BIN N EN L AN D. So. 3 449 Woensdag 9 April 1879. 19e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 8 April. GEMENGDE BERICHTEN. Ti n m:i:zi:\sciie courant. Per drie maandeu binnen Ter Neuzen f 1,Door het ieheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE nren. Bit bind versctaljut Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. R. DHOAIT te Ter Kenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, handelende ter uit- voering van liet betrekkelijk besluit van den Raad dezer gemeente van heden, betuigen bij deze den bijzonderen dank van den Raad aan het bestuur en verdere personeel der brandweer, zoomede aan alle overige betrokken personen, voor de goede en belangrijke diensten door hen bewezen bij den brand, in den nacht van 9 op 10 Maart jl., in een der bergplaatsen op het terrein van den spoor- weg alhier. Ter Neuzen, 4 April 1879. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FV>liti«»lt Overzicht. De verhuiskwestie der Fransche kamers is in een zin beslist, die voor de regeering alles behalve aan- genaam maggenoemd worden: ze is eenvoudig op de langa baan geschoven. In weerwil de ministers allerlei fraaie beloften deden, die de veiligheid van de volksvertegenwoordiging zou verzekeren, schijnen ze in den senaat toch geer. genoegzame ineerderheid te hebben kunnen krijgen. Althans er schoot niet anders over, dan de behandeling van het voorstel tot na de paasch-vacantie uit te stellen, terwijl de leden intusschen volgens den raad des mi- ministers de kiezers en raden in de departe- menten kunnen polsen, hoe deze er over denken; het is eene redeneering, die zeer de waardigheid van de edelachtbare heeren kan verhoogen. Intusschen, laat ons met de ministers hopen, dat de heeren nog tot inkeer komen, opdat die vervelende quaestie hen niet langer behoeve bezig te houden. De aandacht toch wordt voor vrij ernstiger zajren thaus gevraagd. De onderwijsplannen der regeering houden thans en te recht de aandacht van alien in en buiten het land bezig. De behandeling van deze netelige zaak is eveneens tot na de paasch-vacantie verdaagd. De rijkskanselier in Duitschland zet spoed achter het werk. De hervormingsplannen worden achter- eenvolgens in behandeling genomen door de com- missien van onderzoek. Intusschen doet de rijksdag nog eenige haugende zaken af, om dan na de paasch-vacantie met frisschen moed dat karweitje onder handen te nemen. In de laatste dagen zijn een paar ontwerpen tot wet verheven, die in beginsel nog al uiteenloopen, doch in strekking veel overeenkomst hebben. Zoo is er eene wet gemaakt ter bescherming van verschillende vogel- soorten. Ingevolge deze wet zullen voortaan geen nesten of broedplaatsen van de bij de wet aange- duide vogels mogen worden uitgehaald of vernield, geen jongen worden gedood of weggenomen en zulke nesten of de daaruit verkregen eieren of jongen niet mogen worden verkocht. En nu zijn de vogelnestuithalers gewaarschuwd. De andere wet is, om de menschen te beschermen tegen lieden, die zich niet ontzien, ter wille van hunne beurs een aanslag op de gezondheid liunner evenmenschen te doen. Voortaan is niet alleen de vermenging of verwerking met de voor de gezondheid scha- delijke hestanddeelen, maar ook de daartoe aangewende poging strafbaar gesteld. De vervalschers mogen nu op hunne lioede zijn. Ook is het tarief van het goederenvervoer langs de spoorwegen onderhanden genomen. Dat tarief schijnt een twistappel te zullen worden, die nog ver kan rollen. Wellicht zullen wij er ook den terugstoot van ondervinden. De Engelsche minister van finantien heeft den leden van het huis der gemeenten een kijkje gegund in het finantieel beheer van het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt, dat de staatskas sluit met een nadeelig saldo van zoowat 25 millioen en dat de oorlog in den Transvaal heeft gekost ruim 7 millioen, tegen de Zoeloes ruim 18 millioen. Hoeveel deze en de andere te ondernemen of ondernomen oorlogen nog zullen kosten, moet de tijd leeren. Wellicht het dubbele van die som, behalve natuurlijk de duizenden raenschenschatten. Uit Rusland komt het heugelijke bericht, dat de pest als geweken kan beschouwd wordende quaran- taine—maatregelen worden in de verschillende landen gaandeweg opgeheven. Minder gunstig zijn de be- richten over de andere minder gemakkelijk uitroei- bare pest het nihilisme. De ontdekking van den laatsten aanslag op den chef der geheime politie, heeft tot nieuwe schrikbarende feiten geleid, die de uitbreiding van het kwaad in het treurigste licht stellen. Die pest is inzonderheid in de hoogere rangen heerschende en vooral onder de militairen schijnt het kwaad zichtbaar. Axel, 4 April. Bij de Ned. Hervormde ge meente alhier is heden beroepen de heer W. Mense, predikant te Zwijndrecht, classis Dordrecht. De liberale kiesvereeniging Grondwet te Middelburg heelt Vrijdag avond tot candidaat bij de aanstaande kamerverkiezing, ter vervanging van het aftredend lid jhr. J. L. de Jonge, anti— revolutionair, gesteld den heer H. J. Bool, directeur van openbare werken te Batavia. Bij den raad van state is, naar men verneemt, een wetsontwerp tot bescherming van voor den landbouw nuttige vogels in onderzoek. Door den militieraad van Zeeland zijn eenige burgergeneesheeren aangewezen, om de lotelingen van 1879, die wegens ziekte of gebreken niet bij de eerste zitting van gemelden raad hebben kunnen verschijnen, in hunne gemeente dat is die der lotelingen geneeskundig te gaan onderzoeken. Zij zijn: C. J. Rademakers te Stop- peldijk, F. C. Stewart Schultz te Vlissingen, Dr. C. Steketee te Ter Neuzen, Dr. A. J. Geluk te St. Maartensdijk en C. V. van Oost.erwijk te Aardenburg. Op 1 Januari 11. waren in onze provincie gevestigd101 genees- en heelkundigen, 1 taud- meester, 38 apothekers, 1 drogist en 21 vroed- vrouwen. Onder de geneeskundigen is er nog een in leven, die den 27 Augustus 1810 het diploma ontving. Van het stoomschip Stad Middelburg, Donder- dagavond van Vlissingen naar Queenboro vertrok- ken, is op de hoogte van Ostende een der cylinders gesprongen. Vrijdagmorgen werd het te Vlissingen binnengesleept door de Prinses Marie, komende van Queenboro, en Vrijdagmiddag vertrok de Prinses Marie weder met mail en passagiers van de Stad Middelburg. Naar men verneemt, bestaat bij het bestuur der Nederlandsche posterijen het voornemen om hier te lande, evenals reeds in Duitschland en elder# geschiedt, gelegenheid te geven om pakketten door middel van de post te verzcnden. Voorshands zou zulks zich bepalen tot pakketten, niet zwaarder dan vijf kilogram. Behalve Frankrijk en Rusland zijn alle staten van het internationale postverbond toegetreden om voor de postzegels voor het internationaal verkeer dezelfde kleur aan te nemen. De postzegels van 12^ cent zullen dientengevolge later een blauwe kleur krijgen. Voor drukwerk is de roode en groene kleur aangenomen. Landbouwberichten. Ilontenisse. De aanvoer van ruim 30 stuks rundvee op de gehouden paarden- en veemarkt, was groot in verhouding met vorige jaren. De kooplust echter klein, vooral in vet vee, waarvan de markt goed voorzien was. In jong vee ging nog al wat om, zoodat bijna alles opiuimde. De paarden waren minder goed vertegenwoordigd (slechts 9 stuks) en de handel daarin was flauw. De premien werden behaald als volgt: voor den besten hengst meer dan drie jaar oud S. Cornelissen te Ossenisse; voor den besten springstier P. F. Fruijtier te Hontenissevoor de beste kalfdragende koe J. van Mol te Hontenisse; verderaan Dierick te St. Jansteen voor het ter markt gekochte vetste stuk rundvee, aangebracht door M. J. van Arent- hals te Hengstdijk; aan P. van Dorsselaer te St. Jansteen, als kooper van 't grootste getal ter markt gekochte paarden; aan E. Lambrechts, te Ertvelde, (Belgie) als kooper van het ter markt gekochte schoonste stuk rundvee, aangebracht door P. F. Fruijtier; aan E. Lambrechts, als kooper van het grootste getal ter markt gekochte koeien of ander rundvee, uitgereikt van wege de dorpsvereeniging te Kloosterzaude. Een boerenplaats te Hardegarijp, groot 60 pondemaat, werd in 1876 gekocht voor 70,000 en thans weder verkocht voor 50,000. Dus ook op den zandgrond dalen de landerijen in waarde. De veepest in Bohemen heeft zich thans over een honderdtal dorpen verspreid, en deze zijn door een militair kordon omgeven. Bij den gemeenteraad van Vlissingen zijn een tweehonderd en veertigtal bezwaarschriften ingekomen van aangeslagenen in den hoofdelijken omslag voor het loopende jaar; het kohier telt 1599 aange slagenen. De maskerade, het volgende jaar door het Leidsche studentencorps te houden, zal voorstellen: Den intocht van Filips den Schoone binnen Amsterdam in 1497. De N. Goessche Courant rekent uit dat wij door conversie van onze schuld jaarlijks 1,449,261,05 aan rente kunnen besparen en het bedrag onzer schuld in nominaal met 209,847,052 verminderen. Als dat wezenlijk zoo mooi is, als 't lijkt, diende men het in den Haag wel te weten. Te Aarlan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1