TER NEUZENSCHE COURANT. Alljomeen Hieuws- en Adverlenliebtad voor Zeeuwsch-VIaanderen BUITENLAND. BIJHV OEGSEL Zaterdag 15 Maart 1879. No. 1442. Binnenlandsclie Berichten. RECHTSZAKEN. Arroudisseinents-rechtbank te Middelburg. VAN DE Overzicht. De muilkorfwet van Bismarck is verworpen. Men zal zich nu inet een huismiddeltje trachten te behelpen en voorstellen de schroeven van het regle- ment van orde wat sterker aan te zetten. Intusschen zijn er weer harde nooten gekraakt tusschen de heeren Bismarck en Lasker. De eerste veroorloofde zich bij gelegenheid, dat de tweede eene aanklaclit deed nopens de toepassing der veewet, eene niet zeer u alsclie zinspeling op de sociaal-democraten en deed daarbij vrij duidelijk uitkomen, dat hij doorzet, als hij wil, tot het uiterste, en dan wel zijn doel zal bereiken. Men ziet daarin eene toe- speling op het welslagen zijner finantieele plannen. De liberalen scbijnen er op uit te zijn, om eene bemiddeling tot stand te brengen tusschen de in- zichten der regeering en der vrijhandelaars. Het laat zich denken, dat dit wel de verstandigste partij is, die men kiezen kan, want ontbinding van den rijksdag blijtt altijd een gevaarlijk middel. Te midden van al dat gekibbel en gehaspel treedt daar een vredes-apostel in den rijksdag op, die niet meer of minder voorstelt, dan het houden van een Europeesch staten—congres, met het doel, om eene algemeene ontwapening tot stand te brengen, b. Vj tot de helft der tegen- woordige vredesterkte der Europeesche legers, en zulks voorloopig voor den tijd van tien tot vijftien jaren. Men heeft den goeden man geraden, dit voorstel over te brengen naar de vergadering van een vrede-bonddaar behooren zulke utopien te huis. Spanje heeft thans een ministerie, waarin de generaal Martinez Campos als minister-president is opgetreden. Het kabinet stelt zich voor, in een verzoenenden geest te handelen en zoovele mogelijk de belangen des lands en van zijne kolonien te bevorderen. Nubar—pacha is buiteu het ministerie in Egypte gehouden. De onderkoning kon het niet van zich krijgen, om dien gehaten docli kundigen staatsman I weder zijne vorige plaats te doen innemen. Om de buitenlandsche gevolmachtigden te bevredigen, heeft de onderkoning elk hunner de beschikking over twee stemmen gegeven. Nu zal de Khedive zelf eene plaats naast zijn ministers innemen. Turkije is nog altijd met Griekenland aan het haspelen over de grensregeling. Beide partijen draaien de liniaal op de kaart nu links dan reclits, teneinde zoodoende nu eens voor de eene, dan weder voor de andere gunstiger voorwaarden te kunnen bedingen. Generaal Todleben is uit Adrianopel vertrokken. De stad was ter zijner eere gelllumineerd. Uit de Kaap zijn weder berichten van eene over- winning van den dapperen kolonel Pearson op eene aanzienlijke legermacht Zoeloes bij de Tugela-rivier. De kleme kolonne, die sedert geruimen tijd achter de verschansingen geklemd zit, moet zich dapper geweerd hebben. Uitvoeriger berichten zijn nog niet bekend. De Zoeloekoning moet echter niet ontmoedigd zijn; integendeel, hij schijnt allerwege onder blanken en Katfers uit de omstreken ouroer te stoken. Nu de wateren van de Tugela weder gezakt zijn, zouden de Zoeloes de rivier zijn over- gestoken en omstreeks 3000 man in Natal zich bevindeu, die onder aanvoering van den Zoeloe koning zelf daar eene expeditie zullcn ondernemen. In Afghanistan hoopt men, met Jacoeb Khan tot een vergelijk te zullen komen; onderhandelingen met hem zijn reeds door den onderkoning van Indie aangeknoopt. Het Kurum—dal zal voorloopig maar als buit worden beschouwd. D( heer J. Mets, benoemd tot Nederlandsch vice-consul te Antwerpen, is als zoodanig door de Belgische regeering erkend. Een wetsontwerp, houdende bepalingen op da haudejs— en fabrieksmerken is ingediend, dat op de volgende beginselen rust Nederlegging en inschrijving op voor het publiek toegankelijke plaatsen; inzending in duplo ter griffie van de arrondissements rechtbankaanleg van een centraal register bij justitie; inschrijving slechts door of voor hen, die hun uitsluitend recht daartoe ondubbelzinnig hebben bewezen; perio- dieke vernieuwing na 15 jaren; toepasselijkheid van de wet op alle handels— en fabrieksmerken, onverschillig of zij al dan niet aan Nederlanders behooren en zonder te letten op den oorsprong der goederen waarop de werken worden geplaatst. f.L t Dat de militaire oefeningen in Zeeland aanstaanden zomer met kracht zullen worden aangepakt, kan blijken uit de omstandigheid, dat aan ieaer officier van het 3e regiment infanterie een gedeelte van het omliggende terrein van Bergen op Zoom gerekend van Wouw tot en met het eiland Walcheren zal worden amgewezen, om in teekening te brengen. Ook de k .vartiermeesters zullen bij de uit te voeren beweging blijken moeteu geven, dat zij hunne te vervuRen verplic'ntingen in tijd van oorlog in haar geheelen omvang weten uit te voeren. Met goed gevolg heeft Dinsdag jl. de be- proeving plaats gehad van de nieuw gebouwde dubbele draaibrug over de voormalige marinesluis te Vlissingen, waarmede de zoo zeer gewensehte en noodzakelijke verbinding van het zuidelijke terrein langs het verbreed kanaal naar de bnitenhaven, met de kom dezer gemeente is tot stand gekomen. Een pak zijde ter waarde van 3 a 4000, door een der huizen van Berlijn naar Engeland afgezonden, was reeds sedert den 3 Februari ver- mist. Deze week is dit pak in een dergoederen- loodsen van het havenstation te Vlissingen terug- gevonden. Noch afzender, noch geadresseerden willen het pak terug ontvangen, zoodat vermoede- lijk de betrokken expeditie de schade zal moeten betalen. 1 De dag, waarop Z. M. de koping en H. M. de koningin hun feestelijken intocht in Amsterdam houden zullen, is op Maandag 21 April e. k. bepaald. HH. MM. zullen, na een verblijf van een week in de hoofdstad, den 28 te 's Hage hun intocht houden. De feestelijkheden zullen alsdan, volgeng het reeds vroeger medegedeelde programma voor beide steden onveranderd plaats hebben. Dinsdag jl. zijn voor rekening vande Nederlandsche-Indische regeering van Amsterdam naar Nieuwediep vervoerd honderd vaatjes rijks- daalders, elk inhoudende 8000 stuks of te zamen 2,000,000, die met de eerste gelegenheid naar Indie verscheept zullen worden. Reeds sedert geruimen tijd ligt een belangrijke hoeveelheid bronzen 2J centstukken in de kelders van de bank. J JX> 11R; |1()V Uit een statistiek, door prof. A. E. J. Modderman te Leiden bij zijn rectorale redevoering gevoegd, blijkt, dat hier te lande het getal mis- drijven, waartegen vroeger de doodstraf was bedreigd, na de afschaffing dier straf in 1870, belangrijk is verminderd. Van 18641869 hadden 50 veroor- deelingen plaats wegens moord, diefstal met zeer verzwarende oinstandigheden en brandstichting met gevaar voor menschenlevens. In het eerste zesjarig tijdvak van de afschaffing der doodstraf (1871 tot 1876) was het geheele aar.tal 25. Wegens de verschillende soorten van moord kwamen van 18641869 voor 24 veroordeelingen, van 1871 1876 slechts 14; wegens diefstal met geweld enz. 1864—1869 7, 1871—1876 0, wegens brand stichting met gevaar voor menschenlevens 1864 1869 19, 1871—1876 11 gevallen. Te Brugge is dezer dagen een afstamraeling van den beroemden raadpensionaris de Wit ge- storven, de heer Popp die in 1804 te Utrecht geboren was. Voor 1830 vestigle hij zich in Belgie; hij huwde aldaar een drchter van den generaal van het eerste Fransche eizerrijk, baron Bonsaart. Hij verwierf zich voorc 1 naam en ook een aantal onderscheidingen door zij). kostelijk werk: Atlas cadastraal de la Belgique." De rechtbank heeft in hare zitting van den 11 Maart de volgende vonnissen uitgesproken Ivan K., landbouwer te Stoppeldijk, wegens mis- handeling; veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevan- genisstraf en 8 boete. J H., kramer te Hontenisse, wegens hoon en mis- handeling; veroordeeld tot twee boeten ieder van J 8 1). H., arbeider te Koewacht, wegens mishandeliug veroordeeld tot eene boete van f :12. H. S., landbouwer en schaapherder te Koewacht, wegens beleediging met woorden tegen een bedienend beambte; veroordeeld tot eene boete van f 8. P. de R. Jz., schippersknecht te Stoppeldijk, wegens beleediging met woorden en dreigementen tegen een bedienend beambte; veroordeeld tot eene boete van 25. Een verschrikkelijk drama had deze week te Parijs plaats in de rue Condorcet. Aldaar woonde op de vijfde verdieping een jong paar, Schellem- berg genaamd, 't welk eerst zes maanden geleden geliuwd was. De man was 26 en de vrouw £2 jaar oud. Zij schenen elkander goed te verstaan en iiiets deed vermoeden dat een ongeluk zou plaats hebben. Eergister werden de bpren verschrikt door verscheidene revolverschoten, welke aldaar werden gelost. Men drong binnen en aldaar stond men voor een verschrikkelijk schouwspel. Eerst vond men het lijk der jonge vrouw, welke zichzelve door vergiftiging had vermoord; een brief, door haar gesc'nreven en op een kast gelegd, liet niet den minsten twijfel over aangaande de oorzaak van den dood. Verder vond men den man badend in zijn bloedde ongejukkige had zich vier kogels ip de richting van het hart en twee door den kop geschoten. Hij leefde nog toen hij ppgenomen werd en men hoorde hem zeggen Moeder, vergiffenis I" Een oogenbhk later was hij een lijk. De oorzaak welke tot dieu dubbelen zelfmoord aanleiding gaf, is nog onbekend. Prinses Louise Margaretha, de bruid van den hertog van Connaught, werd bij haar aankomst te Sheerness met haar familie op feestelijke wijze ont vangen. De schepen van het ter reede liggend eskader waren sierlijk gevlagd en losten saluutschoten; ter eere van de bruid was een compagnie van het 5e reg. fuseliers uit Chatham als eerewacht op de kade geposteerd. Een groote menigte, ook van elders toegestroomd, was daar bijeengekomen om aan de Duitsche prinses het eerste welkom op den Britschen grond toe te roepen. De doohter van sir llliam King Hall bood H. K. H. een bloem- ruiker aan, die gevolgd werd door een korte toe- spraak van den mayor van Sheerness, ook t,ot den vorstplijken bruidegom die zijn bruid bij de landing behulpzaam was en haar hartelijk kuste. Slechts een korte poos werd te Sheerness vertoefd. Met een extra trein werd de reis naar Windsor voortgezet. De Duitsche bark Friedrich vertrok half Januari met eene lading hout uit Doboy naar Falmouth. Het schip had met vele stormen te kampen, weTd lek, pompen kon niet meer baten en het dreef eindelijk, met gekapten mast, op zijne lading rond. Den 23 Februari moest de bemaning in het touwwerk een laatst toevluchtsoord zoeken, de kapitein werd over boord geslagen en de voor- raad levensmiddelen was niet meer te bereiken. Vijt dagen en nachten bleven de matrozen zonder spijs ot drank, tot eindelijk een Italiaansch schip hun redding bracht. Zij waren zoo uitgeput, dat zij de boot, die hen kwam redden, niet dan krui- per.de konden bereiken en twee vielen nog in zee voor- dat zij opgenomen konden worden. Ten slotte echter werden alien gered en te Holyhead aan land gebracht, waar de vereeniging voor schipbreuke- lingen hun zorgvuldige verpleging verschafte. De bark behoorde aan den consul Poll te Stettin. Te Naumburg is eene moeder ter dood ver oordeeld, omdat zij hare drie dochtertjes, een van 6, een van 2 jaar en een van 3 maanden, heeft verdronken. Zij was reeds driemaal wegens diefstal gevonnisd en moest thans weder naar de gevangenis. Naar zij beweerde, had zij gemeend hare kinderen uit den weg te moeten ruimen, doordien zij vreesde dat, terwijl zij in de gevangenis zat, de vader niet voor hen zou zorgen. Bij het verhoor bleek dit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5