BINNENLAND. i\o. 1445. Woensdai* 26 Maart 1879 I9e Jaargang, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMBNT. Per drie raaanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonnecrt zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zsnden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamlddag DRIE urea. Dlt bind vcrschljnt Dlnadag- en Vrljdagavond bij H. G. DBONT te Ter Neazen. Politiek Overzieliti Dat het Fransche volk nog altijd steunt op stants- hulp, bewijst weder een wetsontwerp, dat ingediend is, om te voorzien in den nood der arbeidende klassen in sommige departeinenten, tengevolge van den handelscrisis. Het ontwerp stelt voor, 1 millioen tot leeniging uit de staatskas te verstrekken, onder roorbehond om meer te geven, als het blijkt, dat men daarmede niet loekoint. De nood, die in Engeland heerscht, is vrij wat grooter, en toch is geen penning uit de staatskas verstrekt, om bijstand te verleenen. Dat deden de meergegoede burgers. Eene geduchte ramp is de marine overkomen. De drijvende batterij Arogante is bij de Hegerisehe eilanden gestrand en van de 122 koppen zijn 38 officieren omgekomen. Terwijl Engeland voor het oogenblik zijne handen van Birmah heeft afgetrokken, oindat de vorst van dat laud beloofd heeft, zich voortaan rustig te ge dragen, wordt het nu weder door Rusland ver- ontrust. Die kolossus maakt allerlei vreemde ma noeuvres, welke de bszorgdheid vau Engeland gaande maken. Zoo trekt hij aan de Indische grenzen in Turkestan een legertje van 20,000 man bijeen, Bonder dat Engeland de reden daarvan weet. Even onzeker is het omtrent de bedoelingen van Jacub Kahn in Afghanistan. Men weet wnarlijk niet, hoe men het met hem heeft, of hij al dan niet den Engelschen genegen is, en zoo ja, hoever men met hem gaan kan tot het sluiten van vredes- onderhandelingen, want er zit eigenlijk niemand wettig op den troon. Er heerscht eene ware re- geeringloosheid in dat land. Om de troepen toch iets te doen te geven, heeft men nu bosloten, maar weer op marsch te gaan. Wellicht zal aan de bevol- king dan weer herinnerd worden, dat zij in oorlog met de roodrokken is. In de Transvaal is niet veel verandering ge- komen. De Hollandsche boeren blijven wcigeren, zich ter wille van Engelands eer door de Zoeloes te laten doodschieter, of pagaaien, al worden enkele, die zich hebben laten verleiden, wegens bun mood hemelhoog bewonderd. Of ze het tegen die slimme orerweldigers kunnen volhouden, valt te betwijfelen. De plannen van den Duitschen rijkskanselier schijnen inzonderheid voor oris land nadeelig te sullen werken. Onder andere bestaat het plan, om de particuliere spoorwegen door den staat te doen aanknopen en dan meer eenvormigheid in de spoor- wegtarieven te brengen. Daardoor zou aan onzen doorvoerhandel afbreuk gedaan worden. Overigens schijnt hij ten slotte met zijne andere plannen toch zijn zin te krijgen. Zoo neigt de commissie van onderzoeK op de tabaksbelasting weer tot een mono- polie over en zulien andere bescherraende rechteu worden doorgevoerd. Het ontwerp tegen de ver- valsching van levensmiddelen zal spoedig in behande- ling komen. De commissie van onderzoek heeft het in zijn geheel gehandhaafd. Daardoor zal in eene ware behoefte voor Duitschland worden voor zien, want de vervalsching van levensbehoeften schijnt daar op even uitgebreide schaal, als vroeger in Engeland, plaats te hebben. De porte heeft de Grieksche commissarissen zoo aan de praat gehouden en zoo duchtig misleid, dat ze onverrichter zake liuiswaarts zijn gekeerd. De Russen liebben nu Adrianopel verlaten en plaats gernaakt voor de Turksche troepen, die nu wel de Bulgaren weer huis zulien laten houden; ofschoon de ltussische generaal bij zijn vertrek aan de Bulgaren een lesje heeft gegeven, om zich toch rustig te gedragen. Wellicht heeft hij in stilte het tegendeel gezegd. Ter Neuzen, 25 Maart. Per teletrraai. 's Gravcnhnge, 25 Maart. Heden morgen over bed alhicr, in 70jarigen ouderdom, Jhr. Mr. W. T. Gevers Deijnoot, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Dordrecht. In verband met de opheffing van Ter Neuzen als garnizoensplaats met 1 Mei a. s. is door den minister van oorlog bepaald, dat met dien datum ook het garnizoenshospitaal alhier wordt opgeheven en zal de administrateur daarvan, de heer J. A. Meijst, als zoodanig naar Vlissingen verplaatst worden. Door mazelen zijn sedert het begin der ziekte alhier aangetast 213 personen; hier van zijn her- steld 153 en overleden 4 personen; in de afgeloopene week zijn als lijdende aan deze ziekte aangegeven zes. Daar genoemde ziekte flink aan het afnemen is, zoodat dezelve als bijna geweken kan worden beschouwd, zulien wij onze wekelijkscheopgavestaken. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Asten bij Heusden is beroepen de heer G. L. Krol, predikant hij die gemeente te Hontenisse. Eene naamlooze vennootschap zal te Middel- burg, in de vroeger bestaan hebbende pelmolen, eene kunstboter-fabriek oprichten, waarbij de heeren G. Alberts en C. M. Ghijssen als commissarissen zulien optreden. Het door den minister van waterstaat inge diend wetsontwerp betrekkelijk het bouwen op of langs dijken strekt tot eenvoudige intrekking van het koizerlijk decreet'van 2 November 1810, zonder het door nieuwe bepalingen te vervangen en dat overeenkomstig de in de zitting van 1874/75 door de meerderheid der kamer genomen beslissing, zijnde de tegenwoordige minister van oordeel, dat voor de vaststelling van de politie-bepalingen tot instandhouding van de dijken, de wetgever is aange- wezen, die zich ook tot dusver niet aan dezen arbeid onttrok; de waterschapsbesturende provinciale autoriteiten, zoo ook de rijkswetgevers. Het decreet zou met 1 Januari 1881 vervallen. Vier knapen uit Graauw, waarvan twee den leeftijd van 16 jaren nog niet hebben bereikt, alien het visschersberoep uitoefenende, stonden Zaterdag in appel voor het gerechtshof te 's-IIage terecht, beklaagd van te zamen en in vereeniging eene vrij aanzienlijke partij oesters, ter waarde van ruim /100, te hebben ontvreerad van verdachte oester- banken, onder Yerseke. De rechtbank te Middel- burg verklaarde bij haar vonnis, waarvan tbans het appel werd behandeld, de beklaagden aan het hun ten laste gelegde schuldig, en veroordeelde twee tot 3 maanden, den 2n beschuldigde tot 1 maand celstraf en den jongste, die slechts 12 jaren telt, tot 8 dagen gewone gevangenisstraf. Hoewel in de instructie eene buitengerecbtolijke bekentenis was afgelegd, ontkenden beklaagden zich aan diefstal van kunstmatig geteelde oesters 1 te hebben schuldig gemaakt en gaven voor, dat de schelpdieren, die zij getracht hadden te ver- koopen, door hen op eene andere plaats, waar het geoorloofd was, waren gevangen. Uit het getuigen- verhoor voor den hoogeren rechter bleek, dat, zoo niet alien, dan toch de eerste beklaagde had bekend, uit gebrek der oesters op verpachte banken te heb ben gekord, on ook uit de verklaringen van des- kundigen, dat de oesters aan hun kleur als kunst matig geteelde van anderen waren te onderscheiden. Adv.-gen. Mr. Gregory requireerde de bevestiging van het veroordeelend vonnis. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Zaterdag. Door een 35tal anti-revolutionairen uit ver- schillende plaatsen van Zeeland werd in eene den i 19 dezer te Goes gehoudene vergadering besloten tot het oprichten eener Zeeuwsche Kiesvereeniging. Aan eene commissie is opgedragen eene con- cept-reglement gereed te maken, dat in een vol- gende vergadering ter behandeling zal aangeboden worden. Een definitief bestuur zal mede in do eerstvolgende vergadering gekozen worden. De bertaande kiesvereenigingen in de verschillende districten blijven zelfstandig handelen. Twee leden van het bestuur der Zeeuwsche Kiesvereeniging liebben in de districts-kiesvereenigingen, bij het stellen van candidaten voor de tweede kamer en de provinciale staten, een adviseerende stem. De Zeeuwsche Kiesvereeniging zal het oprichten van locale kiesvereenigingen zooveel mogelijk trachten te bevorderen. De contributie is bepaald op 1 per jaar; deze bijdrage komt echter ook weer grootendeels te goede aan de districts-kiesvereenigingen. Z. M. de koning wenscht de uitreiking van de medailles te Amsterdam, door Nederlanders ter wereldtenstoonstelling behaald, bij te wonen, #erken- nende den grooten zedelijken en materieelen steun, die aan NeSrlandsch handel en nijverheid door den dood van den goeden prins Hendrik is ontvallan." Z. M. nam daartoe zelf het initiatief. Als een bewijs van de toenemende belang- rijkheid van den oesterhandel in Zeeland, kunnen wij mededeelen, dat o. a. aan het station Krui- ningen, van de maatscbappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, de volgende hoeveelheden zijn verzonden October 1878 764 vaten, wegende 45211 KG. November 961 55909 December 1165 79706 Januari 1879 1280 96759 Februari 1733 116753 le helft Maart 622 45743 Vrijdag werden te Bergen-op-Zoom verpaoht 90 perceelen Oesterbanken. De hoogste prijs die besteed werd voor 6en perceel was/1600. Voor verscheidene perceelen werden soms geen lief hebbers gevonden, zoodat deze dan bij de volgende gevoegd werden. Drie zulke dubbele perceelen golden den enormen prijs van 6en gulden, terwijl een zoodanig perceel drie gulden waard bleek te zijn. Enkele perceelen keerden weder in het bezit der vorige R \KI ZK\S< IIE II0IIR4NT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1