BINNENLAND. No. 1451. Woensdag 16 April 1879. I9e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 15 April. TER NEUZENSCHE C011RANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het ^eheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendea uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE nren. Dlt bind verschljut DlDsdag- en Vrijdagarond blj J. D H O W T tc Ter IVenzen. f*olitiek; Overzioht. De kwestie van den dag is: wat zullen Engeland en Frankrijk doen, om voor goed een einde te maken aan de willekeurige handelingen van den onderkoning van Egypte. Dat heerschap heeft de groote ondankbaarheid begaan, van twee puik beste boekhouders, die hem door Engeland en Prankrijk ten gebruike waren gezonden, om orde te brengen in de finantien van zijne hoogheid (kwade tongen zeggenom te waken, dat de Engelsche en Eransche schuldeischers hunne renten zullen krijgen,) zoo maar zonder complimenten aan den dijk gejaagd. Hij zei: ik heb je diensten niet meer vannooden; je maakt me toch maar in discrediet tegenover mijne vrienden, die zoo goed waren, mij met hunne guinjes en vijffrancstukken bij te staan. Ik ben nog soliede als altijd, ik wil betalen de voile rente, die ik heb toegezegd. Ik wil als eerlijk debiteur mijn woord gestand doen. En om een en ander te bevestigen, heeft hij zelf zijne rekening opgemaakt en op het papier getoond, wat hij in de toekomst zal doen. Hij heeft gouden bergen aan zijne crediteuren beloofd. En wat het mooiste van dat alles is: hij heeft de schuldeischers in zijn land zoo weten te overt uigen, van hetgeen hij als waarheid verkondigt, dat zij in koor met hem instemmen en in het volste vertrouwen uitroepen Allah is groot; Ismael Pacha is de eerbjkste dibeteur van de wereld en de grootste financier, die er bestaat. Met dat al zitten Engeland en Prankrijk nu duchtig met de zaak verlegen. Ze willen de finantiemannen maar niet terugnemen, en de khedive wil niet meer van hen gediend wezen. Nu zouden zij wel gaarne korte wetten willen maken en aan zijn meester, den sultan, vragen of hij alsjeblieft dien deugniet wil afzetten, maar ze zijn bang, dat de sultan zelf voor hem bang is en dat het er zelfs niet veel beter op worden zal, indien deze khedive aan den dijk wordt gejaagd. In Frankrijk zijn weder een dozijn nieuwe republikeinen gekozen. Men zegt, dat de keuze goed is uitgevallen en dat de drijvers in kamer en senaat in hen geen medestanders zullen vinden. Intusschen zullen de heeren van de Kamer weer hun zin krijgen. De vreesachtige senaats-leden zijn over hunne bezwaren heengestapt, en zullen na de vacantie voor de verhuizing naar Parijs stemmen. 't Is Bismarck gelukt, zijne grootste tegenstanders voor zijne belastingplannen te winnen. Met den meesten spoed heeft hij nog vdor de vacantie zijne door de commissies goedgekeurde tarieven in den bonsraad gebracht, en ze aan de leden van den rijksdag, die inmiddels zijn naar huis gegaan, ter overweging in de paaschdagen achterna gezonden. Maar daarbij zal hij het niet laten. Elken dag legt hij een grooter paaschei. Nu weder heeft hij er een geschonken, waaraan de vrienden van de havensteden zich te goed kunnen doen. Hij heeft namelijk een plannetje gemaakt, waarbij bepaald zal worden, dat bij ksizerlijk besluit, zonder den rijksdag te hooren, tegenover elken staat, die eenig Duitsch uitvoerartikel hooger belast, dan hetzelfde artikel van andere herkomst, elk ander van uitvoer van dien staat door een verhoogd recht van ,/hoogstens" S00 pCt. getroffen kan worden. Dat mag eerst een flinke maatregel worden genoemd, om den internationalen handel in den grond te boren. De schipper Anth. Gort en J. Tollenaar voeren jl. Donderdag middag van hier met hunne schepen, beladen met zinksteen, naar het Z. B. kanaal; door den fellen Noordoosten wind was het water zeer onstuimigter hoogte van den Eendragtpolder brak door eene hevige windvlaag de mast en boegspriet van het schip van schipper Gort, waar- door het tuig overboord sloeg en genoemd schip in eenen ontredderden toestand verkeerde. Schipper Tollenaar verleende terstond hulp, nam het vaartuig op sleeptouw en bracht het behouden in de haven terug. Behoort bovenstaand feit niet tot de zeldzaam- heden, de flinke en edelmoedige hulp van schipper Tollenaar in deze betoond, verdient wel eene bijzondere vermelding. Naar men ons uit Gent mededeelt, is de bron verdacht, waaruit de Gazette de Liege het bericht medcdeelde, dat de Ter Neuzen—conventie tusschen Nederland en Belgie gesloten is geworden. Men gelooft, dat wel de onderhandelingen met hoop op een gunstigen uitslag voortgezet worden, maar dat het tractaat nog niet onderteekend is. Sedert lang was het in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen de wensch, dat het registratie—kantoor van Sluis naar Oostburg, centrum van het district, zou worden verplaatst. Nu de heer Rovers, ont- vanger der registratie te Sluis, naar Indie vertrekt, wordt dan ook in onderscheiden adressen op die verplaatsing aangedrongen. Uit Biervliet meldt menHet volgende diene als een sprekend staaltje van uiterste nauwgezet- heid en een zeldzaam eerlijk karakter. Onder het postmerk Cheboygan 14 mar. Mich. N.—Amerika ontving de heer E. O. alhier een schrijven, waariu een ginds rijk geworden persoon, die vroeger hier slechts werkman was, twee dollars of 5 gulden insloot, met de verklaring, waarom hij die toezen- ding deed, en tevens een verzoek om vergiffenis en een antwoord. „Zestien jaar geleden, zoo zegt hij, woonde ik bij mijne ouders nog te Biervliet en kwam bij u op lOjarigen leeftijd als leerling in dienst. Eens dat gij u uit den winkel verwijnerdet, om iets te gaan halen, zag ik op de toonbank een klein gewichtje, een half lood (NB. ter waarde van 4 cent) staan en kon de bekooring niet weer- staan, om het weg te nernenik stak het dus in den zak en ging naar huis. Maar tot heden toe heeft dit gewichtje mijn geweten bezwaard, en daarom stuur ik u dit schrijven met dit geld, dat zeker wel kapitaal en intrest van mijn diefstal zal ver- tegenwoordigeu." Aan verscheidene marine—officieren, oorlogs- matrozen en mariniers, die gedurende de blokkade tegen Atjeh het hunne bijbrachten om schepen en prauwen te nemen, welke de blokkadelinie over- schreden en contrabande aan boord hadden, werd dezer dagen het hun toekomend aandeel in die buitgelden uitgekeerd. Voor enkelen was dat be- drag niet onaanzienlijk, vooral voor de matrozen die de brik Mariners Hope hadden buit gemaakt, aan wien ieder ruim f 300 is uitgekeerd. Uit den Helder meldt men dd. II April: Na het vertrek van het laatste stoomschip der maatschappij Nederland uit de haven van Nieuwe- diep, op Zatferdag 12 dezer, zullen ongeveer 150 huisgezinnen, die tot deze maatschappij in eeniger- lei betrekking staan, de gemeente HelderNieuwe- diep verlaten. In hoever de welvaart en het ver- tier te dier plaatse reeds zijn verminderd, kan hieruit blijken, dat in de eerste maanden van dit jaar de opbrengst der belasting voor slachtvee niet meer dan een vijfde bedraagt van die in dezelfde maanden van het vorige jaar. De gemeenteraad van Mheer had besloten, een persoon, voorkomende op de kiezerslijst, daar- van weg te nemen. De burgemeester, dat besluit in strijd met de wet achtende, gaf daarop kennis, het niet ten uitvoer te zulleu brengen, omdat de beslissing niet op ingediende bezwaren berust, maar ambtshalve door den raad genomen is. Een bij het departement van kolonien ont- vangen telegram van den gouverneur-generaal van I Neii.-Indie, dd. 9 April, bevat de navolgende tij- dingen uit Atjeh: Volgens berichten van den gouverneur-generaal hebben de troepen in de XXII Moekim zich van 27 Maart tot 5 April bezig gehouden met het bevestigen hunner bivouacs, het aanbrengen van vivres, het verbeteren der wegen en het maken van verkenningen. De transporten werden niet beschoten. Toekoe Bintang, eerste hoofd van Indra- poeri, kwam in onderwerping, en enkele andere lioofden knoopten onderhandelingen aan. Panglima Polim vluchtte naar Glieng. De weersgesteldheid was ongunstig, het terrein bijna onbegaanbaar. Bij de ageerende troepen veel zieken. Lgndbouwberichten. Gedurende de verledene week was de middenprijs I van het vette vee op voornaamste markten van Belgie als volgt: De prijzen van het rundvee ondergingen geene verandering, terwijl de markten weinig waren bezet. Vette varkens 91 centimen tot fr. 1,01; afslag 2 centimenalles per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. De prijs van het vlas onderging weinig verande ring, tewijl dezelve eerder naar af- dan naar opslag hellende was. Er werd per 3 kilos besteed: te Mechelen fr. 3,90 tot fr. 4,95, te Aalst fr. 3,75 tot fr. 4,75, te Waregem fr. 4,40 tot fr. 5,77, te Brugge fr. 4,92, te Thielt fr. 5, te St. Nicolaas fr. 4,99, te Deiuze 3 tot 4 fr., te Sottegem fr. 3,15 tot fr. 4,15. In het le kwartaal van dit jaar zijn uit de vier noordelijke provincien ruim 30,000 nuch- tere kaifsvellen vervoerd. Voegt men bij deze opgaaf den verkoop van 50,000 stuks vee in dien tijd, dan krijgt men nog grooter denkbeeld van den veestapel, maar tevens een trotsch overzicht van de kolossaal groote worstmakerijen, die sterk in nuchtere kalveren en foetussen doen, en van het verbruik van dit „smakelijk" soort vleesch. Binnen eenige dagen wordt in Tonning te rug verwacht de in Januari jl. van daar naar Ca nada vertrokken stooraboot Schleswig. De lading van dat schip bestaat 510 stuks rundvee, waar-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1