TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen Nieuws- en Advertcnlielilad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BU1TENLAND. BIJVCTEGSEL Zaterdag 29 Maart 1879. No. 1446. Per tele^raaf. De begrooting van den minister van oorlog, dienst 1879, wordt voorgedrager. op 21,670,000. De minister zal zuinigheid betrachten, maar voor- dragen, wat in 's lands belang wordt gewettigd. Zijn voornemen is, de dienst bij de militie zoo min bezwaarlijk mogelijk te maken, vooral verbetering van kazerneering betoogen en doen, wat in het belang der hygiene wordt gevorderd. Ruim4ton is op de begrooting gebracht tot herstel der scliade van de verbrande kazerne te Utrecht. Dene krijgs- school is onmisbaar en komt weder op de be grooting voor. In de heden gehoudene zitting van de Tweede Kamer is, na uitvoerige discussie, met verwerping van alle amendementen artikel '37 van bet wetsont- werp, herziening ongebouwde eigendommen, bepa- lende de peraequatie, met overlating kwestie herzie ning grondbelasting aan lateren wetgever, aange- nomen met 42 tegen 32 stemmen. Het geheele ontwerp is aangenoinen met 57 tegen 16 stemmen. Nog is bij de Tweede Kamer ingekomen het wetsontwerp, betrefl'ende openbare middelen van vervoer. Een fabriekwerkster te Gent, 29 jaar oud, had een geschil met den meesterknecht over liaar werk. Ora dit te staven riep zij de getuigenis in van een andere werkster, oud 19 jaar, die haar in 'tongelijk stelde. Hieruit ontstond een hevige twist bij 't verlaten der fabriek tussehen beide werk- sters, met het gevolg dat de oudste de jongste met een zakmes drie steken aan den hals toebracht. De raisdadigster is gearresteerd. De bekende reiziger Stanley is op weg naar Zanzibar, met een zending van den koning van Belgie, om de Belgische expeditie die sedert haar aankomst op de ooskust van Afrika met een reeks van rampspoeden had te worstelen en prac- tisch niets heeft uitgevoerd te reorganiseeren. De minister van koophandel en landbouw in Frankrijk heeft aan de begrootingscommissie verslag gedaan van de fiuaneieele uitkomsten der tentoonstelling. De uitgaven hebben bedragen 55 inillioen en de ontvangsten 30 millioen, waarvan aan entree-gelden 16 millioen. De overige 14 millioen zijn gevonden uit den verkoop van een gedeelte van het materieel van het tentoonstellings- gebouw op het Champ de Mars, uit de bijdrage der stad Parijs en uit eenige andere bateu. In die rekening is niet opgenomen de verkoop van het paleis op het Trocadero, daar de gemeenteraad van Parijs geweigerd heeft het over te nemen en het alzoo een eigendom zal blijven van den staat. De Fransche bladen verhalen het volgende als een ware gebeurtenisDezer dagen werd een Russisch edelman, gelogeerd in een hotel te Men- tone, door een zakkenroller ontlast van zijne porte- feuille, die o. a. 1500 fr. in bankbiljetten inhield. De dief, gemoedelijk in het uitoefenen van zijn beroep, was zoo vriendel'jk aan den Rus onder enveloppe de portefeuille terug te zenden, waarin hij den reispas, de brieven en eenige gedrukte Duitsehe papieren, door hem als niet van waarde aangemerkt, gelaten had. Die papieren waren loten in de Hamburgsehe loterij, en denzelfden avond toen de diefstal was gepleegd, vernam de Rus dat op een van die zoo welwillend terugge- geven loten een prijs van 15,000 fr. gevallen was. Het toeval had de taak op zich genomen den be- stoleue te troosten en den dief te straffen. ffMoge deze regelen" zegt de Figaro, „onder de oogen van laatstger.oemden komen. Het verdriet, dat zij hem zullen veroorzaken, zij zijne straf." Eene eorrespondentie uit Weenen deelt ons eenige bijzonderheden mede omtrent den toestand van de stad Szeged in. De nadering van het warme jaargetijde maakt het nemen van zeer ernstige sanitaire maatregelen noodzakelijk. Reeds wordt men in de stad onreine uitdampingen gewaar; Szegedin wordt elken dag eenzamer. Tot drie ot vier straten beperkt zich het verkeer. Het water neerot slechts zeer langzaam af, nauwelijks 6 centi meter daalt het iederen dag. De Szegedin—Naplo, een nieuw blad, is voor de eerste maal sinds het onheil verschenen. De geabonneerden zijn verplicht, om hun exemplaai zelf aan de drukkerij te gaan halen. Eigenaardig is het, dat in dat blad een geheele pagina gewijd is aan een advertentie, waarin stoompompen worden aangeboden. Te Stockton was den 22 Febr. een volks- menigte van meer dan 200 personen bijeen geko- men, om de werking eener nieuwe propellerpomp te zien, toen een ontploffing plaats had, waardoor het grootste gedeelte der machine 150 voet ver onder de menigte geslingerd werd. Overal lagen eenige lijken. De uitbarsting was een gevolg van de achteloosheid van den machinist. De na- men van 16 dooden worden opgegeven. Het aan- tal gewonden bedraagt 26. De machinist werd 5 minuten vdor het ongeluk gewaarschuwd, dat de machine niet zoo werken kon. Hij antwoordde ;/Zij zal of werken of barsten." Hij is ook gedood. Een merkwaardig feest werd den 10 Maart te New-York gevierd, nl. de 25e verjaardag van het lecfen van den eersten telegraafkabel door den Oceaan. De beer Cyrijs W. Field, de eerste ont- werper van het plan, hield eene receptie te zijnen huize, waarvoor 1800 invitaties waren verzonden. Van de 4 personen die met den eersten ontwer- per het plan tot stand hebben gebracht, zijn er nog 3 in leven, die ook tegenwoordig waren. De vestibule was behangen met schilderstukken, die de belangrijkste espisodes uit de geschiedenis van den kabel voorstelden, en de receptiezaal was inge- richt op dezelfde wijze als den gedenkwaardigen avond, toen het besluit om den kabel te leggen er geteekeend werd. De gastheer hield te ell uur, toen het feit dat herdacht werd juist 25 jaren was weleden, eene korte herinneringsrede. Hij herdacht daarin o. a. Richard Cobden die, naar de redenaar zeide in 1851 een soort van voorgevoel had, dat de beide oevers van den Oceaan op zulk een wijze verbonden konden worden, en die prins Albert aanried de winsteu der wereldtentoonstelling van dat jaar voor zulk een proefneming te bestem- inen. Thans, kon hij verder mededeelen, lagen 70,000 mijlen aan kabels door de zeeen en oceanen. En' dienzelfden avond ontving hij een telegram uit Valentia van dezeninhoud: Op dezen herinne- ringsdag is de mogelijkheid om tegelijk over en weer te seinen, een voldongen feit geworden." Eindelijk kon hij nog mededeelen, dat hij dien zelfden dag concessie had gekregen van den koning der Sand—wich—eilanden, oin een kabel te leggen van San Francisco naar Hawaii, vanwaar hij hem verder naar Japan hoopt te leiden, om zoodoende door het telegraafnet de gansche wereld te omvatten. De erfgenamen van Brigham Young zijn het oneens over de verdeeling zijner nalatenschap. Indien men nu nagaat, dat de profeet bij zijn leven nooit veel onderscheid heeft gemaakt tussehen zijn eigen bezittiilgen en die van de gemeenschap der sreloovigen; dat hij volgens Mormoonsch recht met 25 vrouwen getrouwd was, die hem ongeveer 125 kinderen schonken; dat verscheidene van zijn zonen insgelijks me6rdere huwelijken hebben aangegaan, zoodat het aantal zijner kleinkinderen enorm is; dat hij zelfs achterkleinkinderen heeft; dat hij, voordat zijn profetenroeping in hem wakker werd, op de wijze der gewone menschen met eene vrouw getrouwd was, die ook nakome- lingen heeft; dat er verder kinderen zijn, ge- boren uit zijn zoogenaamde „geeslelijke'' huwe lijken, kinderen die stellig niet wettig zijn, inaar toch tot zekere hoogte erfrecht hebben; indien men dit alles nagaat, dan begrijpt. men, tot. wat ingewikkelde quaesties dit proces aanleiding kan geven. De Mormonen nemen in bevolking en rijkdom op ontzachelijke wijze toe. Meer dan 100,000 leden dragen reeds hun tienden bij, welke niet minder dan een millioen dollars beloopen. V<5or het jaar 1890 zullen ze, als 't zoo voortgaat als nu, 300,000 zielen sterk zijn, genoegzaam ora een of twee staten en verscheidene gebieden, behalve Utah, te vorinen. Weest vruchtbaar en vermenig- vuldigt de aarde! De vervulling van dit gebod staat in onmiddelijk verband met de veelwijverij. GEMENGDE BERICHTEN. De gemeenteraad van Woerden heeft van den minister van oorlog, even als deze plaats, een af- wijzende beschikking gekregen op het verzoek om behoud van garnizoen. Door de gemeenteraden van Kruiningen en Krabbendijke is besloten, aan heeren Ged. Staten een adres van adhsesie in te zenden aan dat van eene coramissie, tot verbetering van het stoom boot verkeer op de Boven-Schelde, te Hontenisse. Maandagmorgen is te Vlissingen een natroos van het stoomschip Stad Vlissingen ernstig verwond door het springen van een ver- haaltros. Te Roosendaal is een l^jarig knaapje in een tobbe gevallen en omgekomen, omdat men niet wist hoe hem te behandelen. Het kind had anders wel behouden kunnen worden, daar het maar kort in de tobbe had gelegen. Een ar- beider, werkzaara aan den spoorweg te Weert, is onder een geladen wagen geraakt en deerlijk ver- minkt. Zekere Steinmetz te Groningen is bij heiwerk, door een neervallenden heipaal getroffen en zwaar aan armen en beenen gewond. Een geacht ingezetene van Maastricht kwam dezer dagen van het station, 'savonds langs den walgang te Wijk, waarlangs geen leuning en waar geen ver- lichting is aangebracht; hij viel er af, brak een been en overleed. Te Rotterdam heerscht rood- vonk epidemisch. De landbouwer Nijkamp te Bruinehaar, betaalde dezer dagen aan decommiesen bij 's rijks belastingen een sommetje vad 333,59^. Hij had daarvoor eene flesch, inhoudende jenever, frauduleus dit rijk binnen gesmokkeld en op toe- nadering der ambtenaren dat gedistilleerd ver- nietigd. Uit de derde verdieping van een huis te Amsterdam is eene schoonraaakster, die buiten het venster werkzaam was, naar beneden geslagen; de ongelukkige bezweek dadelijk. Een oppassend huisvader te IJmuiden, die zich voor een bood- schap naar den binnensten vuurtoren begeven had, werd later vermist; thans heeft men zijn lijk aan het strand gevonden. De twee nieuwe stoom- schepen der stoomvaart-maatschappij „Nederland" zullen genaamd wordenKoningin Em ma en Prinses Marie. Te Groningen is een arbeider, vroeger varensgezel, in verzekerde bewaring genomen, daar hij in een vlaag van krankzinnigheid te huis den inboedel stuk sloeg en daarna geheel naakt de straat op liep. Uit Madrid wordt bericht, dat een vreeselijk onweder over Le Puerto Santa Maria is losgebarsten. De bliksem sloeg in den toren van het oude klooster van San Francisco, dat door paters van de societeit Jezus bewoond wordt. De begrooting van de stad Keulen be vat een hoogst zonderlingen post, t. w.262 mark voor katten- voeder. In de magazijnen aan den Rijn worden namelijk talrijke katten van stadswege gehouden. Zeer practisch. Carlotta Patti is voor het aan- staand zomerseizoen door een Italiaansche impresario voor het aardig sommetje van 300,000 fr. geenga- geerd, voor eene reis naar Italie. Te 's Ilertogenbosch werd dezer dagen een stroobiljet verspreid, waarin tegen de candidatuur van mr. J. G. de Bruijn werd geprotesteerd, op grond dat de candidaat vreemd is aan het district. Voor de zevende maal heette het in't biljet zal dan wederom een vreemdeling onze provincie moeten vertegenwoordigenHet biljet was onder- teekendLuctor et emergo en daarboven stond Wij worden verkocht! Gister nu vond men het antwoord onder de advertentien in de Noordbrabander. Het luidde aldus LUCTOR EMERGO! vreest niet dat gijlieden zult worden verkocht om de eenvoudige reden, dat ge geen duit waard zijt. Een Schatter. De belasting op het gedistilleerd bedroeg in Fe- bruari 18781,181,898,36s, tegen1,577,045,64 in Februari 1879, dat is 95,147,27s of bijna een ton gouds meer. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5