatje van der Bent. Overlijden. 4 April. Pieter Adriaan de Kubber, oud 9 m., z. van Jacob en van Hendrika Hendrina Vogel. 6 April. Andries Boudewijn Frederiksen, oud 9 m., z. van Boudewijn en van Johanna Babijn. Hendrik van Breen, oud 46 j., echtgen. van Geertruij Elisabeth Gillissen. 9 April. Pieter de Mul, oud 5 m., z. van Jan en van Elisabeth Deij. 12 April. Arie van Aalst, oud 4 m., z. van Arie en van Adriana Haak. Geboorten. 1 April. Adriana Mathilda, d. van Pieter de le Lijs en van Geertruy Antonia Huijtker. 11 April. Carolus Ludovicus, z. van Johannes Jacobus Herreweijers en van Emelia Maria During. 12 April. Abraham Cornelis, z. van Jan Borgstiju en van Agneta Hubregta Dagevos. 13 April. Carolus Joseph Aloysius, z. van Alexander Marinus Wauters en van Dina Pieter- nella van der Vlies. Felix Franciscus, z. van Jacobus Kramers en van Coleta Petronella de Kock. 15 April. Johanna Cornelia, d. van Petrus Johannes Janssens en van Maria Clementina Kramers. Overlijden. 2 April. Maria Christina Ceulemans, oud 82 j., d. van Pieter Johannes en van Isabella Sponcelee. 7 April. Gilles Cappendijk, oud 76 j., z. van Anthonius en van Maria Hermans. 9 April. Jacobus de Maat, oud 71 j., z. van Augustinus en van Anna Catharina Janssen. 14 April. Carolus Ludo- vicus Herreweijers, oud 3 d., z. van Johannes Jacobus en van Emelia Maria During. Huwelijks-aangiften. 10 April. Camilus Govaert,, oud 23 j., jm. en Celesia Amelia de Vleeschouwer, oud 26 j., jd. Geboorten. 1 April. Arij Willem, z. van Eugeniu9 Alexander Kruijsse en van Francoise Maria Wisse. Jo- sina Geertruij, d. van Johannes Dronkers en van Cathe- lijntje Krokke. 3 April. Fraus, z. van Hendrik Over- dulve en van Catharina van Tatenhove. 5 April. Jan, z. van Levinus de Feijter en van Neeltje de Bruijne. 6 April. Reinier, z. van Marinus Dieleman en van Jacomina Wiemes. 9 April. Maria, d. van Jacobus Boeije en van Maria Jausen. 10 April. Hendrik, z. van Jaoobus Bareman en van Catharina Hamelink,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5