TER NEUZESSCHE COURANT Algemeen Aieuws- cn Advertenlieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BU1TENLAND. BIJVOEGSEE Zaterdag 22 Maart 1879. No. 1444. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN brengen ter kennis der belanghebbenden, dat, tot bet doen der aanvragen oiu toelating van kinderen op de openbare lagere scholen dezer gemeente, gelegenheid zal bestaan op Donderdag, den 27 dezer. des na- middags van 34 lire, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 21 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Binnenlandsche Berichteu. Naar men verneemt zal het Zuider-zendings- feest dit jaar in Noord-Brabant plaats hebben in het prachtige Liesbosch, op ongeveer een uur af- stand van Breda. Naar men mededeelt is het welwillend door prins Frederik tot dat doel afge- staan. Het terrein ligt een paar minuten van de spoorbaan, zoodat de feestgangers slechts een kleine wandeling hebben te maken. De natuur is er prachtig en de wandeling aan het feestterrein ver- bonden overschoon. Ter gelegenheid van den plechtigen intocht van HH. MM. den koning en de koningin in de residence, op 28 April e. k., zullen, naar men meldt, alle plannen oorspronkelijk daarvoor vastge- steld of beraamd, nagenoeg onveranderd worden behouden. Ln verschillende kringen houdt men zieh met de voorbereiding van de uitvoering daarvan reeds ijverig bezig. De verkiezing voor een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Arnhem, ter vervanging van den heer O. van Rees, zal plaats hebben op Dinsdag 8 April, en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 April a. s. Uit Vlissingen schrijft menUit zeer ver- trouwbare bron wordt ons de voor velen verblij- dende tijding medegedeeld, dat het Z. M. den koning heeft behaagd, op het door de familie- betrekkingen van den vroegeren chef van overlading te Vlissingen J. J. R. ingediend verzoekschrift, om vermindering van straf, allergunstigt te be- schikken. Het heeft Z. M. behaagd de hem opgelegde cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en betaling van 10 geldboeten ad f 50, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen te reduceeren. Bij de zitting van den militieraad te Tilburg heeft zich het volgende geval voorgedaan. Zekere H. L. reclameerde op vrijstelling van den dienst, omdat hij eenige zoon was, niettegenstaande hij nog drie eigen broeders in leven heeft; uit het attest bleek, dat hij in Nedsrland geboren, echter zijn vader en drie broeders alien in Belgie geboren zijn, zoodat die drie broeders niet aan de loting voor de nationale militie in dit rijk behoefden deel te nemen; de vierde werd dus als //eenige" zoon vrijgesteld. Drie jaren geleden, 12 Maart 1876, werd de toren der St. Janskerk te Maastricht, welke voor de fraaiste van ons land wordt gehouden, door een orkaan zoo ontredderd, dat onmiddelijke voorziening onvermijdelijk werd. Met de geldelijke liulp van het rijk, de provincie en de gemeente werd het allernoodzakelijkst verricht, maar voor eene afdoende restauratie van het prachtige bouwstuk is meer noodig, dan waartoe de kerkelijke (hervormde) gemeente bij machte is. Thans zijn inmiddels, naar men verzekert, fondsen toegestaan voor een rijzige torenspits, maar ook het gothieke lofwerk eischt dringend herstel. Blijkens een bij het departement van kolonien ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie, dd. 16 Maart, worden de troepen, die in de XXII Moekim gelegerd zijn, nog steeds door de weersgesteldheid verhinderd om de opera tion uit te voeren, die na de vermeestering van Moentassih en de onderwerping van Habieb Abdul Rachman en Toekoe Moeda Bait nog noodig zijn geacht tot fnuiking van het verzet der vijandige hoofden in Atjoh, die zich in den laatsten tijd vooral in de XXVI Moekim vereenigd hebben. Ten gevolge van de aanhoudende regens en de over- stroomingen stond het terrein nog gedeeltelijk onder- water of was het voor de artillerie te drassig. Men heeft er zich dus toe moeten bepalen verken- ningeu te doen en aan de verbetering der wegen te werken. De gezondheidstoestand der troepen in de XXII Moekim wordt niet ongunstig genoemd. Een gedeelte der rijkssieraden van de vroegere sultans van Atjeh is door Toekoe Moeda Bait aan onze autoriteiten ter hand gesteld. In de onder- hoorigheden heerscht rust. RECHTSZAKEN. Arroiidisseiiients-rcchtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van den 18 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P. G., te Sint Jans teen (Absdale), wegens op- lichting; veroordeeld tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf. P. de B. en B. de B., beiden te Boschkapelle, wegens diefstal van oogst op den akkerveroordeeld tot vijf dagen cellulaire gevangenisstraf voor den eersten, en van drie dagen voor den tweeden. J. V., workman te Boschkapelle, wegens een-. voudigen diefstalveroordeeld tot veertien dagen cellulaire gevangenisstraf. Ongeveer 350 Poolsche landverhuizers zijn uit Brazilie te Antwerpen in de grootste armoede aangekomen. De armoe van die ongelukkigen was zoo groot, dat velen van hen geen twee cents op zak hadden en op de straat van zwakte nedervielenanderen die iets hadden, hebben in andere plaatsen onder- komen en eten gezocht. Bedrogen in hunne ver- wachting, in Brazilie tot de diepst.e armoe verval- len, heeft men hen daar laten inschepenhet laatste dat zij bezaten, hebben zij verkocht om de reis te betalen. In Antwerpen worden die ongelukkigen zoo goed mogelijk behandeld; die welke onder ten ten waren gelegerd in de Bombaystraat zijn naar de gaar- keukens in de Kloosterstraat overgebracht. Intus- schen is de raad vergaderd geweest om maatregelen te nemen. Het departement van justitie neemt het onderhoud voor zijne rekening, in afwachting dat de minister van buitenlandsche zaken met het Russisch gouver- nement overeenkomt. Ongelukkig zal het met die eenige honderden niet ophouden; nieuwe land verhuizers worden met aanstaande booten verwacht. Men heeft die menschen ruimsc'uoots aardappelen met vleesch gegeven, dat ze in lang niet genoten hadden. De Belgische vloot bestond op 1 Januari uit: Gouvernementsschepen 10 postpakketbooten, waarvan 7 5. 568 ton inhoud en 220 p. k. voor den inaildienst van Ostende op Engeland en 1 kleiner stoomschip. Koopvaardijschepen31 stoora- schepen (waarvan 6 met meer dan 2000 tons inhoud en 17 boven de 1000 tons), 4 driemasters of fregatten (waarvan 2 boven de 1000 tons), 8 barken, 1 brik, 5 driemastschoeners en 8 schoeners en kotters. Onder de namen der grootste schepen vindt men die van: de Ruijter, Nederland, Vaderland en Zeeland. Te Gent heeft een vergiftiging door onvoor- zichtigheid plaats gehad. De winkelier Robart was bezig op zijn binnenplaats een hondenhok te timmeren, en ging in huis om iets te drinken. Op de tafel vond hij een glas met vitriool, dat daar gezet was door zijne vrouw, om er den vloer mee te schuren. De man, meenende dat het een onschade- lijke drank was, dronk het glas in een teug uit. Dit werd te laat bemerkt door de vrouw, die ang- stig uitriep//Gij hebt vitriool gedrouken." Spoe- dig liep men om geneeskundige hulp, doch vooral- eer de priester bij den man was gekomen, was deze reeds een lijk. De ramp, die de stad Szegedin (Hongarije) heeft getroff'en houdt de belangstelling van de geheele Oostenrij ksche monarchie bezig. Dag aan dag komen nieuwe berichten, het een al onheil- spellender dan het ander, over. Het is een feit eenig in de gescbiedenis dezer eeuw, binnen weinige dagen is een bloeietide, talrijk bevolkte stad genoegzaam geheel door de golven verzwolgen. Van de 10000 gebouwen zijn eenige honderden overgebleven. Duizenden menschen zijn in den vloed of door de uitgestane ellende omgekomen. Duizende handen zijn aan het werk om te redden, om steun en lafenis te schenken. Menigeen is reeds het offer zijner hulpvaardigheid geworden. De keizer, loffelijk voorgegaan met zijne beurs te openen, is nu ook in persoon zich van den stand van zaken op de plaats des onheils gaan overtuigen. Hij zal daar troost en bemoediging onder de radelooze bevolking brengen. Hoezeer deze koninklijke zorg- zaamheid geroemd wordt, zoo sterk wordt gelaakt de zorgeloosheid der regeering, waaraan men voor een goed deel den omvang van het onheil toeschrijft. Had deze in tijds hare maatregelen genomen, het gevaar had gekeerd, althaus beperkt kunnen worden. Gelukkig laat het zich aanzien dat het ergste is doorgestaan, de vloed is vallende, de orkaan afnemen- de. Maar als de wateren geweken zijn dan eerst zal men de uitgebreidheid en hevigheid van de ramp kunnen overzien, als de bouwvallen bloot komen en de verwoesting geschat wordt. Lang zal 't. duren eer de overgeblevenen weer dak en arbeid kunnen vinden. Aan een Engelsch blad wordt uit Kaapstad via Madera bericht: De politieke tijdingen nit de Transvaal zijn niet bemoedigend. Men verwachtte een samenkomst van de kolonisten op de een of andere plaats tusschen Pretoria en Heidelberg Zij koopen groote hoeveelheden graan en kruit op en ofschoon nog altijd gehoopt wordt, dat met de komst van aanzienlijke versterkingen uit Engeland de gemoederen tot bedaren zullen komen, blijft de mogelijkheid niettemin bestaan, dat de boeren de ..ngelschen nog zeer in 't nauw zullen brengen. Zelfs in kringen waar men de zaken alles behalve donker inziet, verheelt men zich de vrees voor de boeren niet. Volgens een officieele mededeeling hebben met het oog op den ongeregelden staat van zaken, Raafe's ruiters en Weatherley's grens- jagers benevens een groote gedeelte van de thans te Durban gestationeerde kolonne van kolonel Row land bevel ontvangen om onverwijld naar Pretoria op te rukken, waar kolonel Rowland het kommando zal voeren. De goeverneur-generaal zelf zal zich binnen kort naar Pretoria begeven. "gemengde berichten. Op een bevolking van om en bij 16,000 zielen zijn te Middelburg 223 gepatenteerde tappers. Ook onze militairen zullen geoefend worden voor het vervoer van spoortreinen. Twaalfmaal 'sjaars zal daartoe gelegenheid worden gegeven in een dertigtal geineenten. Dunkler's rauziek is thans het eigendom geworden van het regiment grenadiers en jagers, tegen een koopsom van f 15,000. Bij den burgemeester van Amsterdam is een gift van 2000 ingekomen ten behoeve der algemeene arraen. In het afgeloopen jaar kwamen te Am sterdam voor: 493 geruchten van brand, 385 schoorsteenbranden, 379 kleine en 12 groote binnen- branden, 9 scheepsbranden en 9 buitengewone branden, te zamen 809 branden en 1302 alarmee- ringen. Door de politie te Doom is eene vrouw betrapt op het vervaardigen, uitgeven en in omloop brengen van valsche halve en kwartguldens. Nabij Heerlen zijn een aantal urnen, potjes, larapen en munten uit den Romeinscheu tijd, benevens eenige stukken van zwart terra cotta, gevonden. Twee nieuwe kunstboterfabrieken zijn, voorname- lijk ten behoeve van Engeland, in werking ge komen te Helmond en te Assen. Een land- bouwer te Achlum verloor dezer dagen na elkauder vijf paarden, zonder de oorzaak van den dood te kunnen ontdekken. Uit sommige plaatsen van ons laud verneemt men, dat de ooievaars reeds hunne zomerkwarlieren betrekken. Te Broek in Waterland heeft zich de vrouw van een timmer- mansknecht verdronken, nadat zij haar kindje van 15 weken aan haar lichaam had vastgebonden. Zij laat vier kinderen na. Nabij Helmond is VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5