Tertrel fler Mmmnail naar Oust-In®. AD V ERTENTIEN. men aan het Yad. schrijft, voor de aanstaande Koningsfeesten van binuen allerprachtigst versierd. Van de straat zal men de kerk betreden door een gothieke eerepoort, van buiten met groen en bloe- men, van binuen met zwaar fluweel getooid. In de kerk richt men een troon op van rood fluweel, met satijn afgezet, rijk met goud versierd en be- kroond door een gouden lauwerkrans met de naam- cijfers van HH. MM. Van achteren is de troon voorzien van het Nederlandsche wapen. Een allerkostbaarst ameublement, op mollige tapijten geplaatst, brengt niet weinig bij tot verfraaiing van het geheel. Langs de ramen der kerk zullen guirlandes, bloemen en wapenschilden worden op- gehangen. Banieren van zijde, fluweel en damast, zijden draperieen met gouden kwasten en koorden en keur van heesters en planten zullen het koor van de Nieuwe kerk in een feeentempel herscheppen. De heer Paul Miche, horlogemaker van Z. M. den koning te Amsterdam, heeft een zeldzaam fraai en kostbaar horloge bij de heeren Guye en Barbezat, uurwerkfabrikanten au Locle in Zwitser- land, laten vervaardigen, om Z. M. aan te bieden bij HD. intocht in de hoofdstad. Dit horloge is veivaardigd van zilver nielle en goud. De glasrand bedekt de wijzerplaat voldoeude om een fraaien genielleerden krans, te aanschouvven van eiken—klimop- en oranjebladeren. De uren zijn gegraveerd op een verhoogden binnenrand van massief goud, verdeeld in twaalf volkomen gelijke en schuins naar de wijzerplaat loopende vakken. Op deze wijzerplaat van email zijn 12 met de uren overeensteinmende letters geschilderd, de woorden yOranje Nassau" vormende. De gouden wijzers zijn meesterlijk uit de hand vervaardigd: de uur- wijzer vertoond het Nederlandsche wapen, zoo zuiver afgewerkt, dat men zelt het Je Maintiendrai met het ongewapende oog kan lezende minuutwijzer draagt de koninklijke kroon. De binnenzijde van de kast i9 van zilver nielle en goud, versierd met een gouden ingeiaten gekroonde W. De binnen- kast vertoont een portret en relief van Z. M. den koning, omgeven door een merkwaardig fijne guirlande van bladeren, daartegenover, aan de bin nenzijde der buitenkast is een fraai portret van H. M. de koningin aangebracht. Door een vernuftig uitgedacht mechanisme wijst dit echt vorstelijk remontoir-horloge ook de namen der dagen en de datums aan. Op morgen 19 April zal het 350 jaren ge- leden zijn, dat bij den rijksdag te Spiers door de voornaamste vorsten en steden die tot de zaak der hervorming waren toegetreden, protest werd in- gediend tegen alle wereldlijke en kerkelijke dwin- gelandij in zake des geloofs, waaraan de naam van Protestanten is ontleend. De zaak tegen Gerrit Nieuwenhuis, Arend Jonkman en Klaas Nieuwenhuis, beschuldigd van moord op den rijks-veldwachter J. J. Bastings te Stad Vollenhove, en van den gemeente-veldwachter J. de Liefde, gepleegd in der. nacht van 16 Oct. 1878, zal op 1 Mei dienen voor het gerechtshof te Arnhem. POSTER 1J EN. ViA MARSEILLE, 18 April, 8,45 's morgens. ViA NAPELS, 21 April, 6,'s avonds. ViA BRINDISI, 25 April, 8,45 's morgens. ViA NiEUWEDIEP, 2 Mei, 6,— 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbonwberichten. Ook te Leerdam hebben dit jaar de publieke verhuringen van de hooi- en weilanden minder opgebracht dan in het vorige jaar. Een schaap te Gaasterland heeft een lam ge- worpen, dat slechts 3 pooten heeft. Deze zijn nagenoeg geplaatst als de wielen van een driewielige velocipede, n. 1. een voor, midden onder de borst, en 2 achter op de gewone plaats. Bij zeer uiteenloopenden handel zijn in de eerste drie maaiulen van dit jaar in de ornstreken van Zwolle en in de Ncordelijke provincien om- gezet ruim 50,000 stuks vee. lliervan is min- stens '/3 naar Belgie en Frankrijk vervoerd. De handelswaarde bedroeg ongeveer 7,500,000. Wan- neer wij een oog slaan op onze nauwkeurige opgave van 't vorig jaar, toen in het geheel voor ruim f 20,000,000 was verhandeld, dan zien wij uit genoemde cijfers dat handel en veestapel beduidend vooruitgaan. Wanneer Duitschland open kwam, dan zouden de cijfers nog eene aanmerkelijke uit- breiding ondergaan. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men verneemt is de heer H. J. van Braam- beek, lioofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Oostburg benoemd tot directeur van de daar te vestigen norinaalschool, die vermoedelijk nog in dit jaar een aanvang zal nemen. Ilet chris- telijk nationaal zendingsfeest zal dit jaar te Wolf- hezen worden gehouden op Woensdag 2 Juli a. s. Bij den burgemeester van Amsterdam is weder 1200 ontvangen van een belastingschuldige, die in de inkomsten-belasting voor dit bedrag te laag is aangeslagen. Te Leeuwarden zijn de eerste kievitseieren voor 18 centen verkocht. Bij het opgraven der fundeering van huizen in de Boom- gaardstraat te Rotterdam, zijn eenige flesschen wijn gevonden, naar gissing, volgens merk en vorm der flesschen, een paar honderd jaar oud. Twee personen zijn te Amsterdam gearresteerd, die des nachts bij eenige winkeliers in schoenen en laarzen de glazen hadden ingeslagen en door de opening schoenen hadden weggenomen. Te Haarlem is door eenige lithografen een weduwe— en onder- steuningsfonds opgericht, dat den titel zal voeren Lithografia. De deelneming in dit fonds is alleen opengesteld voor lithografen in Nederland van den leeftijd tusschen 20 en 50 jaren. Op een boe- renverkooping, dezer dagen in de gemeente Schoter- land gehouden waren vdor 's middags 12 uren reeds 50 liters jenever vertapt. Op Paasch- maandag had te Kampen van gemeentewege eer.e uitdeeling plaats van eieren en krentebroodjes, aan de leerlingen der stadsschool en die der beide be- waarscholen voor minvermogenden, ten getale van ruim 800. Door een heer te Horssen zijn vier beeldjes van oud porselein, voorstellende de vier jaargetijden, aan een oudheidkooper verkocht voor de som van vijfduizend gulden. Deze beeldjes waren bij de scheiding van den boedel, waaruit ze den verkooper vdor eenige weken zijn toebedeeld, getaxeerd op vijf-en-twintig gulden. In het afgeloopen jaar kwamen te Berlijn, volgens een officieele opgaaf, ruim 400 zelfmoorden voor. Bij een uitdrager te Sheffield werd in den schoor- steen een angstig gekerm vernomen. Men maakte een aantal steenen los en vond een inbreker, die in den schoorsteen beklemd geraakt was en die eenige oogenblikken nadat hij verlost was, den adem uitblies. In Dublin zal den 28 Mei a. s. de 40 Oe geboortedag van Thomas Moore worden gevierd. Voor dat feest zijn reeds muzikale voor- bereidingen op groote schaal, getroffen. Een grijsaard heeft te Vlisseghem een zijner kleinkin- deren, 3£ jaar oud, met een scheermes twee steken aan den hals toegebracht. Naar men zegt geschiedde dit alleen uit wraak op zijn zoon, die zich tegen zijn tweede huwelijk verzette. De moordenaar is gearresteerd. Zekere heer D. B., een min of meer excen- triek Hagenaar, meende dezer dagen een poging te wagen, om zich aan het leven te onttrekken. Hij nam een dosis morphine in, en zoo vond men hem bewusteloos in bed liggen. Docter C. werd onmiddelijk gehaald, wendde alles aan om de levens- geesten op te wekken, en slaagde hier ten slotte in. De man bleef echter zonder bewustzijn. Docter C. herinnerde zich 't praatje, dat de zonderling sedert lang zijne doodkist had laten maken, en vroeg of deze inderdaad in huis was. Ongetwijfeld, zij stond achter mijnheer's ledikant. Men haalde die nu te voorschijn, de half bewustelooze werd daarin gelegd, men schoof het deksel er bp tot nabij het gezicht, sloot de blinden, stak een nacht- lichtjo aan, en verwijderde zich toen. Na verloop van eenigen tijd wordt de morphineman wakker, en roept, hevig ontsteld, uit: ,/Mijn hemel! waar ben ik? waar ben ik?" „Waar je wezen moet!" klinkt het barsch achter de deur. //Geef mij water, ik versmacht van dorst!" Daar wordt hier geen water gegeven! Hier moet de zondaar boeten voor al zijn ongerechtigheder.." Zoo ging de stem door, tot eindelijk de heer in de kist volkomen tot zijn bewustzijn kwam, en begreep op welke wijze men hem beet nam. Het is te hopen, dat deze heer in het vervolg de morphine met rust zal laten. Een arme jongen in de gemeente Middel- stura, die aanleg bezit voor de teekenkunst heeft onlangs in zijn ledige uren een portret van den bekenden industrieel W. A. Scholten, voorkomende in Eigen Haard, op vergrootte schaal nageteekend. Zijn leermeester zond deze teekening aan den heer S., en deze heeft thans de opvoeding van den jeugdigen teekenaar voor zijn rekening genomen. Zekere N., een klein winkelier in de St. Jacobstraat te 's Ilage, had een lief driejarig kind, dat hevige stuipjes had en in een van die stuipjes scheen te zijn overledende geneesheer had den dood geconstateerd, 't kind was gekist en zou den volgenden morgen (den derden dag na't overlijden) worden begraven, smartelijk door de ontroostbare ouders beweend. Er was een waakster bij't lijkje en deze hoorde geluid in het kistje; de vader, door haar geroepen, hoorde het ook; men dacht echter, dat het een gewoon en licht verklaarbaar ver- schijnsel was. Toen het geluid echter aanhield, opende men 't kistje; het hartje van het wicht klopte, het ademde het kind had een stuip gehad van twee dagen en zou ongetwijfeld zonder de oplettendheid der waakster, levend zijn be graven. Spoedig werd voedsel gereed gemaakt, dat het kind met groote gretigheid gebruikte; het opende weldra de oogjes, kwam langzamerhand geheel bij, enspringt thans rondom het ouderpaar. Men zal zich herinneren, dat in Januari II. een persoon te Heerlen voor een ander, tegen be- taling, een gevangenisstraf van 15 dagen onder- ging. Voor deze verwisseling werden beiden door de rechtbank te Maastricht naar den procureur- generaal te 's Bosch verwezen en wel de een ter zake van valschheid in authentiek geschrift, door de onderteekening van het register der gevangenen met een anderen dan zijn werkelijken naam, en de ander ter zake van medeplichtigheid aan dat feit. Het hof te 's Bosch heeft zich echter met die zienswijze niet vereenigd en verklaard dat er geen termen tot terechtstelling van de beklaagden aan- wezig zijn. Een hevige brand heeft plaats gehad bij een rijtuig—verhuurder te Luik. In de stallen be- vonden zich 14 paarden; 7 werden verbrand, de anderen konden gered worden. Van de 21 rijtuigen, die in de loods waren, werden er 11 verbrand. De stal en de schuur zijn door het vuur geheel vernield. De scliade is zeer aanzienlijk. Te Deuine is men nu op het spoor gekomen van de schrijfster der brandbrieven, welk van tijd tot tijd aldaar bij de landbouwers gevonden werden, en die menigmalen met de daad gevolgd werden. Bij Josephine de B...., 15£ jaar zijn 2 brandbrieven gevonden. Het meisje heeft ook bekend de andere geschreven te hebben. Men denkt dat het kind is opgestookt of dat zij niet wel bij het verstand is. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor het eten twee tecrcapsules van Guyot, ingeval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren, tering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronches of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teercapsules, 't geen maakt dat de geheele behandeling slechts zes A acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, pates, siroopen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquette, waarop de handteekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste apotheken. Ondertrouwd WILLEM HENDRIK PIETER en MARIA LIJDIA VAN DUKE Ter Neuzen, -nt- 16 April 1879. Hontemse,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2