Yertrek fler Mevenmail naar Oost-Mie. BINNENLAND. i\o. 1447. Woensdag 2 April 1879 19e Jaargang Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNBMBNT. Ter Neuzen, 1 April. POSTER IJ EN. TER \KI ZK\SCIIF COIIRANT Per drie maanden bimien Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTllN. Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmlddag IHIIE nren. Ull bind Tcrscbljut Dinsdag- en Vrljdagavond bij Jl. hG. DBOKT te Ter Neuzen. JPolitielt Overzielit. De oppositie, die de Engelsche ministers eens duchtig meende onder handen te kunnen nemen, naar aanleiding van hnnne dubbelzinnige handel- wijze, jegens den gouverneur-generaal der Kaap- kolonie, is op eene handige manier door het kabinet ■it het veld geslagen. Groot was de spanning van het publiek omtrent de wijze, hoe de ministers zich die lastige vragers voor goed van den hals zou schuiven. A1 de zetels in het hoogerhuis waren bezet. De gereserveerde plaatsen voor „het hooge publiek" waren tijdig alle bezet. Aan het hoofd Bag men den koning en de koningin van Belgie, omstuwd door een drom van vorstelijke personen en den Imogen adel van Engeland, vergezeld door hunne dames. De markies van Landsdowne nam het eerst het woord, om het ministerie te gispen over zijne inconsequente handelwijze, van zulk een on- roorzichtig ambtenaar te handhaven in diens treurige en lakenswaardige positie. De minister van Indie betreurde met den spreker het gebeurde, waarvoor de gouverneur eene welverdiende berisping had ontvangen, doch om hem daarom te ontslaan, daarvoor beslond, naar het ooraeel van het kabinet, geen aanleiding; daarvoor had Sir Bartle Frere te goede diensten aan zijn land bewezen. Lord Beaeonsfield bevestigde dithij deed uitkomen, dat de regeering het niet van haren plicht heeft gerekend den gouverneur terug te roepen, en dat thans nog niet doet. Deze was zich te buiten gegaan, met zich het recht toe te kennen, om oorlog te verklaren, iets, dat slechts tot de bevoegdheid van de hoogste macht behoort. Sir Bartle Frere was naar de Kaap gezonden, om een verbond te sluiten, niet om te annexeeren. Na zulk eene oprechte verkla- ring kon men verwachten, dat de motie van wan- trouwen in het kabinet met algemeene stemmen zou aangenomen worden. Neen, ze werd met ge- noegzaam algemeene stemmen verworpen. Zoo handhaven rechtschapen ministers een rechtschapen ambtenaar, en zoo worden rechtschapen ministers op hunne beurt door een rechtschapen parlement gehandhaafd. Intusschen wachten de troepeu aan de Kaap nog altijd versterking en worden de Hollandsche boeren op allerlei wijze gepaaid, om mee te veckten, docli ze weigeren halsstarrig. In Afghanistan gaan de zaken ook niet voor- deelig. De roofzuchtige bergstammen maken het den troepen nog altijd lastig. Eene bende van drie duizend man is slaags geweest met de roodrokken, die eene geduchte slachting onder hen zou hebben gemaakt. Jacub Kahn schijnt maar niet genegen tot onderhandelen. Daarom is bevel gegeven, naar Kaboel op te rukken, om met geweld te verkrijgen, wat men laugs minnelijken weg niet gedaan kan krijgen. Van Russisehe zijde werd verklaard, dat men er niets tegen zou hebben, als de geheele boel werd ingepalmd. liusland denkt zeker: beter gezegd, dan gedaan. Overigens is't thans met Rus- land opper best. De meest mogelijke overeenstem- ming heerscht tusschen die beide aartsvijanden hoe het echter later zal zijn, valt te bezien. Intusschen is het in Rusland slim genoeg gesteld, om zich daar buiten niet meer in de nesten te steken. Het nihilisme heerscht daar met eene ongekende barbaarschheid en onverschrokkenheid. Wederom is een chef van de geheime politie op den openbaren weg met eene verregaande driestheid aangevallen; een jong mensch te paard loste een revolverschot op het rijtuig van dien ambtenaar; het miste. Hij werd achtervolgd, hij stortte van het paard enontkwam in een huurrijtuig. Een ander slachtoffer van de wraak der nihilisten werd dezer dagen gevonden in een logeinent. Met dolk- steken doorboord, vond men eer. lijk van een jong- mensch, op welks rug was gespeld een papier met de woorden „spion, veroordeeld door ons, de Russi sehe revolutionairenEr hebben weder tal van arrestatien plaats gehad, waaronder van jonge dames van aanzienlijke familien. Met dat al vordert men geen stap en wordt men geen woord gewaar omtrent de ware schuldigen. Waarlijk deze pest dreigt de ergste te worden van de thans heerschende in het Czarenrijk. Haar uit te roeien met wortel en tak, zal wel tot de onmogelijkheden behooren. In Frankrijk houden de partijen zich thans bezig met de vraag, waar zullen we voortaan vergaderen De bonapartisten en de radiealen havenen elkander duchtig met de pen. Nu het voorstel in den senaat zal komen, wil de regeering het op een accoordje gooien en eerst het artikel uit de grond- wet schrappen, waardoor de verplichting vervalt, om te Versailles te vergaderen, en er dan een ander voor in de plaats te stellen, hetwelk bepaalt, dat de kamer naar willekeur de gewone vergaderingen te Versailles of te Parijs zal kunnen houden, doch dat het congres te Versailles zal samenkoraen. Eene andere, vrij wat feller beweging wordt in de pers en door tal van adressen gevoerd tegen het wetsontwerp op het hooger onderwijs. Ook van liberale zijde verneemt men stemmen, om te v.aarschuwen, toch niet te ver te gaan in zijne eischen. Onvereenigbaar met de vrijzinnige be- ginselen der republiek acht men eene wet, die ook het wetenschappeiijke onderwijs monopoliseert. Wat het lot van dit ontwerp zal zijn, is dus nog niet te voorspellen. In den Raad van State is Woensdag 11. o. a. behandeld het beroep van den gemeenteraad van St. Jansteen tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij zij hunne goedkeuring hebben onthouden aan de gemeentebegrooting voor 1879, wegens daarop voorkomende uitgaven voor het arra- best.uur. Door den Staatsraad Verniers van der Loeif werd in deze zaak rapport uitgebracht. Zaamslag, 1 April. Tot dus verre zijn in deze gemeente als lijdende aan mazelen aangegeven 2-34 gevallen. Daarvan zijn hersteld 115, overleden 1. Ilontenisse, 1 April. De beer G. L. Krol, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Asten (Noord-Brabant) bedankt. Tot commies ter provinciale griffie van Gro- ningen is benoemd Mr. A. E. Dronkers, thans commies ter provinciale griffie in Zeeland. Men schrijft ons uit RoermondAls bewijs dat liier met de gronden niet meer, zoo als vroeger vooral in Limburg ook plaats had, gespot wordt, kan dienen, dat verleden maand eenige stukjes grond alhier ter oppervlakte van ruim 1£ hectaren van stadswege voor eene som van 52,000 publiek verkocht werden. Deze grond, liggende langs den nieuwen boule vard, is bestemd tot bijbouwing van voorname huizen. De stad is in den laatsten tijd zeer voor- uitgegaan, en wordt door nieuwen aanleg steed* meer en meer verfraaid. In de nieuwe vestingbegrooting zijn uitge- trokken verschillende sommen voor de waterlinie, als, o. a. voor de stelling van den Helder f 650,000; voor dekking van rivier—overgangen en opnama van troepen aan den IJssel, Waal en Maas f 150,000; voor de stelling van Amsterdam 250,000; voor die van het Holl. Diep en Volkerak 200,000; voor de stelling der monden van de Maas en het Haringvliet f 220,000. Deze laatste zal in het geheel f 1,110,000 kosten en de stelling van den Helder f 2,220,000. Met 1 October dezes jaars zullen jonge- lieden worden toegelaten, om bij het garnizoens- hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst hier te lande en tot militair apotheker hier te lande. De vuurtoren van Eierland op Texel, die voor eenige jaren een reeks duinen tusschen zich en de zee had, staat thans bijna aan den rand der duinen, tengevolge van wegspoeling en af- stuiving. Indien daartegen niet spoedig maatregelen worden genomen, loopt de flinke toren, waardoor reeds zoovele schepelingen behouden werden, gevaar naar omlaag te storten. Naar men zegt is van- wege den waterstaat reeds een onderzoek naar een en ander ingesteld, en mag men derhalve krachtige pogingen tot behoud van den toren verwachten. De Nederl. Amerikaansche stoomvaartmaat- schappij is in 1878 belangrijk vooruitgegaan, zoodat over dat jaar een dividend kan worden aangekon- digd. Het bruto overschot der exploitatie was f 350,000 of 155,000 meer dan in 1877. De betere uitkomsten worden vooral toegesehreven aan de meerdere afvaarten, waartoe een vijfde stoom- boot in staat stelde en aan de geleidelijk vooruit- gaande handelsrelatien met de Vereenigde Staten; waartoe de geregelde stoomvaartlijn gelegenheid geeft. Zonder vermeerdering der algemeene kosten zijn 30 reizen gedaan in 1878, tegen 25 in 1877. Na aftrek van den intrest der leening en alge meene onkosten, is er 257,000 beschikbaar; op de 4 eigen schepen kan 107,000 worden afge- schreven, op het reparatie- en ketelfonds88,000 worden gebracht, het assurantiefonds met/ 10,000 worden verhoogd en dan is er 5 pCt. voor de aandeelhouders over. De uitvrachten beliepen 304,700, de terug- vrachten 1,083,770, de passagegelden202,662. Er werden 820 kajuits— en 2880 tusschendeks- passagiers vervoerd. De passagegelden gemiddeld per reis zijn van 1874, toen zij/5331 bedroegen, gestegen tot 6755, de goederenvrachten van 38,725 tot 46,282. Vift MARSEILLE, 4 April, 8,45 's morgens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1