BU1TENLAND. geen visch van aanbelang leveren, een feit dat nooit gehoord was, zoodat aan de veelvuldige vraag *aar zoutevisch, die zich juist dezer dagen meer dan anders doet vernemen, onmogelijk kan worden voldaan. Daarbij zijn de prijzen van de visch, tengevolge van schaarscher aanvoer, sedert geruimen tijd ontzettend hoog, bijgevolg ongeschikt, om den vischhandel in het klein eenig voordeel te bezorgen. Door den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie is, ten vervolge op een vroeger vermeld telegram, aan het departement van kolo- nien bericlit, dat de krijgsverrichtingen in de XXII Moekim op den 23 Maart zijn hervat. Dien dag sneuvelden 4 mindere militairen en werden 17 man gekwetst. Den 24n werd de mesigiet Indra- poerie genomen, waarbij 15 mindere militairen gewond werden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van den 1 April de volgende vonnissen uitgesproken A. H. en L. M. H., beide arbeiders te Hulst, wegens eenvoudige diefstal; de eerste veroordeeld tot 8 dagen eellulaire gevangenisstraf en de tweede vrijgesproken. L. J. van H., werkman te Hontenisss (Koelewei), wegens eenvoudige diefstal; veroordeeld tot 1 maand oellulaire gevangenisstraf. A. C. R. weduwe J. van G., arbeidster te St. Jan Steen, wegens mishandeling; veroordeeld tot eene boete van 8 of 3 dagen gevangenisstraf. P. J. K.timmermau te Axel, (thans in dienst bij de mineurs), wegens mishandelingveroordeeld tot eene boete van 25 of 7 dagen gevangenisstraf. Landbouwberichten. Van 23 Februari tot 22 Maart 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast 18 runderen, als in Zuid—Holland 14 runderen, Noord-Holland 2 en in Friesland 2. In het vorige tijdperk van vier weken waren 16 runderen door die ziekte aangetast. Als een uitstekend middel ter verdrijving van ratten (en muizen) uit paardenstallen en schuren, wordt door een buitenman, volgens zijn onder- vinding, de zoogenaamde „dierolie" (oleum animale foetidum) aanbevolen. Door liaren afschuwelijken en niet spoedig verdwijnenden stank werkt zij beter dan chloorkalk, petroleum en dergelijke sterk- ruikende middelen. Men bevochtigt er proppen mede van werk uit vlas (,/Spiet") of van een andere stof die veel vocht opneemt en stopt die in de loopgangen der ratten. Fortamps, gewezen gouverneur der Banque de Belgique, heeft dezer dagen het bericht ontvangen dat hij zich moet gevangen geven, teneinde zijn gevangenisstraf van 1 jaar te ondergaan. Hij zal in de gevangenis te Dendermonde opgeslolen worden. Op den laatsten dag van den daartoe ge- stelden termijn, heeft het openbaar ministerie ver- klaard in hooger beroep te komen van het vonnis der correctioneele rechtbank van Parijs, waarbij de Belgische speculant Philippart is vrijgesproken. Den 15 Mei zal te Parijs een internattonaal congres gehouden worden, waar het plan zal be- handeld worden om den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee door middel van een kanaal door Centraal-Amerika te verbinden. De heer Ferdi nand de Lesseps zal het voorzitterschap bekleeden. Een officier van de Fransche marine, de heer Wyse, is naar de Vereenigde Staten gegaan, om aldaar de medewerking van regeering en volk in te roepen. Overal is hij even gunstig ontvangen en het bleek hem, dat men in de Unie niet twijfelde aan het welslagen van het plan. Men beschouwt het van onberekenbaar belang voor den handel van Noord- Amerika en evenzeer voor Zuid-Amerika, dat een gemakkelijker weg van vervoer zal vinden voor de onuitputtelijke schatten, die nog in zijn bodem verborgen liggen. Yerschillende plannen zijn ont- worpen, waarvan de vier voornaamste zijn de door- snijding bij Darie, die bij Panama, die bij San- Blas en die door Nicaragua, die alle door het congres te Parijs aan een nauwgezet onderzoek zul- len worden onderworpen. Verleden week had in den Jardin d'accli- matation te Parijs een zonderling en vreeselijk ongeval plaats. Een oppasser Alexander genaamd, gaf tot vermaak van vele toeschouwers voedsel aan de zeeleeuwen. Hij liet hen, door ze met een visch in de hand te lokken, een kleine rots beklimmen waarop hij stond. Hetzij een duizeling den man beving of dat een der zeeleeuwen tegen hem aansprong en hij daardoor het evenwicht ver- loor, Alexander viel van de rots af, met het ongelukkig gevolg dat hij met het hoofd op den rand van de kom, waarin de dieren zwemmen, neer kwam, de hersepan spleet en in het water verdween. Thans deed zich het zonderlinge schouw- spel voor, dat de zeeleeuwen onmiddelijk te water gingen, doken en den man op hun rug boven water brachten. De dieren lieten een klagend geluid hooren, als riepen zij om hulp, die even- wel overbodig geweest zou zijn, daar de man reeds een lijk was. In het laatst der volgende maand wordt te Hamburg per stoomschip Ibis eene geheele famile Vuurlanders verwacht. Prof. Virchow had reeds lang met een wetenschappelijk doel getracht, eenige van die inlanders naar Duitschland te doen over- komen. Door tusschenkomst van den heer Hagen- beck is hem dit eindelijk gelukt. De Heraldo de Chochahamba deelt schrikkelijke bijzonderheden mede betreffende een hongersnood, welke in Cochahamba, bet vruchtbaarste gewest van Bolivia (Z.-Amerika) in het begin dezes jaars geheerscht heeft. Van 1 Mei tot 20 Januari waren 81 lijken op den openbaren weg gevonden en naar het hospitaal van San Juan de Dios ge- gebracht en in deze inrichting zelve kwamen ge- durende dien tijd 125 personen van honger en ellende om het leven. Ook in Jurata stlerven 10 personen daags en in Punata ten minste even zooveel. In Arana en Cliza waren de slachtoffers ontelbaar en ook in Tatora was de sterfte tengevolge van de heerschende ellende ongeineen groot. GEMENGDE BERICHTEN. Te Middelburg is de muziekonderwijzer H. J. Kirrwald overleden. De muzikale wereld treurt zeer over zijn verlies. Niet voor/ 15,000, zooals eerst werd gemeld, maar voor 16,000 is de Dunkler-bibliotheek aan het regiment grenadiers en jagers verkocht. De collectie muziek is reeds in handen van het regiment overgedragen. Het hondengesticht in den Haag heeft, volgens eene mededeeling in de Haagsche bladen, eene wandel- plaats, rustbanken, een ziekenzaal en een apot- heek. Als een zeldzaamheid mag wel vermeld worden, dat, blijkens een bij den gemeenteraad van Breda ingekomen verslag, de regelings-com- missie voor de feesten der koninklijke militaire academie aldaar 200 minder heeft uitgegeven dan de raming was. Te Schijndel is weer eens een 2jarig kind, alleen thuis gelaten, met het vuur in aanraking gekomen en verbrand. Te Giethoorn heeft zich voor de betrekking van gemeente- geneesheer, op eene wedde van1000, geen enkele sollicitant aangemeld. Uit Nieuw-Pekega meldt men dat een 40jarige vrouw aldaar, die sedert haar elfde jaar stom was, van schrik over den dood van haar broeder eensklaps de spraak terug- kreeg. Uit Smilde wordt gemeld, dat de weduwe v. d. L. te Oldeberkoop bekend heeft, dat zij het kind, waarvan hare kleindochter bevallen was, heeft verbrand in den vuurpot, die tot haard dient. De sultan heeft een deel van zijn zilveren vaat- werk en juweelen afgestaan ten bate van de berooide Turksche schatkist. Te Parijs overleed de heer Heriot, een der beide oprichters en eigenaars van de groote inagazijneu „du Louvre." Als eenvoudig bediende begonnen, bracht hij het door zijn ijver tot zulk een hoogte. Op de verkooping van den wijnkelder van den beer Violett te Bordeaux werden besteed; voor Bordeaux 1864 4,20 tot 15 per flesch; 1858 3,60 tot 11,501851 /7,20; 1848/5 tot/ 23,40; 184611,10 tot/15,60. Als een bewijs van den grooten nood, welke te Berlijn heerscht, kan dienen het bericht dat in de week van 17 tot 23 Maart aldaar door de politie 768 personen wegens bedelarij zijn gearresteerd. Te Pesth is een klub van jongelieden opgericht, die zich alien hebben verbonden alleen in den echt te treden met meisjes, die bij de overstrooming van Szegedin gered werden. Voor het hof van assises van Antwerpen wordt thans behandeld de zaak van John Retsin, beschuldigd zijn grootmoeder de Wed. van Roy aldaar vermoord te hebben. Omtrent het even treurige als hoogst zeld- zame geval dat zich te Arnhem heeft voorgedaan, de be vailing van een meisje van 12 jaren, ver- neemt men het volgende: De ouders van het mishandelde meisje wonen te Zetten en zijn zeer welgestelde en hoogst achtenswaardige lieden; zij waren wanhopend, toen de verschrikkelijke toe- stand waarin hun kind verkeerde duidelijk werd. De onverlaat, die zich aan deze lage schennis der eerbaarheid heeft schuldig gemaakt, was een vijftal jaren arbeider geweest bij de ouders van het meisje en moet reeds sinds een paar jaren het kind met zijne onmenschelijke bedoelingen achtervolgd hebben. De zaak is in handen der justitie gesteld; zij is met gesloten deuren behandeldde eisch is 1 jaar cellulair en 250 boete. Het kindje van de twaalfjarige moeder is weinige uren na de geboorte overleden. De kunst als dit een kunst mag hee- ten om iemand te bedriegen en op een# slinksche manier aan geld te komen, wint steeds veld. Te Amsterdam kocht een meisje van 18 jaren een paar koperen vergulde halskettingjes. Zij begaf zich daarmede naar een goudsmid en liet aan beide einden dier kettingjes gouden tonnetjes zetten. Zij vond dit mooier staan; voor elk kettingje moest zij /2,50 betalen. Met een van deze kettingjes begaf zij zich naar een bank van leening en vroeg daarop in voorschot 12. De bediende der bank die aan beide zijden een goud tonnetje en nog wel gewaarmerkt zag, geeft haar de gevraagde 12. Eveii na haar ver- trek ontwaart hij dat hij bedrogen is. Een paar dagen later wordt een zelfde ketting beleend waar- door de bedriegster in den val liep. Maandag nacht is te Tiel een gehuwd man van 51 jaar, tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank gestikt. Hij werd des morgens te 5 uur, toen men hem wilde wekken, dood in bed gevonden; hij was nog geheel gekleed. Zijn# vrouw, die Zondag erg door hem mishandeld was, had bij de buren den nacht doorgebracht. Een 20jarige jongeling te Elsloo leed sedert eenigen tijd aan verstandverbijstering en werd in een kamer ten huize zijuer ouders opgesloten. Een jongere broeder, een knaap van 13 jaren, wilde hem eergisteren een bezoek brengen, doch werd onverwachts door den waanzinnige opgenomen en uit het venster geworpen. De ongelukkig# knaap bleef op de plaats dood. De ballon captif, die in den tentoonstellings- tijd op de Place du Caroussel opgelaten werd, zal voor de Parijzenaars behouden blijven. Men i# druk in de weer, toebereidselen te maken, om weldra weder met de opstijgingen te beginnen. De eigenaar Griffard heeft een toestel uitgedacht, waardoor de vulling van den ballon veel goedkooper en gemakkelijker dan tot dusver geschieden kan. Te Hull bestaat eene maatschappij, welke water in de huizen als beweegkracht beschikbaar stelt. In de straten ligt eene leiding van 2 kilo meter lengte, waardoor het water onder een druk van 50 atmosferen stroomt. Het verbruik wordt, evenals bij de driukwaterleidingen bij meting be- paald. De zaak vindt veel bijval. De Germania herinnert, bij gelegenheid van het overlijden van den Pruisischen prins Wal- demar, aan de legende van de Witte Dame, die in het koninklijk paleis te Berlijn verschijnt, zoo dikwerf er een sterfgeval in het huis van Hohen- zollern zal voorkomen. Het Berlijnsch blad zegt, dat een soldaat, die op wacht stond in een der corridors van het paleis, in den nacht van Dins- dag op Woensdag plotseling zijn post heeft ver- laten en vol schrik aan zijne kameraden is komen vertellen, dat hij de Witte Dame had gezien, d.i. gravin Agnes d'Orlamunde, de twee kinderen in hare armen houdend, die zij 250 jaar geleden heeft gedood om haar geliefde te kunnen trouwen. 1 let verhaal heeft veel angst verwekt, maar de moedige soldaat is niettemin in arrest gesteld, omdat hij zijn post verlaten heeft. Eene jonge dame te Berlijn had eene huwe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2